سرسبزترین پارک ملی دنیا در آمازون

رضا صادق زاده

پارک سرسبز ملی سیرا دل دیویزور یکی از زیباترین پارک های دنیا است که به تازگی به عنوان پارک ملی جهان ثبت شده است.

جدیدترین پارک ملی دنیا

پارک ملی زیبای سیرا دل دیویزور (Sierra del Divisor) در نقطه مرز پرو و برزیل در وسط آمازون از تاریخ 8 نوامبر 2015 میزبان سرسبزترین پارک ملی جهان شده است. این پارک ملی از ژرف ترین قسمت های جنگل های بارانی آمازون تا کوهپایه های رشته کوه آند ادامه دارد و یکی از بزرگ‌ترین منطقه‌ی یک پارچه‌ی حفاظت شده در آمریکای لاتین است. این پارک ملی 1.3 میلیون هکتار وسعت دارد که از مجموع مساحت دو پارک ملی یوزمیت و یلواستون بزرگ‌تر است پارک ملی سیرا دل دیویزور یک منطقه پست آتشفشانی است و تنها منطقه ای از آمازون می باشد که اساسا بسیار صاف است.
جدیدترین پارک ملی جهان
منظره های عجیب طبیعت معمولا از آبشارها، رودخانه های وحشی، دریاچه های دورافتاده، آتشفشان های خاموش، دره های تیز و جنگل های سرسبز تشکیل شده است. مهم ترین ویژگی این پارک آتشفشان خاموش ال کونو (El Cono) است که یکی از بسیار دهانه های آتشفشانی است که در جنوب رشته کوه پراکنده شده اند. ارتفاع ال کانو از سطح دشت آمازون بیش از 490 متر است و جنگل‌ آمازون گرداگرد آن را فراگرفته‌‌ است. این کوه آتش‌فشانی سنبل سیرا دل دیوایزر است. به خاطر فرم جغرافیایی منحصر به فرد پارک ملی پرو، این منطقه خانه ی تعداد زیادی از حیوانات بومی است که در جایی دیگر پیدا نمی شوند

اما این پارک آنقدر دور افتاده و متروک بوده که تا چند دهه پیش دسترسی به این منطقه امکان نداشت، مطالعات علمی روی این منطقه فقط در چند سال اخیر انجام شده است. طی یک بررسی در سال ۲۰۰۵، محققان دریافتند که ده‌ها گونه‌ی موجود در این پارک تا آن روز ‌برای علم ناشناخته بود. بر اساس ‌این یافته‌ها محققان انتظار دارند که در بررسی‌های آینده نمونه‌های دیگری کشف کنند. سیرا دل دیویزور همچنین خانه ی چندین قبیله ی بومی با جمعیت کلی 300 تا 400 نفر است که در انزوای کامل از دنیای بیرون در حال زندگی اند.
پارک ملی دنیا

اگر چه این پارک در سال 2006 توانست به عنوان یک منطقه ی تحت حفاظت به طور رسمی ثبت شود اما دولت پرو در نگهداری و حفظ آن موفق نبوده است. متاسفانه در دهه ی اخیر، پروژه های زیادی انجام شده اند که به حریم این منطقه تجاوز کرده اند، پروژه هایی مثل کشف نفت، لوله های گاز یا ساخت و سازهای غیر مجاز. هم اکنون بخشی از مناطق مجاور این پارک به علت حفاری معدن و چوب بری درختان جنگل، تخریب شده است. ماهیگیری‌های غیر قانونی و خارج از موعد و هم چنین شکار، جمعیت حیوانات را تهدید می‌کند. این منطقه به دلیل داشتن گونه‌های عجیب و کمیاب باعث جلب توجه شکارچیان شده است

این منطقه به خاطر گونه های کمیاب و شگفت انگیزش شکارچیان غیرمجاز را به سوی خود کشاند است. تشکیل پارک ملی سیرا دل دیویزور در نوامبر گذشته یکی از بزرگترین دست آوردهای سال های اخیر برای حفظ جنگل های بارانی به حساب می آید.
زیباترین پارک ملی دنیا
وزیر محیط زیست پرو، آقای مانوئل پولگار- ویدال (Manuel Pulgar- vidal) در روز اعلام پارک در توییتر خود می نویسد: این مهر تاییدی است بر تعهد دولت پرو به حفظ، توسعه ی پایدار و مبارزه با تغییرات اقلیمی. در سخنرانی رسمی خود رییس جمهور پرو آقای هومالا (Humala) می گوید: ما می خواهیم این منطقه را به عنوان یک قسمت مهم از ریه هایی که باعث تصفیه ی هوای دنیا می شوند، نگه داری کنیم، علاوه بر آن این منطقه را فعالیت های غیرمجاز مثل قطع درختان، حمل موادمخدر و دیگر فعالیت هایی که باعث جنگل زدایی می شوند، حفظ کنیم.

نه تنها این پارک ملی به خاطر گوناگونی زیستی اش حایز اهمیت است، بلکه این منطقه دومین ذخیره ی برزگ کربن روی سطح کره زمین را در پرو دارد. تحقیقات نشان می دهد که جنگل های منطقه دارای 181 میلیون تن کربن می باشند که طبق گفته ی سازمان محیط زیست آمریکا این رقم تقریبا برابرست با میزان دی اکسید کربنی که 127 میلیون ماشین سالانه تولید می کنند.
طبیعت سبز پارک ملی جهان
پارک ملی «سیرا دل دیویزور» به علت تعداد گونه های زیستی اش اهمیت دارد
جنگل های وسیع بزرگترین پارک ملی جهان
این پارک دومین ذخیره ی برزگ کربن روی سطح کره زمین در کشور پرو است
رودخانه های بزرگترین پارک ملی جهان
محققان می گویند که جنگل های این پارک ملی دارای 181 میلیون تن کربن می باشند
کوه پارک ملی سیرو در پرو

منبع: برترینها – bartarinha com – eligasht.com – koj aro.com

مطالب مرتبط