روش های پیشگیری از موخوره سر

رضا صادق زاده

برای پیشگیری از موخوره راه های زیادی به صورت موقت وجود دارد؛ اما روش موثر برای جلوگیری دائمی موخوره باید قسمتی از مو های سر که دچار این حالت شده است را کوتاه کنید.

روش های طبیعی پیشگیری از موخوره

در این بخش چند راهی که هر روز موهای تان آسیب می بیند و منجر به موخوره می شود را لیست کرده ایم تا با مهار کردن شان موهای سالم تری داشته باشید.
به طور کلی، موخوره در موهای خشک مرسوم است. موخوره زمانی اتفاق می افتد که لایه ی محافظ مو، یا کوتیکول، آسیب می بیند که معمولا به دلیل شستشوی زیاد، رنگ کردن بیش از حد، شانه کردن ناملایم و استفاده ی زیادی از مواد شیمیایی است. تمامی این موارد مو را ضعیف کرده، کوتیکول را از بین برده و در نتیجه به شکستن مو و موخوره می انجامد.

جلوگیری از موخوره، روغن مو
موخوره نوعی آسیب دیدگی مو است که در آن هر تار مو در انتها به دو قسمت می شود
متاسفانه، ترمیم موی آسیب دیده توسط موخوره ممکن نیست و تنها راه خلاص شدن از شرش، کوتاه کردن مو است.

مواد شیمیایی
– سعی کنید تا حد مقدور از مواد شیمیایی اجتناب نمایید، موی طبیعی زیبا است. اگر حتما باید موی تان را رنگ کنید به دنبال ملایم ترین رنگ مو بگردید و اگر ممکن است از مواد طبیعی مانند حنا، قهوه و چای استفاده نمایید. اما اگر از مواد شیمیایی استفاده می کنید، حتما مرتب از نرم کننده استفاده کنید.

موخوره چیست؟ چگونه باعث ریزش مو می شود
– پیش از شنا در دریا، استخر یا رودخانه موهای تان را بپوشانید. این کار شامل: استفاده از کلاه شنا، روغن های طبیعی (مثل بادام تلخ و نارگیل که باعث پرپشتی مو نیز می شوند) و یا ماسک موی بدون آبکشی است. آبکشی کامل مو بلافاصله پس از شنا نیز باعث جذب حداقل میزان مواد شیمیایی می شود. در صورت امکان، حتما موهای تان را با شامپو بشویید.

– از میزان مواد شیمیایی درون آبی که با آن موی تان را می شویید، مطلع شوید.
ممکن است در آب لوله کشی که با آن موی تان را می شوید، مواد شیمیایی مخصوصا کلر باشد. برای کاهش میزان این مواد شیمیایی می توانید از فیلتر های تصفیه ی مخصوص استفاده نمایید.

کوتاه کردن موها توسط خودتان
حتما لازم نیست که شما برای چیدن انتهای موها مهارت آرایشگری داشته باشید. فقط هر از گاهی قسمت انتهایی موهایتان را کوتاه کنید. توجه داشته باشید که حدود 6mm بالاتر از قسمت موخوره شده را کوتاه کنید؛ چرا که اگر کوتاهی را در همان قسمت انجام دهید ممکن است موخوره مجددا اتفاق بیفتد. سعی کنید که حتما بالاتر از قسمت های سفید انتهایی موها را بچینید. کوتاه کردن موهای آسیب دیده ممکن است زمان زیادی را از شما بگیرد اما برای حفظ سلامت موها این یک امر ضروری است.

شانه کردن موی سر
بسیاری از افراد از میزان شکننده بودن مو مطلع نیستند. به خرج دادن خشونت زیاد هنگام شانه کردن، یا بیش از حد شانه کردن می تواند به موی تان آسیب برساند.

– موی تان را به عقب شانه نکنید. این روش ریشه ی موها را می کشد و بیشترین آسیب را به موها می رساند و در صورت تکرار، باعث ریزش مو می شود.

– موی تان را ملایم شانه کنید. از بالا شروع کنید و به آرامی پایین بروید. اگر به گره ای رسیدین، شانه را روی آن نکشید، گره را با دست باز کنید و ادامه دهید. هنگام باز کردن گره ی مو باید احتیاط کنید، و بهتر است که موهای فر را هنگامی که خیس است شانه کنید.

– بیش از حد شانه نکنید. ۱۰۰ بار برس کشیدن لازم نیست و ممکن است منجر به موخوره ی بیشتری شود. همین که موی تان صاف شد، دست از سرش بردارید.

تقویت مو، پیشگیری از موخوره
موخوره زمانی اتفاق می افتد که لایه ی محافظ مو، یا کوتیکول، آسیب می بیند
– از گیره های موی با کیفیت استفاده کنید
کش موهای دارای قطعه ی اتصال فلزی، بدترین دشمنان مو هستند. در عوض از کش موهایی استفاده کنید که دو طرفشان با چسب یا دوخت به یکدیگر متصل شده اند.

پیشگیری از موخوره
ترمیم موی آسیب دیده توسط موخوره ممکن نیست

اشعه خورشید
از موی تان در مقابل نور خورشید محافظت نمایید. امواج فرابنفش علاوه بر پوست، به مو ها نیز آسیب می رساند.

شستشو و خشک کردن
شستشوی ناصحیح و با شامپوهای خشن که حاوی ترکیبات مضر هستند، به موهای تان آسیب می رسانند. خشک کردن مو با کشیدن حوله روی آن و هم چنین استفاده ی مکرر از سشوار باعث وارد آمدن آسیب های جدی به مو می شود.
– موی تان را صحیح بشویید
بهترین راه، شستن ریشه ها و اجازه ی آویزان ماندن دادن به ساقه ها است، ساقه ها نباید روی سر جمع شوند. هنگامی که موی تان را آب می کشید، شامپو به سمت پایین ساقه ها می رود که به اندازه ی کافی آنها را شستشو می دهد. نرم کننده نیز می بایست ابتدا به ساقه ها مالیده شود، اجازه دهید مدتی روی مو بماند، سپس آب کشی نمایید. آب داغ رطوبت را از بین می برد، پس موی تان را با خنک ترین درجه آبی که تحملش را دارید، آبکشی نمایید.

نکاتی مفید برای موخوره مو
– شامپو و نرم کننده ی خوب بخرید و آزمایش کنید که چه شامپویی با موهای تان سازگار است.
این امر شامل نشستن هر روزه است، چرا که استفاده از نرم کننده کافی است.

– به آرامی خشک کنید
وحشیانه مالیدن حوله به موهای تان برای خشک کردن، ایده ی خوبی نیست. موی خیس آب چکان می بایست به آرامی با حوله فشرده شود تا آب اضافی اش گرفته شود. هنگامی که آب اضافی گرفته شد، بهتر است بگذارید موی تان به حالت طبیعی خشک شود.

به نکات زیر توجه کنید:
– از روغن هاى گیاهى به موهایتان بمالید.
– نوک موها را چند سانتیمتر کوتاه کنید.
– از محصولات مو که دارای ضد آفتاب اند استفاده کنید تا به مراقبت از موهای خود کمک کنید.
– از برس ها و شانه هایى از جنس مواد طبیعى ( چوب و …) استفاده کنید.
– از شامپو هاى طبیعى که اسیدى و قلیایى نیستند استفاده کنید.
-از کش های پلاستیکی یا کلیپس های فلزی برای موهای خود استفاده نکنید، زیرا ممکن است موهای شما را بشکنند. به جای آن از کش هایی که روکش پارچه ای دارند و ملایم ترند استفاده کنید.
– هنگام شست و شوى موها از آب خیلى گرم استفاده نکنید.
– کمتر از سشوار استفاده کنید.
– گاهى موهایتان را ببافید.

استفاده از روغن های تقویتی مو
روغن هایی مانند روغن بادام، روغن آرگان، روغن تخم مرغ، روغن کرچک و روغن زیتون فوق العاده برای مو مناسب بوده و سرشار از مواد مغذی برای موها هستند. این روغن های تقویتی از موخوره جلوگیری می کنند. دو بار در هفته روغن تقویتی مو را هنگام شب به موها بمالید و صبح بشویید. از محصولات حاوی پارافین و یا نفت سفید خودداری کنید زیراباعث خشک شدن موها می شوند. دقت کنید که روغن را به ساقه و انتهای موها بزنید زیرا استفاده از روغن در نزدیکی پوست سر باعث شوره سر و صدمه رسیدن به ریشه مو می شود.

منابع:
beytoote.com
setare.com
blog.bamilo.com

مطالب مرتبط