تمرکز چیست؟ روش های افزایش تمرکز

رضا صادق زاده

برای افزایش تمرکز، از داروها و روش‌های درمان شیمیایی استفاده می کنیم. باید بدانید تمرکز در کار، مهارتی است که با تمرین می‌توان به آن دست یافت

تمرکز چیست و تمرکز کردن یعنی چه؟

تمرکز کردن یعنی اینکه فرد بتواند توجه و اراده‌‌اش را همسو کند و کنترل توجه خود را در اختیار داشته باشد. تمرکز یعنی توانایی متمرکز کردن ذهن بر روی یک موضوع، شیء یا فکر و بیرون راندن تمام افکار، ایده‌ها و… از ذهن. تمرکز یعنی به‌جای از این شاخه به آن شاخه پریدن و از دست دادن توجه، زمان و انرژی، در هر زمان تنها یک کار انجام بدهیم.

هنگامی که نمی توانید روی موضوعی تمرکز کنید و توجهتون برای مدت زمان مشخصی، فقط روی یک فرد یا فعالیت خاص باشد، فقط یکی از علائم نشاندهنده این است که باید هرچه زودتر ذهن تان را پاکسازی کنید. حضور ذهن را می توان آگاهی از افکار، احساسات و بدن خود تعریف کرد. اگر تمایل دارید از آن در زندگی خود بهره مند شوید با داناوری همراه شوید تا با چهار قدم آسان برای این منظور آشنا شوید.

در موقعیت خوبی مستقر شوید
هر جایی می نشینید، صندلی، میز، مبل و یا … مطمئن شوید در بهترین حالت صاف به جایی تکیه داده اید و پاهای خود را بر روی زمین قرار داده اید و آویزان نیست، زیاد قوز نکنید، زیاد هم سفت نگیرید! فقط راحت باشید تا مهره های کمر بر روی هم صاف باشند و سر به عنوان بالاترین عضو در بالای ستون مهره قرار گیرد،

7 روش برای تقویت تمرکز فکر
اجازه دهید بازوان به صورت موازی با بدنتان و دستها بر روی زانوها یا کنارتان قرار گیرد. هر کدام که بدن شما را در حالت مستقیم قرار می دهد. این حالات باعث شکوفا شدن بدن و ذهن شما خواهد شد. انجام امور روزانه بدون داشتن ذهنی شفاف مانند نقش بازی کردن به عنوان یک عروسک است.

اگر فراموش‌کار هستید و یا به عبارتی حضور ذهن کافی ندارید، درواقع شما تمرکز کافی ندارید. انجام تمرین‌های افزایش تمرکز به شما کمک می‌کند تا حضور ذهن خود را افزایش دهید. شما می‌توانید در دوره رایگان سایت ما ثبت‌نام کنید و از تمرین‌های افزایش تمرکز استفاده کنید. خواب کافی و درست به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را افزایش دهید.

البته برای کسبِ تواناییِ فرمان دادن به ذهن و کنترل کردن تمرکز و توجه، به آموزش نیاز داریم. بیشتر افراد نمی‌توانند توجه خود را کنترل و ذهن خود را صرفا بر یک موضوع متمرکز کنند. آنها نمی‌توانند هر زمان که می‌خواهند به ذهن خود دستور بدهند که بر چیزی تمرکز کند.

متمرکز کردن فکر، فعالیتی غیرمعمول نیست و تقریبا هر روز برای همه اتفاق می‌افتد ولی این تمرکز، توانایی ناخودآگاه و کنترل‌نشده‌ای است.

خواب مفید در شبانه‌روز حدود ۷ تا ۹ ساعت می‌باشد که برای هر شخص می‌تواند متفاوت باشد. خواب مناسب نیاز بدن خود را پیدا کنید. همان‌طور که می‌دانید خستگی و کمبود خواب سبب کاهش تمرکز می‌شود. کاهش تمرکز نیز به معنای افزایش حواس پرتی است.

تمرکز یک امر اکتسابی می باشد و به هیچ وجه ذاتی نیست. در واقع استعداد بالقوه تمرکز در همه افراد وجود دارد تنها چیزی که از اهمیت برخوردار است این است که باید آن استعداد را پرورش داد تا به سرانجام رسید . با گذشت زمان و انجام تمرینات مربوط به تمرکز این مهارت را بدست می آورید که تمام فعالیت ها از جمله مطالعه را با تمرکز بیشتری انجام دهید.

تمر کز یک امر نسبی می باشد و بنابر میزان کاهش و افزایش توجه هر کسی به عوامل حواس پرتی، تمرکز کاهش یا افزایش پیدا می کند و هیچ گاه شما یک میزان ثابت برای تمرکز ندارید. به محض اینکه محیط و شرایط ذهنی شما تغییر کند میزان تمرکز تغییر خواهد کرد

نگرانی و استرس سبب کاهش تمرکز و افزایش حواس پرتی می‌شود. سعی کنید به مسائل کم‌اهمیت توجه نکنید و افکار مثبت بیشتری داشته باشید. عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید. هنگام انجام کارهای نیازمند تمرکز، گوشی خود را در حالت بی‌صدا قرار دهید. عوامل مزاحم را از خود دور کنید تا هیچ عاملی حضور ذهن و تمرکز شمارا کاهش ندهد.


احساس خستگی می کنید
آنهایی که نیاز دارند ذهن شان را پاکسازی کنند، معمولا با کمبود انرژی مواجه هستند. انرژی ای که برای انجام امور روزمره نیاز دارید، می تواند با موانع ذهنی کم شود که باید برطرف شان کنید. اگر احساس می کنید انگیزه ای ندارید، باید ابتدا ذهن و روح تان را شفاف کنید. هر چقدر حضور ذهن تان کمتر باشد، کمتر می شنوید، کمتر می بینید، کمتر احساس می کنید و به دنیای اطراف تان توجه کمتری خواهید داشت. موجودی خواهید بود که در قالب یک انسان حرکت می کنید، ولی بدون احساس یا وجود واقعی رفتار می کنید.

از حواس خود بهره ببرید
یا چشمان خود را ببندید و یا به چیزی در اطراف خود تمرکز کنید. الگوی تنفسی طبیعی داشته باشید و بر آن تمرکز کنید تا ذهنتان در شروع کار آزاد شود. دنیا اطراف خودتان را ببینید اما نه آنقدر که باعث حواس پرتی تان شود. پاهایتان را که روی زمین قرار داده اید احساس کنید و صدای بادی که از کنارگوشتان می گذرد را حس کنید. به بدنتان اجازه دهید از اطرافتان آگاه باشد.

بیرون رفتن و در فضای باز بودن، استرس را کاهش داده و تمرکز را بیشتر می کند. وقتی از مغزتان برای یک کار خاص در مدت زمان طولانی استفاده می کنید، دچار خستگی و فرسودگی ذهنی می شوید. اگر بتوانید یک راه برای رفع موانع ذهنی تان پیدا کنید، شفافیت ذهنی تان را مجددا بدست خواهید آورد.

از خودتان به خوبی مراقبت نمی کنید
قبلا دقیق و زیرک و تمیز و آراسته بودید و همه چیزتان سر جایش بود، اما اخیرا خودتان را به سختی این طرف و آن طرف می کشید. مراقبت از خود یعنی علاقه به خود، برای اینکه عشقی که لایقش هستید را به خودتان بدهید، باید ذهنی پاک و روشن داشته باشید و در زمان حال متمرکز بمانید.

نداشتن ذهن شفاف معمولا باعث می شود مراقب خودتان نباشید و رفتارهایی که برای تان خطرناک است را انجام دهید؛ از مسواک نزدن گرفته تا بروز رفتارهای جنسی خطرناک. به خودتان علاقه ای ندارید و اطرافیان تان هم به شما این حالت را گوشزد می کنند، چون می بینند که به بهداشت و سلامت تان اهمیتی نمی دهید.

احساس ناتوانی و بیهودگی می کنید
خشم، یکی از علائم نداشتن شفافیت ذهنی است، زیرا فرد خشمگین به روحیه اش اجازه می دهد، به جای اینکه روی کاری تمرکز کند، بیشتر منفی باشد. یک روحیه منفی می تواند به طرز وحشتناکی کارآمدی و مفید بودن فرد را تحت تاثیر قرار دهد، چون ذهنیتش روشن نیست.

اولین قدم برای داشتن حضور ذهن پیدا کردن مکانی است که شما و ذهنتان تنها باشید. یک مکان تمیز و آرام در خانه تان و یا یک مکان که کمترین عوامل حواس پرتی را داشته باشد تا بهتر بر روی افکار خود تمرکز کنید. یک ساعت و یا تایمر با خود همراه داشته باشید، البته نگران تمام شدن زمان خاصی نباشید فقط زمانی مناسب با شرایط خود انتخاب کنید.

با جریان همراهی کنید
مراقبه (Meditaion) حضور ذهن نیاز به تمرینات مداوم دارد ولی شما را به آگاهی کلی خواهد رساند. نگرانی های شما را رها خواهد کرد و باعث افزایش بهره وری و شادی شما خواهد شد. هر روز چند دقیقه وقت برای تمرکز بر روی ذهن و قبول چیزهای ساده ای که زندگی شما را زیبا می کند کنار بگذارید.

تقویت تمرکز با راهکارهای ساده
یا چشمان خود را ببندید و یا به چیزی در اطراف خود تمرکز کنید. الگوی تنفسی طبیعی داشته باشید و بر آن تمرکز کنید تا ذهنتان در شروع کار آزاد شود. دنیا اطراف خودتان را ببینید اما نه آنقدر که باعث حواس پرتی تان شود. پاهایتان را که روی زمین قرار داده اید احساس کنید و صدای بادی که از کنارگوشتان می گذرد را حس کنید. به بدنتان اجازه دهید از اطرافتان آگاه باشد.

احساس افسردگی می کنید
اگر کسی را می شناسید که افسرده است و یا اگر خودتان از این مشکل رنج می برید، سخت ترین کاری که می توانید انجام دهید کمک خواستن است. اما لطفا این کار را بکنید و از کسی تقاضای کمک کنید، پیش از اینکه آسیبی به خودتان بزنید

منابع: tebyan.com
http://www.danavari.com/article/4-%DA%AF%D8%A7%D9%85-%D8%A2%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%AD%D8%B6%D9%88%D8%B1-%D8%B0%D9%87%D9%86
sara-hamidi.com

مطالب مرتبط