ضرورت مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری

رضا صادق زاده

احتمال زایمان پیش از موعد در زنان بارداری كه در دوران بارداری مكمل مولتی ویتامین مصرف می كنند ، كاهش می یابد مصرف قرص مولتی ویتامین در زمان حاملگی به طور آشکاری از خطر کم وزنی هنگام تولد و کوچک بودن نوزاد به نسبت سن بارداری تا ۲۳ درصد می کاهد.

مصرف مولتی ویتامین در بارداری

مصرف مولتی ویتامین در سه ماهه اول بارداری

خطر تولد نوزاد با وزن کم در زنانی که در دوران بارداری از مکمل های مولتی ویتامین استفاده می کنند، به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

بهترین هرم غذایی برای دوران بارداری زنان
دکتر رزا حمیدی متخصص تغذیه در گفت وگو با ایسنا گفت: مصرف مکمل های ویتامینی به میزان قابل توجهی (23 درصد) از خطر تولد نوزاد کم وزن و کوچک می کاهد.

اسید فولیک از خانواده ویتامین ب است که نیاز به آن در دوران بارداری بیش از هر وقت دیگری است
وی افزود: وزن تولد معمولا تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله سلامت روانی و وضعیت تغذیه مادر است و نوزادانی که دو کیلو و 500 گرم یا کمتر وزن داشته باشند، دچار کاهش وزن هستند که این حالت ممکن است با افزایش خطر مرگ و میر همراه باشد.

البته هر نوع مولتی ویتامینی قابل اطمینان و استاندارد نیست، بنابراین حتما باید تحت نظر پزشک خود از این مکمل ها استفاده کنید و از مصرف خودسرانه ی آنها بپرهیزید.

برخی از مولتی ویتامین ها نامرغوب یا آلوده هستند؛ مثلا یك شركت آزمایشگاهی به نام «كانسامرلب» در آمریكا ادعا كرده است كه بیش از 30 درصد محتویات و مواد تشكیل دهنده مولتی ویتامین هایی كه اخیرا از سوی كارشناسان این شركت مورد آزمایش قرار گرفته اند، به میزان قابل توجهی كمتر یا بیشتر از حد استاندارد بوده و یا آلوده به سرب بوده اند.

رژیم غذایی پرچرب و خطر سقط جنین در بارداری
البته شما باید خوردن اسید فولیک را سه تا چهار ماه قبل از بارداری شروع کنید چون این ویتامین در ماه اول بارداری باعث بسته شدن لوله های عصبی جنین می شود

مصرف مولتی ویتامین در کنار یک تغذیه کامل و مناسب
كانسامرلب (ConsumerLab) یك شركت خصوصی در نیویورك است كه به طور مستقل محصولاتی را كه روی سلامت و تغذیه مردم تاثیرگذارند، مورد ارزیابی و آزمایش قرار می دهد و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار مصرف كنندگان می گذارد.

این شركت اخیرا روی كیفیت مولتی ویتامین ها، تحقیق و آزمایش انجام داده و اعلام كرده است كه چند نمونه از این محصولات كه سه تای آنها ویژه كودكان است، بیش از حد استاندارد دارای موادی از قبیل ویتامین A، اسید فولیك ، نیاسین و روی هستند كه این امر می تواند سلامت مصرف كنندگان را به خطر بیاندازد. برای مثال دوز توصیه شده برای مصرف ویتامین A در اطفال روزانه 1300 واحد بین الملل و آخرین حد قابل تحمل آن 3000 واحد است، در حالی كه در برخی از این مولتی ویتامین ها 5000 واحد ویتامین A مشاهده شده است.

نیاز به ویتامین B6 در بارداری آنقدر بالا نمی رود که بخواهید مکمل آن را مصرف کنید اما بد نیست بدانید که در موراد تهوع و استفراغ شدید می توان از این ویتامین برای کنترل علائم استفاده کرد، البته فقط با دستور پزشک

مصرف زیاد این ویتامین در كوتاه مدت سبب تهوع و تاری دید می شود و در طولانی مدت باعث نرمی استخوان ها و بروز مشكلات كبدی می شود.
بر اساس گزارش این شركت، در مورد سایر مواد تشكیل دهنده مولتی ویتامین ها نیز موارد مشابهی دیده شده كه نگران كننده است.

توصیه های تغذیه ای دوران بارداری زنان
مولتی پریناتال نیچرمید برای زنان در دوران بارداری و شیردهی طراحی شده است این مولتی ویتامین حاوی 13 نوع از ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای دوران بارداری و شیردهی است و توصیه می شود از چند ماه قبل از بارداری تا پایان شیردهی از آن استفاده شود.

همیشه به خاطر داشته باشید که مصرف مولتی ویتامین ها در کنار یک تغذیه ی کامل و مناسب می تواند موثر و مفید باشد، یعنی فکر نکنید با مصرف مکمل ها به تنهایی می توانید سلامتی خود را حفظ کنید.

ویتامین دی برای جذب کلسیم ضروری است به همین خاطر به مادران باردار توصیه می شود که در این دوران هم به اندازه کافی در معرض نور آفتاب قرار بگیرند و هم منابع خوراکی ویتامین دی را مصرف کنند؛ چون اگر بدنشان با کمبود این ویتامین مواجه شود سطح کلسیم خون نوزاد پایین آمده و استخوان ها و دندان هایش خوب شکل نمی گیرد

ویتامین های مهم دوران بارداری کدامند؟
برگرفته از تبیان و نی نی بان

مطالب مرتبط