بهترین فاصله زمانی بین دو بارداری، چند سال؟

فاصله سنی بین دو بارداری نباید کمتر از 18 ماه باشد و فاصله زمانی دو زایمان نباید بیشتر از 59 ماه باشد

فاصله دو بارداری

فاصله زمانی مناسب بین دو بارداری چقدر است؟

خیلی اوقات مادرانی را می بینیم، در حالی که هنوز آثار خستگی جسمی و روحی ناشی از زایمان و مراقبت از فرزند اول در چهره شان نمایان است، فرزند دوم را باردار می شوند. وقتی فاصله سنی بچه ها از یکدیگر کم می شود، والدین توان لازم را برای پرورش کودکان نخواهند داشت. در واقع روش های پیشرفته ی تنظیم خانواده این اجازه را به پدر و مادر می دهد که زمان تولد فرزند دوم را به خوبی برنامه ریزی کنند.

علت تلخی دهان در سه ماه اول بارداری
یکی از علت های تلخی مزه دهان بزرگ تر شدن جوانه های چشایی روی سطح زبان در دوران بارداری است برای کاهش مزه بد فلز در دهان می توانید مواد غذایی اسیدی مانند آب مرکبات، لیموناد و خوراکی های سرکه ای را امتحان کنید.

با تولد فرزند اول، همه از شنیدن این خبر خوشحال و شاد می شوند. این کودک تا ماه ها، والدین را سرگرم می کند، طوری که همه شرایط خانه و خانواده با نیازهای کودک تنظیم می شود، اما پس از مدتی مادر و پدر باید تصمیم بگیرند که چه موقع فرزند دوم را به دنیا بیاورند و چه زمانی بهترین وقت برای بارداری دوم است، طوری که هم والدین شرایط مناسب را داشته باشند و هم آرامش کودک اول حفظ شود و نیازهای او اعم از عاطفی و جسمانی به خوبی برآورده شود.

در واقع باید دید که چه زمانی والدین، به خصوص مادر از همه نظر آماده پذیرایی از یک نوزاد دیگر با همان نیازهای کودک اول است؟

شایع ترین مشکلات دوران بارداری کدامند؟
وضعیت بدن زنان در زمان بارداری تغییرات زیادی می کند اما بعضی تغییرات جزو شایع ترین مشکلات دوران بارداری در مادران حامله محسوب می شوند

خیلی اوقات فاصله زیاد میان فرزندان هم، مشکل ساز است. تحقیقات نشان می دهد که فاصله زیاد یا کم میان زایمان ها، موجب بروز خطراتی هم برای مادر و هم برای فرزندان می شود.
فاصله نه کم، نه زیاد

جدیدترین مطالعات نشان داده اند که فاصله خیلی کم و یا خیلی زیاد میان بچه ها موجب بروز مشکلاتی در دومین کودک می شود.

توصیه های طب سنتی پیش از بارداری / دکتر روشنک
طب سنتی برای زنان باردار بایدها و نبایدهایی را برای داشتن فرزند سالم توصیه می کند توصیه های دوران بارداری از دیدگاه طب سنتی و اسلامی. در اوایل بارداری باید جدی گرفته شود

محققان دانشگاه کلمبیا معتقدند که اگر فاصله میان بچه ها کمتر از 18 ماه و یا بیشتر از 59 ماه باشد، امکان بروز مشکلات متعدد برای فرزند دوم افزایش می یابد.

اگر فاصله دو بارداری، کمتر از 18 ماه باشد
محققان بر این باورند که اگر فاصله بین بارداری ها کمتر از 18 ماه باشد، 40 درصد خطر تولد نوزاد نارس و 61 درصد خطر نوزاد با وزن کم، افزایش پیدا کرده و سن تولد نوزاد هم در 26 درصد موارد کمتر از یک نوزاد طبیعی می شود.

دوران بارداری و دانستنی های مفید آن
خوردن مواد غذایی مفید در دوران بارداری بسیار مهم است برای دانستن این مواد این مطلب را از دست ندهید

اگر فاصله میان بارداری ها کمتر از 18 ماه باشد، به ازای هر یک ماهی که این فاصله کوتاه تر می شود، خطر تولد نوزاد نارس تا دو درصد و خطر تولد نوزاد با وزن کم تا 3/3 درصد افزایش می یابد.

اگر فاصله بین دو بارداری بیش از 5 سال باشد
از طرف دیگر، اگر فاصله بارداری ها بیش از 59 ماه(یا5سال) باشد، خطر تولد نوزاد نارس تا 6/0 درصد و نوزاد با وزن کم تا 9/0 درصد بیشتر می شود. شاید به همین دلایل است که متخصصان زنان و زایمان معتقدند برای فاصله گذاری میان بچه ها باید عاقلانه تصمیم گرفت. از طرفی اعضای خانواده باید از نظر جسمی، روحی و مالی به وضعیت مناسب تری برسند و وقت کافی برای هر بچه بگذارند. اگر این فاصله بسیار زیاد باشد، علاوه بر بروز خطرات جسمی، مادر دچار سالخوردگی و بی حوصلگی شده و امکان رشد و پرورش مناسب فرزند جدید را ندارد. ضمن اینکه امکان بروز خطرات ژنتیکی هم در کودک دوم مطرح است.

تصورهای اشتباه دوران بارداری
بعضی اشتباهات در دوران های بارداری از اطلاعات نادرست و تصورهای غلط اطرافیان زنان حامله شکل میگیرند

با تدبیر عمل کنید
تحقیقات و بررسی های متعدد فواید فاصله گذاری مناسب میان بچه ها را کاملا روشن کرده است، چون در این میان نه تنها سلامت جسمی و ذهنی کودک وضع بهتری می یابد، بلکه والدین هم فرصت رسیدگی به بچه ها را پیدا کرده و کیفیت زندگی و تکامل کودکان بسیار بهتر و بیشتر می شود.

در بیشتر بررسی ها مشخص شده است که وقتی فاصله میان کودکان کمتر از دو سال باشد، احتمال کاهش بهره هوشی در کودک دوم بیشتر از خانواده هایی است که فاصله میان بچه هایشان بیشتر از دو سال است.
در ضمن وقتی فاصله سنی بچه ها از هم بسیار زیاد باشد، امکان برقراری ارتباط و بازی با هم در آنها کم می شود.

بهترین هرم غذایی برای دوران بارداری زنان
تغذیه در دوران حاملگی بسیار مهم است و مادران باردار باید هرم غذایی مناسبی در دوران بارداری خود داشته باشند

البته در بعضی موارد این فاصله گذاری ها به دلیل بی دقتی نیست، بلکه گاهی بارداری ناخواسته اتفاق می افتد و گاهی نیز مادر با روش های گوناگونی، نازایی خود را درمان کرده است و می ترسد که با افزایش سن امکان بارداری دوباره در او بسیار کمتر شود، در نتیجه با فاصله کمی بچه دوم را به دنیا می آورد.

سه سوال قبل از اقدام برای بارداری مجدد
- برای فرزند دوم آمادگی دارید؟
بهتر است 18 تا 23 ماه پس از زایمان اول صبر کنید. فاصله کمتر از 17 ماه خطر تولد فرزند با وزن کم را افزایش می دهد که شاید یکی از دلایل آن، ضعف بدنی مادر و خستگی جسمانی ناشی از زایمان اول باشد. مادر برای رهایی از استرس زایمان اول نیاز به زمان دارد تا دوباره آمادگی و توان خود را به دست آورد. باید مواد غذایی به مقدار کافی به بدن مادر برسد و آنچه از دست داده جبران شود، چرا که در زایمان و بارداری اول، ویتامین ها و املاح مهمی مانند آهن و کلسیم برای پرورش کودک از بدن مادر کم شده است.

بهترین سن بچه دار شدن و بارداری
بهترین سن برای بارداری و بچه دار شدن گفته می شود فاصله 20 تا 30 سالگی است قدرت باروری زنان در 24 سالگی در اوج است

همچنین زمانی که اولین فرزند شما زیر یک سال یا بالای چهار سال است، زمان مناسبی است که رابطه کودکان با پدر و مادر و اعتماد به نفس در آنها شکل بگیرد.

- آیا زندگی تان به خوبی پیش می رود؟
به این فکر کنید که آیا با وجود فرزند خیلی کوچک قادر خواهید بود با بارداری دوباره کارهای روزمره تان را به خوبی انجام دهید؟ آیا می توانید به خوبی از فرزند اول مراقبت کنید و نیازهای جسمی و روحی او را برطرف کنید؟ حوصله بازی کردن با او را دارید؟ با وجود این فرزند، شب ها خواب راحتی دارید؟ با همسر خود چگونه رابطه ای دارید؟ آیا همانند گذشته با هم صحبت می کنید؟ تفریح می کنید یا وقت ندارید از یکدیگر احوال پرسی کنید؟ اگر قصد دارید دوباره بچه دار شوید، توجه داشته باشید که یک نوزاد همه زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و برای رفع نیازهای دو فرزند که فاصله سنی مناسبی ندارند، باید زمان و انرژی زیادی صرف کنید.

چه تفاوت هایی بارداری اول و دوم دارد؟
بارداری اول و دوم تفاوت چندانی باهم ندارند، برای خانم هایی که تجربه حاملگی و زایمان دارند، بارداری دوم بسیار راحت تر از بارداری اول است. هیچ دو بارداری دقیقاً مثل هم نمی شوند، پس نمی توان تعیین کرد چه تفاوت ها یا شباهت هایی با هم دارند

این نکته را فراموش نکنید که فرزند اول هم باید به سنی رسیده باشد که بتواند حضور یک تازه وارد را به جمع خانواده بپذیرد.

- حال جیبتان خوب است؟
همه می دانیم که پول، همه چیز نیست، اما برای رفع نیازهایمان به پول احتیاج داریم. وقتی که کودکی به دنیا می آید، هزینه دیگری به هزینه های خانواده اضافه می شود و والدین مجبورند برای رفع نیازهای کودک از قبیل خرید وسایل ضروری، اسباب بازی، تغذیه و وسایل بهداشتی هزینه کنند.

بهترین سن بارداری و بدترین سن حاملگی
گفته می شود فاصله 20 تا 30 سالگی، بهترین دهه برای بارداری و بچه دار شدن است. امروزه با افزایش سن ازدواج، سن بارداری هم بالا رفته است

بنابراین اگر ناخواسته یا خواسته پیش از پایان دو سالگی کودک اول، نوزاد تازه ای متولد شود، فکر کنید که آیا کودک به آنچه برای رشد و تکامل و پرورش خلاقیت لازم دارد خواهد رسید؟ مادر امکانات کافی برای آموزش و خرید لوازم ضروری آموزشی خواهد داشت؟ توجه کنید که با ورود یک نوزاد، والدین مجبورند ساعات بیشتری کار کنند، یا بیشتر پس انداز کنند.

توجه کنید که یک نوزاد در امر تربیت و مراقبت، به هزینه نیاز دارد و در صورتی که فرزند دیگری پیش از اتمام دو سالگی فرزند قبلی به دنیا بیاید، والدین مجبورند که ساعات بیشتری کار کنند و این به خستگی آنها می افزاید.

توصیه هایی برای بارداری سالم و راحت
ملاقات با دکتر زنان نخستین قدم برای بارداری سالم است سپس داشتن یک برنامه غذایی سالم برای وضع حمل راحت موثر است

برگرفته از تبیان

مطالب مرتبط
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *