علت مسمومیت غذایی دوران حاملگی چیست؟

رضا صادق زاده

مسمومیت غذایی در دوران بارداری می تواند خطرناک باشد. و در بدترین حالت، در دوران حاملگی می تواند باعث سقط جنین، تولد نوزاد مرده یا زایمان زودرس شود.

مسمومیت دوران بارداری

در هنگام مسمومیت غذایی در دوران حاملگی چه باید کرد

پیشگیری از مسمومیت غذایی در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. اگر مسمومیت غذایی در اوایل حاملگی که شخص دچار حالت های تهوع و یا استفراغ است رخ دهد، ممکن است علایم گمراه کننده ای داشته باشد و در بعضی شرایط تهوع، استفراغ و بی اشتهایی خانم باردار را تشدید کند.

احتمال اینکه زنان باردار با خوردن مواد غذایی دچار مسمومیت شوند، بسیار بیشتر از سایر افراد است؛ بنابراین بسیار مهم است که در تهیه و آماده کردن مواد غذایی دقت بیشتری کنند.

بهترین سن بارداری و بدترین سن حاملگی
زنان باردار باید در مصرف تخم مرغ، گوشت، مرغ، ماهی، میگو، شیر و محصولات لبنی بیشتر دقت کنند.

اگر مسمومیت غذایی در اوایل حاملگی که خود شخص دچار حالت های تهوع و یا استفراغ است رخ دهد، ممکن است علایم گمراه کننده ای داشته باشد و در بعضی شرایط تهوع، استفراغ و بی اشتهایی خانم باردار را تشدید کند.

البته این علایم به اینکه مسمومیت غذایی با چه نوع میکروبی ایجاد شده است، بستگی دارد.
گاهی مسمومیت با ویروس، باکتری یا باکتری های بی هوازی ایجاد می شود که همه اینها عوارض بسیار بدی را برای خانم باردار در پی دارند.

بهترین هرم غذایی برای دوران بارداری زنان
ممکن است خانم باردار در اثر تهوع و استفراغ ناشی از مسمومیت، اختلالات آب و الکترولیت پیدا کند و یا به دلیل مسمومیت، سیستم ایمنی بدنش ضعیف شود و باکتری ها بتوانند عفونت جدی و سیستمیک ایجاد کنند. این عفونت ها می توانند هم برای خود او و هم برای جنین خطرناک باشند.

اگر مسمومیت غذایی در اواخر بارداری ایجاد شود، عوارض خیلی شدیدتر خواهد بود و حتی ممکن است به یک زایمان زودرس هم منجر شود.
مسمومیت غذایی ممکن است علایمی مانند سرگیجه، دل درد، تب، دل پیچه و اسهال ایجاد کند که با مشاهده آنها باید فورا به پزشک مراجعه کرد

رژیم غذایی پرچرب و خطر سقط جنین در بارداری
به طور کلی اختلالات آب و الکترولیت یا ایجاد عفونت سیستمیک در بدن که در اثر مسمومیت غذایی ایجاد می شود، می تواند برای خانم باردار در مقایسه با یک فرد عادی شدیدتر باشد، بنابراین خیلی مهم است که در مصرف موادغذایی دقت و موادغذایی سالم انتخاب کند.

بهتر است خانم ها در دوران بارداری غذاهای کنسروی نخورند یا کنسرو را حتما پیش از مصرف بجوشانند. مخصوصا کنسرو تن ماهی خیلی می تواند خطرناک باشد.

اگر بیرون از خانه غذا نخورند هم مطمئن تر خواهد بود، چون در غذاهایی مانند ساندویچ یا فست فودها ممکن است از سس های چرب و سس مایونز استفاده شده باشد که احتمال مسمومیت را افزایش می دهد.

توصیه های تغذیه ای دوران بارداری زنان
اگر در دوران بارداری مسمومیت غذایی اتفاق بیفتد، باید درمان به سرعت آغاز شود.
مسمومیت غذایی ممکن است علایمی مانند سرگیجه، دل درد، تب، دل پیچه و اسهال ایجاد کند که با مشاهده آنها باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

سازمان غذا و داروی آمریکا برای پیشگیری از مسمومیت غذایی به زنان باردار توصیه می کند:
– از ایمنی و سلامت مکانی که از آن خرید می کنید، مطمئن شوید. گوشت خام، مرغ و ماهی را جدا از سایر مواد غذایی نگهداری کنید. پس از خرید کردن بلافاصله این مواد را به خانه برده و در یخچال و یا فریز قرار دهید.

بهترین فاصله زمانی بین دو بارداری، چند سال؟
– تخته گوشت، همچنین چاقو و سینک ظرفشویی را در پایان کار به خوبی بشویید.
– مواد غذایی را به طور صحیح آماده کنید. قبل و بعد از حمل مواد غذایی، دست های خود را خوب بشویید.

– در ذخیره کردن مواد غذایی، دقت کنید. در پختن و فریزکردن گوشت، مرغ، تخم مرغ، ماهی و همچنین در مصرف غذاهای آماده دقت کنید.
– برچسب روی مواد غذایی را به دقت بخوانید؛ زیرا اطلاعاتی درباره زمان استفاده و شیوه ذخیره آنها به شما می دهد.
– در پخت غذاها دقت کنید. هیچ گاه گوشت نپخته را نخورید. از خوردن گوشت هایی که کمتر از اندازه هم پخته شده اند، مانند کالباس و همبرگر اجتناب کنید.

بهترین سن بچه دار شدن و بارداری
برای کمک به تشخیص سریع نوع مسمومیت فهرستی از مواد غذایی را که اخیرا مصرف کرده اید تهیه کنید و به پزشک تان تحویل دهید
در صورت بروز مسمومیت غذایی مراجعه سریع به پزشک به خصوص برای زنان باردار ضروری است.
پیشگیری از مسمومیت غذایی در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد.

کارشناسان سازمان غذا و داروی آمریکا تاکید دارند که در صورت مسمومیت غذایی توجه به نکات زیر ضروری است:
– ماده خوراکی مشکوک به آلودگی را پس از بسته بندی کردن، فریز کنید و همراه خود به درمانگاه ببرید تا برای تشخیص نوع مسمومیت توسط پزشک آزمایش شود.

تصورهای اشتباه دوران بارداری
– مسمومیت ناشی از مصرف مواد خوراکی آلوده ممکن است با علائم شبه آنفلوآنزا همچون حالت تهوع، اسهال و استفراغ و تب بروز کند. بنابراین توصیه می شود که در صورت مشاهده این علائم هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.
– برای کمک به تشخیص سریع نوع مسمومیت فهرستی از مواد غذایی را که اخیرا مصرف کرده اید تهیه کنید و به پزشک تان تحویل دهید.

همچنین کارشناسان تاکید دارند که اگر معتقد هستید به دلیل خوردن غذایی آلوده در یک رستوران دچار مسمومیت شده اید، حتما موضوع را هرچه سریع تر به مقامات بهداشتی نزدیک محل زندگی خود اطلاع دهید.

خطرات خوردن تنقلات در دوران بارداری
برگرفته از تبیان

علایم مسمومیت بارداری چیست

مطالب مرتبط