نکاتی مفید برای موخوره مو

رضا صادق زاده

موهای بلند بیشتر در خطر موخوره قرار دارند زیرا بخش بیشتری از مو به اطراف برخورد می کند و آسیب بیشتری را متحمل می شود

موخوره (TRICHOPTLOSIS) آسیبى است كه برس و سشوار به موى سر وارد مى كنند. در این آسیب لایه و سطح محافظ مو در انتهاى فیبرهاى مویى نوك مو از بین مى رود. موخوره بیشتر در موهاى خشك و شكننده به وجود مى آید.

توصیه های موخوره مو
خشکی می تواند باعث شکستگی و موخوره شود
موخوره یکی از مشکلات موهای بلند می باشد. با داشتن موخوره نوک موهای شما نازک شده و حالت بسیار بدی به موهای شما خواهد داد.حال برای این موخوره ها چه باید کرد؟ وقتى سطح محافظت كننده مو از بین مى رود و امكان جایگزینى آن به وجود نمى آید، سر ِ مو چند شاخه مى شود. هرچند سال ها قبل زنان براى مبارزه با موخوره نوك موهاى خود را مى سوزاندند ولى این كار باعث مى شود، سلول هاى بیشترى نابود شود.در هر حال این مشكل بسیار رایج است.

موخوره چیست؟ چگونه باعث ریزش مو می شود
می توانید با انجام اقداماتی مانع ایجاد بیشتر موخوره در آینده شوید. در اینجا نکاتی مفید در این مورد آورده شده است:
متوجه باشید که اگر انتهای موخوره دار موهای خود را از بین نبرید، این آسیب ادامه یافته و موخوره مسیر خود را از انتهای مو به سمت بالا ادامه می دهد و سبب شکستگی بیشتری در مو می شود که دیگر قابل درمان نیست.
به طور منظم موهای خود را کوتاه و مرتب کنید تا تکه های موخوره بریده شوند.

مصرف محصولات حالت دهنده به مو را به حداقل برسانید، زیرا این محصولات سبب ایجاد مشکلات بیشتری می شوند.
از برس های پلاستیکی با منافذ خالی دوری کنید. روی موهای خشک تنها از برس هایی استفاده کنید که دندانه های آن از مواد کاملاً طبیعی ساخته شده باشند و روی موهای خیس باید تنها از شانه هایی که دندانه هایی با فاصله دارند استفاده کنید. این کار از آسیب بیشتر به مو جلوگیری می کند.

گاهی موخوره به دلیل کمبود ویتامین و مواد معدنی و همچنین کمبود پروتئین یا اسیدهای چرب بروز می کند. در صورت عدم دریافت کافی این مواد مغذی، بدن آنها را از موها دریافت کرده و به سمت دیگر عملکردهای مهم بدن هدایت می کند.

از یک نرم کننده برای مراقبت بیشتر از موها استفاده کنید.
به طور منظم از یک نرم کننده قوی استفاده کنید. اینکه هر چند وقت یک بار از آن استفاده کرده و نوع نرم کننده ی شما چیست بستگی به شرایط و نیاز موهای شما دارد.

کمتر به موها شامپو بزنید تا از خشک تر شدن موها جلوگیری کنید.
اگر در روزهایی که موهای خود را نمی شویید کاری باید روی آن ها انجام دهید، سعی کنید بر روی موهایتان نرم کننده بزنید.

درمان موخوره مو، ریزش مو
موخوره یکی از مشکلات موهای بلند می باشد.
متوجه باشید که موهای بلند بیشتر در خطر موخوره قرار دارند زیرا بخش بیشتری از مو به اطراف برخورد می کند و آسیب بیشتری را متحمل می شود. بنابراین اگر از موخوره ی شدید رنج می برید، یک مدل کوتاه تر را امتحان کنید .
از یک محصول درمانی برای موخوره استفاده کنید. اگرچه این ماده نمی تواند آسیب وارده را از بین ببرد، اما می تواند کاری کند که موهای شما زیباتر به نظر برسند.

به مدت زیاد در معرض خورشید، کلر و گرما قرار نگیرید زیرا تمامی این عوامل به موهای شما آسیب می زنند.
اگر موهای شما واقعاً در شرایط بدی قرار دارند از رنگ کردن یا آرایش موها خودداری کنید. این کارها تنها شرایط موهای شما را بدتر می کنند.

7 راه موثر درمان موخوره
هر زمان که ممکن است بگذارید موهایتان طبیعی بمانند، زیرا با اصلاح مکرر و مراقبت، موهای شما بهترین شکل ممکن را خواهند داشت.
اگر باید موهای خود را سشوار بکشید یا فر کنید، تنظیمات ملایم را انتخاب کرده و برای نتیجه ای که دنبال آن هستید کمترین میزان ممکن از گرما را انتخاب کنید. همچنین نسبت به حالت عادی سشوار را کمی از سر خود دورتر نگه دارید، تا گرما بیشتر پراکنده شود.

توجه:
از آرایشگر خود بخواهید هیچ گاه از تیغ برای شکل دادن و آرایش موهای شما استفاده نکند، زیرا این کار سبب ایجاد موخوره بیشتر در موهای شما می شود.

غیر از درمان هاى گیاهى ذكر شده براى معالجه موخوره، به موارد زیر توجه كنید:
– از روغن هاى گیاهى به موهایتان بمالید.
– از برس ها و شانه هایى از جنس مواد طبیعى ( چوب و …) استفاده كنید.
– كمتر از سشوار استفاده كنید.
– نوك موها را چند سانتیمتر كوتاه كنید.
– از شامپو هاى طبیعى كه اسیدى و قلیایى نیستند استفاده كنید.
– گاهى موهایتان را ببافید.
– هنگام شست و شوى موها از آب خیلى گرم استفاده نكنید.

موهایتان را با برس مناسب شانه بزنید
انتخاب برس و شانه بر خلاف ظاهرش بسیار مهم است، چون این ابزار نیز برای پیشگیری یا افزایش موخوره موثر است. نیازی نیست به سراغ گران ترین ها بروید. اما از شانه های چوبی یا برس با الیاف طبیعی استفاده کنید. هر شب قبل از خواب با دقت از ریشه تا نوک موها را شانه بزنید تا چربی طبیعی پوست سر، موها را به طور عمقی مرطوب کند.

نکات اضافی:
از کش های پلاستیکی یا کلیپس های فلزی برای موهای خود استفاده نکنید، زیرا ممکن است موهای شما را بشکنند. به جای آن از کش هایی که روکش پارچه ای دارند و ملایم ترند استفاده کنید.

درمان موخوره به روش گیاهی و طبیعی
از محصولات مو که دارای ضد آفتاب اند استفاده کنید تا به مراقبت از موهای خود کمک کنید.
موخوره باعث ایجاد گره های بیشتری می شود، بنابران وقتی موهایتان را شانه می زنید، سایر موها را پاره می کنید و این کار فقط شرایط را بدتر می کند.

بر گرفته از دلگرم

مطالب مرتبط