گل حسن یوسف، نگهداری و تکثیر آن

رضا صادق زاده

آموزش نگهداری گل حسن یوسف در آپارتمان و راهنمای نگهداری و پرورش حسن یوسف و روش تکثیر گیاه حسن یوسف

آموزش نگهداری گل حسن یوسف

حسن‌یوسف از خانواده نعناعیان است. گل‌هایش مثل گل‌های نعناع و پونه‌های كنار جوی آب‌ها در یك سنبله جای گرفته است اما برگ‌هایش در زیبایی، از گل‌ها پیشی گرفته‌اند حسن‌یوسف از آن دسته گل‌هاست كه شما را به‌شدت قیچی به دست می‌كند. گل‌های حسن‌یوسف جذابیت چندانی ندارند و هرس سرگل‌ها می‌تواند برگ‌ها را به رشد بیشتر راغب كند.

حسن یوسف معمولی و حسن یوسف رنیلت.
حسن یوسف معمولی و حسن یوسف رنیلت
حسن یوسف ها به خاطر زیبایی رنگ برگ هایشان هم درون آپارتمان و هم در بیرون در ردیف گیاهان پرارزش و دوست داشتنی می باشند.انواعی ازآنها بارنگهای صورتی و قرمز و رنگ ارغوانی ، قرمز وسبز تحت عنوان ملكه دنباله قرمز وجود دارند . تمام انواع حسن یوسف به راحتی در آب ریشه دار می شوند و می توانند در آب خالص هم به خوبی رشد كنند

روش تکثیر گل حسن یوسف
روش تکثیر گل حسن یوسف
گیاه حسن‌یوسف با بذر خیلی راحت تكثیر می‌شود. بذرها را در هر موقعی از سال می‌توانید بكارید. بهتر است بذرها را در یك سینی كم عمق و در یك لایه خاك مرطوب بكارید و روی آن یك لایه نازك از خاك خیلی سبك بریزید. پس از مدت كمی جوانه‌های ریز از زیر خاك سر بر می‌آورند. كمی كه گذشت، می‌توانید هر كدام از آنها را از خاك جدا كرده و داخل یك گلدان كوچك بكارید اما تكثیر گیاه حسن یوسف از طریق قلمه ساقه هم خیلی سریع گلدان زیبایی به شما هدیه می‌دهد ضمن اینكه با این روش از رنگ دلخواه‌تان هم می‌توانید قلمه تهیه كنید.

نگهداری از گیاهان و گل های منزل +تصاویر
حسن‌یوسف از خاك‌های سنگین بیزار است. می‌توانید مخلوطی از كوكوپیت یا پرلیت به خاك اضافه كنید. ریشه‌ها در خاك سبك خیلی راحت‌تر رشد می‌كنند و رشد گیاه به طرز شگفت انگیزی بیشتر می‌شود.

شرایط نگهداری حسن یوسف
شرایط نگهداری حسن یوسف
میزان آبیاری: آبیاری بصورت دائمی و خاك باید همیشه مرطوب باشد.
از لحاظ نیاز نوری این گیاه روزانه چهار ساعت و بیشتر به نور مستقیم خورشید نیاز دارد و از لحاظ نور مصنوعی به میزان 800 شمع در مدت 12 ساعت در روز به نور نیاز دارد . لازم به ذكر است كه در صورت فراهم نبودن شرایط نوری این گیاه به حالت علفی یا سبز كامل در می آید كه در این صورت از جذابیت و زیبایی آن كاسته می شود.

هرس: چون گیاه حسن یوسف دارای رشد سریعی می باشد جهت جلوگیری از رشد سریع و بی قواره شدن آن بایستی جوانه انتهای نوك ساقه را هر زمان كه لازم شد قیچی كنید .
میزان درجه حرارت مورد نیاز: در روز 30-25 درجه سانتی گرادو در شب 25-20 درجه سانتی گراد می باشد .
نوع خاك: نصف پیمانه خاك رس و یك پیمانه خاك برگ ویك پیمانه ماسه شكسته می باشد.

سوالات و مشکلات نگهداری گل حسن یوسف
پاسخ به سوالات و مشکلات رایج نگهداری گل حسن یوسف
برگها خشک شده و میریزد : دلیل آن خشکی و گرمی هواست. دفعات آبیاری را بیشترو حجم آن را کمتر کنید. گاهی در تابستان ضرورت دارد هر روزی یا روزی دو مرتبه گیاه آبیاری گردد.
ساقه حسن یوسف دراز شده است: اگر ساقه گل شما بسیار بلند شده است، چنانچه گیاه جوان باشد، دلیل آن نور ناکافی و عدم انجام هرس در نوک ساقه گیاه بوده است که باید در اسرع وقت انجام شود. ولی چنانچه گیاه پیر باشد، این عارضه معمولی است.

نگهداری و تکثیر گیاه آگلونما
نقاط سوخته روی برگبوجود آمده :علت آن میتواند غبار پاشی جلو آفتاب و یا نور مستقیم آفتاب باشد.
برگهای پایین زرد شده و میریزد: آبیاری زیاد است، آبیاری را کم کنید و زهکش گلدان را بازدید کنید.
گیاه خود را انداخته و حالت پژمرده دارد: عوامل مختلفی عامل آن است. تشنگی یا آبیاری زیاد، سرما یا کمبود نور و یا از همه مهم تر نور مستقیم خورشید میتواند علت آن باشد!! شرایط را مجددا بررسی کنید.

نکته: گل حسن یوسف (Coleus blumei) از محبوبترین گیاهان آپارتمانی بوده، به نور زیاد، گرما، آبیاری فراوان و مخلوط خاک برگ با ماسه احتیاج دارد
برای اینكه گلدان حسن یوسف سرحالی داشته باشید، از همان اول شروع به گرفتن قلمه از گلدان اصلی كنید و تعدادی گلدان فرعی را خودتان بسازید. این گلدان‌های فرعی معمولا چون در آب و هوای اتاق یا تراس آپارتمان رشد و پرورش پیدا كرده‌اند، دوام بهتری هم خواهند داشت
گل حسن یوسف
گیاه حسن یوسف

منابع: setare.com و beytoote.com / ب.ت

مطالب مرتبط