تکثیر و پرورش گل کاغذی

رضا صادق زاده

پرورش گل کاغذی با نام علمی Bougainvillea در آب و هوای خشک امکان پذیر است در ادامه با روش تکثیر گل کاغذی آشنا خواهید شد

تکثیر گل کاغذی

نحوه قلمه زدن و نگهداری گل کاغذی

ازدیاد گل کاغذی
قلمه زدن گل کاغذی، خواباندن زمینی یا هوایی گیاه و تکثیر از طریق پیوند از روشهای تکثیر این گیاه زینتی زیبا است
نوع خاك: 2/ 1 خاك رس +2/ 1کود پوسیده – در فصل رشد تا اواخر مهرماه هر سه هفته یک بار با کودهای کامل تغذیه شود

شكل ظاهری برگ و گل: به صورت درخت و درختچه – دارای برگهای سبز نسبتاً روشن و تخم مرغی شكل – كاسه گل لوله ای و كوچك و فاقد جام گل ولی دارای براكتهای رنگین و زیبا و رنگ براكتها صورتی ارغوانی ، قرمز یا سفید ، براكته ها اطراف گلهای كرم رنگ را احاطه كرده اند.

قلمه زدن گل کاغذی
روش قلمه زدن گل کاغذی
تهیه و ریشه دار کردن قلمه گل کاغذی برای افرادی که در امر باغبانی مبتدی هستند کمی مشکل است چرا که این گل نیز همانند گل بنجامین سخت ریشه میدهد و در خیلی از مواقع قلمه ها دچار پوسیدگی میشوند. برای اینکه قلمه گل کاغذی شما به خوبی گرفته و به راحتی بتوانید گیاه خود را تکثیر کنید مراحل زیر را انجام دهید. ساقه های سالم، بدون آفت و قوی گیاه را برای گرفتن قلمه انتخاب کنید. ساقه مورد نظر بایستی حداقل 4 گره داشته باشد و ضخامت آن به اندازه یک مداد وآن طول ۵ تا ۱۵ سانتی متر باشد. قلمه انتخابی، باید جوان باشد و اگر گیاهتان چوبی است یکی از شاخه های جوان و با چوب نرم آن را انتخاب کنید.

نگهداری از گیاهان و گل های منزل +تصاویر
چنانچه، در بهار یا تابستان قلمه زدن گل کاغذی را انجام میدهید، قلمه را از چوب نرم انتهای ساقه تهیه کنید و اگر زمان تکثیر پاییز و زمستان است قلمه را از چوب سخت تهیه کنید. بهترین محل قطع قلمه، درست در زیر گره است. گره محل اتصال برگ به ساقه است و منطقه ای است که احتمال ریشه دهی در آن بیشتر است . برش را به صورت مورب و در پایین گره انجام دهید. لازم است انتهای قسمت برش داده شده را با پودر ریشه زایی آغشته نموده تا گیاه راحتتر ریشه دهد. مزایای استفاده ازهورمون ریشه زایی برای گیاه کمک به ریشه دار شدن سریعتر گیاه و جلوگیری از پوسیدگی ریشه ها به دلیل دارا بودن مواد ضد قارچ است.

برگ و گلهای اضافی را از ساقه جدا کنید تا تمام انرژی گیاه صرف ریشه دار شدن شود. قلمه ها را در ماسه شیرین شسته شده با زاویه 45 درجه بکارید. توجه داشته باشید در این مدت بستر قلمه ها کاملا مرطوب بماند. برای ایجاد شرایط گلخانه ای و حفظ رطوبت میتوانید روی گلدان را با پلاستیک شفاف بپوشانید و برای انجام تهویه روی پلاستیک را چند سوراخ بزنید. گلدان را در مکانی با نور غیر مستقیم قرار دهید و برای اینکه پروسه ریشه زایی به خوبی انجام شود قلمه ها را به طور منظم و قبل از خشک شدن بستر آبیاری کنید. زمان لازم برای جوانه زدن قلمه ها در صورت مساعد بودن شرایط محیطی بین 10 تا 8 هفته خواهد بود. هنگامی که بر روی قلمه، حداقل 4 تا 6 برگ ظاهر شد، زمان انتقال قلمه ها است. برای انتقال و جابه جایی توجه داشته باشید تا ریشه های ظریف گیاه آسیب نبینند. بهترین زمان انتقال قلمه ها، سه ماه بعد از قلمه زدن گل کاغذی است. پس از انتقال قلمه ها به گلدان بزرگتر، گلدان را به محلی با نور بیشتر خورشید انتقال دهید.

آفات و بیماریها: كنه های قرمز تارعنكبوتی ، شپشكهای آردآلود ، شته و سفید بالك ممكن است تحت شرایط گلخانه مشكل ساز باشد .

پرورش گل کاغذی
نیازهای محیطی گل کاغذی:
دما: گل كاغذی مخصوص آب وهوای نواحی گرمسیری است و نسبت به سرما و یخبندان بسیار حساس می باشد.
نور: گل کاغذی به نور فراوان نیاز دارد و باید در روشنترین بخش آپارتمان نگهداری شود

آبیاری: نیاز آبی گیاه پایین است. این گل محیط مرطوب را نمی پسندد و باید در گلدانی با زهكشی مناسب كاشته شود، در غیر این صورت به انواع بیماریهای ریشه ای دچار می شود. توجه داشته باشید، آبیاری زمانی انجام شود که در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان کاملا خشک شود وگرنه رشد رویشی زیاد شده و گیاه، گل نمیدهد

منابع : goldoneh و setare.com / س.ت

مطالب مرتبط