توصیه های طب سنتی پیش از بارداری / دکتر روشنک

رضا صادق زاده

طب سنتی برای زنان باردار بایدها و نبایدهایی را برای داشتن فرزند سالم توصیه می کند توصیه های دوران بارداری از دیدگاه طب سنتی و اسلامی. در اوایل بارداری باید جدی گرفته شود

توصیه های طب سنتی در بارداری

توصیه های طب سنتی در دوران بارداری

خوردن کندر در زنان باردار از ماه های سوم به بعد برای جنین مضر است.
تبیان: یک متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه طب سنتی برای زنان باردار بایدها و نبایدهایی را برای داشتن فرزند سالم توصیه می کند، گفت: خوردن کندر تنها در ماه سوم بارداری بی خطر است اما در ماه های بعد برای جنین مضر است.

درمان تهوع دوران بارداری با طب اسلامی
در اوان بارداری تولد نوزاد، باید زن باردار خود را چنانكه لازم و مناسب حال است مراعات كند.
دکتر روشنک قدس با بیان این که یبوست در دوران بارداری بسیار شایع است، افزود: برای تنظیم مزاج استفاده از غذاهای مغذی مانند شوربای ساده شامل مرغ، ادویه گرم، سبزیجات و همچنین سوپ چرب توصیه می شود و پرهیز از پرخوری در پیشگیری از یبوست موثر است.

بارداری از دیدگاه طب سنتی و اسلامی
ابتدا باید طبع و مزاج زن و مرد را به اعتدال نزدیك كرد كه ایجاد این اعتدال حداقل شش ماه طول می كشد. به زوج های جوان توصیه می كنیم قبل از اقدام به بارداری مشاوره ای با پزشك حاذق طب سنتی داشته باشند تا با دستورات غذایی و شیوه های درمانی دیگر طبیعت و مزاج هر دو نفر را اصلاح كند.

وی ادامه داد: بهتر است از ملین کننده های کم خطر مانند تمبرهندی، گل قند، شیرخشت، ترنجبین همراه با گلاب استفاده و از حبوباتی مثل نخود، لوبیا و کنجد در دوران بارداری خودداری شود. همچنین بهتر است فرد نان تهیه شده از گندم مرغوب و غذاهایی مانند سوپ و گوشت بره را جایگزین کند.

علت تلخی دهان در سه ماه اول بارداری
این متخصص طب سنتی مصرف کشمش، به شیرین، گلابی، سیب و انار ملس را در دوران بارداری مفید دانست و اظهار کرد: راه رفتن در حد اعتدال و سبک در دوران بارداری توصیه می شود. همچنین زنان باردار از بوی تند باید پرهیز کنند.

قبل از بارداری – یک تا سه ماه طلایی
بانوانی که قصد بارداری دارند باید اطلاع کافی از وضعیت بدن، کبد، کلیه، هورمون، دستگاه تناسلی و… داشته باشند. در طب سنتی بر پایه طبع و مزاج می توان با تغییر طبع رحم جنسیت طفل را تعیین کرد. تعیین جنسیت یک تا سه ماه قبل از بارداری با کنترل فعالیت رحم و تخمدان ها میسر است.

برای تنظیم مزاج استفاده از غذاهای مغذی مانند شوربای ساده شامل مرغ، ادویه گرم، سبزیجات و همچنین سوپ چرب توصیه می شود و پرهیز از پرخوری در پیشگیری از یبوست موثر است
وی با توصیه بر رعایت تعادل روحی در دوران بارداری گفت: از بلند صحبت کردن، ناراحتی، عصبانیت و استرس در دوران بارداری به ویژه در ماه های اول باید خودداری شود.

بهترین هرم غذایی برای دوران بارداری زنان
نی نی بان: افسردگی بعد از زایمان یکی از چالش های اساسی است. این محقق طب سنتی در این باره می افزاید: در طب جدید داروهای شیمیایی زیادی برای درمان افسردگی وجود دارد اما مادر شیرده باید به این نکته توجه داشته باشد که تمام موادی که وارد خون و شیر مادر می شود، به بدن نوزاد راه پیدا می کند و این داروها در واقع درمان قطعی نیست بنابراین استفاده از دمنوش بهارنارنج، بادرنجبویه، آویشن، به لیمو، ریحان و گلپر بسیار مناسب تر است.

دکتر قدس اظهار داشت: زنان باردار در ماه های اول بارداری از بلند کردن شیء سنگین پرهیز کنند و مراقب ضربه های فیزیکی خصوصاً به شکم باشند و از سردنده های نزدیک شکم به پایین خود را با پارچه ای نرم پشمی بپوشانند و از شروع ماه نهم بارداری برای تسهیل زایمان روزی 6 گرم روغن بادام شیرین و شیر گاو مصرف کنند. همچنین مالیدن روغن بابونه برای تسهیل زایمان کمک کننده است.

وی با اشاره به ممنوعیت استحمام طولانی در زنان باردار گفت: استحمام طولانی منجر به سستی تمام اندام های بدن می شود.

دوران بارداری و دانستنی های مفید آن
توصیه های طب سنتی در دوران بارداری برای خانم های باردار می تواند بسیار مفید و راه گشا باشد

مطالب مرتبط