بهترین سن بارداری و بدترین سن حاملگی

رضا صادق زاده

گفته می شود فاصله 20 تا 30 سالگی، بهترین دهه برای بارداری و بچه دار شدن است. امروزه با افزایش سن ازدواج، سن بارداری هم بالا رفته است

سن بارداری، سن حاملگی

بهترین و بدترین سن بارداری

در سال های اخیر با ورود زنان به دنیای كار و تحصیل از یك طرف و شرایط سخت ازدواج برای مردان از طرف دیگر، سن ازدواج افزایش یافته است. این مسأله همراه با عدم تمایل زن و شوهر به بچه دار شدن تا فراهم آمدن شرایط مناسب، باعث شده حاملگی در سنین بالا اتفاق عجیب و غریبی نباشد.

بهترین سن بچه دار شدن و بارداری
شاید شما هم تا به حال در این مورد فكر كرده باشید كه بهترین سن حاملگی، چه سنی است و از چه سنی به بعد، یك زن باید نگران بارداری و عوارض آن برای خود و فرزندش باشد.

امروزه حاملگی پس از سن 35 سالگی را به عنوان حاملگی پُرخطر در نظر می گیرند. سنی كه پس از آن، خطرات و عوارض بارداری، ناهنجاری ها و مرگ و میر مادر و جنین در آن افزایش پیدا می كند.

شایع ترین مشکلات دوران بارداری کدامند؟
در حالی كه بسیاری از زنان برای ایجاد شرایط زندگی بهتر، قبل از تولد نخستین فرزند خود، بارداری را به تأخیر می اندازند. تحقیقات جدید نشان می دهد به تعویق انداختن حاملگی تا سنین 30 سالگی، دوران بارداری را با دشواری ها و مخاطراتی همراه می كند.

خطراتی مثل افزایش ناباروری و در نتیجه تقاضای بیشتر برای لقاح آزمایشگاهی* (IVF) و افزایش غم انگیز مشكلات مربوط به جنین، سقط، حاملگی خارج رحمی، فشارخون، دیابت حاملگی، اختلالات ژنتیكی، اسكیزوفرنی، حاملگی دوقلویی دو تخمكی، جداشدن زودرس جفت، جفت سرراهی و سزارین از جمله عوارضی هستند كه در صورت حاملگی در سنین بالا می توانند گریبان گیر مادر یا جنین شوند.

توصیه های طب سنتی پیش از بارداری / دکتر روشنک
همچنین ثابت شده است كه با افزایش سن مادر بروز ناهنجاری های كروموزومی از نوع آناپلوئیدی(ناهنجاری مربوط به عدم تقسیم كروموزوم ها) به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می كند تا جایی كه شانس داشتن فرزند با ژن های معیوب (سندرم داون) در سنین بالای 45 سال یك مورد در 30 مورد تولد زنده است و این در حالی است كه در یك زن 20ساله این احتمال، یك در 2000 تولد زنده تخمین زده شده است.

بهترین فاصله زمانی بین دو بارداری، چند سال؟
نكته دیگر این است كه با افزایش سن مادر، بروز حاملگی دوقلویی دو تخمكی افزایش پیدا می كند؛ اگر چه در حال حاضر علت اصلی حاملگی چندقلویی در سنین بالای مادر، استفاده از روش های كمك باروری (لقاح آزمایشگاهی) عنوان شده است.

هر چه بارداری بیشتر به تاخیر بیفتد و سن خانم بالاتر برود، احتمال وقوع آن کمتر می شود. تحقیقات دیگر نشان داده اند برخی از بیماری های مادر از جمله فشار خون بالا، در نتیجه اختلال خون رسانی می توانند منجر به جداشدن زودرس جفت در سنین بالای بارداری شوند.

تصورهای اشتباه دوران بارداری
همچنین افزایش احتمال سقط در مادران سنین بالا نیز به بیماری های زمینه ای مادر نظیر دیابت یا ناهنجاری های ژنتیكی خود جنین نسبت داده می شود.
اما یك سؤال مهم این است كه آیا تمامی زنان بالای 35 سال در معرض خطرات ناشی از حاملگی در سن بالا قرار دارند؟

واقعیت این است كه بارداری در سنین بالا همیشه هم ترسناك، یا بهتر بگوییم، خطرناك نیست.
بسیاری از تحقیقات ثابت كرده اند در زنان دارای اندام فیزیكی مناسب و بدون مشكلات طبی، میزان عوارض بارداری و جنینی كمتر است.گفته می شود اگر چه مرگ و میر مادران در سنین بالای 35 سال افزایش پیدا می كند، اما بهبود مراقبت های طبی و بهداشتی باعث كاهش این خطرات می شود.

بهترین هرم غذایی برای دوران بارداری زنان
به عبارت دیگر، كلید اصلی به حداقل رساندن خطرات ناشی از سن بالای حاملگی داشتن یك شیوه زندگی سالم است: رژیم غذایی مناسب، تمرینات ورزشی منظم، عدم استعمال دخانیات، استراحت مرتب و خواب شبانه ی منظم. در این راستا بر اهمیت ورزش به ویژه ورزش های كششی تأكید بسیار شده است، چرا كه تمرینات ورزشی كششی با بهبود خون رسانی در لگن از توقف خون جلوگیری می كنند.

مصرف روزانه ی مکمل اسید فولیک، پیش از بارداری و در ماه اول آن به مادران توصیه می شود تا از ایجاد ناهنجاری های عصبی جنین جلوگیری شود، خصوصاً زمانی که مادر برای مدتی از قرص های ضد بارداری استفاده کرد باشد.

علت تلخی دهان در سه ماه اول بارداری
در كنار تمام این توصیه ها، مادران با سن بالا می توانند در دوران بارداری از طریق معاینات مرتب توسط پزشک متخصص زنان و انجام آزمایش هایی نظیر آمنیوسنتز یا كوردوسنتز تكامل طبیعی جنین خود را كنترل كنند.

احتمال سقط و عوارض مرتبط با بارداری نیز با افزایش سن بیشتر می شود. با پیشرفت های جدید به دست آمده در دنیای پزشكی، مناسب نبودن حاملگی در زنان بالای 50 سال در حال تبدیل شدن به افسانه است و پزشكان می گویند حتی زنان در این سنین هم می توانند برای بچه دار شدن آماده شوند. اگر چه خطرات غیرقابل اجتنابی برای مادر و بچه وجود دارد كه در مادران بالای 40 سال افزایش پیدا می كند.

دوران بارداری و دانستنی های مفید آن
برگرفته تبیان

مطالب مرتبط