شیوه صحیح شستشوی انواع رومیزی

رضا صادق زاده

شستشوی رومیزی ترمه، رومیزی های گلدوزی شده، رومیزی های تور و مخمل ترفند‌های شستن انواع رومیزی را در طه پخش ببینید

آموزش روش درست شستشوی رومیزی های مختلف

روش صحیح شستشوی رومیزی مخمل، ترمه، گلدوزی شده و منجق دوزی شده، بهتر است برای حفظ کیفیت و ماندگاری هر رومیزی نحوه صحیح شستشوی آن را بدانید. شما به عنوان یک خانم باسلیقه و تمیز، همیشه دنبال روش صحیح نگهداری و شستشوی این رومیزی ها هستید و البته باید به این توجه کنید که مثلاً رومیزی های منجق دوزی و یا ترمه در برابر چه روش شستشویی آسیب می بینند و نقش و نگار آن ها از شکل می افتد و یا پارچه شان رنگ پریده می شود.

تا به حال شده یک رومیزی انتخاب کنید و بخرید اما بعد از اینکه آن را به خانه آورده و روی میزتان آویخته اید به اندازه دلخواه تان نبوده است؟ برای خرید رومیزی هم باید نکاتی را در نظر بگیرید که در این چگونه از نظر تان می گذرد. اندازه و شکل میز تان را در نظر بگیرید.

بیشتر دیوارکوب‌ها ، پرده‌ها و تابلوهایی که در آنها دوخت‌های سنتی به کار رفته است با گذشت زمان ایام گرد و غبار می‌گیرند که این امر از جلوه کار کم می‌کند . در عین حال برخی از انواع این صنایع دستی را نمی‌توان شست و شو کرد پس چاره کار چیست ؟ برای این منظور ابتدا پارچه موردنظر را در هوای آزاد آویزان کرده ، به آرامی‌ضرباتی با چوب به پشت آن بزنید تا گردو غبار موجود از آن کاملاً زدوده شود

سپس پارچه را بدون آنکه مچاله یا تا کنید در آب ولرم فرو ببرید ،این عمل را تا آنجا ادامه دهید که آب تمیز و صافی از آن خارج شود . بعد آن را درون حوله ای لوله کنید تا آب اضافی اش خوب گرفته شود .اگر لازم باشد از دو یا سه حوله می‌توانید برای این کار استفاده کنید ، سپس پارچه را درمعرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

نحوه شست و شوی پارچه مخمل نیز به همین صورت است ، چه روی پارچه سوزن دوزی باشد چه نباشد. دقت کنید پارچه‌هایی که روی آنها ملیله دوزی شده ، به هیچ وجه قابل شست و شو نیستند

بهترین روش‌ صحیح شستن ترمه
بهترین روش‌ صحیح شستن ترمه
بردن به خشک‌شویی و بخارشوی آن‌ها می‌تواند بهترین راه‌حل برای شستشوی رومیزی ترمه‌ به‌خصوص آن‌هایی که ابریشم طبیعی هستند باشد. و اگر در خانه آن‌ها را شستشو می‌کنید، حتماً از آب سرد استفاده کنید و ترکیبات شوینده مصرفی ملایم بوده و به‌هیچ‌وجه دارای ترکیباتی مانند پودرهای آنزیم دار یا آب‌ژاول و دیگر مواد سفیدکننده نباشد؛ زیرا ترمه‌ها به‌شدت آسیب‌پذیر هستند. رومیزی ترمه را چنگ نزنید، بلکه آرام در لگن بگردانید و در محلول آب و شوینده خیس کنید.

بهترین راه برای خشک شدن رومیزی ترمه، قرار دادن در فضای باز و پهن کردن آن به روش افقی است؛ زیرا تمام سطح آن هم‌زمان خشک می‌شود. اتوکشی آن‌ها باید از پشت و بر روی یک پارچه‌ی نخی انجام دهید. هرگز در محل‌های که ساعاتی از روز در معرض نور آفتاب است رومیزی‌ها را قرار ندهید زیرا به‌سرعت رنگ‌پریده می‌شوند. نکات فوق در خصوص شستشوی رومیزی ترمه می تواند ضامن ماندگاری رومیزی های ترمه شما باشد

برای شست و شوی پارچه های دست دوزی حتماً باید از ثبات رنگ نخ‌ها و یا خود پارچه اطمینان حاصل کنید .برای این کار یک پارچه نخی سفیدرنگ را مرطوب کرده ، به آرامی‌به پشت پارچه یا دوخت بکشید ، در صورتی که رنگ پارچه و نخ کار ثابت بود اثری روی پارچه سفید نمی‌گذارد ، در غیر این صورت از شستن آن صرف نظر کنید. پارچه مورد نظر را به شکل مربع یا مثلث تا کنید و به حدی آن را کوچک کنید

که وقتی پارچه را خیس کردید، قادر به حمل آن در دستان خود باشید. سپس با نخی که با جنس و رنگ پارچه همخوانی داشته باشد، لایه های پارچه را با دقت و احتیاط به هم کوک بزنید. حتماً دقت کنید که نخ مورد استفاده رنگ پس ندهد. چنانچه پارچه کمی ضخیم است، شب آن را در محلول پودر صابون و آب گرم خیس کنید (پیش از این که آن را در محلول قرار دهید، مطمئن شوید که خرده های صابون به طور کامل در آب حل شده باشد). روز بعد محلول را به طور کامل خالی کنید و پارچه تاخورده را با دقت در ته تشت فشار دهید.

ظرف را دوباره با آب ولرم یا سرد پر کنید و پارچه را آرام آرام آبکشی کنید. هر بار مراقب باشید تا پارچه صاف باقی بماند. آن قدر این عمل را تکرار کنید تا همه مواد صابونی از پارچه بیرون برود. هرگاه مطمئن شدید که دیگر در پارچه اثری از محلول صابون نیست، با دست تا حد امکان آب اضافی پارچه را بگیرید. البته اصلاً پارچه را نچلانید و باز هم آن را صاف نگه دارید. سپس آرام آرام کوک های آن را بشکافید و پارچه را همان طور صاف روی حوله ای قرار دهید تا خشک شود. می توانید آن را در هوای آزاد خشک کنید، اما مراقب باشید که در معرض نور خورشید نباشد.

روش شستشوی رومیزی های قلاب بافی
روش شستشوی رومیزی های قلاب بافی
خانم‌های هنرمندی مثل شما حتماً به بافت رومیزی از مدل قلاب‌بافی علاقه دارند. این رومیزی ها معمولاً از رنگ سفید و شیری هستند. با توجه به اینکه جنس آن‌ها از ابریشم مصنوعی است نکات زیرا برای نگهداری و شستشوی صحیح رومیزیهای قلاب بافی الزامی است.

برای شستشو هرگز آن‌ها را به خشک‌شویی نبرید زیرا بخار با فشار بالا، نخ و بافت آن را شل می‌کند. هرگز از سفیدکننده‌ها برای آن استفاده نکنید چراکه به بافت آن لطمه می زنند. با آب گرم و استفاده از پودرهای شستشو به‌راحتی قابل شستشو هستند. به راحتی و با گذاشتن یکپارچه‌ی نخی بر روی آن اتوکشی می شوند.

روش علمی ضدعفونی و شستشوی سبزیجات
هرگز ریسک انداختن رومیزی در ماشین لباس‌شویی را نکنید، حتی در مواردی که اجازه شستشو در ماشین لباسشویی بر روی مارک آن‌ها آمده باشد، زیرا ممکن است این مورد فقط به پارچه‌ی آن اشاره‌شده باشد و نخ‌های آن رنگ پس دهند. و همچنین شستشوی رومیزی های مختلف تکنیک های خاص خود را می طلبد. گاهی فقط خرید یک جنس باکیفیت اتمام کار نیست. نحوه نگهداری آن نیز بسیار مهم است.

برای شست وشوی دست دوزی ها هرگز آنها را چنگ نزنید و از مواد پاک کننده مانند آب ژاول ، کلر و دیگر مواد سفیدکننده استفاده نکنید

شستشوی راحت رومیزی توری پرکاربرد
شستشوی راحت رومیزی توری پرکاربرد:
رومیزی‌های توری از انواع رومیزی‌های پرمصرف و به‌اصطلاح دم‌دستی می باشند. مخصوصا بر روی میز ناهارخوری آشپزخانه‌ها بسیاری از خانه‌ها دیده می‌شود. البته که خانم‌های خوش‌سلیقه‌ای مثل شما برای جلوگیری از آلودگی ‌یک سفره شیشه‌ای روی آن می‌کشید. این پارچه‌های ‌توری به‌عنوان روکش بسیاری از لوازم‌خانگی کوچک مثل ساندویچ ساز نیز استفاده می‌شوند. برای شستشوی این رومیزی توری‌های اغلب سفیدرنگ محدودیت خاصی ندارید؛ اما به نکات زیر حتماً توجه کنید:

برای زدودن گردوغبار از لابه‌لای بافت‌های آن می‌توانید چند قاشق نمک به آب اضافه کنید. ابتدا آن‌ها را چند بار در آب سرد آب‌کشی نمایید. این توری ها را به راحتی و با استفاده از پودر رختشویی می توانید شستشو کنید.
به خاطر داشته باشید که در صورت استفاده از سفیدکننده‌ها، پارچه‌های توری کدر می‌شوند. برای اینکه آن‌ها سفیدتر و براق‌تر شوند به آب آن چند قاشق جوش‌شیرین بیفزایید.

برای شستن پرده های توری که به مرور زمان در معرض نور خورشید مقاومت خود را از دست داده و نازک شده اند نیز می توانید از همین روش استفاده کنید. با این تفاوت که پیش از آبکشی آخر، چند قاشق نمک در آب بریزید تا پارچه صاف و شق و رق باقی بماند و کمتر چروک شود.

آموزش شستشوی رومیزی‌ های ملیله دوزی، منجق دوزی
آموزش شستشوی رومیزی‌ های ملیله دوزی، منجق دوزی … :
این رومیزی‌ها معمولا، یادگاری هستند و بسیار عزیز برای شما. رومیزی های منجق دوزی، ملیله دوزی، سرمه دوزی و پولک دوزی و… معمولاً از جنس مخمل و یا کتان هستند و کار دست. برای نگهداری از این رومیزی‌ها باید نکات اصولی شستشو، لکه گیری و اتوکشی این صنایع دستی نفیس را جدی بگیرید:

برای شستشوی رومیزی‌ها سرمه‌دوزی از جنس مخمل آن ها را در آب ولرم چند بار بخیسانید و سپس آب را خالی کنید. این عمل را چند بار تکرار کنید تا آب شفافی از آن خارج شود. دقت کنید به رومیزی چنگ نزنید و هرگز آن را مچاله نکنید. برای آبگیری به جای پیچاندن، آن را در چند حوله به آرامی لوله کنید تا نم آن به خوبی گرفته شود. رومیزی های ملیله دوزی و پولک دوزی را هرگز نباید بشویید، به جای آن مرتب آن را بتکانید و در فضای باز قرار دهید. رومیزی هایی دست دوز مخملی را در فضای باز تکان و با یک چوب به آرامی به آن ضربه بزنید. این حرکت بهترین روش برای زدودن تمامی گردوغبار از منافذ پارچه های مخملی است.

البته که رومیزی‌های بزرگ در لگن بدون مچاله شدن جای نمی‌گیرند. پس قبل خیساندن آن را به شکل ۴ گوش یا مثلثی تا کنید و بخیسانید. برای خشک کردن رومیزی های منجق دوزی و ملیله دوزی آن ها را در فضای باز آویزان و سپس در حالتی که نم دارد اتوکشی کنید. اتوکشی حتماً از پشت و با گذاشتن یک‌لایه پارچه‌ی نخی سفید انجام شود. برای بعضی از شما خانم‌ها که وسواس خاصی دارید و حتماً با بکار بردن شوینده راضی شده که رومیزی‌هایتان تمیز خواهد شد، استفاده از صابون لباس نوزاد توصیه می‌شود. محلولی از صابون لباس و آب ولرم بسیار رقیق بسازید و رومیزی های مخملی را در آن خیس کنید و حتماً چندین بار آب کشی نمایید.

اگر مایلید پارچه قدیمی و با ارزشی را اتو کنید، بهتر است زمانی که هنوز خیس است این کار را انجام دهید. پارچه باید نه خیس خیس و نه مرطوب باشد؛ بلکه باید کمی آبدار باشد.

روش صحیح شستن رومیزی‌های گلدوزی
روش صحیح شستن رومیزی‌های گلدوزی:
رومیزی های گلدوزی معمولاً پس‌زمینه‌ی روشن و گلدوزی های آن با رنگ شاد هستند. جنس پارچه آن اکثراً از کتان و در مواقع گران تر از مخمل هستند. برای مراقبت از این رو میزی ها نکات زیر را رعایت کنید. نگذارید گردوخاک به مدت طولانی روی آن‌ها بنشیند. حتماً هرماه یک بار آن ها را در فضای آزاد تکان داده تا سطحی تمیز پیدا کند.

وقتی برای اولین بار تصمیم به شستشوی رومیزی‌ ها با گلدوزی رنگی گرفتید، ابتدا با یک پارچه نمدار سفید و نخی پشت آن و روی گلدوزی ها بکشید ببینید آیا ثبات رنگ دارند یا نه؟ در غیر این صورت از شستشوی آن چشم پوشی کنید. برای خشک شدن رومیزی های گلدوزی زیبایتان را در هوای آزاد آویزان کنید. سپس آن ها را درحالی که کمی نم‌ دارند از پشت اتو کنید تا لطافت خود را حفظ کنند. برای شستشو آن را چندین بار در آب ولرم بخیسانید و سپس آب را خارج کنید و در انتها برای تمیز شدن بهتر در محلول آب ولرم و سرکه سفید برای چند ثانیه بخیسانید و سپس آب کشی نمایید.

تا آنجا که امکان دارد از شستشوی پارچه گرانقیمت دست دوزی شده ترمه یا مخمل پرهیز شود.

منبع: بیتوته دات کام

مطالب مرتبط