نگهداری و تکثیر گیاه پتوس یا پوتوس

رضا صادق زاده

گیاه پتوس ها در منازل به راحتی قابل نگهداری هستند. تکثیر و ریشه دار کردن گیاه پوتوس کار آسانی است. نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند

گیاه پتوس در آپارتمان

روش نگهداری از گیاه پتوس در آپارتمان

پتوس در صورت دریافت نور مستقیم، آفتاب سوختگی بصورت تاول و سوختگی روی برگ‌ها نمود پیدا می‌کند. در صورتی که نور کافی دریافت نکند، برگ‌ها به سبزی گرایش پیدا می کنند

پتوس گیاهی برگ زینتی و آپارتمانی است. برگ ها قلبی شکل دارند. بسیاری ازگونه ها حالت بالارونده دارند و تا سقف بالا می روند. دو نوع دارد: پتوس برگ معمولی و پتوس برگ ابلق. با اینکه هر دو مقاوم به سایه هستند، ولی نوع ابلق آن، نیاز به نور کمی بیشتر برای تشکیل رنگیزه دارد.
نگهداری و پرورش پوتوس
شرایط نگهداری و پرورش پوتوس
دما: مناسبترین درجه حرارت برای گیاه پتوس 24-16 درجه سانتي گراد است.

نور: از لحاظ نور، پتوس به نور متوسط نیاز دارد و نسبت به سایه مقاوم است.
آبياري: نیاز آبی گیاه پتوس پایین است. میزان آبیاری لازم برای این گل، در تابستان هر 5-4 روز یکبار و در زمستان هر 8-7 روز یکبار است. توجه داشته باشید لازم است، سطح خاک بين دو آبياري خشک شود

کوددهي: میزان کود مورد نیاز گیاه پتوس 3 گرم در ليتر کود محلول در آب و يا کود مايع هر 2 هفته یکبار از فروردين تا آبان ماهانجام شود.
رطوبت هوا: تابستان 3-2 بار در هفته و زمستان دو بار در هفته با آب ولرم مه‌پاشی انجام شود.

خاک: گیاه پتوس بهنوع خاک حساسیت زیادی ندارد و در خاک غنی تا فقیر به راحتی رشد می کند ولی به طور کلی خاک مناسب برای رشد بهینه این گیاه، خاکی سبک و غنی با تهویه و زهکشی مناسب است که می تواند ترکیبی از خاکبرگ + ماسه + خاک باغچه باشد و یا ترکیب پیشنهادی دیگر سبوس برنج + کود دامی پوسیده + خاک باغچه + خاکبرگ پوسیده باشد.

آفات و بيماريها: در صورتی که مشاهده کردید برگهای گیاه زیبای آن می‌ریزند و ساقه‌ها خم میشوند، احتمال بدهید گیاه تشنه و هوا خشک است، گیاه را فراوان آبیاری کرده و به محل خنک‌تری منتقل کنید. نور کم و یا کمبود مواد غذایی میتواند باعث درازای ساقه‌ها و فاصله زیاد بین برگها شود.

کشف گیاه دارویی عجیب در ارتفاعات سرد هیمالیا
نقاط قهوه‌ای و سیاه در مرکز یا نوک برگ معرف آسیب اشعه مستقیم آفتاب است. اگر هم در سطح زیرین برگها لکه‌ی برجسته قهوه ای وجود داشت، هفته ای یکبار با سم حشره‌کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علایم بر طرف گردد.

در صورتی که از رشد فعال و ظهور برگهای جدید خبری نباشد می‌توان حدس زد، محیط گیاه خیلی سرد است.
اگر آن رابه جای گرمتری ببرید مشکل بر طرف میشود. هوای سرد همچنین می‌تواند برگها را چین و چروکدار و قهوه‌ای کند. در اثر خاک باتلاقی و یا آبیاری با آب خیلی سرد، برگهای پایینی گیاه میریزند و زرد می‌شوند.

قلمه زدن و تكثير پتوس
روش قلمه زدن و تكثير پتوس
قلمه شاخه از انتهاي گياه به طول 10 Cm از اواخر بهار تا اواسط تابستان با درجه حرارت 24-21 درجه سانتيگراد ساقه های قوی، بدون آفت و سالم گیاه را که کمی ضخیم شده اند برای تهیه قلمه انتخاب کنید از انتهای ساقه، قلمه هایی به طول 8 تا 10 سانتی متر به صورت مورب جدا کنید.

در صورت برگدار بودن برگهاي پاييني حذف و فقط 2 تا 3 برگ باقي بگذاريد. همچنین بهتر است قلمه داراي 3 تا 4 بند باشد. برای ریشه زایی بهتر و سریعتر گیاه میتوانید انتهای ساقه را در هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سه تا پنج قلمه پتوس را به گلدان دارای بستر مناسب انتقال دهید.

برای کاشت پوتوس حداقل یک سوم از قلمه را در بستر فرو کنید. چون گیاه پتوس بعد از انتقال به شرایط محیط عادت میکند، توصیه میشود قلمه را از همان ابتدا در گلدان مورد نظر خود بکارید. تا زمان ريشه دار شدن بستر قلمه ها هميشه بايد مرطوب باشد، ميتوانيد با کشيدن يک پلاستيک شفاف روي گلدان شرايط گلخانه اي ايجاد نمائيد. همچنین لازم است روزی يکبار براي تبادل هوا پلاستیک را برداريد و يا اينکه چند سوراخ در پلاستيک ايجاد نمايد. ریشه دار شدن قلمه پتوس بین یک تا دو ماه طول میکشد.

نوع خاك 3/1 : خاك باغچه + 3/1 خاك برگ + 3/1 ماسه

منابع: setare.com و زیست بوم

مطالب مرتبط