کانو کریستال، زیباترین رودخانه جهان در کلمبیا

رضا صادق زاده

رودخانه کانو کریستال یکی از زیباترین رودخانه های جهان است که به رودخانه رنگین کمان یا پنج رنگ معروف است

کانو کریستال

رودخانه کانو کریستال، زیباترین رودخانه جهان

کانو کریستال (Caño Cristales) رودخانه ای در کلمبیا در سیرا دلا ماکارنا می باشد. در بیشتر سال، کانو کریستال از رودخانه های دیگر غیرقابل تشخیص است

مهم ترین رودخانه و رودهای جهان کدامند؟
بستری از سنگ که با خزه های سبز پوشیده شده و از زیر آب سرد و زلال آن قابل مشاهده است. با این حال، یک دوره کوتاه زمانی در هر سال، شگفت انگیزتری تغییر و تحول رخ می دهد: رودخانه پر از رنگ های شاد و پرجنب و جوش می شود. در یک دوره کوتاه بین فصل های مرطوب و خشک، سطح آب به اندازه کافی پایین می آید که خورشید بتواند خزه ها و جلبک های کف رودخانه را گرم کند و این گرما باعث به رشد انفجاری شکوفه ها می شود. گونه منحصربفردی از گیاهان که کف رودخانه کشیده می شوند و «Macarenia clavigera» نامیده می شوند و قرمز روشن ایجاد می کنند. این رنگ قرمز با لکه های زرد و سبز ماسه، آبی آب و هزاران سایه دیگر در این بین متعادل می شود. این پدیده در یک دوره کوتاه بین فصول برای چند هفته از سپتامبر تا نوامبر اتفاق می افتد.

رودخانه کریستال
کانوکریستال که رودخانه پنج رنگ نیز نامیده می شود را می توان زیباترین رودخانه جهان نامید.

رودخانه کریستال
کانوکریستال در منطقه ای دورافتاده قرار دارد که دسترسی به آن از طریق جاده آسان نیست. این منطقه چندین سال به دلیل فعالیت های تروریستی در منطقه و نگرانی های اثرات محیط زیستی توریسم به روی گردشگران بسته شد و دوباره در سال 2009 به روی بازدیدکنندگان باز شد

رودخانه کریستال
رودخانه کانو کریستال از جنوب رشته کوه های ماکارنا سرچشمه گرفته و تا رود گوایمبرو امتداد دارد. طول این رودخانه کمتر از ۱۰۰ کیلومتر بوده و عرض آن ۲۰ متر است.

رودخانه کریستال
رودخانه کانو کریستال “رودخانه پنج رنگ” نیز نامیده می شود که دلیل آن وجود رنگ های زرد، سبز، سیاه، آبی و قرمز در آب رودخانه است.

رودخانه کریستال
آب این رودخانه رنگارنگ به قدری صاف است که کف آن به راحتی دیده می شود اما گفتنی است که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد رودخانه کانو کریستال هیچ گونه ماهی در آن زندگی نمی کند.

رودخانه کریستال
بهترین زمان برای مشاهده زیباترین رودخانه جهان، خرداد تا آبان است زیرا در فصل گرما رودخانه رنگارنگ شده و جلوه خاصی را به نمایش می گذارد.

رودخانه کانوکریستال
آب رودخانه ی کریستال به قدری صاف است که می توان کف آن را دید، اما به دلیل ویژگی های منحصر به فرد این رودخانه، هیچ گونه ماهی در آن زندگی نمی کند.

رودخانه کانو کریستال0
رودخانه ی کریستال پنج رنگ، به عنوان “زیباترین رودخانه ی جهان” شهرت دارد.

رودخانه کانو کریستال1
طول رودخانه ی کریستال کمتر از ۱۰۰ کیلومتر بوده و عرض آن برابر ۲۰ متر است.

منبع: برترین ها

مطالب مرتبط