فواید و تفاوت ورزش یوگا و پیلاتس

رضا صادق زاده

فواید ورزش پیلاتس و یوگا زیاد است اما تفاوت هایی در حرکات یوگا و پیلاتس وجود دارد که با خواندن این مطلب خواهید آموخت

تفاوت ورزش پيلاتس و يوگا

فوايد ورزش پيلاتس و يوگا

در تمرین پیلاتس و یوگا چون بدون پرش و جهش و بر روی زیر انداز (mat) اجرا میگردد از دید یک ورزشکار تازه کار ممکن است به ظاهر بسیار شبیه بهم به نظر برسند. پیلاتس اولین بار توسط یوزف پیلاتس، که متولد سال 1880 در آلمان بود، ابداع شد. يوگا به معني يوج و يوگ يعنی پيوستن ،ملحق شدن و نظاره كردن كه معادل سانسگيريت يوگا ميباشد.يوگا در حدود ٥٠٠٠سال پيش در شبهه قاره هند رواج يافت و حدود چهار هزار سال پيش توسط اساتيد يوگا به ساير كشورهاي اسيايي وغربي معرفي شد.

فواید ورزش پیلاتس:
-بالا بردن تمامي قواي بدن در جهت اينكه فكر و ذهن را از افكار منفي ازاد سازيد.
-بالا بردن و تقويت سيستم ايمني بدن
-كاهش دهنده دردهاي مهره اي و كمر.
-از بين بردن درصد احتمالي ايجاد جراحات و اسيب پذيري.
-بوجود اورنده شكل ظاهري بهتر اندام.
-شكم صاف و كمر باريك.
-ايجاد كشيدگي در ظاهر اندام.
-پيشرفت انعطاف ،تعادل و قدرت.
-تقويت سيستم قلبي عروقي.
-بالا بردن دامنه حركتي مفصل و عضلات.
-حجيم كردن فضاي ريه و بالا بردن قابليت تنفس.

پیلاتس چیست؟ آموزش و فواید ورزش پیلاتس
بر خلاف برخی ورزش ها، در پیلاتس تمامی اندام ها کار می کنند و هیج اندامی در حال استراحت نیست. ورزش پیلاتس، متمرکز بر قدرت است و تمام بدن در این ورزش به فعالیت می پردازد. تمرینات پیلاتس، قدرت و تعادل عضلانی را افزایش می دهند. همچنین، باعث انعطاف پذیری بدن می شوند و نیز دامنه حرکت مفاصل را زیاد می کنند.

توجه به عمل تنفس و ذهن، کمک می کند که فرد زودتر به تناسب اندام برسد. پیلاتس در طرح های نوتوانی نیز کاربرد وسیعی را دارد. مهم نیست که شما هنوز ورزشکار حرفه ای نشده اید و یا برای بار اول شروع به ورزش کرده اید، حرکات پیلاتس برای شما هم مفید است! ورزش پیلاتس باعث درست ایستادن و نشستن می شود

در پیلاتس، ما نمی خواهیم عضله بسازیم، بلکه می خواهیم عضلات را سفت کنیم تا بتوانند کار کنند. در پیلاتس، انقباض عضلانی به نام “انقباض اکسترنیک ” انجام می شود که عضلات دراز را قوی می کند. در پیلاتس، طول و کشش عضلات و نیز دامنه حرکت مفاصل افزایش پیدا می کنند. در پیلاتس بدن می تواند کشیده و خم شود.

تفاوت در حركات یوگا و پیلاتس:
يوگا:حركات در شاخه هاي مختلف يوگا عمدتاً شامل حركات ايستاده،نشسته،خوابيده ،حركات معكوس و در برخي موارد پرش و طي مسافت كوتاه ،براي ايجاد جريان انرژي در بدن صورت ميگيرد.انجام اين تمرينها در كنار روش تنفس مورد نظر موجب ارامش وتعادل بين ذهن ،جسم و روح مي شود.

عضلات اصلی بدن عبارتند از: عضلات عمیق پشت، شکم و لگن. این عضلات از پشت و کمر حفاظت می کنند و باعث انعطاف پذیری بدن می شوند. ما درست نشستن و ایستادن را با استفاده از آنها انجام می دهیم. هنگامی که این عضلات قوی باشند، بدن شکل می گیرد. این بدان معنا است که گردن و شانه ها را می توانید شل کنید و بقیه عضلات و مفاصل آزادانه به وظایف خود عمل می کنند.

ورزش پیلاتس باعث درست ایستادن و نشستن می شود. حرکات پیلاتس موجب قدرت و توازن بدن می گردد. در حین حرکات پیلاتس، تنفس و گردش خون تحریک می شود و ستون فقرات و عضلات بیدار می شوند و کار خود را شروع می کنند. در نتیجه، شما احساس خوبی را برای تمام بدن به ارمغان می آورید.

اگر ورزش پیلاتس را به طور روزمره انجام دهید، مطمئن باشید که کاهش وزن می یابید. در پیلاتس، کالری سوخته شده زیادتر از کالری مصرفی می باشد، در نتیجه باعث کاهش وزن می شود. همراه با ورزش های ایروبیک (هوازی)، پیلاتس نیز در کاهش وزن و کشیدگی عضلات نقش دارد.

ورزش پیلاتس برای بیماران التهاب مفاصل
پیلاتس مجموعه ای از هماهنگی بین جسم، ذهن و روح می باشد. ما حرکات پیلاتس را با توجه کامل انجام می دهیم. هنگامیکه حرکات را با توجه انجام دهیم، موجب می شود که بهترین فواید را از هر تمرین پیلاتس بگیریم. اصول پیلاتس عبارت است از: تمرکز، کنترل، دقت، تنفس و حرکت. تمام این اصول با همکاری جسم و ذهن عمل می کنند.

امروزه، محبوبیت پیلاتس بیشتر شده است. شما می توانید در یک سالن ورزشی و همراه با مربی ماهر، پیلاتس را شروع کنید. فقط باید یک لباس مناسب و یک تشک زیرانداز داشته باشید. تمرینات پیلاتس را می توان بر اساس نیازهای افراد تنظیم و تعیین کرد و همه افراد می توانند آن را انجام دهند

فواید ورزش یوگا
فواید ورزش یوگا

انعطاف پذیری بدن
کشش بدن موجب انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکتی عضلات و مفاصل می گردد. با انجام ورزش یوگا، انعطاف پذیری بیشتری را در پشت، زانو، کمر، شانه ها و لگن خواهید داشت.

مقاومت
با انجام ورزش یوگا، وزن بدن خود را تحمل می کنید. برای مثال: بر روی یک پا می ایستید و تعادل خود را نگه می دارید و یا بر روی دستانتان می ایستید. برخی از این تمرینات را باید به آرامی انجام دهید تا قدرت شما افزایش یابد.

سفت کردن عضلات
همانطور که قدرت عضلات زیاد می شود، سفتی عضلات نیز رخ می دهد. ورزش یوگا کمک به طویل شدن و لاغر شدن عضلات می کند.

کاهش درد
افزایش انعطاف پذیری و قدرت بدن می تواند بسیاری از دردها (مخصوصا درد کمر) را از بین ببرد.
بسیاری از افرادی که کمردرد دارند، یا مدت زیادی را پشت کامپیوتر می نشینند و یا زیاد رانندگی می کنند، می توانند این ورزش را انجام دهند.
یوگا باعث سفتی و فشرگی ستون فقرات می شود. با ورزش یوگا از این ناراحتی در امان خواهید بود. همچنین یوگا باعث بهبود توازن و تعادل بدن می شود.
یوگا باعث دوری از عوامل استرس زا و آرامش ذهنی می شود

بهتر تنفس کردن
بسیاری از افراد، عمل تنفس عمیق را انجام نمی دهند و اکسیژن کافی را به ریه ها انتقال نمی دهند.
این ورزش باعث تمرکز روی تنفس می شود و به افراد می آموزد که چگونه از ریه ها بهتر استفاده کنیم.
انواع خاص تنفس می تواند به پاک کردن مسیر بینی کمک کند و نیز سیستم اعصاب مرکزی را آرام کند.
این شیوه تنفس، هم بر جسم و هم بر روح دارای اثرات مفیدی است.

فواید ذهنی یوگا
فواید ذهنی یوگا

آرامش روح
ورزش یوگا، روش های مدیتیشن را به شما آموزش می دهد؛ همانند نگاه کردن به تنفس و رهایی از افکار، و این خود عاملی است برای آرامش ذهن.
تمرکز دقیق بر آنچه که بدن در حال انجام دادن آن است، آرامشی در ذهن بوجود می آورد.

کاهش استرس
مشکلات روزانه چه بزرگ و چه کوچک، با یوگا از بین می روند.
فعالیت بدنی، عاملی برای فروکش کردن استرس می باشد. ورزش یوگا نیز دارای این خاصیت می باشد.
تاکید یوگا بر زندگی حال است. گذشته را فراموش می کنید و نگران آینده نیستید. این عامل باعث دوری از استرس می شود.
یوگا باعث دوری از عوامل استرس زا می شود و امید تازه ای را به زندگی می بخشد.

آگاهی از بدن: انجام یوگا، آگاهی شما را نسبت به بدنتان بالا می برد. با انجام حرکات ظریف و کوچک، بدن خود را صاف و مستقیم می کنید. این عمل باعث می شود که درست بنشینید و درست بایستید و اعتماد به نفس در شما افزایش می یابد.

منابع: تبیان و pilates.ir / پ.م

مطالب مرتبط