مهمترین علت موخوره و روش درمان آن

رضا صادق زاده

مهمترین علت ریزش مو یا همان موخوره و روش درمان ساده موخوره را در طه پخش ببینید

علت موخوره، درمان موخوره

علت موخوره و درمان آن با چند روش ساده

دکتر مسلمی متخصص پوست و مو گفت: بعد از حمام اجازه دهید موها بدون وسایل گرمایی و به مرور زمان یا با حوله خشک شوند و از شانه کردن موهای خیس خودداری کنید.

مسلمی در تعریف موخوره اظهار کرد: موخوره به علت آسیب لایه پوشاننده بیرونی مو که کوتیکول نام دارد، رخ می دهد.

موخوره چیست؟ چگونه باعث ریزش مو می شود
وی با بیان اینکه موخوره یا دوشاخه شدن انتهای مو، ناشی از آسیب فیزیکی (تروما یا حرارت) است، افزود: معمولا موخوره در زنان بیشتر شایع است؛ چراکه زنان بیشتر از برس یا سشوار استفاده می کنند.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه از مهم ترین علل ابتلا به موخوره سشوار کردن زیاد، برس زدن مکرر با برس زبر، رنگ کردن مکرر مو و دکلره کردن و استفاده از شامپوهای اسیدی یا قلیایی است، اضافه کرد: معمولا به دنبال انجام چنین مواردی بویژه در موهای خشک موخوره مشاهده شده است.

درمان موخوره، علت موخوره
برای رفع موخوره، باید حداقل ماهی یک بار آن را با جوشانده گل بابونه یا گل ختمی شست و شو دهید.
مسلمی به فایده کوتاه کردن موها در زمان ابتلا به موخوره اشاره و خاطرنشان کرد: هنگامی که موها بسیار بلند می شود به علت تماس طولانی مدت با مواد شوینده آسیب می بیند و موخوره ایجاد می شود، بنابراین بهتر است موها را کوتاه و از تحریک فیزیکی مو اجتناب کرد.

وی ادامه داد: بعد از حمام اجازه دهید موها بدون وسائل گرمایی به مرور زمان یا با حوله خشک شوند و از شانه کردن موها در حالی که موها کاملا خیس است، خودداری شود. همچنین آب داغ و شانه کردن موها در حمام موجب آسیب جدی به موها می شود.

خیس کردن مو در آب جوشانده تخم پیاز نیز برای رفع موخوره بسیار مفید می باشد

نکاتی مفید برای موخوره مو
این متخصص پوست و مو به فواید استفاده از روغن های گیاهی در از بین بردن موخوره اشاره کرد و گفت: در صورتی که موها بسیار خشک است به ویژه انتهای موها بهتر است با روغن مخصوص مو مانند بادام، زیتون یا کتیرا مرطوب و نرم شود.

مسلمی خاطرنشان کرد: توصیه می شود موها زیاد در معرض گرما قرار نگیرد و به جای استفاده از سشوار، بگذاریم موها به صورت طبیعی خشک شود.

از لعاب کتیرا نیز می توانید برای درمان موخوره استفاده کنید همچنین برس و شانه های فلزی باعث صدمه دیدن مو می شوند و موخوره ایجاد می کنند.

وی با بیان اینکه داشتن یک رژیم غذایی غنی برای درمان موخوره مفید است، اضافه کرد: برای نمونه پروتئین، اسید چرب امگا ۳، ویتامین آ و ویتامین سی برای پیشگیری از موخوره موثر می باشد.

منبع: تابناک

مطالب مرتبط