در هاوایی چه اتفاقاتی افتاده است؟

رضا صادق زاده

هاوایی مجموعه جزیره هایی در آمریکا می باشد که سالانه مسافران زیادی را میزبانی می‌کند و علت این موضوع نیز جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبای این منطقه است. در اصل هاوایی نسبت به 50 ایالت دیگر آمریکا،‌ یکی از بهترین‌ها در زمینه گردشگری است و طبیعت بسیار زیبایی دارد.

بزرگ راه هاوایی

هاوایی و چند اتفاق مهم

جزیره اوآهو (Oahu) بزرگراه‌های بین ایالتی دارد
بزرگراه‌هایی در جزیره اوآهو هست که البته این بزرگراه‌های بین ایالتی عملا دو یا چند ایالت را به یکدیگر متصل نمی‌کند، بلکه به علت کیفیت بالایی که دارد توانسته‌اند چنین نامی را به خودشان اختصاص دهند. در اوآهو سه بزرگراه این چنینی وجود دارد. ضمنا باید به این نکته نیز توجه داشت که این بزرگراه‌ها در رده بزرگراه‌های H قرار می‌گیرند و شرایط بهتری نسبت به بزرگراه‌های عادی I دارند.

جزایر هاوایی
مسافران امکان بازدید از شش جزیره را دارند
دو جزیره از 8 جزیره اصلی در هاوایی مردمی ندارد و البته به انجام فعالیت‌های فرهنگی مردمان هاوایی محدود شده است. Kahoolawe کوچک‌ترین جزیره در این میان است که در جنگ جهانی دوم به عنوان محدوده بمب‌گذاری استفاده شده و همین موضوع باعث شد تا آن را لقب The Target Island یا (جزیره هدف) بنامند. جزیره Niihau نیز شرایط مشابهی دارد و تنها پرسنل نیروی دریایی و مقامات دولتی اجازه ورود دارند. این جزیره نیز دارای لقب The Forbidden Island یا (جزیره فراموش شده) است که لقب جالب و هیجان برانگیزی به نظر می‌رسد.

زبان رسمی ایالت هاوایی
ایالت هاوایی زبان رسمی خود را دارد
Hawaiian نام زبان مردم هاوایی است که البته در راستای زبان انگلیسی قرار دارد و کمی گویش‌های آن فرق دارد. جزیره Niihau در این ایالت بیشترین تمرکز را روی این زبان دارد و طرز گویش آن‌ها بسیار شبیه به اروپایی‌هایی است که اول به‌ این جزیره آمدند.

حادثه هواپیما در هاوایی
حادثه هوایی Niihau
هواپیمای خلبان ژاپنی در Pearl Harbor که بندرگاهی برای نیرو‌های نظامی است دچار حادثه شد و بعد مردم محلی خلبان را اسیر کردند. سه نفر از ژاپنی تبار‌های این جزیره به خلبان کمک کردند تا از زندان درآید و بعد توانست بر اسیر کنندگانش غلبه کند و البته چند گروگان نیز گرفت، ولی بعدا در جریان مبارزه کشته شد.

کشتی گیر هاوایی سومو رتبه Yokozuna
نخستین فرد غیر ژاپنی که در مسابقات کشتی‌گیری سومو رتبه Yokozuna را گرفت اهل هاوایی بود
Akebono Tara یا همان Chad Haaheo Rowan پس از ۵ سال رقابت توانست به بالاترین رتبه کشتی‌گیری دست یابد. وزن وی پانصد و چهارده پوند و قد آن شش ممیز هشت فوت بود که همین موضوع باعث شد یکی از سنگین‌ترین و بلند قد‌ترین کشتی‌گیران سومو در طول تاریخ باشد. او در سال 2001 از کشتی سومو کنار رفت و تبدیل به یکی از کشتی‌گیران حرفه‌ای در سطح ژاپن شد.

مارهای هاوایی
زندگی مارهای هاوایی در خطر است
در جزایر هاوایی خزندگان بیشماری است که در حال حاضر به علت حضور شکارچیان از بین رفته‌اند که البته گردشگران نیز در طول سفرشان باید آن‌ها را در نظر داشته باشند. تا الآن گفته می‌شد که در این جزیره مار‌ها از بین رفته‌اند اما جدیدا چند نمونه از آن‌ها به خصوص مار قهوه‌ای درخت دیده شده است

مصرف سرانه گوشت در هاوایی
مردم هاوایی زیادتر از سرانه مصرف کنسرو گوشت آمریکا مصرف دارند
هر نفر در جزایر هاوایی در سال حدود پنج کنسرو گوشت (تهیه شده از ژامبون) میخورد که این میزان در مجموع سالانه هفتمیلیون کنسرو می شود. البته آمار دروغ نمی‌گویند و این غذا در هاوایی بسیار مشهور است و شعب مک‌دونالد و Burrger King بسیار به این غذا اولویت قائل هستند. در Honolulu اتفاق خیابانی سالانه‌ای برگزار می‌شود که در مودرد کنسرو گوشت است و در جریان آن رستوران‌های این منطقه انواع مختلفی از این غذا را ارایه می‌دهند.

مرکز آموزش هاوایی
آموزش فضانوردان آپولو در هاوایی برای فرود در ماه

طبیعت جزایر هاوایی، بهترین مکان تفریحی دنیا +عکس
فضانوردان آپولو برای نشستن روی ماه در بخش خاصی از بلند‌ترین کوه جهان یا همان مونوکی (Mouna Kea) انجام شد که البته ساختار‌ی بسیار شبیه به سطح ماه دارد. این منطقه در حال حاضر روستای آپولو (Apollo Velley) نامیده می‌شود. مریخ نورد کنجکاوی نیز در منطقه آتشفشانی این کوه توانست شبیه‌سازی‌های مورد نظر را پشت سر بگذارد. البته تاحدودی نیز شن‌های آن شبیه به سطح کره مریخ هستند.

هاوایی0
در هاوایی کاخ سلطنتی به رسمیت شناخته می شود
پادشاه Kalakaua با الهام از کاخ‌های اروپایی در سال هزار و هشتصد و هفتاد فرمان ساخت قصر Lolani را داد و در سال هزار و هشتصد و هشتاد و دو نیز کامل شد. لازم به ذکر است که این کاخ ۴ سال پیش تر از کاخ سفید دارای چراغ‌های الکتریکی بود. این پادشاهی در سال هزار و هشتصد و نود و سه سرنگون شد ولی قصر مذکور باقی مانده و در معرض بازدید کنندگان قرار دارد.

هاوایی1
افزایش مساحت جزیره هاوایی

عکس های ساحل سبز در جزیره هاوایی
قله Kilauea از سال هزار و نهصد و نود و سه در حال فوران است و جزیره هاوایی نیز با کمک این آتشفشان در حال افزایش است. این مواد مذاب از سال هزار و نهصد و هشتاد و سه تا 2002 حدود 543 جریب به خاک هاوایی افزوده بودند.

هاوایی2
هاوایی بازی Pogs را در آمریکا در آمریکا گسترش داد
Pogs بخشی از بازی کهن ژاپنی با نام Menko می باشد و گسترش این بازی از طریق مهاجران انجام شده است. در سال هزار و نهصد و نود و یک معلمی در این جزیره بازی مذکور را به دانش آموزانش یاد داد و همین عاملی شد تا Pogs بسیار سریع کل آمریکا را در نوردد.

هاوایی3
در هاوایی بیلبورد غیر قانونی است
چون تبلیغات کنار جاده‌ای مناظر محیط را خراب می‌کنند، در هاوایی تبلیغات کنار جاده‌ای مثل بیلبورد‌ها غیرقانونی است و این قانون در سال هزار و نهصد و بیست و هفت اعمال شد. هاوایی اولین ایالت در آمریکا بود که این نوع از تبلیغات را ممنوع کرد و پس از آن سه ایالت دیگر آمریکا با نام‌های ورمونت (Vermont)، آلاسکا (Alaska) و مین (Mine) نیز چنین قانونی را اجرا کردند.

همان گونه که در این مقاله مطالعه کردید، با دوازده اتفاق در خصوص ایالت زیبای هاوایی آشنا شدیم. نظر شما در مورد جزیره هاوایی چیست؟

منبع: کجارو

مطالب مرتبط