کار کردن در خانه و روش های تمرکز در کار

رضا صادق زاده

روش های تمرکز در کار در منزل بسیار در موفقیت کاری شما در خانه موثر است

تمرکز در زمان کار کردن در خانه

ترفندهای تمرکز در کار کردن در منزل

هنگامی که در خانه کار می‌کنید، تنظیم مرز بین زمان‌های شخصی و حرفه‌ای کاری دشوار است. فرض کنید که روی یک پروژه کار می‌کنید و ناگهان یک دوست با شما تماس می‌گیرد. می‌دانید که باید کار خود را به پایان ببرید، اما از طرفی هم جواب ندادن به تماس آن دوست ممکن است حرکتی بی‌ادبانه تلقی شود. یا مثلا فرض کنید که در حال برنامه‌ریزی کارهای روزانه‌تان هستید، اما در عین حال نیز باید در مورد تعهدات شخصی‌تان نیز تصمیم‌گیری کنید.
با استفاده از چهار روش زیر تمرکز کاری خود را در خانه بالا ببرید:

حریم خصوصی تان را حفظ کنید
وقتی در خانه کار می کنید و دیگران دور و برتان هستند، فکر نکنید آنها می دانند که شما مشغولید و نیاز به تمرکز دارید. این موضوع را به آنها یادآوری کنید. اگر همسر و فرزندان تان به درستی درک کنند که شما تحت فشار هستید و باید کارهای تان را انجام دهید، کمتر مزاحم شما می شوند. همچنین می توانید از یک یادآوری زیرکانه تر همچون بستن در یا قرار دادن علامت «مزاحم نشوید» روی میز کارتان استفاده کنید.

ذهنیت درستی داشته باشید
تمرکز در محل کار آسان تر است، چون شما در فضایی قرار می گیرد که دائم به شما یادآوری می کند که سر کار هستید. زمانی که در خانه کار می کنید، این جداسازی را ندارید، بنابراین ممکن است به ابزاری تکیه کنید که ذهنیت درستی را برای شما به وجود بیاورد. حتی اگر در مکان آرامی کار می کنید، وسایلی مانند گوشی های صداگیر می توانند به تمرکز شما کمک کنند. علاوه بر این، گوش دادن به موسیقی بدون کلام با یک ریتم خوب می تواند در کاهش حواس پرتی مؤثر باشد. پوشیدن لباس مخصوص محل کار هنگامی که در منزل کار می کنید، موجب افزایش بهره وری شما خواهد شد، چون به شما احساس تعهد، حضور و مشارکت می دهد.

ساعت های کاری تان را تنظیم کنید
هرچند که احتمال دارد کمی احمقانه باشد، اما اگر قصد دارید روز کاری متمرکزتری داشته باشد، باید وانمود کنید که در خانه کار نمی‌کنید. قبل از اینکه مربی مدیریت زمان باشم، برنامه زمانی من پر از هرج و مرج بود. هیچ زمان مشخصی برای نشستن پشت کامپیوتر نداشتم و اغلب قرارهای ملاقات شخصی را برنامه‌ریزی می‌کردم و یا ساعات کاری‌ام در طول روز پراکنده بود. و از آنجایی که زندگی شخصی‌ام هیچ مرزی نداشت، زندگی کاری‌ام نیز به همین صورت درآمد.

افزایش تمرکز با تمرین هایی عملی
وقتی که در خانه بودم، برای چک کردن ایمیل‌های مرتبط با کارم در تمام ساعات شب و روز احساس گناه می‌کردم. وقتی در اداره کار می کنید، به راحتی می توانید ببینید که همکاران چه موقع وارد و خارج می شوند، اما وقتی در خانه کار می کنید، احتمالا باید برنامه زمان بندی شده خودتان را داشته باشید. اگر کارفرمای شما اجازه می دهد روز کاری انعطاف پذیری داشته باشید و نیازی نیست که در زمان خاصی آنلاین یا در دسترس باشید،

پس می توانید طبق برنامه ریزی خودتان کار کنید. سازمان هایی که سیاست «کار کردن از هر جایی» را به اجرا در می آورند، کارمندان را تشویق می کنند تا هر زمان که می خواهند کار کنند و همین باعث می شود بهره وری آنها بالاتر برود. اگر مجبور شدید که در طول روز زمانی را به فعالیت‌های غیرکاری اختصاص دهید، همانند برنامه زمانی خود در دفتر کار، دقیقا مشخص کنید که چقدر زمان در اختیار دارید.

برای مثال، اگر خانواده‌تان از شما درخواستی می‌کنند، تخمین بزنید که در طول زمان ناهار می‌توانیدچه کارهایی را انجام دهید، سپس فقط به آن متعهد بمانید. برای مثال بگویید «می‌توانم در زمان ناهار به خشکشویی بروم یا شیر بخرم، اما تا بعد از زمان کاری، نمی‌توانم یک خرید مفصل داشته باشم.» یا همچنین می‌توانید این درخواست‌ها را به بخش‌های کوچکتر نیز تقسیم کنید. مثل: «می‌توانم ماشین را امروز به تعمیرگاه ببرم، اما نمی‌توانم تا فردا به شرکت بیمه زنگ بزنم.» زمانی که محدودیت‌های خود را توضیح می‌دهید، احتیاجی نیست که این کار را به طوری تند انجام دهید.

شما باید همان احترامی که برای زمانتان در مواقع حضور در دفتر کار قائل هستید را برای زمان‌هایی که در خانه کار می‌کنید نیز داشته باشید. همانطور که به زندگی و ارتباط با این انتظارات ادامه می‌دهید، سایر افراد نیز به تدریج آن‌ها را می‌پذیرند و در نهایت می‌بینید که زمان بیشتری را برای کار کردن با تمرکز در اختیار دارید.

منابع: برترین ها و شبکه مگ

مطالب مرتبط