معرفی جاذبه های گردشگری شهر اندیمشک +تصاویر

رضا صادق زاده

در قالب 8 جاذبه توریستی بهترین مکان های گردشگری اندیمشک را همراه تصاویر آنها قرار داده ایم

زیباترین جاذبه های گردشگری اندیمشک

اندیمشک یکی از شهرهای قدیمی استان خوزستان است که اقوام لر بختیاری را در خود جای داده است اندیمشک یکی از شهرهای جنوب غربی کشور است که با قرارگیری در مجاورت خرابه‌های شهر کهن و قدیمی «لور» و «اری‌ترین» امروزه می‌توان آثار تاریخی و دیدنی‌های قدیمی ارزشمندی را در آن مشاهده کرد از جاذبه های گردشگری اندیمشک می‌توان به سد گرخه، منطقه حفاظت شده چهل پا، آرامگاه محمود علی، قلعه حسینی و … اشاره کرد.
در واقع این شهر در عصر حکومت قاجاریان و در زمان حکمرانی «حاج صالح‌خان مکری»& هنگامی که به دستور وی در نزدیکی بخش‌های ویران شده‌ی شهر باستانی لور قلعه‌ای احداث شد اهمیت یافت اندیمشک یک شهر قدیمی بنا شده بر روی خرابه‌های شهر باستانی لور است که امروزه در استان خوزستان واقع شده و با شهرهای دزفول، شوش، ابدانان، پلدختر و خرم آباد همسایه است.

ابتدا آن را صلح‌آباد نامیدند و پس از گذشت مدتی به اندیمشک تغییر نام یافت. شهر اندیمشک، تنها شهری است در استان خوزستان که سه استان خوزستان، کرمانشاه و لرستان را به یکدیگر متصل کرده است اندیمشک جمعیتی بالغ بر 200 هزار نفر دارد، و اصالت آنان از لرهای بختیاری است. این شهر یکی از مهم‌ترین خطهای راه آهن کشور را در اختیار دارد و همچنین دارای منابع بزرگ معدنی است.
قلعه حسینی
قلعه حسینی
قلعه حسینی مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان اندیمشک، بخش الوار گرمسیری، روستای قلعه رزه واقع شده و این اثر در تاریخ 15 اسفند 1385 با شمارهٔ ثبت 18003 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. سازندگان این بنای کهن، آن را به صورت ساختمانی با پلانی چهارگوش در فاصله‌ای حدود ۱۵۰ مترd از «کاروانسرای رزه» و در دو طبقه احداث کرده‌اند.

به نظر می‌رسد که طبقه‌ی بالای قلعه به عنوان مکانی برای نگهبانی بنا شده است. طبقه بالای قلعه به عنوان جایگاه نگهبانی ساخته شده است در بخش غربی این قلعه‌ی تاریخی می‌توان پلکان‌هایی را مشاهده کرد که به طبقه‌ی دوم منتهی می‌شود. این در حالی است که در طبقه‌ی دوم نیز پلکان‌هایی جهت راهیابی به پشت بام، تعبیه شده است. ساروج و سنگ لاشه از عمده مصالح استفاده شده در ساخت این قلعه‌ است که به دلیل سکونت داشتن شخصی به نام حسین، آن هم برای مدتی طولانی، به قلعه حسینی شهرت یافته است
دژ سرقلا
دژ سرقلا
«دژ سرقلا» که به نام «بقعه امیر سیف» نیز شناخته می شود، از دیگر آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری در اندیمشک است که در جاده‌ی روستای «جا اردو» به «اخرجاده» و «منکره» قرار دارد. این محل تاریخی در مسیر روستای “جااردو” و در داخل یک گورستان قدیمی (دامنه کوه سه) قرار گرفته است.اندازه داخلی بقعه حدود 3 متر در 4 متر بوده و اندازه در ورودی آن 75 در 125 سانتیمتر است.

به نظر می‌رسد که امیر سیف یکی از اتابکان لر کوچک بوده است.جاذبه های گردشگری اندیمشک داخل هر یک از اتاق‌های بقعه امیرسیف، یک محراب ساخته شده است بیشتر بنا از سنگ‌های طبیعی کوچک نتراشیده شده که از کنار رودخانه مجاور جمع شده‌اند ساخته شده و احتمال می‌رود که مربوط به دوران عیلامیان باشد. این عمارت کهن در دامنه‌ کوهی به نام «سیه» و در بین قبرستانی قدیمی ساخته شده است . قدمت آن به قرون ششم و هفتم هجری قمری بازمی‌گردد.

این اثر در تاریخ ۶ اسفند ۵۸۳۱ با شمارهٔ ثبت ۵۱۸۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در هر کدام از دیوارهای داخلی بقعه، محراب کوچکی تعبیه شده است و در مرکز آن نیز قبری به ارتفاع ۷۰ سانتی‌متر قرار دارد که تمام سطح آن با کاشی‌هایی به رنگ سبز تزئین شده است
منطقه شکار ممنوع چهل پا
منطقه شکار ممنوع چهل پا
در فاصله ۱۵ کیلومتری از شهرستان اندیمشک قرار دارد. این منطقه از گذشته‌های دور به عنوان زیستگاه کل و بز شناخته می‌شد از دیگر مکان‌های گردشگری در استان خوزستان «منطقه شکار ممنوع چهل پا» است طی مصوبه 436 شورای عالی محیط زیست در 1390/6/13 به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده طبیعی کشور تحت مدیریت سازمان محیط زیست قرار گرفت. منطقه چهل پا یک محیط کوهستانی است که دسترسی انسان به آن به سختی انجام می‌شود

اینجا پر است از دیوارهای سخره‌ای بلند، دره‌ها و دشت‌های وسیع که یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های بزکوهی در کشوران نیز شناخته می‌شود. پوشش گیاهی منطقه عمدتاً شامل تک درخت‌ها، درختچه‌ها، بادام کوهی، انجیر و رملیک است. امروزه با استفاده از مسیرهایی که در دل دیواره‌های صخره‌ای آن هم با کمک سیم‌های کابلی ضخیم ایجاد شده است، می‌توان این ناحیه از استان را مشاهده و در آن حضور یافت. در واقع چهل پا متشکل از ارتفاعات کوهستانی زاگرس است که حضور رودخانه‌ی خروشان دز که از دل دره‌ای بزرگ با شیارهای صخره‌ای عبور می‌کند، بر زیبایی این منطقه افزوده است از ویژگی‌های منطقه شکار ممنوع چهل پا می‌توان به چشم‌اندازهای زیبا و خیره‌کننده و ارتفاعات تماشایی آن اشاره کرد
امامزاده احمد
امامزاده احمد
این امام زاده در شمال شهر اندیمشک در دشت لاله و مجاورت کوهستان واقع شده است بارگاه ملکوتی «امامزاده احمد» از فرزندان امام موسی (ع) است یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مذهبی در استان خوزستان و شهرستان اندیمشک، مردم معتقدند که این اما زاده از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است که به گگ احمد و سید احمد نیز معروف است.

مکان های گردشگری کرج +تصاویر
این آرامگاه در بخش الوار اندیمشک ساخته شده است که برای رفتن به آن مکان باید از چندین روستا از جمله روستای زیبای کلگدره، شیرین آب جا، اردو، سرخکان و پیروالی و چند روستای دیگر عبور کرد.
سد کرخه
سد کرخه
در فاصله‌ی ۲۱ کیلومتری از جنوب غربی این شهرستان و روی رودخانه‌ی زیبای «کرخه» قرار دارد «سد کرخه» یکی دیگر از مکان‌های گردشگری در شهرستان اندیمشک است سد کرخه در واقع یکی از بزرگ‌ترین سدهای خاکی جهان است که بر روی رودخانه کرخه واقع شده است. این رودخانه از رشته کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد و حدود 900 کیلومتر طول دارد و سرانجام به عراق می‌رسد.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این سد، پیشگیری آن در بروز سیلاب، آسیب‌ها و خطراتی است که به واسطه‌ی ایجاد این پدیده‌ی طبیعی رخ می‌دهد و نیز تامین آب زمین‌های کشاورزی و تولید حدود ۹۴۰ گیگا وات ساعت در سال انرژی برق‌آبی است از هدف‌های ایجاد سد کرخه آبیاری 320 هزار هکتار از اراضی پایین دشت ، تولید برق و جلوگیری از خطرات بروز سیل در این منطقه است

از اقدامات قابل توجه مسئولین استان خوزستان در این منطقه، فراهم کردن جاذبه‌های گردشگری در اطراف دریاچه همچون ایجاد امکانات رفاهی‌ و اجتماعی مثل دهکده‌ی گردشگری و نیز ورزش‌های آبی است که به جذب گردشگر کمک بسزایی می‌‌کند. این سد در 22 کیلومتری شمال شهر اندیمشک قرار دارد و در سال 1380 به پایان رسیده است.
قلعه رزه
قلعه رزه
«قلعه رزه»، «قلعه رزمانان» و «قلعه رزمان» نام‌های یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری در شهرستان اندیمشک است که در مسیر خرم‌آباد به اندیمشک و در فاصله‌ی نیم کیلومتری از بخش جنوب شرقی روستای قلعه زرده قرار دارد. قلعه رزه، از جمله قلعه‌های تاریخی است که در عصر صفویه منزل‌گاه کاروانیان راه خرم‌آباد به اندیمشک بوده است و اکنون نیز جاده سراسری از کنار آن می‌گذرد

بنای این قلعه در اصل یک کاروانسرا بوده، روی تپه‌ای سنگی نهاده شده و دارای پلان چهارگوش و مستطیل‌شکل در جهت شرقی و غربی بوده و از نوع چهار ایوانی است. این بنا در زمان شاه تهماسب صفوی، در سال ۱۰۰۸ هجری قمری به دستور حسین خان والی پشتکوه ساخته شده است نمای کلی دیوارها و اتاق‌های کاروانسرا (قلعه) نشان می‌دهد که در دوره‌های بعدی در ترکیب معماری آن تغییراتی داده شده است.

تمامی قلعه با گچ و قلوه‌سنگ ساخته شده است. در کتاب حاضر وجه تسمیه، تاریخ و معماری قلعه زره اندیمشک بیان و بررسی شده، در پایان کتاب نیز اطلس نقشه‌های تاریخی، اسناد تاریخی و تصاویر قلعه رزه آورده شده است.
آرامگاه محمود علی
آرامگاه محمود علی
تاریخی به نام «مقبره محمودعلی» که در روستایی به همین نام و در الوار گرمسیری اندیمشک قرار دارد. یک آرامگاه با گنبد مخروطی 8 متری مربوط به دوران اسلامی میان یک گورستان قدیمی ساخته شده در روستای به نام محمودعلی واقع در بخش الوار شهر اندیمشک است این اثر تاریخی متعلق به قرون میانه اسلامی است که در جنوب غربی دهستان مازو ساخته شده ست. معمار این بنای کهن، گنبد آن را به صورت مخروطی شکل و با ارتفاعی ۸ متر ساخته است

مردم محلی میگویند که اینجا قبر شخصی به نام سلطان محمود فرزند شخصی به نام علی بوده که در اثر گذشت زمان به نام محمود علی معروف شده است گنبد در دو طبقه و از دو جداره تشکیل شده به گونه‌ای که فضایی بین مقبره و گنبد قرار دارد . با کمک دریچه‌ای که در آن مکان قرار دارد، می‌توان به آن داخل شد.
پل صیحه
پل صیحه
این پل تاریخی که امروزه هنوز هم پابرجاست مربوط به دوران صفویان است «پل صیحه» نام یکی از آثار تاریخی در شهرستان اندیمشک است که در فاصله ۸ کیلومتری از مسیر اندیمشک به شوش قرار دارد و با مصالحی چون آجرسنگ، گل، آهنک و ساروج ساخته شده و نمونه آن را میتوانیم در بیشتر نقاط کشور مشاهده کنید. این سازه که در سال ۱۳۷۹ شناسایی شد و در سال ۱۳۸۲ به عنوان میراث ملی به ثبت رسید. پل دارای ۱۲ دهنه است که در زمان پویایی به عنوان سازه‌ای جهت انتقال آب مورد استفاده قرار می‌گرفت

پل صیحه دارای 12 دهنه با قوس 6 متری و پایه های موج شکن 1 متری است که احتمالا در دوران خود حجم آب فراوانی که از این رود میگذشته را تحمل میکرده است. باستان شناسان ایرانی در سال 1379 کار مرمت آن را آغاز کردند.

مطالب مرتبط