مواد غذایی که نباید با هم خورد / دکتر مهرداد کریمی

رضا صادق زاده

بعضی مواد غذایی اگر با هم خورده شود خطرات جدی را ایجاد می کنند لیست زیر غذاهایی که نباید همزمان باهم خورد را نشان میدهد

خوردن همزمان غذا، مصف مواد غذایی باهم

مواد غذایی که نباید با هم در طب سنتی خورده شوند

خوردن هر ماده غذایی که دیرهضم باشد با هر ماده غذایی که سریع الهضم است یا دو ماده خوراکی طبیعت سرد می تواند در درازمدت (در صورتی که به طور مکرر و عادتی به مصرف برسند) مسئله ساز شود.

مواد غذایی مفید و مضر برای قلب
شما می دانید قدیمی ها چرا می گفتند نباید غذاهایی مثل خربزه و عسل یا ماست و ماهی را با هم خورد و آیا مصرف این مواد واقعاً می تواند مشکل ساز شود؟ دکتر مهرداد کریمی، متخصص طب سنتی، به این پرسش ها پاسخ داده است.

کدام مواد غذایی را نباید با هم خورد؟
این برای کسانی که اهمیت بسیاری به سلامت جسمی خود قائل هستند پاسخی شامل لیستی از اسامی مواد غذایی خواهد بود که خوردن آنها با هم می توان مشکل ساز باشد. در ادامه با این مواد غذایی آشنا شوید.

آقای دکتر! از قدیم شنیده ایم که می گفتند توت و عسل با هم نخور که در دلت سنگ می شود یا ماست و ماهی بخوری پوستت لک می آورد. آیا این گفته ها پایه علمی دارند؟
نه، این جملات باورهایی کاملاً اشتباه هستند. به طور کلی، این موضوع درست است که خوردن هر ماده غذایی که دیرهضم باشد با هر ماده غذایی که سریع الهضم است یا دو ماده خوراکی طبیعت سرد می تواند در درازمدت (در صورتی که به طور مکرر و عادتی به مصرف برسند) مسئله ساز شود اما بیان این مسئله که خوردن آن ها باعث می شود در دل سنگ شوند یا حتماً برص یا لک می آورند، درست نیست.

پس یعنی قوانین و ممنوعیت هایی در طب سنتی در رابطه با مصرف مواد غذایی با هم وجود دارد؟
بله، یکی از ارکان اساسی در طب سنتی تغذیه مناسب است و یکی از بخش های تغذیه مربوط به آداب غذا خوردن و آب نوشیدن می شود. منظور از آداب این است که چه غذایی را به چه میزان و با چه غذای دیگری مصرف کنیم. در طب سنتی قانون هایی وجود دارد که بر اساس آن باید ترتیب وقت غذا مشخص باشد. منظور از ترتیب وقت غذا این است که چه غذایی را به دنبال چه غذای دیگری می توان مصرف کرد تا بدون عارضه باشد.

انواع چربی های موجود در مواد غذایی
بر اساس آموزه های طب سنتی، استفاده از ادویه های ترکیبی درست نیست.
مثلاً باقالای سرد را باید با گلپر یا حلیم گندم را با دارچین مصرف کرد و قرار نیست

اگر غذایی سرد است با آن چند ادویه یا گیاه گرم مصرف شود
چند نکته اساسی که باید بدانیم این است که فرد باید به صورت فیزیولوژیک عمل کند یعنی تا احساس ضعف و گرسنگی نکرده نباید غذا تناول کند. اگر تشنه یا گرسنه بود نباید به یک باره میزان زیادی غذا بخورد یا آب بنوشد. یکی دیگر از قوانین در طب سنتی، مسئله مزاج است. هر فردی در هر سنی مزاج خاص خود را دارد و فرد هر غذایی که می خواهد بخورد باید ملاحظه سنش و فصلی که در آن هست را بکند. اجتناب از خوردن نان گرم و آشامیدن آب سرد بعد از آن، اجتناب از خوردن غذاهای سریع الهضم بعد از غذاهای دیرهضم، اجتناب از خوردن همزمان دو غذای گرم یا سرد یا لزج یا قابض یا نفاخ از جمله این قوانین است.

لطفاً مثال های ملموس تری بزنید تا متوجه این قوانین شویم.
مثلاً خوردن خربزه بعد از گوشت اشتباه است. گوشت غذایی دیرهضم است و نیاز دارد تا در دستگاه گوارش کار بیشتری روی آن انجام شود در حالی که خربزه، غذایی زودهضم است. وقتی این دو خوراکی همزمان یا پشت سر هم مصرف می شوند، هضم گوشت دچار مشکل می شود. البته خربزه با گوشت فرایندی ایجاد نمی کند، بلکه خربزه در دستگاه گوارش سریع تر هضم می شود در صورتی که گوشت هنوز نیاز به هضم شدن دارد. این تداخل بر دستگاه گوارش اثر منفی می گذارد و در صورت تکرار در درازمدت فرد را دچار عارضه می کند. خوردن سرکه بعد از برنج، خوردن میوه به خصوص انگور بعد از کله پاچه، خوردن شیر یا فراورده های لبنی به عنوان دسر بعد از گوشت و تخم مرغ، خوردن حلیم یا آش بلغور با انار، خوردن عدسی یا ماش با سرکه، خوردن خربزه با عسل، کشمش با عسل، انبه با آب طالبی و … به همین علت اشتباه است. خوردن همزمان حلیم و کله پاچه نیز چون هر دو دیرهضم هستند یا ماست و آب لیمو و ماست و ماهی و حتی ترب چون سرد هستند یا تمبرهندی یا رب های ترش و آب انار چون هر دو ترش و قابض هستند یا سیر و پیاز چون نفاخ هستند یا مصرف همزمان ادویه هایی مثل میخک و زنجبیل در غذا چون هر دو گرمند، توصیه نمی شود.

مواد غذایی که کاهش چربی شکم می آورد
به طور کلی، بر اساس آموزه های طب سنتی، استفاده از ادویه های ترکیبی درست نیست. مثلاً باقالای سرد را باید با گلپر یا حلیم گندم را با دارچین مصرف کرد و قرار نیست اگر غذایی سرد است با آن چند ادویه یا گیاه گرم مصرف شود. مصرف آب گرم با غذای شور یا مصرف آب سرد با میوه های دارای رطوبت بالا مثل نارنگی یا هندوانه به دلایلی که البته توضیح آن پیچیده است نیز توصیه نمی شود.

تمام افراد در هر سنی با هر مزاجی باید این قوانین را رعایت کنند؟
بله، البته رعایت این مسایل با پیش فرض سالم بودن فرد است. ممکن است به افراد بیمار یا در شرایط خاص به بعضی افراد به صورت دریافت دارو، مصرف برخی ممنوعیت ها، بعد از غذا توصیه شود.
مصرف آب گرم با غذای شور یا مصرف آب سرد با میوه های دارای رطوبت بالا مثل نارنگی یا هندوانه به دلایلی که البته توضیح آن پیچیده است نیز توصیه نمی شود

غذاهای ممنون با هم: آشامیدن آب گرم بعد از غذای شور، آشامیدن آب سرد هنگامی که معده خالی باشد مثلاً ناشتا، خوردن ترشی بعد از شیرینی، آشامیدن آب سرد بعد از ورزش و ریاضت و حرکات سنگین، خوردن خربزه و هندوانه بر روی آب گوشت و گوشت ها که باعث سنگینی و بروز امراض متعدد می شود.

رژیم کاهش وزن با مواد غذایی سرشار از پروتئین
مثلاً افرادی که گیاه خوارند چون سبزی ها اکثراً سرد و تر هستند و مصرف آن ها باعث افزایش رطوبت در بدن می شود به عنوان ادویه برایشان استفاده از آنقوزه توصیه می شود چون گرمی زیاد این ادویه، رطوبت گیاهان و آسیب و عوارض مصرف آن ها را کمتر می کند.

آیا مصرف غذاهای ممنوع پشت هم یا همزمان در همان لحظه مشکل آفرین است یا در اثر تکرار عوارض بروز می کنند؟
در برخی از موارد عوارض را همان لحظه می بینیم مثل خوردن انگور بعد از کله پاچه اما به طور کلی، در افراد مستعد، عادت به مصرف این مواد در درازمدت باعث بروز بیماری می شود. مثلاً فردی را در نظر بگیرید که عادت دارد شام دیر می خورد، در وعده شام گوشت می خورد و قبل از خواب هم شیر یا ماست مصرف می کند یا مثلاً فردی که عادت دارد همراه برنج، ترشی می خورد، تکرار این آموزه های غلط در افراد مستعد از نظر مزاج و در شرایط خاص است که آسیب رسان می شود.

آیا در اثر مصرف این ممنوعه ها فرد دچار بیماری های مشخصی می شود؟
خیر، گاهی می شنویم که مصرف ماست و ماهی و ترشی به ویژه در کودکی برص می آورد. این موضوع اصلاً درست نیست. مصرف همزمان چند ماده غذایی سرد، اخلاط سرد و خلط سودا ایجاد می کند. از طرفی، یکی از مکانیسم های برص در طب سنتی نیز ایجاد آن به واسطه خلط سوداست اما این گونه نیست که حتماً به دلیل مصرف همزمان غذاهای سرد، فرد برص بگیرد. این مواد به هر حال دستگاه گوارش را دچار اختلال می کنند و بسیاری بیماری ها از همین جا نشأت می گیرند.

چند مواد غذایی که نباید با هم خورده شوند
– ماست + ترب
– شیر برنج + آرد گندم
– انار + حلیم
– خربزه + عسل = سنکوب
– لبنیات + گوشت سفید
– تخم مرغ + ماهی
– سرکه + حلیم
– لبنیات + ترشیجات
– پنیر + ماست چکیده
– پنیر + بادام
– سرکه + عدس
– سرکه + ماش
– سرکه + ماست
– سرکه بعد از ماهی
– سرکه بعد از شیر
– سرکه بعد از هندوانه
– آب سرد بعد از غذای گرم
– آب سرد بعد از حمام
– خربزه + موز
– خربزه + انبه
– کله گوسفند + انگور
– غذای گرم + سرد
– غذای طبیعت گرم + سرد

مواد غذایی که با سرطان ریه مبارزه می کند!
برگرفته از تبیان و namnak.com

مطالب مرتبط