فواید آب نارگیل در دوران بارداری زنان

رضا صادق زاده

فواید آب نارگیل تازه برای زنان حامله در دوران بارداری زیاد است. خواص نارگیل برای زنان باردار چیست؟ چه خاصیت دارویی نارگیل برای زمان بارداری دارد؟

فواید بیشمار آب نارگیل

13 فایده آب نارگیل برای دوران بارداری

آب نارگیل بسیار انرژی زا بوده و یک نوشیدنی شیرین و ایزوتونیک به شمار می رود. هیدراته نگه داشتن بدن طی دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. آب نارگیل شیرین نیز بسیار مفید است

خوردن آب نارگیل، بدن زنان باردار را در جایگزین کردن مایعات از دست رفته یاری خواهد کرد. جالب است بدانيد كه اين نوشيدني در کشور هند، به عنوان همه کاره بدن زنان باردار شناخته شده است، زيرا آب نارگیل فواید غذایی بی حدي دارد. زنان باردار باید نوشیدن روزانه یک یا دو لیوان آب نارگیل را به یک عادت سالم تبدیل کنند. اما بهتر است از مصرف نوع کنسروی آن پرهیز کنید. آب نارگیل تازه هم برای خودتان بهتر است و هم برای کودک‌تان، چون مواد نگهدارنده و … ندارد.

آب نارگیل تازه، یک نوشیدنی طبیعی و مغذی و ایزوتونیک است که الکترولیت، کلر، پتاسیم و منیزیم فراوانی دارد، البته همراه با مقدار مناسبی قند و پروتئین. ضمنا آب نارگیل، منبع خوبی از فیبر غذایی، منگنز، کلسیم، ریبوفلاون و ویتامین C‌ است. آب نارگیل می‌تواند جایگزینی عالی برای نوشیدنی‌های کافئین‌دار و گازدار باشد که هیچ گونه عارضه‌ی جانبی هم ندارد.

نوشیدن آب نارگیل در دوران بارداری زنان کاملا امن می باشد، اما بايد در خوردن آن حد اعتدال را رعايت كرد. اندازه کم آب نارگیل حاوی ویتامین ها و مواد معدنی طبیعی لازم برای بدن زنان باردار و فرزند داخل رحم آن ها است. همچنين، یادتان باشد كه خوردن آب نارگیل در سه ماهه اول از دوران بارداری به زنان حامله کمک می کند تا از کم شدن آب بدن خود جلوگیری کرده و در نتیجه، علائم ویار صبحگاهی را در بدنشان کاهش دهند. علاوه بر اين موارد، فراموش نكنيد كه خوردن این میوه برای کاهش سوزش سر دل و یبوست، که از علائم شایع دوران بارداری است، هم بسیار مفید می باشد.

فواید نوشیدن آب نارگیل در دوران بارداری
زنان حامله می توانند آب نارگیل را در هر زمان از روز بنوشند، اما بهترین زمان خوردن اين نوشيدني صبح زود می باشد، چون در این زمان از روز، معده مادران باردار خالی است و الکترولیت ها و مواد مغذی موجود در آب نارگیل می تواند به راحتی جذب بدن خود مادر و فرزند داخل رحم او شود. به ياد داشته باشيد كه خوردن یک فنجان آب نارگیل در هر روز، مزایای فراوانی را برای بدن شما ارائه خواهد داد، چون داراي مواد مغذی بسيار زیادی است. مهم ترين این مواد مغذی عبارتند از:
سدیم – 252 ميلي گرم
کربوهیدرات ها – 8.9 گرم
کلسیم – 6٪
پتاسیم – 600 ميلي گرم
فیبر غذایی – 2.6 گرم
کالری – 46 گرم
قند – 6.26 گرم

پیشگیری از یبوست یکی از فواید نارگیل
یبوست، یک مشکل رایج در دوران بارداری است که می‌تواند به دلیل افزایش پروژسترون در بدن یا مصرف مکمل آهن بوجود بیاید. محتوای فیبر موجود در آب نارگیل باعث می‌شود که برای درمان یبوست در بارداری مفید باشد. فیبر، به مدفوع حجم داده و سیستم گوارش را تمیز می‌کند و عملکرد مناسبی به آن می‌دهد.

شما زمانی می توانید از مزایای ميوه نارگيل بهره مند شويد، كه که از آب تازه اين ميوه استفاده کنيد. در واقع، يادتان باشد كه اگر نارگيل را بریده و كنار بگذاريد، آب آن در معرض هوا قرار گرفته و تخمیر خواهد شد

برطرف کردن سوزش معده
علاوه بر یبوست، سوزش معده نیز در دوران بارداری بسیار شایع است که دلیل آن نیز، تغییرات هورمونی و فشاری است که به خاطر بزرگ شدن رحم به معده وارد می‌شود. مصرف داروی سوزش معده در دوران حاملگی توصیه نمی‌شود چون عوارض بلند مدت بر جنین دارد

فواید و خواص بیشمار چای برای بدن
بنابراین می‌توانید با آب نارگیل، این مشکل‌تان را حل کنید. نوشیدن آب نارگیل، میزان اسید معده را کم کرده و در نتیجه جلوی بد هضمی و سوزش معده را می‌گیرد.

نارگیل یک میوه ادرار آور براي زنان باردار است
با آغاز روند بارداري در بدن زنان باید سطح اسید اوریک موجود در سیستم بدني آن ها در حد نرمال باشد، كه آب نارگیل هم به عنوان یک ادرارآور طبیعی در بدن مادران باردار عمل می کند. در واقع، مادران باردار در صورت خوردن آب این میوه احساس خواهند كرد که حضور پتاسیم، منیزیم و مواد معدنی در ادرارشان افزایش يافته و نیاز به خالی کردن فوری مثانه خود دارد.

همچنين، وجود آب نارگيل تازه در بدن زنان باردار و فرزند داخل رحم اين افراد باعث دفع سموم و پاکسازی دستگاه ادراری می شود. در نتیجه، عملکرد کلیه هاي مادر بهتر شده و از تشکیل سنگ کلیه و بروز عفونت در دستگاه ادراری او جلوگیری خواهد شد. در نتیجه، با کاهش عفونت دستگاه ادراری در بدن زنان باردار، خطر بروز زایمان زودرس در بدن اين زنان نيز از بین خواهد رفت.

حفظ انرژی بدن
برای اینکه در دوران بارداری در طول روز با انرژی بمانید، آب نارگیل بنوشید. این نوشیدنی سبک و انرژی بخش، نوشابه‌ای ایزوتونیک است که سرشار از الکترولیت بوده و سطح انرژی بدن را بالا نگه می‌دارد.

همچنین با افزایش متابولیسم بدن و تحریک عملکرد تیروئید، به حفظ انرژی بدن کمک می‌کند. مقدار متعادل قند، پروتئین و سدیم موجود در آب نارگیل کمک‌تان می‌کند سطح مایعات بدن‌تان را که برای مبارزه با خستگی و ضعف مهم است حفظ کنید.

آب نارگیل باعث تامین الکترولیت هاي ضروری بدن مادر در دوران بارداری
همانطور که می دانید نیاز بدن زنان در دوران بارداری به الکترولیت ها، به دلیل ويژگي هاي مختلف دوران بارداري مانند ویار صبحگاهی، داشتن تهوع و اسهال و کم شدن آب بدن افزایش می یابد. مواد معدنی موجود در آب نارگیل تازه تمام این پنج الکترولیت ضروری بدن مادران باردار، يعني مواد معدنی، سدیم، کلسیم، پتاسیم و فسفر را که باعث تسکین درد بدن و تامین انرژی مورد نیاز آن مي شود، تامین خواهد نمود.

درمان تهوع دوران بارداری با طب اسلامی
لازم است به عنوان يك خانم باردار بدانيد كه این الکترولیت ها بارهای الکتریکی را از بدن زنان باردار خارج كرده و به عملکرد خوب عضلات اين افراد کمک می کنند. همچنین، يادتان باشد كه خوردن آب نارگیل تازه در طي دوران بارداری سطح PH بدن زنان باردار را کنترل نموده و فشار خون اين افراد را در حد طبیعی خود نگه می دارد. نتايج تحقیقات اخير محققان مشخص كرده است که آب نارگیل دارای خواص خنک کننده بوده و خوردن آن به از بین بردن شرایطي مانند تب صفراوی و استفراغ در دوران بارداري زنان هم کمک خواهد كرد.

خواص درمانی نارگیل
پیشگیری از دهیدراته شدن بدن
زنان باردار به دلیل ویار و تهوع‌های صبحگاهی، در معرض دهیدارته شدن هستند. شما می‌توانید به راحتی با آب نارگیل، از دهیدراته شدن بدن‌تان پیشگیری کنید. ضمنا آب نارگیل، اسید آمینه‌ و آنزیم‌های دیگری دارد که آنها نیز برای جلوگیری از کم آبی بدن و خستگی مفید هستند. آب نارگیل به کاهش احساس تهوع و استفراغ که یکی از علت‌های اصلی دهیدراته شدن است کمک می‌کند.

کم آب شدن بدن علاوه بر کاهش سطح انرژی، از انعطاف پذیری پوست‌تان نیز که می‌تواند منجر به استرچ مارک‌های برجسته‌تر شود کم می‌کند. می‌توانید از طعم شیرین و خوشایند آب نارگیل لذت ببرید. بسیاری از خانم‌های باردار طعم آب نارگیل را به آب خالص یا نوشیدنی‌های ورزشی ترجیح می‌دهند. ضمنا نوشیدنی‌های ورزشی حاوی کافئین و سایر افزودنی‌ها هستند که بهتر است در این دوران مصرف نکنید.

فواید آب نارگیل در کاهش سوزش سردل و یبوست زنان باردار
تغییرات هورمونی ایجاد شده در بدن زنان باردار مي تواند منجر به بروز مسائل مختلفي از جمله سوزش سردل، یبوست و سوء هاضمه شود. اما، فیبر زیاد موجود در آب نارگیل باعث تقویت سیستم گوارشي در بدن اين مادران شده و هضم غذا را براي آن ها راحت می کند. در واقع، مي توان ادعا كرد كه آب نارگيل تازه با تنظیم سطح PH در بدن زنان باردار مانع بروز یبوست در اين افراد می شود.

طبق نظریه محققان، آب نارگیل به عنوان یک ملین بسیار عالی محسوب شده، سوخت و ساز بدن مادران باردار را بهبود بخشیده و آن را سم-زدایی خواهد کرد. در نهايت، يادتان باشد كه آب نارگیل به عنوان یک خنثی کننده طبیعی اسید معده عمل كرده و در نتیجه، خوردن آب این میوه مانع بروز سوزش سردل در زنان باردار می شود.

تامین پتاسیم مورد نیاز بدن با آب نارگیل
یکی از مواد مغذی مهم که در آب نارگیل وجود دارد، پتاسیم است که به حفظ تعادل الکترولیت در بدن کمک کرده و برای رشد جنین مهم است. ضمنا پتاسیم به شما کمک می‌کند از گرفتگی‌های عضلات پا و ورم آنها پیشگیری کنید. پتاسیم نقش مهمی در آزاد شدن انرژی از مواد مغذی مهمی چون چربی، پروتئین و کربوهیدارت‌ها دارد.

علاوه بر سدیم، پتاسیم نیز به تنظیم فشار خون کمک می‌کند. کمبود پتاسیم در دوران بارداری می‌تواند عوارض و مشکلاتی به بار بیاورد. از آنجایی که آب نارگیل، مقدار مناسبی پتاسیم دارد، نوشیدن روزانه‌ی آن به شما کمک خواهد کرد تا دچار کمبود پتاسیم نشوید.

تاثیر آب نارگیل در درمان عفونت هاي دوران بارداری
به دلیل این که آب نارگیل حاوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی ضروری و آنتی اکسیدان است، خوردن آن در دوران باردار مي تواند سبب بالا رفتن سطح ایمنی بدن مادر و جنين داخل رحم او شده و در برابر انواع عفونت ها از آن ها محافظت كند. به عنوان يك مادر جوان و بي تجربه به خاطر داشته باشيد كه مواد مغذی موجود در آب میوه نارگيل شامل اسید لوریک و اسید چرب با زنجیره های طبیعی برای تولید مونولورین که نوعی آنتی ویروس قدرتمند است، می باشد.

خواص خیار | خاصیت درمانی و غذایی خیار
میشل لی نویسنده جوان در کتاب خود می نویسد: “دو درخت و دوازده میوه وجود دارد که زندگی شما را برای همیشه دچار تغییر خواهد کرد. یکی از این ها آب میوه نارگیل است.” در واقع، مي توان ادعا كرد كه لوریک اسید موجود در میوه نارگیل بیماری هایی که توسط باکتری های مضر در بدن زنان باردار تولید می شود، را از بين برده، با بیماری های عفونی مانند آنفلوآنزا و HIV مبارزه کرده و از باکتری های خوب و مفید بدن مادران باردار هم محافظت می کند.

تامین منیزیم و کلسیم
کلسیم و منیزیم، دو ماده‌ی مغذی مهم دیگر هستند که می‌توانید از آب نارگیل آنها را دریافت کنید. این مواد مغذی همراه با هم، سلامت بارداری را تضمین می‌کنند. منیزیم، عضلات را شل می‌کند و کلسیم، انقباض عضلات را بیشتر می‌کند.

یعنی وقتی شما مقدار کافی منیزیم و کلسیم در دوران بارداری دریافت می‌کنید، جلوی انقباض زود هنگام رحم را می‌گیرید. هم کلسیم و هم منیزیم به تولید انرژی کمک کرده و از عملکرد اندام‌های گوناگون حمایت می‌کنند. منیزیم برای تقویت دندان‌ها و استخوان‌ها نیز مفید است.

نوشیدن آب نارگیل و بهبود سلامت قلب مادران باردار
لازم است بدانيد كه پایین بودن سطح الکترولیت در بدن مادران باردار باعث بروز مشکل فشار خون در آن ها خواهد شد. به همین دلیل، نوشیدن آب نارگیل که دارای پتاسیم، منیزیم و اسید لوریک است در تنظیم فشار خون به بدن اين افراد کمک خواهد کرد. همچنین، خوردن این آب میوه باعث افزایش کلسترول خوب خون در بدن زنان باردار شده و با کلسترول بد بدن اين افراد مبارزه خواهد كرد.

علاوه بر آن، ویتامین ها، پروتئین-های اصلی و الکترولیت هاي موجود در آب نارگیل، فشار خون را در بدن زنان باردار تنظیم کرده و گردش خون را به همه اعضاي بدن خود مادر و فرزند داخل رحم او بهبود می بخشد. به همین دلیل، خوردن یک لیوان آب نارگیل در هر روز، به خصوص در سه ماهه آخر از دوران بارداری برای هر زني حامله ضروری مي باشد، چون این دوره زمانی است كه بدن فرد باردار به دلیل وجود تنش و اضطراب انجام زایمان داراي فشار خون بالايي خواهد بود.

کنترل فشار خون با آب نارگیل
نوشیدن آب نارگیل به طور مرتب می‌تواند فشار خون‌تان را تنظیم کند که اساسا به خاطر پتاسیم و منیزیم موجود در آن است.
پتاسیم با نمک پیوند زده و به خروج آن از بدن کمک می‌کند. پایین بودن سطح سدیم در بدن یعنی کاهش فشار خون. همچنین آب نارگیل برای جلوگیری از کمبود منیزیم در بدن سودمند است. کمبود منیزیم نیز باعث افزایش فشار خون می‌شود.

نکاتی مهم در نوشیدن آب نارگیل:
اگر دیابت بارداری دارید یا کلا دیابتی هستید، به دلیل محتوای کربوهیدرات بالای آب نارگیل، باید مصرف آن را محدود کنید.
اگر سابقه‌ی آلرژی به آجیل داشته باشید ممکن است به آب نارگیل نیز حساسیت داشته باشید.
در نوشیدن آب نارگیل زیاده روی نکنید. یک تا دو لیوان در روز کافیست.
آب نارگیل را به محض برش دادن نارگیل، یعنی وقتی که هنوز تازه است بنوشید.

منابع: mamanam.com و top10homeremedies.com و

مطالب مرتبط