آموزش نگهداری از گل شمعدانی در خانه

رضا صادق زاده

نگهداری گل شمعدانی و تکثیر شمعدانی و پرورش شمعدانی در منزل اگر آفتاب باشد کار آسانی است

راهنمای پرورش و نگهداری شمعدانی

گیاه شمعدانی با نام علمی Pelargonium hortom و نام انگلیسی: Geranium از خانواده: Geraniaceae می باشد در روزهای سبز سال، باغ، گل و زیبایی همه‌جا را پرکرده است. شمعدانی! ویژگی خاصی که این گیاه در این فصل از سال دارد این است که هم می‌توانید آن را در فضای داخلی خانه استفاده کنید و هم در فضای بیرونی. در ادامه می‌بینید که با نگهداری مناسب چگونه گل‌های زیبای شمعدانی، خانه شما را پر از روح و انرژی می‌کنند.

پرورش گل شمعدانی نیازمند آگاهی از نحوه و زمان آبیاری، شرایط رطوبت، نور و گرما و همچنین آگاهی از نحوه تکثیر و نیز آشنایی با آفات و بیماری های این گیاه است در این مطلب تمام نکات درباره ی نگهداری هرچه بهتر این گیاه ذکر شده است و همچنین میتوانید با انواع این گل های خاطره انگیز آشنا شوید.

روش نگهداری و تکثیر گیاه شمعدانی
گیاه زیبا و پرطرفدار شمعدانی در چه شرایطی باید باشد که گل بدهد و برگ هایش زرد نشود. شمعدانی هوای آزاد آفتاب، سایه، خنکی را دوست دارد دقیقا فضای دور حوض خیلی مناسب است برای همین دور حوض خانه های قدیمی شمعدانی ها پرگل و شاداب بودند.

پرورش گل شمعدانی در منزل و آپارتمان ها دارای نکات ساده و بسیار مهمی است که با رعایت این مراحل میتوان یکی از خاطره انگیزترین گل ها را به خوبی در منزل خود پرورش داد. در این مقاله به شما در جهت پرورش بهتر گل شمعدانی کمک خواهیم کرد.

همچنین از طرفی برخی از حیوانات خانگی همانند سگ و گربه ممکن است در اثر مصرف برگسار و گلهای این گیاه دچار مسمویت شوند بنابراین این گیاه را دور از دسترس این حیوانات قرار دهید. پهنه برگهای این گیاهان معمولا به چند قسمت تقسیم شده‌اند و یا حاشیه‌هایی دندانه‌دار و یا با بریدگی دارند. برخی نیز برگهایی ابلق دارند.


نور مناسب شمعدانی :
شمعدانی های معمولی به نور مستقیم آفتاب نیاز دارند البته آفتاب سنگین و شدید نیز برای آن‌ها زیاد مناسب نیست.
بنابراین در تابستان باید شمعدانی ها را در سایه آفتاب نگه داشت.
تابستان ها شمعدانی را در حیاط یا بالکن و زمستان ها پشت پنجره جنوبی بگذارید


آبیاری شمعدانی :
نکته مهم بعدی آبیاری شمعدانی است. شمعدانی را باید در محلی نسبتاً خشک کشت و کار کرد و در آبیاری آنها باید دقت داشت تا در فواصل دو آبیاری خاک تقریباً خشک شود ولی باید دقت کرد بی آبی نکشد.

دو نکته برای گلدهی شمعدانی
هرس شمعدانی در فصل مهر یا آبان یعنی با قیچی شاخه های اضافی آن را بچینید. کوددهی ماهی یکبار ولی کود مخصوص گلدهی نه کود آهن در زمستان کود ندهید.


گل دادن شمعدانی:
شمعدانی برای گل دادن فقط آفتاب لازم دارد و هرس کردن این قلمه در دارچین زده شده و بعد داخل آب تا نیمه پاییز می شود هرس کرد هر کاری را با اطمینان و عشق انجام بدهیم نتیجه می دهد.


توصیه ای برای نگهداری شمعدانی
نکته مهم نور برای این گیاه است اگر نور به آن نرسد رنگ برگ هایش کمرنگ می شود و از گلدهی می افتد و آرام آرام گیاه از بین می رود. تابستان ها شمعدانی را در حیاط یا بالکن و زمستان ها پشت پنجره جنوبی بگذارید.

منابع: sabzaneh.com و beytoote.com

مطالب مرتبط