احتمال سقط جنین با مصرف قهوه در زنان باردار

رضا صادق زاده

قهوه به علت کافئین بالا در دوران بارداری مضر است و احتمال سقط جنین را بالا می برد این تنها یکی از عوارض قهوه در دوران بارداری است

قهوه، بارداری، سقط جنین

عوارض مصرف قهوه برای زنان باردار

این روزها مطالعات زیادی در مورد فواید و زیان های احتمالی قهوه و نوشیدنی های کافئین دار انجام می شود که به نظر می رسد با توجه به شیوع اخیر مصرف این نوع نوشیدنی ها، لازم است مردم کشور ما هم به نتایج آنها توجه داشته باشند.

خانم های باردار قهوه نخورند
آخرین پژوهش ها و تحقیقاتی که در این مورد انجام شده است نشان می دهد نوشیدن قهوه باعث سخت تر شدن دوران بارداری و زایمان می شود. پس به خانم هایی که قصد بارداری دارند توصیه می شود که خوردن قهوه را برای مدتی فراموش کنند. به خصوص خانم هایی که چندین بار سقط جنین داشته اند. البته هنوز به طور قطع آسیب قهوه به جنین تایید نشده است اما توصیه می شود در مدت بارداری نوشیدن قهوه را کنار بگذارند یا اینکه بیشتر از روزی 1 یا 2 فنجان نخورند.

آیا تهوع بارداری با هوش جنین رابطه ای دارد؟
یکی از تازه ترین این مطالعات در مورد نقش کافئین در بالا بردن احتمال سقط جنین است.
به گزارش بی بی سی، در مطالعه ای که در مرکز مطالعات کایسر در آمریکا انجام شده، مشخص شده مصرف بیش از 200 میلی گرم کافئین در روز، در ماه های اول بارداری، می تواند احتمال سقط جنین را افزایش دهد.

افزایش فشار خون
باید بدانید که نوشیدن قهوه باعث افزایش فشار خون می شود. بنابراین مراقب تاثیر این نوشیدنی باشید؛ به خصوص اگر دچار پرفشاری خون هستید. چون حتی اگر این افزایش جزئی هم باشد، کسانی که دچار پرفشاری خون هستند در برابر این تاثیر قهوه آسیب پذیرترند.

رژیم غذایی پرچرب و خطر سقط جنین در بارداری
این مطالعه تنها به نقش قهوه اشاره ندارد، بلکه میزان کافئین مصرفی روزانه را مورد بررسی قرار داده است.
کافئین می تواند در نوشیدنی های مختلف وجود داشته باشد، از جمله در چای، نوشابه های کولادار ، نوشابه های موسوم به ” نوشابه های انرژی زا” و همچنین شکلات.

بنابراین نتایج این بررسی، باید در مورد همه این نوشیدنی ها و خوراکی ها، تعمیم داده شود.
هم اکنون مراکز ارائه استانداردهای غذایی، مانند اداره استاندارد تغذیه ای انگلستان، میزان کافئین مجاز مصرفی برای زنان باردار را، 300 میلی گرم اعلام کرده اند و تصریح شده که مقادیر کمتر از این برای زنان باردار هیچگونه خطری ندارد. این میزان کافئین تقریباً معادل 4 فنجان متوسط قهوه معمولی است.

کاهش جذب آهن
گفته می شود نوشیدن قهوه به همراه غذا به دلیل وجود تانین، باعث کاهش جذب آهن می شود. در نتیجه افرادی که کم خونی دارند به این نکته توجه کنند که قهوه را مانند چای یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا بنوشند.

چه تفاوت هایی بارداری اول و دوم دارد؟
از آنجا که احتمال سقط جنین، به خصوص در ماه های اول، بسیار زیاد است، به همه زنان باردار توصیه می شود در این دوره تا آنجا که ممکن است از مصرف نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنند.

در مطالعه جدید مقادیر کمتر هم خطرناک توصیف شده، چنانکه مجریان آن می گویند مطالعاتشان نشان داده احتمال سقط جنین در بین زنانی که تا هفته بیستم بارداری، 200 میلی گرم کافئین دریافت می کردند، 15 درصد بود، در حالی که این رقم در بین سایرین، 12 درصد بود و با افزایش میزان کافئین دریافتی، احتمال سقط جنین نیز تا 25 درصد بیشتر می شد.

چرا نوشیدن قهوه در دوران بارداری مضر است؟
قهوه حاوی دو ترکیب اصلی است که برای جنین در حال رشد, سمی است.

بهترین فاصله زمانی بین دو بارداری، چند سال؟
کافئین: بخش عمده ای از ترکیبات قهوه است که می تواند باعث سمی شدن قلب و عروق و همچنین در مقادیر بالا باعث سرطان زا شدن است.

پلی فنول: باعث اختلال درجذب آهن از مواد غذایی می شود .که نهایتا منجر به کم خونی می شود.
در دوران بارداری، این دو ترکیب منجر به ایجاد مشکلات می شوند.
سقط جنین: مصرف مقدار زیاد قهوه می تواند در مراحل اولیه حاملگی منجر به سقط جنین شود.
عقب ماندگی رشد: مصرف بالا قهوه می تواند به وزن کم نوزاد هنگام تولد منجر شود.

خوردن قهوه در دوران بارداری
کم خونی: مصرف کافئین در دوران بارداری میتواند منجر به کم خونی شود ، که خود یک عامل برای بسیاری از خطرات سلامت و عوارض مرتبط با بارداری است.

توصیه هایی برای بارداری سالم و راحت
بر اساس مطالعات گوناگونی که پیش از این انجام شده بود، مشخص شده که کافئین از جفت عبور می کند و به جنین می رسد. با این حال اثر آن در کاهش رشد جنین هنوز اثبات نشده و حتی در برخی مطالعات رد شده بود، به عنوان مثال، مطالعه ای که سال 2003 در مؤسسه تحقیقاتی کارولینسکای سوئد و با همکاری دانشگاه “اوپسالا” انجام شده بود، تأثیر کافئین و قهوه را بر کاهش رشد جنین رد کرده بود.

با وجود دقت و جامعیت این مطالعه خاص، باز هم اداره استانداردهای تغذیه ای انگلستان اعلام کرده که قصد ندارد در محدوده مجاز مصرف کافئین برای زنان باردار تجدید نظر کند. به گفته کارشناسان این اداره، برای تعیین استانداردهای تغذیه ای، باید مطالعات متعدد صورت بگیرد تا فایده محدودیت های بیشتر، روشن تر شود.

بهترین سن بارداری و بدترین سن حاملگی
اما همان طور که اشاره شد، این مطالعه جدید، که در آخرین شماره نشریه “بیماری های زنان و زایمان آمریکا” منتشر شده، هشدارهای جدی می دهد.

به گفته این محققان، از آنجا که احتمال سقط جنین، به خصوص در ماه های اول، بسیار زیاد است، به همه زنان باردار توصیه می شود در این دوره تا آنجا که ممکن است از مصرف نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنند.

انواع سردردهای دوران بارداری را بشناسید
برگرفته از روزنامه همشهری و برترینها

مطالب مرتبط