خواص انواع ماست و روش تهیه فرآورده های ماست

رضا صادق زاده

حتما نام انواع ماست ها را شنیدید و کم و بیش با فرآورده های ماست هم آشنایید پس با مطالعه این مطلب روش تهیه هر کدام را هم ببینید

انواع ماست، فرآورده های مختلف ماست

روش تهیه انواع ماست و خواص هر کدام

ماست یونانی
ماست یونانی ماست بسیار غلیظی است که با از بین بردن آب ماست از آن طی فرایند صاف کردن یا گرفتن آب بدست می آید. این ماست بسیار نرم بوده و غلظت بیشتری نسبت به ماست ساده داشته و در بسیاری از خوراک های مدیترانه ای مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل آنکه بیشتر آب و رطوبت این نوع ماست گرفته شده است، ماست یونانی مقدار بیشتری کره یا سرشیر نسبت به ماست ساده دارد. احتمالاً دوست دارید در مورد ماست یونانی در مقابل ماست معمولی مطالبی را بیاموزید.

ماست استریل
گاهی برای افزایش مدت نگهداری ماست، آن را پس از تولید و تنظیم شدن اسید، به وسیله ی دستگاه مخصوصی، حرارت داده و استریل می کنند. سپس در شرایط استریل بسته بندی می کنند. این نوع ماست دارای ماندگاری طولانی چهار تا شش ماه است. البته باید در نظر داشت به علت اینکه در این روش باکتری های ماست از بین می روند، عده ای خواص ماست تازه را برای آن قائل نیستند.

خواص غذایی ماست فیبردار
دوغ
این محصول مخصوص کشور ما می باشد و با استفاده از باکتری تولید کننده ی اسید لاکتیک ( لاکتو باسیلوس ) تولید می شود. برای این کار از ماست تازه به عنوان ماده ی اولیه استفاده می شود. این فراورده حالت آبکی دارد و ماندگاری آن حدود 15 روز است.

ماست چکیده
این محصول را با کاهش آب ماست، تولید می کنند. عمل کاهش دادن آب ماست به وسیله ی دستگاه یا کیسه های کتابی انجام می شود. ماندگاری ماست چکیده به علت داشتن اسید بالا حدود 10روز در دمای یخچال است.

ماست کم چرب
ماست کم چرب که مورد علاقه ی افرادی است که نسبت به سلامتی و میزان کالری مصرفی خود حساس می باشند، از شیر خامه گرفته و رقیق و یا شیر کم چرب تهیه می شود. ماست کم چرب می تواند هم به صورت ساده و هم طعم دار عرضه شود. این نوع ماست حاوی حدوداً ۵ر۰ تا ۲ درصد چربی شیر است در حالی که ماست معمولی حاوی ۳ تا ۵ درصد چربی شیر می باشد.

کشک
این محصول در اصل فراورده ی ویژه ای از ماست با ماندگاری طولانی است . برای تهیه ی این محصول، ماست را پس از فرموله کردن، حرارت دادن و حذف آب اضافی به صورت تغلیظ شده یا خشک در می آورند.

قره قروت
این فرآورده محصول جانبی در تولید ماست چکیده است. برای تهیه قره قورت معمولا آب ماست را ( بخشی از ماست را که هنگام تغلیظ از آن جدا می شود ) به وسیله ی حرارت تغلیظ نموده و بسته بندی می کنند. این محصول بسیار ترش مزه بوده و به عنوان چاشنی همراه غذاهای مختلف مصرف می شود.

ماست منجمد
این محصول به نام بستنی ماست هم معروف است که در کشورهای خارجی وجود دارد. در این فراورده پس از فرمولاسیون، ماست را در فریزرهای بستنی ساز منجمد کرده و به صورت دسر مصرف می کنند.

به دلیل فرایند انجماد، بیشتر باکتری های زنده و مفید ماست از بین می روند. اکثر تولید کنندگانی که ماست منجمد تهیه می کنند، آن را به عنوان ماست کم چرب و با قند پایین به فروش می رسانند.

ماست میوه ای
تولید ماست میوه ای در دنیا بسیار رایج است و طرفداران زیادی نیز دارد. برای تولید این محصول روش های مختلفی وجود دارد که در زیر به چند نمونه ی آن اشاره می شود:

انواع فرآورده های ماست
– تولید ماست میوه ای با استفاده از اسانس و رنگ خوراکی در این فرایند، رنگ و طعم میوه ی مورد نظر را همراه با مواد پایدار کننده به ماست افزوده و بسته بندی می کنند. معمولاً در این فرایند از اسانس های مصنوعی ( شیمیایی ) استفاده می شود که مصرف آن در بعضی کشورها با محدودیت همراه است.

توصیه پزشکان این است که به هیچ وجه از آن نوع ماست های طعم دار یا میوه ای استفاده نکنید که حاوی شربت فروکتوز هستند. اگر می خواهید ماست شیرین بخورید، یکی از بهترین راه های پیش روی شما این است که خودتان مقداری ماست ساده و وانیل را ترکیب کنید. با این کار، کالری کمتری دریافت می کند و ماست سالم تری هم می خورید.

خواص دسر ماست میوه ای
ماست میوه ای با مربا یا مارمالاد میوه
در این موارد ماست را با مربا یا مارمالاد میوه و مواد پایدار کننده مخلوط کرده و بسته بندی می کنند. در بعضی موارد، ماست و میوه را به صورت جداگانه بسته بندی کرده و به صورت بسته های دو قلو به فروش می رسانند و مصرف کننده هنگام مصرف آنها را باهم مخلوط می کند.

ماست سویا
ماست سویا ماست غیر لبنی است که از تخمیر شیر سویا که از لوبیای سویا به دست آمده تهیه می شود. برای گیاهخوارانی که هیچگونه فراورده ی لبنی مصرف نمی کنند، ماست سویا می تواند جایگزین بسیار خوبی باشد. هرچند شیر سویا حاوی قند لاکتوز نیست، اما دارای قندها دیگری همچون استاکیوز و رافینوز است که در طول فرآیند تخمیر شکسته شده و ماست تولید می کنند.

ماست حاوی سطوح بالایی از ویتامین ها، کلسیم، ید و پتاسیم است، که جهت عملکرد مناسب بدن مورد نیاز می باشند. همچنین منبع عالی از پروتئین به حساب می آید. هر نوع ماستی که انتخاب می کنید، سعی کنید حداقل سه تا چهار وعده از آن را در طول هفته به رژیم غذایی خود وارد کنید.

ارزش تغذیه ای ماست
در طب قدیم فواید فراوانی را برای ماست قائل بودند که بیشتر آن ها مورد تایید علم جدید نیز قرار گرفته است. یافته های علمی نشان داده که ماست دارای ارزش تغذیه ای بالایی است. لذا در زیر به بعضی از ویژگی های آن اشاره می شود.

خاصیت های فراوان ماست پروبیوتیک
افرادی که دچار عدم تحمل لاکتوز ( قند موجود در شیر ) هستند، می توانند به جای شیر از ماست استفاده کنند، بدون اینکه عوارض ناشی از عدم تحمل لاکتوز در آنها بروز کند، زیرا لاکتوز موجود در شیر توسط باکتری های ماست تبدیل به اسیدلاکتیک می شود. بررسی ها نشان داده که تجزیه ی لاکتوز به وسیله باکتری های ماست، حتی پس از هضم نیز ادامه دارد.

پروتئین های ماست
به علت تغلیظ شیر در هنگام تهیه ماست ، مقدار پروتئین های ماست در مقایسه با شیر در حجم مساوی بیشتر است. به علت تاثیر آنزیم باکتری های ماست بر روی پروتئین های شیر، قابلیت هضم پروتئین های ماست بیشتر و آسان تر می شود.

چربی های ماست
ماست را می توان با در صدهای مختلف چربی تهیه کرد. لذا افرادی که تمایل به خوردن چربی شیر ندارند، مصرف ماست کم چربی بهتر از شیر کم چربی است. زیرا شیر کم چربی بیش از اندازه رقیق و آبکی به نظر می رسد و این امر از نظر مصرف کننده چندان رضایت بخش نیست.

ویتامین ها و مواد معدنی ماست
به علت بالاتر بودن ماده ی خشک ماست در مقایسه با شیر، میزان املاح و ویتامین های آن در مقایسه با شیرهم حجم، بیشتر است. هر چند که در طی حرارت دادن، پاره ای از ویتامین های موجود در شیر کاهش می یابد، اما بعضی از این ترکیبات به وسیله باکتری های ماست در ضمن فرایند تولید، به مقدار قابل توجهی ساخته می شوند.

خواص درمانی ماست موسیر
برگرفته از تبیان و آشپزیها

مطالب مرتبط