تصورهای اشتباه دوران بارداری

رضا صادق زاده

بعضی اشتباهات در دوران های بارداری از اطلاعات نادرست و تصورهای غلط اطرافیان زنان حامله شکل میگیرند

تصورهای دوران بارداری، اشتباهات رایج بارداری

اشتباهات رایج در دوران بارداری

بارداری یكی از دوره های ویژه زندگی است كه چالش های خاصی را برای فرد ایجاد می كند. شما به عنوان مادر در این دوره تمام تلاش خود را می كنید تا فرزندی سالم به دنیا آورید، اما چگونه می توانید بگویید كه بهترین انتخاب كدام است؟ مراجعه به پزشك می تواند روش خوبی باشد، ولی درباره چیزهایی كه از مردم می شنوید چه واكنشی نشان می دهید؟ شما نمی توانید پشت سر هم با پزشكتان تماس بگیرید و هر چیزی را مجددا با او هماهنگ كنید.

مادران گاهی با فرض اینکه از همه چیز آگاهند، مرتکب اشتباهاتی می شوند که می تواند جان خود و جنین شان را به خطر بیندازد

توصیه هایی برای بارداری سالم و راحت
اگر تا به حال باردار شده باشید، حتما با توصیه های مختلف اطرافیان در زمینه كارهایی كه باید یا نباید انجام دهید، مواجه شده اید. شاید بعضی از این توصیه ها به نظر شما عجیب و غریب بوده اند و دلیل انجام آنها را نمی دانستید اما از ترس این كه مبادا خطری جنین شما را تهدید كند، این كارها را انجام داده اید. در این بخش بعضی از این موارد را با هم مرور می كنیم و در مورد درستی یا نادرستی هر یك از آنها صحبت می كنیم.

هرچه تهوع صبحگاهی بدتر باشد، احتمال دختر بودن نوزاد بیشتر است؟
بیشتر متخصصان این مطلب را رد می كنند. هر چند مطالعات مختلف بیان كرده اند كه از بین مادرانی كه تهوع صبحگاهی در آنها آنقدر شدید بوده كه مجبور شده اند به خاطر آن بستری شوند، بیش از نصف آنها، دختر به دنیا آورده اند.

هیچ كس دقیقا نمی داند كه چرا تهوع صبحگاهی رخ می دهد، اما مدت هاست كه تصور می شود افزایش هورمون هایی چون پروژسترون، استروژن و هورمون جفت (HCG) باعث آن می شود. البته علل دیگری چون كمبود روی، كاهش قند خون ، عوامل ژنتیكی و روانی نیز به عنوان عوامل موثر بر تهوع صبحگاهی زنان باردار مطرح شده اند.

در یك مطالعه دیده شده است در خانم هایی كه جنین دختر دارند، سطح هورمون جفت بالاتر از آنهایی است كه جنین پسر دارند.

اگر این مطلب درست باشد، می تواند توضیحی برای این تصور باشد.

اشتباه اول: همه چیز مثل همان بارداری قبلی پیش می رود
هیچ بارداری و زایمانی مثل هم نیست. بارداری و زایمان دوم شما می تواند کاملا متفاوت با اولی باشد. ممکن است در زندگی شما اتفاق هایی افتاده باشد که روی روان شما تاثیر مثبت یا منفی گذاشته باشد و بر بارداری دوم شما هم اثر بگذارد.

بهترین سن بارداری و بدترین سن حاملگی
لذا در بارداری دوم نیز لازم است مثل بارداری اول، مرتبا تحت نظر پزشک متخصص باشید و آزمایش ها و چکاپ های دوره ای تان را انجام دهید.

بالا بردن دست ها باعث پیچ خوردن بند ناف می شود؟
بعضی ها تصور می كنند اگر هنگام بارداری دست های خود را بالای سر ببرند (مثلا برای آویزان كردن رخت ها روی بند)، بند ناف به دور گردن جنین پیچ می خورد. در 25 درصد موارد، بند ناف به دور گردن جنین پیچ می خورد. فعالیت نوزاد در رحم مادر و احتمالا كمی بدشانسی، موجب پیچیده شدن بند ناف به دور گردن جنین می شود نه فعالیت های مادر.

عامل خطر دیگر، طولانی بودن بند ناف است، ولی آن هم با فعالیت مادر ارتباطی ندارد و قابل پیشگیری نیست و تقریبا همه این نوزادان به طور طبیعی رشد می كنند و با موفقیت به دنیا می آیند.

دانستنی های بارداری
اشتباه دوم: از آنجا که یک بار سزارین کرده ام، بار دوم هم مجبور به سزارین هستم
اگر خانمی بار نخست سزارین کرده، باید دلیل این موضوع مشخص شود. اگر دلیل سزارین مشکلات آناتومیکی و تنگی لگن بوده، این خانم مجبور است دوباره سزارین کند، اما اگر دلیل سزارین مسائل مربوط به جنین است

مثلا ضربان قلب جنین افت کرده یا وضعیت قرارگیری او مناسب نبوده، ممکن است در زایمان بعدی این اتفاق نیفتد و خانم بتواند به راحتی زایمان طبیعی انجام دهد. البته این خانم ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند، زیرا احتمال پارگی جای برش عمل سزارین وجود دارد.

چه تفاوت هایی بارداری اول و دوم دارد؟
در کل اگر روند زایمان خوب و طبیعی باشد و مشکلی در کانال زایمان ایجاد نشود، جای نگرانی برای زایمان طبیعی نیست.
به خانم هایی که دو یا سه بار سزارین داشته اند، اجازه زایمان طبیعی داده نمی شود، زیرا احتمال پارگی رحم بالا می رود.

در مورد خانم هایی که یک بار زایمان طبیعی انجام داده اند نیز این احتمال وجود دارد که وضعیت جنین نامناسب باشد یا جفت جدا شود و خانم مجبور به انجام عمل سزارین شود. به هر حال هر بارداری شرایط خاص خود را دارد.

از خوابیدن به پشت خودداری كنید و همیشه به سمت چپ بخوابید؟
در طی مراحل پایانی بارداری، رحم و جنین آنقدر بزرگ می شوند كه روی بزرگ سیاهرگ زیرین كه از رگ های بزرگی است كه خون را به قلب بازمی گرداند، فشار می آورند و باعث كاهش جریان خون قسمت تحتانی بدن به سمت قلب می شوند. در این مرحله بارداری و در شرایطی مانند زایمان طولانی، فشار خون بالا ، نارسایی كلیه یا اختلال در تكامل جنین ، خوابیدن به پهلوی چپ می تواند مفید باشد، اما در یك زن سالم كه در وسط یك بارداری طبیعی قرار دارد (تقریبا تا ماه ششم بارداری)، بهترین وضعیت حالتی است كه راحت ترین احساس را در آن داشته باشد.

بهترین سن بچه دار شدن و بارداری
اشتباه سوم: همه چیز قابل پیش بینی است و در سونوگرافی هر مشکلی معلوم می شود
این باور کاملا اشتباه است. بسیاری از مسائل در روند زایمان ناگهان بروز می کنند؛ مثلا جدا شدن زودرس جفت و یا جفت سر راهی مسئله ای نیست که بتوان آن را با سونوگرافی قبل از زایمان یا آزمایش تشخیص داد.

در طول روند زایمان باید مادر و جنین تحت نظر باشند و ضربان قلب جنین تحت کنترل باشد تا اگر مشکلی پیش آمد، بتوان اقدام مناسب انجام داد.

برای حفاظت از جنین ورزش نكنید؟
هیچ توصیه ای برای اجتناب از ورزش در طی بارداری نشده است. جنین شما طوری در رحم حفاظت می شود كه ورزش های متعادل و آرام در طول بارداری بلامانع هستند، اما چون افزایش دمای بدن می تواند برای جنین در حال تكامل خطرناك باشد، نباید در هوای گرم به ورزش بپردازید یا ورزش شدید کنید.

اگر در بارداری دچار عوارضی چون خونریزی، زایمان زودرس یا سایر مشكلات گشتید، ممكن است پزشك به شما توصیه كند كه ورزش را كنار بگذارید.

بهترین فاصله زمانی بین دو بارداری، چند سال؟
در بارداری نمی توانید عكس رادیوگرافی بیندازید؟
هر چند که باید از دریافت اشعه غیرضروری در طول بارداری خودداری شود، ولی اگر طبق نظر پزشک، دلیل موجهی برای گرفتن عكس از شما وجود داشته باشد، مانعی ندارد، زیرا اشعه ای كه به جنین می رسد، بسیار اندك است. در حقیقت طبق نظر برخی متخصصان، این مقدار اشعه معادل اشعه ای است كه با چند بار پرواز با هواپیما (از طریق خورشید و سایر ستارگان) دریافت می كنید. همچنین ثابت نشده است که فر مایكروویو یا كامپیوتر، خانم های باردار یا جنین آنها را در معرض اشعه قرار می دهند.

در دوران بارداری از وان استفاده نکنید؟
هیچ خطر شناخته شده ای در ارتباط با استفاده از وان برای حمام گرفتن در حاملگی وجود ندارد. ولی آب وان نباید خیلی داغ باشد، زیرا افزایش دمای بدن به بیش از 38 درجه سانتی گراد می تواند مشكلاتی را برای مادر و جنین ایجاد كند.

در بعضی مواقع نیز باید از استفاده از وان دوری كنید، مثل موقعی كه كیسه آب شما پاره شده است یا وقتی كه خونریزی دارید.

انواع سردردهای دوران بارداری را بشناسید
غذاهای تند و پرفلفل باعث زایمان زودرس می شوند؟
شواهد علمی نشان می دهد كه زایمان توسط پیام های بیولوژیك تحریك می شود كه بعضی از آنها شناخته شده اند و بعضی دیگر هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارند.

اشتباه چهارم: بیماری ها و مشکلات بارداری اول در بارداری دوم تکرار می شود
بارداری دوران خاص و پیچیده ای است. برخی بیماری ها که زمینه آن در فرد وجود دارد، اما هرگز بروز نکرده، ممکن است در این دوران خود را نشان دهد. دیابت بارداری یا فشار خون بارداری از این قبیل بیماری هاست.
برخی بیماری ها مثل لوپوس، بیماری های روماتیسمی یا بیماری های مغز و اعصاب ممکن است در بارداری برای اولین بار خود را در مادر نشان دهند.

برخی بیماری ها اگر در بارداری اول رخ دهند، احتمال دارد در بار داری دوم هم تکرار شوند؛ مثل فشار خون، مسمومیت بارداری یا دیابت بارداری، اما باز هم هیچ چیز قابل پیش بینی و صددرصد نیست.

تا وقتی شما یك رژیم غذایی متعادل داشته باشید، هیچ علتی وجود ندارد كه آنچه می خورید باعث تسریع زایمان شود.
بیشتر باورهای گفته شده در بالا، جزئی از فرهنگ ما شده اند و نسل به نسل منتقل می شوند. در هر صورت اگر چیزی را شنیدید كه به بارداری شما مربوط می شود، حتما موضوع را با پزشك خود در میان بگذارید، به خصوص اگر مخالف توصیه ی پزشك شما باشد.

آیا تهوع بارداری با هوش جنین رابطه ای دارد؟
برگرفته تبیان و beytoote.com

مطالب مرتبط