ویتامین ها و مواد معدنی ضروری زنان باردار

رضا صادق زاده

یکی از مهم ترین ویتامین ها در زمان بارداری اسیدفولیک است داشتن رژیم غذایی سالم و متنوع در دوران بارداری به شما کمک می کند که ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن خود را به دست آورید

ویتامین های ضروری زنان باردار،مواد معدنی مورد نیاز دوران بارداری

ویتامین های مورد نیاز در خانم های باردار

کمبود ویتامین در دوره ی بارداری امر رایجی است. اما مامان های آینده باید تمام تلاش خود را بکنند تا برای سلامت و رشد جنین و سالم ماندن خودشان هر نوع کمبودی را از خود دور کنند.

بهترین هرم غذایی برای دوران بارداری زنان
در دوره ی بارداری نیاز خانم ها به ویتامین ها و مواد معدنی بیشتر می شود. در این مطلب 5 ویتامین و ماده ی معدنی ضروری برای خانم های باردار را عنوان می کنیم که می شود با مصرف مواد غذایی مناسب تامین کرد. لطفاً با ما همراه باشید.

مصرف مولتی ویتامین در ماه های پیش و بعد از بارداری، خطرات مربوط به حاملگی را کاهش دهد، در حال حاضر تحقیقات جدید نشان داده مصرف روزانه مولتی ویتامین، می تواند از تولد نوزاد زودرس، کم وزن و یا نوزادی که دارای مشکل در سیستم عصبی است بکاهد.

ویتامین B9: برای جلوگیری از ناهنجاری های عصبی
از همان اولین روزهای بارداری جذب ویتامین B9 که فولات یا اسیدفولیک نیز نامیده می شود جزو واجبات برنامه ی غذایی خانم های باردار محسوب می شود. به خاطر اینکه این ویتامین در رشد سیستم عصبی و سلول های مغز جنین شرکت دارد. توجه داشته باشید که کمبود این ویتامین باعث ناهنجاری عصبی، افزایش خطر زایمان پیش از موعد و فشارخون بارداری می شود.

ضرورت مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری
نیازهای روزانه ی خانم های باردار به ویتامین ب٩: 400 میلی گرم در روز
مواد غذایی حاوی ویتامین B9: این ویتامین به ویژه در سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کلم، کاهو، ماش، شاهی و غیره، آجیل ها، آووکادو، بادام، میوه های بزرگ آبدار مانند طالبی، عدس و تخم مرغ وجود دارد. توجه داشته باشید که مصرف مکمل ویتامین B9 نیز معمولاً قبل از بارداری و در آغاز دوره ی بارداری لازم است.

مولتی پریناتال ۲۱ سنتری دارای ویتامین ها و عناصر ضروری در این دوران است و حاوی ۶۰ عدد قرص است. این مکمل دارای ویتامین ها و عناصر ضروری از جمله: اسید فولیک، آهن، روی، ویتامین D، کلسیم و… است.

ید برای اینکه مغز نوزاد خوب رشد کند
مصرف ید برای خانم های باردار ضروری است به خاطر اینکه به عملکرد خوب تیروئید کمک می کند. باید بدانید که هورمون های تیروئیدی باعث تضمین عملکرد خوب مغز جنین می شود. جنین در شکم مادر نیاز به ید بیشتری دارد به خاطر اینکه بدون آن نمی تواند هورمون های خاص خود را بسازد.
نیازهای روزانه ی خانم های باردار به ید: 200 میکروگرم در روز

توصیه های تغذیه ای دوران بارداری زنان
مواد غذایی حاوی ید: مواد غذایی دریایی، محصولات لبنی، تخم مرغ حاوی ید می باشد. نمک یددار نیز یکی از منابع غنی تامین کننده ی ید بدن است.
از دیگر ترکیبات مهم در این دوران می توان به ویتامین A، ویتامین های گروه B – B6،B2، – B12ویتامینc، ویتامینD و ویتامینE اشاره نمود.

آهن برای مقابله با بیماری ها
اکثر خانم های باردار از کمبود آهن رنج می برند. متأسفانه کمبود آهن نیز باعث احساس خستگی و کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری ها می شود.

نیازهای روزانه ی خانم های باردار به آهن: 25 تا 35 میلی گرم در روز به خصوص در 6 ماه آخر بارداری.
مواد غذایی حاوی آهن: گوشت قرمز، ماهی و گوشت بوقلمون که حاوی آهن هِم هستند یعنی آهنی که به خوبی جذب بدن می شود. علاوه بر این حبوبات نیز حاوی آهن غیر هِم می باشند که کمتر جذب بدن می شود. تخم مرغ هم برای تامین آهن موثر است. البته توجه داشته باشید که خانم های باردار باید تخم مرغ کاملا پخته شده میل کنند تا خطر مسمومیت و بیماری های احتمالی کاهش یابد. حواستان باشد که مصرف ویتامین C(میوه و سبزیجات تازه) باعث جذب هر چه بیشتر آهن می شود و نوشیدن چای، قهوه و نوشابه های گازدار مانع از جذب بالای این ماده ی معدنی می شود.

استفاده از کلسیم در دوران بارداری باعث جلوگیری از کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان می شود چرا که جنین نیز برای رشد استخوان های خود به کلسیم نیاز دارد. محصولات لبنی مقالات پزشکی و بهداشتی – غنی کلسیم به حساب می آیند. .

رژیم غذایی پرچرب و خطر سقط جنین در بارداری
مصرف ید برای خانم های باردار ضروری است به خاطر اینکه به عملکرد خوب
تیروئید کمک می کند. باید بدانید که هورمون های تیروئیدی باعث تضمین عملکرد خوب مغز جنین می شود

کلسیم برای ساخت و تقویت استخوان های بچه
کلسیم برای ساخت استخوان ها و دندان های نوزادان لازم و ضروری است. اگر مامان های آینده به اندازه ی کافی کلسیم جذب نکنند مجبورند از استخوان های خود برداشت کنند. برای همین هم خطر پوکی استخوان در خانم های جوان بیشتر است.

نیازهای روزانه ی خانم های باردار به کلسیم: 1 گرم در روز از سه ماهه ی سوم
مواد غذایی حاوی کلسیم: محصولات لبنی به خصوص پنیر سفید، پنیر بز، خامه ی تازه، ماست، شیر گاو. مصرف روزانه 3 تا 4 محصول لبنی نیاز روزانه را تامین می کند.

زنان باردار باید در طول روز ۳ تا ۴ بار از لبنیات استفاده کنند. نوشیدن شیر و غذاهایی مانند شیر برنج بسیار مفید است. همچنین جهت افزایش جذب کلسیم مصرف همزمان ویتامین D نیز توصیه می شود

خطرات خوردن تنقلات در دوران بارداری
ویتامین D: کمبود آن در بارداری رایج است
ویتامین D برای خانم های باردار لازم است به خاطر اینکه باعث جذب بیشتر کلسیم و تثبیت آن در استخوان ها می شود. جذب کافی این ویتامین باعث می شود نوزادان در ماه های اول زندگی خود به میزان کافی ویتامین D داشته باشند.

نیازهای روزانه ی خانم های باردار به ویتامین د: 10 میکروگرم در روز
مواد غذایی حاوی ویتامین D: ویتامین D به میزان کمی در مواد غذایی نیز وجود دارد. بهترین منابع غذایی این ویتامین ماهی آزاد، روغن جگر ماهی، زرده ی تخم مرغ، جوانه ی گندم و کره می باشد. بدن ما ویتامین D مورد نیازش را از تأثیر اشعه های ماورای بنفش روی پوست تولید می کند. قرار گرفتن در معرض خورشید برای خانم های باردار لازم است تا بتوانند ویتامین D مورد نیازشان را تامین کنند. توجه داشته باشید که به دلیل شایع بودن کمبود ویتامین D در دوره ی بارداری پزشکان معمولاً مکمل این ویتامین را تجویز می کنند.

در دوران بارداری و شیردهی، ویتامین ها و مواد معدنی جهت حفظ سلامتی مادر و همچنین سلامت نوزاد ضروری هستند.و نیاز به انواع ویتامین ها و مواد معدنی افزایش می یاید.

بهترین رژیم گیاهخواری در دوران بارداری زنان
برگرفته از تبیان

مطالب مرتبط