علل و علائم سردرد سینوسی و روش درمان آن

رضا صادق زاده

چطور سردردهای سینوسی را تشخیص دهیم سردرد سینوزیت چگونه است سردردهای سینوسی و میگرنی چه تفاوتی دارند در طه پخش پاسخ خود را بیابید

آیا سینوزیت علت سردردهای شما است؟
انواع مختلفی از سردرد وجود دارند، اما در مورد سردرد سینوسی ممکن است به اشتباه فکر کنید دچار عفونت سینوس شده اید، زیرا علائم این دو شرایط بسیار شبیه به یکدیگر هستند. نزدیک به 30 میلیون نفر در آمریکا به سینوزیت مبتلا هستند. یعنی التهابات حفره های هوای اطراف بینی و برای اکثر مبتلایان این شرایط اذیت کننده با گرفتگی مخاط بینی و سنگین شدن سرهمراه است. ولی آیا واقعاً سردردهای سینوسی وجود دارد؟ حتی اگر سینوزیت (عفونت سینوس) در شما تشخیص داده شود، سردرد شما ممکن است هیچ ارتباطی با سینوس ها نداشته باشد.

آیا سردرد سینوسی قابل درمان است؟

در نتیجه، توانایی تمیز دادن بین این دو شرایط مفید است و بر اساس آن می توانید به بهترین شکل ممکن سردرد را درمان کنید. در ادامه با برخی از دلایل، علائم و درمان های یک سردرد سینوسی بیشتر آشنا می شویم. سینوس‌ها حفره‌های کوچک و پر از هوایی هستند که در پشت استخوان گونه و پیشانی ما قرار دارند. سینوزیت یک بیماری شایع است که در آن پوشش سینوس‌ها ملتهب می‌گردد. این بیماری معمولاً در اثر عفونت‌های ویروسی ایجاد می‌شود و اغلب ظرف دو یا سه هفته بهبود می‌یابد. سردرد از علامت شایع این بیماری محسوب می‌شود.

سردردهای سینوسی یکی از علائم بیماری سینوس است، اما در واقع یکی از موارد نادر سردردهای راجعه است. دکتر Ellen Drexler مدیر مرکز سردرد مرکز پزشکی مایموندز نیویورک سیتی می گوید: تحقیقات نشان داده است که اکثر افرادی که فکر می کنند دچار سردردهای سینوسی می شوند، در حقیقت مبتلا به میگرن هستند. سردردهای سینوسی، نوعی از سردردها طبقه‌بندی می‌شوند که در اثر التهاب سینوس‌ها (سینوزیت) به وجود می‌آید.

آن‌ها به‌صورت دردهای مبهم و ضربان دار در قسمت بالایی صورت ایجاد می‌شوند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند سردرد آن‌ها یک سردرد سینوسی است،ولی درواقع به‌ احتمال‌ زیاد سردرد آن‌ها می‌تواند ناشی از میگرن و یا سردردهای تنشی باشد.

علل ایجاد سردرد سینوسی
تحلیل سینوس و سردردها
سینوس ها در حقیقت حفرات پرشده از هوایی هستند که در ناحیه پیشانی، بالای فک و مابین چشم ها و پشت بینی واقع شده اند. سینوس تشکیل شده از غشای مخاطی که از موهای ریزی بنام مژک پوشیده شده است. این مخاط مانع از ورود باکتری ها و آلودگی و جرم به داخل سینوس شده و آنها را به حفره بینی هدایت کرده و با فین کردن خارج می شوند. در زمانی که جدار داخلی سینوس بر اثر آلرژی یا عفونت متورم می شوند

این مخاط آلوده دوباره به داخل سینوس برگشته و باعث بیماری سینوزیت می شوند و در پی آن تشدید میزان عفونت همراه با درد و فشار داخلی سینوس بوجود می آید.

عفونت های سینوسی چیست؟
در وضعیتی که استرس می تواند در برخی موارد موجب شکل گیری سردرد شود (سردردهای تنشی را مد نظر قرار دهید)، سردردهای سینوسی معمولا با این محرک در ارتباط نیستند. سردردهای سینوسی به واسطه گرفتگی و التهاب سینوس در نتیجه یک عفونت، از جمله سرماخوردگی یا آنفلوآنزا، شکل می گیرند. از دیگر دلایل ممکن یک سردرد سینوسی می توان به آلرژی های فصلی، مانند تب یونجه، اشاره کرد

اگرچه سرماخوردگی مقصر اصلی محسوب می شود، سینوزیت می تواند به واسطه هر چیزی که از تخلیه سینوس ها جلوگیری کند، شکل بگیرد.

چند نمونه از علائم سردردهای سینوسی
این نوع سردردها همیشه با گرفتگی مخاط بینی و سنگینی سر همراه هستند. در صورتی که فقط سردرد دارید، به احتمال زیاد این سردرد بر اثر مشکلات سینوسی بوجود نیامده است. در اینجا به بررسی راه هایی می پردازیم که مشخص می کند آیا سردرد سینوسی است یا خیر؟

درمان دل درد و سردرد با نعناع
– دردهای سینوسی با تنگی نفس، کاهش حس بویایی، گرفتگی بینی و غلظت و تیره شدن مخاط بینی همراه است.
– در اول صبح این دردها شدید تر است، هنگامی که سر رو به پایین ، خم شده است و حتی در هوای مرطوب، دردناک تر می شود.
– دردهای سینوسی با عفونت مجاری فوقانی تنفسی و عود کردن آلرژی همراه است.
– دردهای سینوسی در محل سینوس یعنی دور چشمها، گونه ها و پیشانی رخ می دهد.
– دردهای سینوسی ممکن است با تب، گلو درد و آبریزش بینی همراه باشد.

سینوس‌ها، فضاهای ریز و تهی در جمجمه هستند که از هوا مملو شده‌اند. آن‌ها در پشت گونه، چشم‌ها و بینی واقع شده‌اند. آن‌ها به داخل بینی راه دارند، این امر باعث می‌شود ترشحات مخاطی به راحتی تخلیه شده و هوا در سینوس‌ها جریان یابد. هنگامی که لایه پوششی بینی و مجرای هوایی آن دچار عفونت می‌شود – برای مثال، هنگام سرماخوردگی – این عفونت می‌تواند به سینوس‌ها گسترش یافته و باعث تورم آن‌ها گردد که علت سردرد پشت سر ، پشت گونه، چشم ها و … گردد.

دلایل سردرد سینوسی
ارتباط سردردهای سینوسی با تب
سردردهای سینوسی ممکن است معمولا به تب منجر شوند، که به طور نرمال در دیگر انواع سردرد دیده نمی شود. اگر یک سینوس مسدود شده باشد، به عنوان مثال، در نتیجه یک عفونت، احتمال این که به تب مبتلا شوید نیز وجود دارد. در شرایطی که میگرن ها و سردردهای عصبی معمولا با سردردهای سینوسی اشتباه گرفته می شوند، برای تحقیق دقیق شرایط باید به پزشک مراجعه کنید

اما همانگونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، حتی تشخیص یک عفونت سینوسی به معنای آن نیست که سردرد شما از سینوس ها ناش می شود، و در این میان تب می تواند به تشخیص دقیق کمک کند.بهترین راه برای جلوگیری از این دسته سردردها، کنترل علائم آلرژی زا و جلوگیری از انواع عفونت هاست
خستگی: یکی از علائم قوی برای عفونت سینوسی به حساب می آید، که می تواند به علتی برای یک سردرد سینوسی منجر شود. در مقایسه با سردرد و احساس فشار، خستگی حتی می تواند علت بزرگتری برای تشخیص یک عفونت سینوسی باشد. نتایج مطالعه ای که توسط دانشگاه واندربیلت انجام شد، نشان داد که خستگی، انسداد بینی و کاهش حس بویایی نشانگرهای اصلی یک عفونت سینوسی هستند.

انواع سردردهای دوران بارداری را بشناسید
سردردهای سینوسی معمولاً ثابت و ضربان دار هستند. آن‌ها معمولاً در ناحیه صورت احساس می‌شوند، (در اطراف چشم‌ها، گونه‌ها و پیشانی) و معمولاً در یک‌طرفه صورت خود را نشان می‌دهند. معمولاً در هنگام صبح این سردردها بدتر می‌شوند و در طول زمان تا بعدازظهر به‌آرامی بهتر می‌گردند. ممکن است هنگام حرکت دادن سر، خم شدن و همچنین هنگام تغییرات شدید دمایی (مثلاً هنگام خارج شدن از یک محیط گرم به یک محیط سرد) درد بدتر شود.

درد در هنگام فشار
احساس درد ناشی از یک سردرد سینوسی معمولا زمانی که به سمت جلو خم می شوید یا به بدن کشش وارد کنید، مانند هنگامی که قصد دارید فرزند خود را از روی زمین بلند کنید یا هنگام باغبانی، تشدید می شود. همچنین، ذکر این نکته اهمیت دارد که درد ناشی از سردرد سینوسی در قسمت بالا یا پشت سر شما تشکیل نمی شود. سردرد سینوسی در ناحیه صورت، جایی که حفره های سینوسی قرار دارند، متمرکز است.

این به معنای آن است که درد را در قسمت شقیقه ها، پیشانی، یا گونه ها احساس خواهید کرد. حتی ممکن است در دندان های خود نیز احساس درد داشته باشید. علائم سردردهای سینوسی می‌تواند شبیه علائم سردردهای میگرنی و یا سردردهای تنشی باشد. بنابراین گاهی تمایز بین نوع سردردها می‌تواند مشکل باشد. بااین‌حال سردردهای سینوسی معمولاً همراه با دیگر علائم سینوزیت ظاهر می‌شود، مانند تب، ترشحات بینی، خستگی و وجود درد در بالای دندان‌ها. به‌طورکلی اگر در صورت شما درد وجود داشته باشد

روش درمان سردرد سینوسی

سردرد ارتباطی با حالت تهوع ندارد!
یک تفاوت مهم بین میگرن و سردرد سینوسی است؛ سردردی که سینوس علت آن باشد به طور نرمال همانند دیگر انواع سردرد به شکل گیری حالت تهوع یا استفراغ منجر نمی شود. اشخاصی که از میگرن رنج می برند، معمولا نسبت به سر و صدای بلند یا نور روشن بسیار حساس می شوند، که این شرایط در زمان ابتلا به یک سردرد سینوسی صدق نمی کند.

درمان های طبیعی سردرد سینوسی
کسانیکه که از سردردهای سینوسی ناراحت هستند به طور نرمال می توانند درد خود را در خانه یا حتی محل کار تسکین دهند. چند روش طبیعی که برای تسکین سردرد سینوسی پیشنهاد شده است در زیر قرار داده ایم:
تخلیه مسیرهای بینی با استفاده از اسپری محلول نمک یا شستشو آنها با این محلول
استفاده از بخور اُکالیپتوس
استفاده از مکمل های بروملین
مصرف غذاهای تند برای پاکسازی انسداد در سینوس
استفاده از کمپرس های گرم
نوشیدن آب فراوان

چنانچه این روش های درمانی در تسکین درد موثر نبودند، احتمال دارد با نوع دیگری از سردرد مواجه باشید و اگر به تسکین سریع درد احتیاج دارید استفاده از مسکن های بدون نسخه ایده خوبی است. با این وجود، برای بررسی دقیق شرایط و در صورت مواجهه با سردردهای عودکننده بهترین گزینه مراجعه به پزشک می باشد

منابع: drsakhabakhsh.ir – salamatnews.com – beytoote.com.

مطالب مرتبط