خطرات خوردن تنقلات در دوران بارداری

رضا صادق زاده

عوارض خوردن تنقلات شور در بارداری خطرات زیادی را برای جنین ایجاد می کند مصرف هله هوله همانند پفک دارای اثرات جبران ناپذیری است كه بسیاری از كارشناسان علوم غذایی در این مورد اتفاق نظر دارند

تنقلات مضر بارداری

مضرات خوردن تنقلات در دوران بارداری

تحقیقات نشان می دهد، مادرانی كه در دوره بارداری خود هله هوله می خورند، در واقع خطر ابتلا به چاقی را در كودكان خود افزایش می دهند.
همچنین كودكانی كه از این مادران متولد می شوند بیشتر به بیماری دیابت، افزایش كلسترول و فشار خون مبتلا می شوند.

رژیم غذایی پرچرب و خطر سقط جنین در بارداری
آنچه باعث نگرانی می شود ولع مصرف مواد غذایی ناسالم و تنقلات است – مثل پیتزا و پیراشکی و یا هر مواد غذایی ناسالمی که می توانید نام ببرید.

به گفته محققان در صورتی كه مادران شیرده تغذیه مناسبی نداشته باشند، خطرات مشابهی در انتظار فرزندانشان خواهد بود.
از سوی دیگر در صورتی كه افزایش وزن مادران در طی بارداری بیش از حد معمول باشد، احتمال بروز چاقی در كودكان آنها افزایش می یابد.
تنقلات

این در حالی است كه در 20 سال اخیر با توجه به ورود انواع و اقسام هله هوله های چرب و شیرین به بازار، تعداد كودكان چاق سه برابر شده است.
نكته قابل توجه این است كه نوزادان پسری كه از مادران هله هوله خور متولد می شوند، در مقایسه با نوزادان دختر چاق تر می شوند.

بهترین هرم غذایی برای دوران بارداری زنان
اثرات مضر خوردن مواد غذایی ناسالم و تنقلات در بارداری
از شروع بارداری تان تا زمان زایمان، شما و کودک تان تغییرات زیادی را متحمل می شوید که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم.
– وزن شما
– سطح قند خون شما
– نوسانات فشار خون شما
– نوسانات خلق و خویی شما
– هوس های مواد غذایی که دارید.

از این رو، غذایی که می خورید، نقش مهمی در این تغییرات ایفا می کند. برای اینکه تأثیرات خوردن مواد غذایی ناسالم و تنقلات را در دوره ی بارداری بدانید، توصیه می شود مطلب زیر را بخوانید.

بهترین فاصله زمانی بین دو بارداری، چند سال؟
در حالی که خوشبختانه شکلات خالی در این لیست نخوردنی ها وجود ندارد ، اما مادران آینده به پرهیز از زیاده روی در تنقلات خوشمزه به دلیل محتویاتی مانند چربی ، شکر و کافئین نصیحت شدند.

پزشكان می گویند:
هر چند عوامل متعددی در بروز چاقی موثر است، اما به طور حتم تغذیه غلط مادران یكی از این موارد است.

به گفته آنها هر چند پرهیز غذایی دشوار است، ولی مادران باید از چند ماه قبل از بارداری تا پایان دوره شیردهی از خوردن هله هوله خودداری كنند تا حداقل یكی از عوامل چاق شدن كودكانشان را حذف كرده باشند.

خوردن مواد غذایی حاضری و ناسالم که سرشار از چربی، قند و نمک می باشند به طور حتم روی کودک تان تأثیر می گذارد. از این رو کودکان این دسته از مادران چاق و همراه با اختلالات سلامتی به دنیا می آیند. همچنین با رشد آنها این مشکلات و اختلات مربوط به سلامتی بیشتر می شود

دوران بارداری و دانستنی های مفید آن
برگرفته از روزنامه همشهری و نی نی بان

مطالب مرتبط