مواد غذایی که کاهش چربی شکم می آورد

رضا صادق زاده

سوزاندن چربی شکم دغدغه بیشتر افراد چاق است یکی از روش های کاهش چربی دور شکم خوردن مواد غذایی سالم است

مواد غذایی برای کاهش حجم چربی شکم

دغدغه بسیاری از ما کاهش چربی شکم و داشتن اندامی متناسب است که تنها از طریق ورزش حاصل نمی شود، بلکه تغدیه سالم نیز نقش مهمی ایفا می کند. در این مقاله غذاهایی معرفی می شوند که خوردن آنها در شب به کاهش چربی شکم کمک می کنند.

کاهش چربی شکم، مواد غذایی چربی سوز
مصرف کالری بالا و کاهش فعالیت بدنی سبب چاقی و افزایش چربی شکم می شود
برای رسیدن به اهداف کاهش وزن و تناسب اندام باید ترکیبی از غذاهای سالم، دیورتیک (ادرار آور) و چربی سوز را وارد رژیم غذایی تان کنید. به جز جنبه فیزیکی، کاهش چربی شکم یک دلیل بسیار مهم دیگر هم دارد و آن بالا بردن کیفیت سلامتی است. این در حالی است که افزایش چربی شکمی باعث افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی و *سندرم متابولیک را بالا می برد.

سندرم متابولیک Metabolic syndrome:به مجموعه ای از شرایط گفته می شود که عبارت هستند از: فشار خون بالا، سطوح افزایش یافتهٔ انسولین در خون، چربی انباشتهٔ اضافی در اطراف شکم و سطوح افزایش یافتهٔ چربی خون، بنابه گفتهٔ محققان سندروم متابولیک گروهی از عوامل خطر شامل چربی دور کمر، چاقی شکمی، فشارخون بالا، دیابت، تری گلیسیرید بالا و HDL (چربی خوب) پایین است که با هم رخ می دهند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته و دیابت را افزایش می دهند.

خوردن روغن زیتون باعث کاهش چربی شکم می شود
این نوع روغن بهترین گزینه غذایی برای کاهش چربی شکمی است. همچنین خود اشتها هم می آورد اسیدهای چرب موجود در روغن زیتون مانند اسید اولئیک Oleic acid می توانند به کاهش چربی های مقاوم در بدن کمک کنند بخصوص در مناطق شکمی.

با افزایش سن در اثر پیری توده عضلانی کاهش یافته و مصرف کالری بالا سبب افزایش چربی شکم می شود زنان نیز با افزایش سن سطح هورمون استروژن در آنها کاهش یافته و چربی در بدن آنها توزیع می شود
با این اوصاف بهترین گام ها برای کاهش حجم چربی شکمی، مصرف برخی مواد غذایی خاص در هنگام شب است.

خوردن سبزیجات تیره رنگ در شب در سوزاندن چربی شکم تاثیر دارد
سریع ترین راه برای کاهش چربی شکمی، خوردن سبزیجات تیره رنگ است. برای این کار بهتر است سبزیجاتی را انتخاب کنید که باعث سوء هاضمه نمی شوند و به کیفیت خواب شما لطمه نمی زنند. بهترین سبزیجات تیره رنگ برای کاهش چربی شکمی عبارتند از کاهو، اسفناج و مارچوبه. بهترین راه برای استفاده از این سبزیجات، بخارپز کردن آنها است.

ژنتیک، رژیم غذایی، سن و شیوه زندگی می تواند همه در افزایش چربی شکم نقش داشته باشند تغییر عادات غذایی، کاهش چربی های اشباع، افزایش مقدار میوه ها و سبزیجات و کنترل وزن می تواند به شما در مبارزه با چربی شکم کمک کند

سوزاندن تضمینی چربی شکم با 6 روش ساده
مشکل چربی شکم این است که فقط به لایه اضافی در زیر پوست محدود نمی شود و شامل چربی احشایی نهفته درون شکم و تجمع اطراف ارگان های داخلی هم می شود
اسید اولئیک Oleic acid:این اسید چرب با یک پیوند غیراشباع در بسیاری از جانوران و روغن های گیاهی یافت می شود و اولئیک از نام زیتون مشتق شده است.

کاهش چربی شکم، سوزاندن چربی شکم
رژیم غذایی کم چرب سرشار از زغال اخته، سبب کاهش چربی شکم می شود. سویا در کاهش چربی شکم موثر است
نوشیدن چای نعناع قبل از خواب
نوشیدن این نوع چای قبل از رفتن به خواب را از خود دریغ نکنید. نعناع علاوه بر این که آرامبخش عضلانی است، به عنوان یک ضد التهاب قوی نیز عمل می کنند و افزایش دهنده سلامت کبد است.

خوردن چای سبز
چای سبز در ترکیب با ورزش می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند. محققان می گویند موادی در چای سبز شناخته شده است که سبب تحریک بدن برای سوزاندن کالری و افزایش از دست دادن چربی شکم می شود.

تاثیر خوردن گوجه فرنگی در کاهش چربی
یک گزینه سرشار از آنتی اکسیدان است که به مبارزه با التهاب بدن می رود. لپتین leptin یک نوع پروتئین موجود در گوجه فرنگی است که می تواند متابولیسم را تنظیم کرده و به کاهش چربی شکمی کمک کند.

کاهش چربی شکم: خوردن مارچوبه
مارچوبه سفید بهترین سبزی برای کاهش سایز شکم است. مارچوبه سرشار از ویتامین هایی مانند ویتامین سی C، ویتامین ب کمپلکسB complex، ویتامین های آ A و ای E، پتاسیم و روی است. تمام این ریزمغذی ها منجر به کاهش چربی های مقاوم بدن می شوند.

با خوردن سیب چربی شکم را کم کنید
سیب همه ویژگی های لازم برای حفظ سلامت و کاهش وزن را دارد. هرعدد سیب حاوی پنج گرم فیبر و به طور خاص پکتین* Pectin است. با خوردن هر عدد از آن حجم معده پر شده و مانع از پرخوری می شود. قند طبیعی سیب نیز با کنترل قند خون مانع از پرخوری به دلیل افت قند خون در طول روز می شود.با خوردن روزانه یک عدد سیب نباید نگران اضافه وزن باشید. همه این ویژگی ها، سیب را به خوراکی منحصر به فرد برای سوختن چربی تبدیل کرده است.

درمان ورم بدن، چاقی و چربی های شکم با داروهای گیاهی
پکتین Pectin: که بعنوان عامل پیوند بین سلولهای گیاهی عمل میکند یک پلیمر اشتقاقی قندی- اسیدی است که از ساختارهای ژلاتینی گیاهی موجود در میوه جات و سبزیجات به دست می آید. حداکثر پکتین موجود در میوه های نارس یافت می شود که پس از فرارسیدن مرحله رسیدن میزان وحتی کیفیت پکتین استحصال شده کاهش می یابند.

خوردن ماهی و تاثیر آن بر کاهش وزن
برای کاهش وزن باید با دریا دوست باشید. منظور فقط شنا کردن نیست، بلکه مصرف ماهی یکی از راهکارهای آب کردن چربی ناحیه شکم و کمر است. به این دلیل که ماهی متابولیسم را سرعت داده و اشتهایتان را کنترل کرده و کاهش می دهد. پروتئین موجود در ماهی خاصیت سیرکنندگی دارد. ماهی، به ویژه انواع چرب آن مانند تن و سالمون سرشار از اسیدچرب امگا۳ هستند. فراموش نکنید، ماهی زمانی این تاثیر مثبت را دارد که به صورت بخارپز تهیه شده و بدون اضافه کردن سس و فقط با اضافه کردن آبلیمو و ادویه مصرف شود.

بهترین راه برای کاهش اندازه دور کمر از طریق غذا خوردن سالم و ورزش منظم است. ورزش نقطه ای چربی شکم را کاهش نمی دهد تنها راه برای از دست دادن چربی شکم و یا هر نوع چربی دیگر از طریق رژیم غذایی و ورزش های هوازی ( مانند دویدن، شنا، دوچرخه سواری و تنیس ) است.

برگرفته از avayesalamat.com – آوای سلامت

مطالب مرتبط