مراسم جشن کریسمس در کشورهای مختلف جهان

رضا صادق زاده

آداب و رسوم مراسم کریسمس یا همان جشن سال نو میلادی در کشورهای مختلف جهان متفاوت است

جشن کریسمس در کشورهای جهان

آداب و رسوم جشن مراسم کریسمس در کشورهای جهان

کریسمس چیست؟ جشنی است در آداب و رسوم مسیحیت که به منظور گرامی‌داشت تولد حضرت مسیح برگزار می‌شود. کریسمس یکی از روزهای مقدس سال است که به سالروز میلاد حضرت عیسی بن مریم(ع) اشاره دارد، اما به طور کلی جشن کریسمس تولد مسیح(ع) تحت تأثیر سنتها و رسوم سکولار جشنهای زمستانی چون ساتورنالیا قرار گرفته است

جشن کریسمس برای مسیحیان مانند جشن نوروز برای ایرانیان است. این روز هم به مانند نوروز ایرانیان آداب و رسوم خاص خود و همینطور زمان خاصی دارد که آسمونی در این مقاله به این موضوع می پردازد که کریسمس در چه ماهی است و چه رسم و رسوماتی دارد.

طرز تهیه بیف و پسته با خردل در شب کریسمس
سنتهای کریسمس در برگیرنده نصب تصویر سنتی تولد مسیح، تزئین درخت کریسمس و تبادل هدیه و کارت تبریک و حضور بابانوئل در شب عید کریسمس است و محورهای این عید بر ترویج حسن نیت، بخشندگی، مهربانی و گردهمایی های خانوادگی استوار است.

آداب و رسوم کشور ایتالیایی در مراسم کریسمس
کریسمس در ایتالیا در مناطق مختلف در روزهای متفاوتی برگزار می‌شود، اما معمولا این مراسم‌ از اوایل دسامبر شروع می‌شود و تا ۶ ژانویه، روز Epiphany ادامه دارد. در مقابل کلیسای سنت پیترو (St Peter’s Basilica) در واتیکان، یک درخت کریسمس بسیار بزرگ برپا می‌شود. خانواده‌ها برای شرکت کردن در این مراسم که توسط پاپ برگزار می‌شود، بلیط ورودی تهیه می‌کنند.

در روز ششم دسامبر، بسیاری از خانواده‌ها، روز سنت نیکولاس را جشن می‌گیرند. بچه‌ها برای سنت نیکولاس نامه می‌نویسند و از او درخواست هدیه می‌کنند. سپس یک جوراب آویزان می‌کنند یا بشقابی روی میز جشن سنت نیکولاس می‌گذارند. بچه‌ها سرودها و شعرهای مخصوص کریسمس را با هم می‌خوانند.

جشن کریسمس در کشور آمریکا
سنت‌ها و جشن‌های کریسمس در آمریکا از یک ایالت به ایالت دیگر کمی تفاوت دارند زیرا در هر ایالتی، ملیت‌های گوناگونی اقامت دارند. اولین ساکنان اروپایی آمریکا، سنت‌های زیادی را با خود به این کشور برده‌اند. در آمریکا، شام سنتی کریسمس بوقلمون کبابی به همراه سبزیجات و سس است.

برای دسر هم مانند سایر کشورهای دنیا شیرینی‌های مخصوصی از جمله پودینگ میوه‌ای، شیرینی‌های تهیه شده با انواع میوه‌های خشک و انواع پای و کیک رواج دارد. بیشتر آمریکایی‌ها در کریسمس به هم هدیه می‌دهند و به بازدید اقوام و دوستان می‌روند. بیشتر خانه‌ها با تزیینات و المان‌های مخصوص کریسمس، تزیین می‌شوند. اکثر خانواده‌ها درخت کریسمس دارند و آن را با ریسه و چراغ‌های رنگی، زرورق، حباب‌های تزیینی و انواع شکلات و آبنبات تزیین می‌کنند.

کریسمس یکی از مهم‌ترین جشن ها و مناسبت ها در ایالات متحده امریکاست. در جامعه چند فرهنگی و تکثرگرایی چون امریکا، این مراسم به روش های مختلفی اجرا می شود. با این حال، غالبا رسمی واحد برای این روزها وجود دارد که مردم تمام ایالات امریکا از آن پیروی می‌کنند. این رسوم شامل درخت کریسمس، کنده های داخل بخاری، کارت تبریک، بابانوئل و گوزن هایش می شود. این جشن با توجه به مناطق مختلف آب و هوایی در این کشور به طرق متفاوتی برگزار می‌گردد. برخی کریسمس در برف جشن می‌گیرند و عده‌ای در خانه و با حضور خانواده و دوستان آن را برگزار می‌کنند.

جشن شام سنتی کریسمس در کشور آمریکا
شام سنتی کریسمس در این ایالت، بوقلمون کباب شده با سبزیجات و سس است. برای دسر هم پودینگ میوه ای کریسمس با سس براندی و پای کدو تنبل بر سر میز قرار می‌دهند؛ چون اغلب این مراسم با بارش برف همراه است، شام در منزل سرو می شود.
مراسم کریسمس در کشورهای مختلف جهان
مراسم جشن کریسمس در کشور آلمان
جشن کریسمس در آلمان از 24 دسامبر آغاز می‌شود روزی که هدایای کریسمس بین اعضای خانواده رد و بدل می‌شود. در روز 25 دسامبر، معمولا اعضای خانواده و اقوام دور هم جمع می‌شوند و جشن می‌گیرند. افراد مذهبی‌تر در مراسم عشای ربانی کلیساها شرکت می‌کنند. از اواخر نوامبر یا اوایل دسامبر، شور و هیجان در آلمان برپا می‌شود. در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ آلمان، بازارهای کریسمس با شور و شوق خاصی برگزار می‌شوند.

در شهرها، هر میدانی درخت کریسمس بزرگ و زیبایی مخصوص خود دارد که به زیبایی تمام تزیین می‌شوند. درخت‌ها با انواع آویزهای تزیینی و چراغ‌های رنگارنگ به زیبایی در شب می‌درخشند. جشن‌های عمومی در میادین شهرها برگزار می‌شود. فضای شاد و پرهیجان آلمان در ماه دسامبر، وصف‌ناشدنی است. غرفه‌های بازارهای کریسمس، انواع شیرینی‌ها و غذاهای محلی را برای فروش عرضه می‌کنند. شیرینی‌های لذیذی از جمله اشتولن، بیسکوییت‌های زنجبیلی و… انواع تزیینات لازم برای خانه و درخت‌های کریسمس و هدایای کوچک و اسباب‌بازی هم در این غرفه‌ها پیدا می‌شود.

زیباترین کارت پستال های تبریک کریسمس
درخت کریسمس هم که بخشی جدانشدنی از تزیینات کریسمس است. آلمانی‌ها هم معمولا از درختان طبیعی برای این کار استفاده می‌کنند که در اندازه‌های گوناگون در بازارهای کریسمس و در بیشتر مغازه‌ها، به فروش می‌رسند.

مراسم عید کریسمس در کشور روسیه
روسها که بیش از ۳۰۰ سال است که کریسمس را جشن می‌گیرند با آیین های خاص خود این ایام را جشن می گیرند. در تقویم روس ها، کریسمس روز هفتم ژانویه است در روز کریسمس، بچه ها از بزرگترها شیرینی دریافت می کنند. کریسمس در روسیه همیشه با درجه حرارت زیر صفر و آب و هوای سرد رو به رو می شود. برخی از مردم در شب کریسمس تا قبل از ظاهرشدن اولین ستاره در آسمان، هیچ غذایی نمی خورند برخی از مسیحیان ارتدوکس در روسیه و اوکراین، به سبب پیروی از گاهشماری جولیانی، این رسم را در روز هفتم ژانویه برپا می دارند.

جشن کریسمس در کشور فرانسه
کریسمس در فرانسه، نوئل نامیده می‌شود. در پاریس هم مثل سایر شهرهای جهان مراسم کریسمس با شور و هیجان خاصی برگزار می‌شود. چراغانی و تزیین خانه‌ها و کلیساها، درست کردن درختان کریسمس، تهیه کردن غذاها و شیرینی‌های سنتی و مخصوص و برپایی بازارها و نمایشگاه‌های مخصوص کریسمس، جزئی جدایی ناپذیر از جشن کریسمس در پاریس هستند. با ما همراه باشید تا گشتی در پاریس و جشن‌های کریسمس این شهر زیبا بزنیم.

دو جاذبه‌ی گردشگری دیدنی و جذاب پاریس یعنی خیابان مشهور شانزلیزه و برج ایفل در شب‌های کریسمس زیباتر از همیشه هستند. درختان کریسمس چشمک‌زن در گوشه و کنار خیابان دیده می‌شوند و نورپردازی‌های جذاب برج ایفل، زیباتر از همیشه، چشم هر بیننده را خیره می‌کند.

منابع: beytoote.com و نمناک و kojaro.com

مطالب مرتبط