نشانه های پیری و 5 روش جلوگیری آن

رضا صادق زاده

چین و چروک از اولین نشانه های پیری است شما با خواندن این مقاله با روش های جلوگیری این نشانه ها آشنا شوید و از پیری زودرس خود پیشگیری کنید

چروک از نشانه های پیری

روش پیشگیری از نشانه های پیری

پیری یکی از رویدادهایست که افراد در عین حال که با آغوش باز به استقبال آن می‌روند، به جلوگیری با آن برمی‌خیزند. محققان تعریف کامل و جدیدی از پیری ارائه دادند که در آن تمام علائم بروز پیری اعلام شده است کاهش کلسیم استخوان و میزان تولید پروتئین که منجر به کوچک شدن تدریجی حجم عضلات اسکلتی می شود، برخی از این نشانه ها به شمار می آیند.

خطهای کنار چشم، چین و چروک و لکه‌های قهوه‌ای روی پوست از نشانه‌های پیریست. علاوه بر این علائم که روی سطح پوست نمایان می‌شوند، پیری به ویژه پیری زودرس نشانه‌های دیگری نیز دارد که برای حفظ سلامت باید آنها را شناخت و درمان کرد.

اگر برای جلوگیری با نشانه های پیری آماده هستید، اما به اعمال جراحی علاقه‌ای ندارید، نکته‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم تا این فرایند را کندتر کنید – یا حتی برخی از نشانه ها را از بین ببرید.

خاکستری شدن رنگ پوست
اگر پوست شما همانند گذشته شاداب و شفاف نیست، ممکن است نشانه ناراحتی کلیوی باشد. کلیه ضایعات و مایعات اضافه موجود در خون را تصفیه می‌کند که از طریق ادرار دفع می‌شوند. ناراحتی کلیوی باعث کم‌خونی می شود و این امر باعث خاکستری شدن پوست می‌شود؛ بنابراین اگر پوست شما نسبت به گذشته کدر شده است، به پزشک مراجعه کنید.

در مراقبت‌های با کیفیت از پوست هزینه کنید
از دست دادن رطوبت و انعطاف‌پذیری پوست کاملاً عادی است. وقتی نوبت به رعایت یک برنامه مراقبت از پوست می‌رسد، زمان آن نیست که بتوان مراحل را حذف کرد. از طرفی، نباید محصولاتی را استفاده کرد که نتوانند در شفاف سازی و حفظ لطافت پوست مؤثر واقع شوند و نگرانی‌های شما را برطرف کنند. وقتی پیری فرامی‌رسد، انتخاب محصولاتی که این نگرانی‌ها را برطرف کنند و استفاده از عناصری که بتوانند این نقایص را جبران کنند، شما را به نتایجی واقعی می‌رسانند.

کاهش کلسیم استخوان، کاهش میزان تولید پروتئین، پیری پوست، مشکلات دستگاه گوارش، مشکلات دستگاه تنفس که منجر به کاهش اکسیژن خون و کاهش فعالیت ماکروفاژهای کیسه های هوایی و تضعیف اثر مژهای مجاری هوایی می شود. بنابراین در سنین پیری افراد به ذاتالریه، برونشیت، آمفیزم و اختلالات دیگر ریوی حساس ترند.

مو نداشتن پا و انگشتان
این موضوع در برخی موارد نشانه بیماری عروقی است که به سکته و حمله قلبی منجر می‌شود. پا به طور معمول مو دارد. با بالا رفتن وزن به مرور زمان، میزان کلسترول افزایش پیدا می‌کند و باعث انسداد رگها می‌شود و در نهایت جریان خون را قطع می کند. در نتیجه تمامی رگهای ریز زیر پوست می‌میرد و فولیکول‌های مو نیز از بین می‌رود. اگر متوجه پوست براق و بدون مو در پای خود شدید، نسبت به مشکلات عروقی حساس شوید. خوشبختانه می‌توان تراکم رسوب در رگها را متوقف کرد.

به بدن آب کافی برسانید
از داشتن آب کافی در بدن اطمینان حاصل کنید. درست همانگونه که از بیرون به پوست غذا می‌دهید، باید از درون هم به آن غذا داد. نوشیدن آب در طول روز پوست را نرم و صاف نگه می‌دارد. این کار در ماههای دراز و سرد زمستان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

سیگار را ترک کنید
مصرف دخانیات پیدایش چین و چروک روی پوست اطراف چشمها و دهان را تسریع می‌کند و شما پیرتر از آنچه هستید، به نظر می‌رسید. اگر یک فرد سیگاری هستید، وقت آنست که جداً به فکر ترک آن باشید. سیگار کشیدن نه تنها برای سلامتی مضر است، بلکه برای پوست هم آسیب‌هایی باور نکردنی به همراه دارد

کاهش سرعت هدایت امواج عصبی، کاهش اعمال حرکتی ارادی و بروز مشکلات در عمل بلع و در دستگاه عصبی و افزایش زمان رفلکس ماهیچه های اسکلتی، اختلال شنوایی مربوط به پیری ناشی از تغییرات در ساختارهای مهم گوش داخلی نیز از دیگر عوارض پیری به شمار می آیند.

میوه و سبزیجات را فراموش نکنید
حتماً باید مقدار سالمی از میوه و سبزیجات رنگارنگ و سرشار از ویتامین را در طول روز مصرف کرد. همه این جمله مشهور را شنیده‌ایم که « شما همان چیزی هستید که می‌خورید»؛ و این کاملاً حقیقت دارد. مصرف این مواد نه تنها برای بدن مفید است، بلکه آنتی‌اکسیدان لازم برای جنگیدن با رادیکالهای آزاد را در اختیار بدن قرار می‌دهد. رادیکالهای آزاد نشانه های قابل رؤیت پیری را به وجود می‌آورند.

نیازی نیست به اعمال جراحی متوسل شوید
تنها به این دلیل که می‌خواهید روند پیری را کند کنید، و یا نشانه های پیری را برطرف کنید، به این معنی نیست که نیازمند اقدامات و جراحی‌های جدی هستید. در عوض، با دنبال کردن این نکات، بعد از مدتی تغییرات را در خود مشاهده خواهید کرد.

منبع: بانوی شهر

مطالب مرتبط