آموزش تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی (+عکس)

رضا صادق زاده

بسیاری از ما برای تمیز کردن برگ های گیاهان از مواد شیمیایی موجود در بازار استفاده می کنیم که صد البته عوارضی جبران نا پذیر برای گیاهان به همراه خواهد داشت نیازی به گفتن این نکته نیست که تمیز بودن گیاهان آنها را جذاب تر هم می کند.

روش صحیح تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی

یاد گرفتن روش های تمیز کردن گیاهان سخت نیست تمیز بودن گیاهان برای سلامت بیشتر لازم است. آنها در حالی که زیبایی را به خانه شما می آورند، هوا را پاکیزه کرده و اکسیژن رسانی را افزایش می دهند. درخشش برگ های گیاهان و سبزینگی شفاف و تمیز، شادابی گیاهان خانه را چند برابر می کند. از آنجایی که گیاهان خانگی به عنوان یک عنصر دکوری در داخل خانه شما حضور دارند

باید در تمیز نگه داشتن آنها تلاش کنید. همچنین توجه بیشتر به اجزای گیاه سبز باعث می شود بیماری و آفات را به سرعت تشخیص دهید. نگهداری از گیاهان آپارتمانی علاوه بر اینکه لذتی شیرین به همراه دارد، دارای مزایای زیادی نیز هست نظیر: تصفیه هوای منزل و جذب ارتعاشات و امواج منفی اطراف ما

اما وجود گرد و غبار در واقع مانعی برای تبادلاتی است که گیاهان با محیط اطراف خود دارند ، همچنین وجود لایه ای از کثیفی از زیبایی بصری و جلوه آنها نیز می کاهد داشتن گیاهانی شاداب و سلامت که محیطی سرشار از هوای پاک و اکسیژن فراوان برای شما به ارمغان آورد و درخشش برگهایشان زیبایی محیط را افزون گرداند با رعایت نکاتی در مورد تمیز نگه داشتن آنها به آسانی میسر می گردد.

تمیز کردن برگهای گیاهان
مزیت تمیز کردن برگهای گیاهان آپارتمانی:
شفافیت و پاک شدن سطح برگ / سلامت گیاهان و شادابی آنها / افزایش اکسیژن رسانی / از بین رفتن حشرات و آفاتی که در زیر و روی برگها هستند / بهبود عمل فتوسنتز در گیاهان / جذب بیشتر نور و بهبود تنفس گیاه

درمان گیاهی یبوست با برگ سنا
گیاهان گرد و غبار را جذب می کنند و به همین دلیل با نشستن لایه ای کدر از غبار روی سطح برگ هایشان کثیف به نظر می رسند. اگر به دنبال تمیز کردن جرم و آلودگی از سطح برگ گیاهان نباشید میکروب ها، باکتری ها، حشرات و سفیدک ها جذب آن ها می شوند تا از این لایه تغذیه کنند. همچنین لایه گرد و غبار از ورود نور به بافت گیاهی جلوگیری می کند و در نتیجه فتوسنتز به خوبی انجام نمی شود.

تمیز کردن برگ گل ها
پاکیزگی همیشه با روش های پرهزینه به دست نمی آید. نیازی نیست محصول تمیز کننده گیاهی گران قیمت بخرید چون هم اکنون هم مواد تمیزکننده را در خانه دارید. تمیزکننده های گیاهی تجاری که به شما وعده برق انداختن برگ گیاه را می دهند، در واقع منافذ و روزنه برگ ها را می پوشانند و تبادلاتی که باعث پاکیزگی هوای خانه می شود را کاهش می دهند.

تمیز کردن گیاهان
غبارگیری برگ گیاهان با پارچه
از بین بردن گرد و غبار و پاک کردن برگ ها در ساده ترین راه با استفاده از پارچه تنظیف، دستمال نازک توری یا حوله کاغذی مرطوب انجام می شود. مراقب باشید حین تمیز کردن، برگ ها با فشار زیاد دست دچار آسیب و شکستگی نشوند. یکی از مواد تمیزکننده و مؤثر در این روش مایع ظرفشویی رقیق شده است که می توانید آن را روی برگ ها اسپری کنید.

تمیز کردن گیاهان آپارتمانی
برگ های پرزدار و کرکی
اگر گیاه خانگی شما پرزهای ریزی در سطح برگ خود دارد، تنها باید از طریق غبارگیری با دستمال و اسپری برگی تمیز شود. برای تمیز کردن برگ های پرزدار و کرکی مثل بنفشه آفریقایی می توانید از یک مسواک قدیمی استفاده کنید. مسواک را به آرامی از ته برگ تا نوک آن روی برگ بکشید. قلم موی نقاشی هم برای این کار مناسب است.

شستشوی گیاهان آپارتمانی
شستشوی گیاهان آپارتمانی
شست وشوی برگ ها با آب ولرم بهترین روش پاک کردن برگ های آلوده است. حواس تان باشد که آب سرد باعث ایجاد لکه روی برگ شده و ریشه را نیز دچار شوک می کند. می توانید چند وقت یک بار گیاه تان را به حمام ببرید و آن را زیر دوش بگیرید. قطرات ریز آب که از دوش خارج می شوند، باعث می شوند اگر حشرات کوچکی در گیاه شما لانه کرده اند، از بین بروند و رطوبت مورد نیاز گیاه خانگی تأمین شود. اما اجازه دهید قبل از برگشت به درون خانه به خوبی خشک شوند.

موادی که فروشنگان به عنوان براق کننده و تمیز کننده برگها در اختیار ما قرار می دهند اغلب باعث بسته شدن منافذ و روزنه های سطح برگ شده و به مرور خشک شدن گیاه را به همراه خواهد داشت
استفاده از تنظیف و یا حوله کاغذی نمدار / استفاده از اسپری آب ولرم / استفاده از محلول آب و کمی شیر بدون چربی / استفاده از قم مو و یا مسواک نرم برای برگهای کرک دار / شستشو در حمام

برای اینکه گیاهان کوچک را بشویید آنها را داخل سینک ظرفشویی قرار دهید و شیر آب را به شکل دوش و با پاشش قطرات ریز باز کنید. بعد از اینکه گیاه را شستید، آن را به آهستگی تکان دهید تا قطرات اضافی آب جدا شود. فراموش نکنید قبل از اینکه گیاه تان به طور کامل خشک شود، آن را در آفتاب قرار ندهید. اگر روی برگ کرک دار مدت زمان زیادی آب بماند، دچار آسیب می شود.

هرس گیاهان آپارتمانی
هرس قسمت های خشک شده از گلدان
تمیز کردن گیاهان خانگی شامل مراقبت از گل، ساقه و خاک نیز می شود. هیچ گاه گلبرگ یا حتی برگ خشک شده ای که روی سطح خاک افتاده است را به حال خود رها نکنید؛ چراکه محیطی برای رشد بیماری و آفات به وجود می آورد.

حال که می دانید چگونه می توان گیاهان را تمیز کرد، از این راهکارها استفاده کنید. زمانی که در حال تمیز کردن آنها هستید، به علائم غیرعادی روی گیاه توجه کنید. معمولاً اولین علائم بیماری از زیر برگ ها یا ساقه آغاز می شود. قبل از تمیز کردن برگها شاخه های خشک شده و اضافی را هرس نمایید و برگهایی که روی خاک افتاده اند را جمع آوری کنیم چرا که این برگها خود عاکملی برای جذب حشرات و آفات و قارچها خواهند بود.

منبع: chidaneh.com چیدانه

مطالب مرتبط