مهم ترین رودخانه و رودهای جهان کدامند؟

رضا صادق زاده

بلندترین رودخانه های جهان و شگفت ‌انگیزترین رودهای دنیا و بزرگ ترین رودخانه دنیا را در طه پخش ببینید

بزرگترین رودخانه های دنیا

رود: آبیست روان که از به هم پیوستن آب چند چشمه در دره‌های کوهستانی تشکیل شده و جریان می‌یابد تا به دشت‌ها، دریاچه‌ها یا دریاها و اقیانوس‌ها بریزد.

رودخانه: به بستر و مسیر حرکت «رود» گفته می‌شود که اغلب عبارت «رودخانه» با «رود» اشتباه می‌شود و جای آن استفاده می‌شود. رودخانه‌ها معمولاً در اولین مرحله در پای کوه‌ها، تشکیل مخروط افکنه‌ها را داده و بعد از طی مسیری با انباشت مواد آبرفتی خود به توسعه دشتها کمک می‌کنند.

این رودخانه ها نقش مهمی در بسیاری از داستانها، آهنگ ها و عقاید بشری داشته اند. این روزها هم برای کشف مناطق جدید از نزدیک ترین رودخانه ها کمک می گیرند.

رودخانه آمازون Amazon River
10. رودخانه آمازون (Amazon River)
رودخانه آمازون با طول تقریبی 6400 کیلومتر دومین رودخانه بزرگ در جهان است و تنها کمی کوتاه تر از رودخانه نیل است، هر چند منابع معتبر در مورد طول دقیق این دو رودخانه با هم اختلاف نظر دارند. چیزی که مسلم است این است که آمازون از لحاظ حجم بزرگترین رودخانه در جهان است، و جریان کل این رودخانه تقریباً یک پنجم کل رودخانه های جهان را تشکیل می دهد. آمازون و شاخه های آن از پرو، بولیوی، ونزوئلا، کلمبیا، اکوادور، و برزیل عبور می کند و در نهایت به اقیانوس اطلس سرازیر می شود. رودخانه آمازون بیش از 3000 گونه شناخته شده از ماهی ها دارد و گونه های جدید هنوز هم در حال کشف شدن هستند.

این رودخانه به همراه رودخانه اورینوکو یکی از اصلی ترین زیستگاه های دلفین رودخانه ای آمازون است، بزرگترین دلفین رودخانه ای که می تواند تا طول 2.6 متر رشد کند. گاوکوسه در 4000 کیلومتری بالای رودخانه آمازون در شهر ایکیتوس پرو دیده شده است. یک ماهی خطرناک دیگر در آمازون، پیرانیا است که در گروه های بزرگ تجمع می کنند، هر چند تنها گونه های اندکی از آن ها به انسان ها حمله می کنند.

رودخانه نیل Nile
9. رودخانه نیل (Nile)
نیل طولانی ترین رودخانه در جهان است که از شرق آفریقا به طول 6650 تا دریای مدیترانه در شمال ادامه دارد. رودخانه نیل دو شاخه اصلی دارد: نیل سفید و نیل آبی. نیل سفید از ناحیه دریاچه های بزرگ در مرکز آفریقا و نیل آبی از دریاچه تانا در اتیوپی شروع می شود. این رودخانه نقشی اساسی در توسعه تمدن مصر داشت. سیلت ته نشین شده از نیل، زمین های اطراف را به شدت حاصلخیز می کند چرا که این رود هر ساله روی کناره های آن طغیان می کند و مصری ها قادر بودند گندم و سایر محصولات را زراعت کنند.

نیل همچنین بخش مهمی از زندگی معنوی مصریان باستان بود. شخصیتی الهی به نام «هاپی» مسبب سیل های سالانه بود، و تصور می شد که هم او و هم فرعون سیل رودخانه نیل را کنترل می کردند.

رودخانه یانگ‌تسه Yangtze River
8. رودخانه یانگ‌تسه (Yangtze River)
رودخانه یانگ‌تسه یکی از مهم ترین رودخانه ها در دنیا، بلندترین رودخانه در چین، و سومین رودخانه بلند در جهان است. این رودخانه حدود 6300 کیلومتر طول دارد و از یخچالی طبیعی در بخش شرقی فلات تبت سرچشمه می گیرد.

کانو کریستال، زیباترین رودخانه جهان در کلمبیا
این رودخانه از ژرف دره های دیدنی یانگ‌تسه عبور می کند که به خاطر زیبایی طبیعی شان مورد توجه قرار دارند، و وارد دریای چین شرقی می شود. یکی از سد های این رود به نام سد سه دره، بزرگترین نیروگاه برق آبی در جهان است. این رودخانه یکی از شلوغ ترین راه های آبی جهان است.

عبور و مرور شامل رفت و آمد تجاری برای حمل کالاهای انبوه مثل زغال سنگ و همچنین کالاهای تولیدی و مسافران است. سفر دریایی در این رودخانه چند روز طول می کشد، به ویژه سفر در میان مناظر زیبا و تماشایی منطقه سه دره نیز بسیار محبوب است.

رودخانه دانوب Danube
7. رودخانه دانوب (Danube)
دانوب یکی از مهم ترین رودخانه ها در اروپا و دومین رودخانه بزرگ این قاره بعد از رودخانه ولگا است. این رودخانه یکی از مرزهای طولانی مدت امپراتوری روم بود و امروزه بخشی از مرزهای 10 کشور اروپایی را تشکیل می دهد. دانوب از جنگل سیاه در آلمان سرچشمه می گیرد و برای مسافتی به طول 2850 کیلومتر به سمت شرق جریان دارد، از 4 پایتخت عبور می کند، و در نهایت به دریای سیاه سرریز می شود. از زمان تکمیل کانال راین–ماین–دانوب در آلمان در سال 1992، این رود بخشی از راه آبی عبوری در اروپا از دریای سیاه تا روتردام در دریای شمال بوده است.

رودخانه گنگ Ganges
6. رودخانه گنگ (Ganges)
رودخانه 2510 کیلومتری گنگ از غرب هیمالیا در هند سرچشمه می گیرد، و به دلتای سونداربانس در خلیج بنگال سرازیر می شود. این رود از قدیم رودخانه ای مقدس از سوی هندوها به شمار آورده شده است و به عنوان الهه گانگا در آیین هندو عبادت می شود.

این رودخانه از لحاظ تاریخی نیز همیشه مهم بوده است: بسیاری از پایتخت های استانی یا شاهنشاهی در کناره های آن قرار داشته اند. شهر واراناسی یا بنارس در اطراف رودخانه گنگ قرار دارد و از سوی برخی به عنوان مقدس ترین شهر آیین هندو در نظر گرفته می شود. هندو ها خاکستر کسانی که دوستشان دارند را در رود پخش می کنند و بعضی ها معتقدند که بدون حداقل یک بار حمام کردن در رودخانه گنگ، زندگی ناقص است. به دلیل اینکه گنگ رودی به این مهمی است، به عنوان رودخانه ملی هند نامگذاری شده است.

رودخانه مکونگ Mekong River
5. رودخانه مکونگ (Mekong River)
رودخانه مکونگ با طول تخمینی 4350 کیلومتر دوازدهمین رودخانه بلند در جهان است. این رودخانه از فلات تبت شروع می شود و از استان یوننان چین، برمه، لائوس، تایلند، کامبوج و ویتنام عبور می کند. عبور از این رود به خاطر تغییرات فصلی شدید جریان آب و وجود تنداب ها و آبشارها بسیار دشوار است. حوضه آبریز مکونگ یکی از غنی ترین تنوع های زیستی در جهان را دارد و فقط آمازون از آن در این مورد پیشی گرفته است. ولی از زمان ساخت اولین سد چین، بسیار از گونه ها از جمله گاو دریایی و دلفین مکونگ منقرض شده اند.

رودخانه زامبزی Zambezi
4. رودخانه زامبزی (Zambezi)
رودخانه زامبزی به طول 3540 کیلومتر چهارمین رودخانه بلند در آفریقا است. این رودخانه از تالابی سیاه در شمال غربی زامبیا سرچشمه می گیرد و در آنگولا و در امتداد مرزهای نامیبیا، بوتسوانا، مجدداً زامبیا، و زیمبابوه، تا موزامبیک جریان دارد، و در نهایت در اقیانوس هند خالی می شود.

تصاویر زلال ترین رودخانه جهان، ویرزاسکا
تماشایی ترین ویژگی رودخانه زامبزی، آبشار زیبای ویکتوریا است. این رود نقطه اتکاء جمعیت های بزرگی از بسیاری از حیوانات است. اسب های آبی در امتداد بیشتر مسیرهای آرام رود فراوان هستند، و کروکودیل های زیادی نیز وجود دارند. همچنین چند صد گونه ماهی از جمله گونه های بزرگ نیز در رودخانه زامبزی وجود دارند. به عنوان مثال گاوکوسه در آن دیده شده است. گاوکوسه، کوسه ای مهاجم است که حملات زیادی به انسان ها داشته است.

رودخانه ولگا Volga River
3. رودخانه ولگا (Volga River)
ولگا طولانی ترین رودخانه در اروپا و یکی از مهم ترین رودخانه های روسیه است. از 20 شهر بزرگ روسیه، 11 تا، از جمله مسکو پایتخت این کشور، در حوضه آبریز ولگا واقع شده اند. این رودخانه در ارتفاعی تنها 225 متری از تپه های والدار در شمال غربی مسکو سرچشمه می گیرد و 3645 کیلومتر بعد در دریای خزر تخلیه می شود. حتی علی رغم اینکه بیشتر طول رودخانه ولگا به مدت سه ماه در سال یخ می زند، این رودخانه اهمیت بسیار زیادی برای کشتیرانی داخلی و حمل و نقل در روسیه دارد.

رودخانه0
2. رودخانه می‌سی‌سی‌پی (Mississippi River)
رودخانه می‌سی‌سی‌پی با حدود 3730 کیلومتر طول، بزرگترین سیستم رود در ایالات متحده آمریکا و قاره آمریکای شمالی است. این رودخانه از دریاچه آیتاسکا سرچشمه می گیرد، و پایین شهر نیو اورلئان در خلیج مکزیک سرریز می شود. رودخانه می‌سی‌سی‌پی به همراه مهم ترین شاخه اش یعنی رودخانه میزوری، تمام یا بخش هایی از 31 ایالت آمریکا را آبکشی می کند. کشتی های بخار معروف در دهه 1820 وارد تجارت شدند.

پنبه، الوار چوب و غذا در طول این رودخانه حمل و نقل می شدند. بعد از ظهور راه آهن در دهه 1880، عبور و مرور کشتی های بخار کاهش پیدا کرد ولی همچنان تا دهه 1920 مورد استفاده قرار داشتند. تعداد کمی از کشتی های بخار، همچون دلتا کوئین (Delta Queen)، به عنوان نماد باقی مانده اند.

رودخانه1
1. رودخانه سپیک (Sepik River)
رودخانه سپیک طولانی ترین رودخانه در جزیره گینه نو است. این رودخانه از رشته کوه ویکتور امانوئل در ارتفاعات مرکزی پاپوآ گینه نو سرچشمه می گیرد. بیشتر طول رودخانه سپیک مثل رودخانه آمازون حالت مارپیچ دارد و به دریای بیسمارک می ریزد. بر خلاف خیلی دیگر از رودخانه های بزرگ، سپیک هیچ دلتایی ندارد، ولی مستقیماً به دریا جریان دارد. طول کلی این رودخانه 1126 کیلومتر است. هیچ منطقه مسکونی در اندازه قابل توجهی در کناره های رودخانه سپیک وجود ندارد. انزوای گروه های قبیله ای کوچک در کنار رودخانه باعث شده که یکی از بکرترین و هنری ترین رسم و رسوم در جهان به وجود بیاید. این منطقه یکی از آخرین محیط های دست نخورده باقی مانده در جهان است.

منبع: برترین ها

مطالب مرتبط