چه تفاوت هایی بارداری اول و دوم دارد؟

رضا صادق زاده

بارداری اول و دوم تفاوت چندانی باهم ندارند، برای خانم هایی که تجربه حاملگی و زایمان دارند، بارداری دوم بسیار راحت تر از بارداری اول است. هیچ دو بارداری دقیقاً مثل هم نمی شوند، پس نمی توان تعیین کرد چه تفاوت ها یا شباهت هایی با هم دارند

فرق بارداری اول و دوم

تفاوت بارداری اول و دوم چیست

معمولا خانم هایی که نوزادشان را با شیر خود تغذیه می کنند، تا شش الی هفت ماه باردار نمی شوند، اما بعد از این زمان که نوزاد خوردن غذای کمکی را آغاز می کند، تخمک گذاری هم آغاز می شود.

اگر خانمی بعد از این زمان ناخواسته باردار شد، لازم نیست به سرعت فرزند خود را از شیر بگیرد، اما باید مکمل های لازم (یعنی اسیدفولیک، مولتی ویتامین مینرال و مکمل آهن) را دریافت کند.

علت تلخی دهان در سه ماه اول بارداری
طعم شیر به دنبال بارداری و تغییرات هورمونی و افزایش استروژن و پروژسترون عوض می شود و خود نوزاد به تدریج میلی به نوشیدن آن نخواهد داشت، ولی ترکیب شیر برای نوزاد مضر نیست.

آیا بارداری اول و دوم باهم متفاوتند؟
بارداری اول و دوم تفاوت چندانی باهم ندارند، برای خانم هایی که تجربه حاملگی و زایمان دارند، بارداری دوم بسیار راحت تر از بارداری اول است. هیچ دو بارداری دقیقاً مثل هم نمی شوند، پس نمی توان تعیین کرد چه تفاوت ها یا شباهت هایی با هم دارند.

تغییرات فیزیکی قبل از موعد
(من در هفته هشتم بارداری بودم که متوجه شدم دکمه شلوارم دیگر بسته نمی شود. ) علت آن این است که عضلات شکم و پوست در طول بارداری کشیده می شود، آنها هرگز مثل سابق جمع نمی شوند. به همین علت بدن شما سریعتر از زمان ممکن بزرگ می شود. علت آن کشیدگی عضله راست شکم (یکی از عضلات دیوارهٔ قدامی خارجی شکم است. عضلات دیواره قدامی خارجی شکم عبارتند از: عضله راست شکم، عضله مایل خارجی، عضله مایل داخلی و عضله عرضی شکمی) در طول بارداری اول است. بنابراین زودتر از آنچه که انتظار دارید، باید از لباسهای بارداری قدیمی خود استفاده کنید.

شایع ترین مشکلات دوران بارداری کدامند؟
نکته دیگری که باید زودتر به آن توجه کنید: لگدهای جنین شما است. مادرانی که بارداری را برای دومین بار تجربه می کنند، ممکن است 2 هفته زودتر یعنی در هفته 16 لگدها و حرکتهای جنین خود را احساس کنند. علت آن این است که قبلا آنها را تجربه کرده و با آنها آشنایی کامل دارند.

تهوع و استفراغ در بارداری اول و دوم
تهوع و استفراغ ارتباط چندانی با مرتبه بارداری ندارند. ممکن است خانمی در بارداری دوم تهوع و استفراغ نداشته باشد ولی در بارداری اول دچار این علایم باشد و برعکس.

تهوع و استفراغ صبح ها شایع ترند، این حالت ها گاهی در بارداری دوم هم وجود دارند و گاهی ندارند. سطح هورمون های بدن، شرایط زندگی، فاصله از بارداری اول و تغییرات سبک زندگی در تهوع و استفراغ نقش دارند.

تطابق بدن مادر با وضعیت حاملگی پس از بارداری اول و افزایش تحمل پذیری مادر هم مهم است. بعد از بارداری نخست در بدن مادر آنتی ژن های جنینی کمتر تولید می شود و سازگاری بدن مادر با این حالت عامل اصلی این تفاوت است.

توصیه های طب سنتی پیش از بارداری / دکتر روشنک
غیر از تهوع حالات دیگری هم در بارداری ها باهم متفاوتند، مثلاً در بارداری اول شکم مادر دیرتر برجسته می شود و مادر دیرتر حرکت جنین را حس می کند اما در بارداری بعدی تقریباً در ۳ ماهگی شکم برجسته است و مادر در هفته ۲۰ ـ ۱۶ حرکات را تشخیص می دهد.

احساس خستگی بیشتر
انجام کارهای منزل و همچنین رسیدگی به کودک اول از جمله ترک کردن رختخواب به منظور آماده کردن صبحانه و بردن او به مدرسه ،می تواند احساس خستگی را در شما افزایش دهد. بنابراین جای تعجبی وجود ندارد. سعی کنید تا آنجا که می توانید بیشتر استراحت داشته باشید. برای انجام کارها از همسر خود یا یک پرستار کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید تا به دنیا آمدن نوزاد وقت زیادی باقی نمانده است پس بهتر است مسئولیتها را از حالا تقسیم کنید. از همین حالا کسی را پیدا کنید تا هنگامیکه نوزاد به دنیا آمد مسئولیت رفت و آمد کودک اول به مدرسه را بر عهده داشته باشد.

تفاوت بارداری اول و دوم
زود احساس کردن علایم بارداری
بسیاری از خانم هایی که بار دومشان است که باردار می شوند با علائم بارداری و نحوه شناسایی بارداری آشنایی دارند.

تصورهای اشتباه دوران بارداری
علائم بارداری ممکن است با بار آخری که باردار شدید تفاوت پیدا کند. ممکن است صبح ها ویار پیدا کنید، هضم غذا دشوار شود، با ناراحتی شکمی روبرو شوید یا احساس خستگی پیدا کنید.

میل شدید یا تنفر به غذا، بزرگ شدن سینه ها، حساسیت و نگرانی در بارداری دوم معمولا کمتر ظاهر می شوند.

علائم ناخوشایند
عضله شکم شما می تواند به اندازه ای بزرگ شود که پنهان کردن این خبر بزرگ کار دشواری به نظر برسد. درد پشت ( که همزمان با بزرگ شدن شکم بوجود می آید) می تواند در بارداری دوم سریعتر ظاهر شود. اگر عضلات شکم شما در بارداری دوم خیلی ضعیف باشد، درد پشت زودتر در شما آشکار می شود. برای جلوگیری و بهبود آن، کفشهای پاشنه کوتاه بپوشید اما کف کفش نباید تخت باشد. کفش با قوس مناسب، و دراز کشیدن به پهلو در حالیکه یک بالش بین زانوهای خود گذاشته اید می تواند از شما در برابر درد پشت محافظت کرده یا درد آن را تسکین دهد.

متاسفانه، رگهای واریسی و هموروئید البته چنانچه در بارداری اول آنها را تجربه کرده باشید، در بارداری دوم شدیدتر و سریعتر آشکار می شوند. از آنجائیکه این رگها در طول بارداری اول تحت فشار قرار گرفته اند، در بارداری دوم آسیب پذیرتر می شوند. بهترین راه برای جلوگیری از هموروئید، پیشگیری از یبوست است. مقدار زیادی آب بنوشید، در رژیم غذایی خود از میوه ها و سبزیجاتی که فیبر بالا دارند استفاده کنید، از ایستادن یا نشستن های طولانی مدت خودداری کنید و به موقع به دستشویی بروید.

برای پیشگیری از واریس، به شکل مرتب ورزش کنید، اجازه ندهید تا وزنتان خیلی بالا برود، در صورت ممکن پاها را بالا نگه دارید و پاهای خود را روی هم قرار ندهید. با مشورت پزشک خود نیز می توانید از جورابهای مخصوص واریس نیز استفاده کنید.

نمایان شدن علایم بارداری زودتر از موعد
به واسطه شل شدگی عضلات شکم و رحم، شکمتان زودتر از دفعه اول بارداری تان بزرگ می شود (بالا می آید). خودتان نیز ممکن است متوجه شوید که این بار ظاهراً با دفعه گذشته فرق دارد.

دوران بارداری و دانستنی های مفید آن
نوزادی که بار دوم و یا سوم و چهارم متولد می شود، بزرگ تر از نوزاد قبلی است. پس چیزهای زیادی هستند که این بار باید رعایتشان کنید. یکی دیگر از نتایج بالقوه شکم بالاآمده عبارتست از کمردرد و تشدید دردهای دیگر ناشی از بارداری.

زایمان و تولد سریعتر
از عضلات رحم که در حال حاضر کشیده شده اند سپاسگزار باشید، ممکن است با نزدیک شدن به لحظه زایمان انقباضات رحمی بیشتری را تجربه کنید. انقباضات پس از زایمان ممکن است زمان طولانی تری ادامه داشته باشند(آنها به جلوگیری از خونریزی و جمع شدن رحم کمک می کنند. ) علت آن این است که قدرت عضله رحم در هر بارداری کاهش پیدا می کند. اما خبر خوب این است که، مرحله زایمان و به دنیا آمدن نوزاد خیلی سریعتر انجام می شود. در بارداری دوم می توانید زایمانی سریعتر داشته باشید. اما این موضوع در هر بارداری متفاوت است. به هر حال زایمان تقریبا همیشه در بارداری دوم راحت تر است. چقدر بد که نمی توان جای زایمان دوم را با اول عوض کرد.

تفاوت بارداری اول و دوم در انقباضات پس از بارداری
بعد از به دنیا آمدن فرزند دوم انقباضات پس از بارداری باشدت و مدت زمان بیشتری همراه است. بعد از دومین بارداری برگشتن رحم به حالت اولیه و درآمدن از آن انقباض ها، کم شدن وزن بدن، کم شدن خونریزی و… احتیاج به زمان دارد.

بهترین هرم غذایی برای دوران بارداری زنان
درهرصورت برای برگشتن به حالت نرمال قبلی چه ازنظر فیزیکی چه ازنظر روحی باید به خودتان زمان بدهید. اگر بارداری دوم شما بعد از ۳۵ سالگی باشد این تغییرات خصوصاً در زمینه کم شدن وزن با کندی بیشتری انجام می شود.

مصرف مکمل هایی مثل کلسیم برای مادر و جنین مضر نخواهد بود؟
نه، البته معمولا در سه ماهه اول بارداری، به دلیل حالت تهوع و استفراغ از تجویز کلسیم و آهن خودداری می شود، ولی در مادری که هنوز شیردهی دارد و دوباره باردار شده، باید تجویز شود و در صورت عدم تحمل قرص، باید به او افزایش مصرف منابع غذایی حاوی آهن و کلسیم مثل شیر، ماست، پنیر، گوشت، جگر و سبزی های برگ سبز را توصیه کرد.

برگرفته از توراهی torahi.com و نی نی بان

مطالب مرتبط