بهترین سن بچه دار شدن و بارداری

بهترین سن برای بارداری و بچه دار شدن گفته می شود فاصله 20 تا 30 سالگی است قدرت باروری زنان در 24 سالگی در اوج است

سن باروری، سن بچه دار شدن، سن بارداری

بهترین سن برای بارداری و بچه دار شدن

امروزه با افزایش سن ازدواج، سن بارداری هم بالا رفته است. ولی متخصصان زنان و زایمان معتقدند بارداری در سنین مختلف تفاوت دارد.
بارداری در هر سنی، مزایا و معایبی دارد که با برخی از این معایب و مزایا آشنا می شویم.

بهترین سن بارداری و بدترین سن حاملگی
گفته می شود فاصله 20 تا 30 سالگی، بهترین دهه برای بارداری و بچه دار شدن است. امروزه با افزایش سن ازدواج، سن بارداری هم بالا رفته است

بارداری در 20 سالگی
گفته می شود فاصله 20 تا 30 سالگی، بهترین دهه برای بارداری و بچه دار شدن است. به گفته محققان، قدرت باروری زنان در 24 سالگی در اوج است. همه دختران هنگام تولد، حدود یک میلیون تخمک دارند و در سال های باروری تعداد تخمک ها حدود 300 عدد است. با افزایش سن، سن تخمدان ها هم افزایش می یابد و تخمک ها نیز کیفیت ابتدایی را نخواهند داشت.

خطر سقط جنین در زنان 20 تا 24 ساله، فقط 10 درصد است، در حالی که بین سنین 35 تا 39 سالگی، به 18 افزایش پیدا می کند. احتمال سقط جنین در زنان 40 ساله، 34 درصد است.
در 20 سالگی خانم ها کمتر دچار مشکلات زنانگی نظیر فیبروم و اندومتریوز شوند، در حالی که با افزایش سن خطر این بیماری ها افزایش می یابد.

توصیه های طب سنتی پیش از بارداری / دکتر روشنک
طب سنتی برای زنان باردار بایدها و نبایدهایی را برای داشتن فرزند سالم توصیه می کند توصیه های دوران بارداری از دیدگاه طب سنتی و اسلامی. در اوایل بارداری باید جدی گرفته شود

در هر سیکل قاعدگی و تخمک گذاری، شانس باروری 25 درصد است و بررسی ها نشان می دهد، شانس بارداری در اوایل 20 سالگی 98 درصد و در اواخر 20 سالگی 84 درصد است و فقط 7 درصد از زنان 20 ساله، نابارور خواهند بود، در حالی که حدود دو سوم زنان بالای 40 سال، دچار ناباروری می شوند.
6 درصد از زنان 20 ساله با وجود درمان ناباروری، هرگز بچه دار نمی شوند، در حالی که شانس اینکه زنان 40 ساله هرگز بچه دار نشوند، 64 درصد است.

احتمال سقط جنین در زنان 40 ساله، سه برابر زنان 20 ساله است و شانس داشتن فرزند مبتلا به سندرم داون (منگولیسم) در 20 سالگی، یک در هر 1295 تولد است، اما این تعداد در زنان 30 ساله، به یک در هر 759 تولد می رسد.
20 تا 30 سالگی بهترین دوره سنی برای بچه دار شدن زنان است.

علت تلخی دهان در سه ماه اول بارداری
یکی از علت های تلخی مزه دهان بزرگ تر شدن جوانه های چشایی روی سطح زبان در دوران بارداری است برای کاهش مزه بد فلز در دهان می توانید مواد غذایی اسیدی مانند آب مرکبات، لیموناد و خوراکی های سرکه ای را امتحان کنید.

بارداری در 30 سالگی
35 سالگی سنی است برای تسویه حساب کردن با زنانی که قصد بچه دار شدن دارند. در اوایل 30 سالگی، شانس بارداری بسیار کمتر از 20 سالگی است و خطر سقط و تولد فرزند مبتلا به سندرم داون بسیار بیشتر است، اما در 35 سالگی احتمال ناباروری بیشتر است و خطر بروز ناهنجاری های ژنتیکی هم نگران کننده است؛ بنابراین بسیاری از پزشکان انجام آزمون هایی مثل آمنیوسنتز، بررسی ویلوس کوریونی و سایر آزمون های غربالگری جنینی را توصیه می کنند.

احتمال سقط و عوارض مرتبط با بارداری نیز با افزایش سن بیشتر می شود. یک زن 35 ساله بیشتر از یک زن جوان دچار بارداری خارج رحمی می شود و همچنین احتمال سزارین برای زنان بالای 35 سال بیشتر است.
محققان معتقدند زنان 35 ساله به بالا نیاز به مراقبت های دوران بارداری بیشتری دارند، مخصوصا اگر بیش از یک فرزند بخواهند.

شایع ترین مشکلات دوران بارداری کدامند؟
وضعیت بدن زنان در زمان بارداری تغییرات زیادی می کند اما بعضی تغییرات جزو شایع ترین مشکلات دوران بارداری در مادران حامله محسوب می شوند

در فاصله بین 29 تا 35 سالگی میزان باروری کاهش پیدا می کند. در 30 سالگی شانس بارداری در هر تخمک گذاری 15 درصد است. به گفته محققان موسسه ناباروری سنت لوییس، شانس بارداری یک سال پس از تصمیم به بارداری در حدود 75 درصد است، اما در صورت تاخیر در بارداری این شانس به 65 درصد کاهش پیدا می کند. شانس سقط نیز از 12 درصد در 30 تا 34 سالگی، به 18 درصد در 35 تا 39 سالگی افزایش پیدا می کند.

زنانی که در 35 سالگی صاحب اولین فرزند خود می شوند 40 درصد احتمال سزارین دارند و خطر تولد فرزند مبتلا به سندرم داون در 30 سالگی یک در 759 تولد است که این آمار در سن 35 سالگی به یک در هر 302 تولد می رسد.
احتمال دوقلوزایی در زنان 35 تا 39 ساله نیز بسیار بیشتر می شود.

بهترین هرم غذایی برای دوران بارداری زنان
تغذیه در دوران حاملگی بسیار مهم است و مادران باردار باید هرم غذایی مناسبی در دوران بارداری خود داشته باشند

بارداری در 40 سالگی
هر چه بارداری بیشتر به تاخیر بیفتد و سن خانم بالاتر برود، احتمال وقوع آن کمتر می شود. بارداری در 40 سالگی، یعنی بچه دار شدن 15 سال پیش از یائسگی و باز هم یعنی کاهش تعداد تخمک ها که این با افزایش مشکلات کروموزومی همراه است که خطر سقط و نقایص جنینی از پیامدهای آن است. بین تخمک های تولید شده در اوایل 40 سالگی تا اواسط و حتی اواخر آن تفاوت آشکاری وجود دارد. به نوشته نشریه باروری و ناباروری، باردار شدن در 41 سالگی بهتر از بارداری در 43 سالگی است.

زنان 40 ساله ای که به دلیل ناباروری تحت درمان هستند، 25 درصد شانس بارداری دارند، در حالی که زنان 43 ساله 10 درصد احتمال دارد بچه دار شوند.
بعد از 40 سالگی احتمال درمان ناباروری با تخمک های خود زن بسیار کم می شود و نیاز به درمان های کمکی و استفاده از تخمک های اهدایی بیشتر می گردد.

تصورهای اشتباه دوران بارداری
بعضی اشتباهات در دوران های بارداری از اطلاعات نادرست و تصورهای غلط اطرافیان زنان حامله شکل میگیرند

عوارض بارداری از دیگر نگرانی های مادران 40 ساله است. اگر قصد دارید در 40 سالگی باردار شوید، ممکن است در معرض خطر فشار خون بالا و دیابت بارداری قرار بگیرید. مشکلات مربوط به جفت و عوارض زایمان نیز در کمین شما است.

احتمال زایمان زودرس و نوزاد نارس در زنان 40 ساله بیشتر است. میزان مرده زایی در زنان 40 ساله نیز بیشتر خواهد بود.

دوران بارداری و دانستنی های مفید آن
خوردن مواد غذایی مفید در دوران بارداری بسیار مهم است برای دانستن این مواد این مطلب را از دست ندهید

برگرفته از تبیان

مطالب مرتبط
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *