ماست را با معده خالی مصرف کنید

رضا صادق زاده

مصرف ماست برای همه مناسب نیست، به خصوص کسانی که دارای معده سرد، سوءهاضمه و یا مشکلات گوارشی دارند

خواص ماست برای معده

ایا ماست برای معده خوب است

مصرف ماست با معده خالی میزان جذب کلسیم آن را بیشتر می کند، البته این بدین معنی نیست که بعد از غذا کلسیم جذب نمی شود.

خواص انواع ماست و روش تهیه فرآورده های ماست
سعید حسینی متخصص تغذیه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی فارس، گفت: ماست حاوی کلسیم، فسفر و 84 درصد آب است. افرادی که در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند، باید روزانه حداقل یک وعده ماست مصرف کنند.

ماست از دیدگاه طب سنتی دارای طبع سرد و تر است، لذا مصرف آن برای همه مناسب نیست، به خصوص کسانی که دارای معده سرد، سوءهاضمه و یا مشکلات گوارشی دارند

ماست های کم چرب یا رژیمی برای افرادی که کلسترول بالایی دارند، مناسب است. این نوع ماست ها برای کاهش وزن نیز مناسب هستند.
برای این که بتوانید مقدار بیشتری ماست در روز مصرف کنید باید آن را به گونه ای جایگزین مواد غذایی پُرضرر کنید به عنوان مثال می توانید به جای سُس مایونز از آن به همراه آب لیمو، برای روی سالاد فصل استفاده کرد.

خواص ماست و ویتامین های آن
هنگام خرید ماست دقت شود که حتماً تازه باشد. هرچه قدر به تاریخ تولید آن نزدیک تر باشید باکتری های مفید آن فعال تر خواهند بود. در نهایت دقت کنید که آن را سرد نگه دارید و سرد مصرف کنید. باکتری های مفید ماست در گرمای طولانی زنده نمی مانند.

ماست دارای ترکیبات ضد سرطانی است. همچنین از بروز افزایش کلسترول پیشگیری می کند و ماست دارای ترکیبات بسیار موثری مانند اسید لاکتیک است که استفاده آن به عنوان ماسک می تواند به زیبایی پوست کمک کند.

تنوع ماست در محصولات لبنی
بنا به توصیه کارشناسان تغذیه، مصرف لبنیات از جمله ماست با معده خالی توصیه می شود چون در این حالت میزان جذب کلسیم از این محصولات بیشتر است. مصرف ماست قبل از غذا از نظر جذب کلسیم بهتر است. البته این بدین معنی نیست که بعد از غذا جذب کلسیم نخواهیم داشت.

ماست فقط یک عصرانه یا دسر خوشمزه نیست و خواص بسیار زیادی دارد. ماست منبع غنی پروتئین، کلسیم، ریبوفلاوین ( ویتامین B2 ) و ویتامین B12 است. ماست در مقایسه با شیر، به دلیل افزودن باکتری های مفید مقدار بیشتری کلسیم و پروتئین دارد.

امروزه افراد در کنار همه غذاهای خود از ماست استفاده می کنند و این در حالی است که ماست در کنار غذاهای گوشتی به خصوص گوشت پرندگان و ماهی مشکل زا است.

کاهش فشار خون و مشکلات قلبی با ماست
برگرفته از تسنیم و تبیان

مطالب مرتبط