علل موخوره و راه حل پیشگیری آن

رضا صادق زاده

مهمترین علل موخوره برس یا شانه کشیدن شدید و محکم موهایی است که در هم فرو رفته اند و راه پیشگیری موخوره کوتاه کردن موهای آسیب دیده است

ریزش مو، پیشگیری موخوره
موخوره (trichoptlosis) آسیبى است كه برس و سشوار به موى سر وارد مى كنند
برای موخوره یا چند شاخه شدن انتهای موها که بسیار هم شایع است و بیشتر در مو های بلند ایجاد می شود، درمان جدی ای وجود ندارد. موخوره در واقع نوعی شکستگی ساقه مو است که در اثر دستکاری زیاد موها ایجاد می شود

نکاتی مفید برای موخوره مو
از علل مهم موخوره برس یا شانه کشیدن شدید و محکم موهایی است که در هم فرو رفته اند. وقتی موخوره ایجاد می شود، امكان ترمیم آن وجود ندارد. در واقع نوک موها را که چند رشته شده است، نمی توان مجددا به هم چسباند. برخی از حالت دهنده های حاوی پروتئین های هیدرولیزه ممکن است

موی دچار موخوره را به طور موقت تا حدودی ترمیم کنند اما پس از گذشت چند ساعت یا بعد از شستن موها، دوباره اثر آنها برطرف می شود. تنها راه پیشگیری موخوره آن است که موها را از بالای قسمتی که دچار موخوره شده است، کوتاه کنیم. این کار باعث می شود شکاف ایجاد شده در نوک مو به سمت ریشه مو حرکت نکند و وضعیت بدتر شود. از آنجا كه بلند بودن موها هم در ایجاد موخوره نقش دارد، افرادی که زیاد دچار موخوره می شوند، بهتر است موهای خود را مرتب کوتاه کنند.

سال ها قبل زنان براى مبارزه با موخوره نوك موهاى خود را مى سوزاندند ولى این كار باعث مى شود، سلول هاى بیشترى نابود شود

موهای آسیب دیده ای که دچار موخوره شده اند و به دنبال آسیب شدیدترشان، ریزش مو ایجاد می شود ، وجه مشترکی دارند. اگر زیر میکروسکوپ به یکی از این موها نگاه کنید، می بینید که جدار آن خلل و فرج زیادی دارد و در سلول های سطحی که باید حالتی شبیه آجرهای روی شیروانی داشته باشند، نامنظمی شدید به وجود آمده است و در برخی از قسمت ها دچار شکستگی شده اند.

علت این آسیب دیدگی موها، این است که بیشتر ما موهای خود را با همان شكل و حالتی كه هستند، نمی پذیریم و سعی می كنیم شکل و حالتشان را تغییر دهیم. فر زدن موهای صاف یا صاف کردن موهای فر از اقدام هایی است که باعث شکستن پیوندهای گوگردی موها می شود و در نتیجه موها قدرت خود را از دست می دهند و به راحتی می شکنند. بازگشت قدرت موها ممكن نیست و آسیب وارد شده به ساقه مو دایمی خواهد بود. وقتی مویی آسیب دید و جدار آن شکست، دیگر نمی توان آن را ترمیم کرد. در برخورد با موهای آسیب دیده نباید اجازه دهیم آسیب دیدگی بیشتر شود و باید آنها را به بهترین نحونگه داریم كه دچار ریزش نشوند تا موهای جدید جایگزینشان شوند.

موخوره یکی از مشکلات موهای بلند می باشد. با داشتن موخوره نوک موهای شما نازک شده و حالت بسیار بدی به موهای شما خواهد داد

توصیه می كنم این خانم از انجام اقدام هایی که باعث صدمه به موها می شود، بپرهیزند؛ از شامپوهای ملایم برای شستشوی موها استفاده کنند؛ دفعات شستشو را تا حد امکان کاهش دهند و پس از شامپو زدن، از مواد نرم کننده مو و لوسیون ها و روغن های چرب کننده مو استفاده كنند. بهترین مواد نرم کننده، حاوی پروتئین های تجزیه شده (یعنی اسید های آمینه) هستند. برای خشک کردن این مو ها نباید از سشوار استفاده کرد مگر اینکه این کار با درجه کم و فاصله زیاد انجام شود. موی آسیب دیده را نباید ماساژ داد یا زیاد برس کشید. نباید آنها را با شانه های پلاستیکی که دارای جدار برنده هستند یا برس های فلزی نوک تیز که باعث خراش موها می شوند، شانه زد. بستن موها یا بافتن آنها در حالی که محکم کشیده شده اند، بسیار زیانبار است.

7 راه موثر درمان موخوره
در آخر توصیه می كنم به هیچ وجه موهایتان را تحت کشش قرار ندهید، مثلا آنها را محکم نبندید (مثل مدل دم اسبی) یا محكم نبافید زیرا این کار علاوه بر آسیب رساندن به ساقه مو، می تواند باعث ریزش مو از ریشه آن شود که در صورت تکرار به طاسی دایمی آن ناحیه منجر می شود. یکی دیگر از مهم ترین علل فرسودگی موها تماس طولانی مدت با نور خورشید است. تابش اشعه خورشید باعث ایجاد رادیکال های آزاد در ساقه مو می شود که شبکه پروتئینی را تغییر می دهند و باعث خراب تر شدن موها می شوند. سعی کنید وقتی در معرض آفتاب هستید موها را خوب بپوشانید و از شنا در آب های استخر که آب آن حاوی کلر زیادی است و می تواند به موها آسیب برساند و آنها را خشک و زبر كند، بپرهیزید.

به طور منظم موهای خود را کوتاه و مرتب کنید تا تکه های موخوره بریده شوند

برگرفته از صدف نیوز

مطالب مرتبط