اهمیت مصرف روزانه اسید فولیک در زنان باردار

رضا صادق زاده

زنان باید مکمل اسید فولیک را 2 تا 3 ماه قبل از بارداری و در 3 ماهه اول بارداری مصرف کنند بسیاری از خانم‌ها، اهمیت مصرف منظم اسید فولیکِ پیش از بارداری و در حین آن را نمی‌دانند

مصرف اسید فولیک برای زنان باردار

مصرف فولیک اسید در بارداری

اسید فولیک یکی از ویتامین های گروه B است که مصرف آن به خصوص برای زنانی که قصد باردار شدن دارند، یا باردار هستند، اهمیت دارد.

استرس دوران بارداری و تاثیر آن بر نوزاد
این ویتامین به پیشگیری از نقایص هنگام تولد در مغز و نخاع نوزاد کمک می‌کند.
اسید فولیک در عین حال برای مردان و زنان در هر سنی سودمند است. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که این ویتامین ممکن است از بروز:

– حمله قلب
– سکته مغزی
– برخی از سرطان ‌ها
– بیماری آلزایمر
پیشگیری کند

هر خانمی که قصد باردار شدن دارد، باید 400 میکروگرم (0.4 میلی‌گرم) اسیدفولیک در روز مصرف کند، خواه به صورت یک قرص ویتامین که 400 میکروگرم فولیک اسید داشته باشد و خواه با استفاده از غذاهایی که با اسید فولیک غنی‌شده‌اند.

بهترین هرم غذایی برای دوران بارداری زنان
در مورد مقدار مناسب دریافت اسیدفولیک برای خودتان با پزشک مشورت کنید.
دستورالعمل کلی در مورد دریافت اسید فولیک در زنان به این صورت است:

خلاصه و توصیه‌هایی در مورد اسیدفولیک
مشخص شده است که کمبود فولیک اسید، می‌تواند یک نقص در ستون فقرات (که به نام نقص لوله عصبی شناخته می‌شود) را در نوزاد به وجود بیاورد. با مصرف مکمل فولیک اسید قبل و در دوران بارداری، شما می‌توانید احتمال به‌وجودآمدن این مشکل در نوزاد خود را تا 70٪ کاهش دهید .

اگر یک کودک با یکی از نقائص لوله عصبی داشته‌اید، باید از یک ماه قبل از بارداری، هر روز 4 میلی‌گرم اسید فولیک مصرف کرده و این دوز را تا هفته سیزدهم بارداری ادامه دهید.

اسیدفولیک
– زنانی که می‌خواهند باردار شوند، باید روزانه 400 میکروگرم اسیدفولیک دریافت کنند.
– زنان باردار روزانه به 600 میکروگرم اسید فولیک نیاز دارند.

توصیه های تغذیه ای دوران بارداری زنان
– زنانی که بچه شیر می‌دهند ، روزانه به 500 میکروگرم اسید فولیک نیاز دارند.
– زنانی که قبلا نوزادی دچار نقایص عصبی هنگام تولد مانند اسپینا بیفیدا (بیرون‌زدگی نخاع از مهره‌ها) یا آنسفالی (نداشتن مغز) داشته‌اند و می‌خواهند دوباره باردار شوند، باید با پزشک خود مشورت کنند. این زنان ممکن است روزانه به 4000 میکروگرم اسیدفولیک نیاز داشته باشند.

اسید فولیک یک نوع ویتامین B است که به رشد منظم سلولی و بازسازی آن کمک می‌کند، و به ویژه در هفته‌های اول رشد جنین، وجود آن بسیار حیاتی است.

رژیم غذایی پرچرب و خطر سقط جنین در بارداری
برگرفته از تبیان نی نی بان

مطالب مرتبط