کاشت و پرورش درخت ابریشم +تصاویر

رضا صادق زاده

با پرورش و نگهداری درخت ابریشم و آموزش کاشت درخت گل ابریشم آشنا خواهید شد

کاشت درخت ابریشم

درخت ابریشم یا شب خسب

درخت ابریشم با نام علمی Albizia lebbeck در كشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس بسیار مورد توجه بوده و به عنوان درختی زینتی كاشتi می شود. ابریشم دار یك درخت نسبتا كوچك خزان پذیر به بلندی پنج تا 12 متر با تاج پوشش گسترده است. و به نام های درخت شب خسب یا ابریشم دار یا شاقوز ( شاغوز دار ) یا هزار برگ شناخته می شود

مدل های تزیین درخت کریسمس + تاریخچه
درخت گل ابریشم به دلیل شاخ و برگ و گل های معطر و صورتی بسیار زیبایی که دارد بسیار با ارزش است. این درخت غلاف هایی تولید می کند که در پاییز قابل برداشت هستند. درون غلاف ها تعدادی دانه وجود دارد که از آن ها می توان برای کاشت جدید استفاده نمود. درخت گل ابریشم در مناطقی که دمای هوا در زمستان 17- تا 1- درجه سانتی گراد است رشد می کند. بذرهای درخت گل ابریشم در شرایط گرم به خوبی رشد می کنند. درخت گل ابریشم رشد سریعی دارد و در برابر هرس سنگین مقاوم است به همین دلیل یک گیاه مناسب برای درست کردن بونسای می باشد.

پرورش درخت ابریشم
شرایط پرورش درخت گل ابریشم
در خاكهای لومی دارای رشد خوبی بوده و به محیط های خشك سازگاری دارد. در مقابل آبیاری نامناسب نیز مقاومت داشته و رویش مناسبی دارد. محیط آفتابی یا نیمه سایه را به خوبی تحمل كرده و در برابر آلودگی هوا و سرمای تا 10ـ درجه سانتیگراد نیز مقاوم می باشد. کودهای آهسته رهش برای درخت گل ابریشم مناسب هستند. کود NPK 10-10-10 یا 11-9-15 یا فرمول های مشابه برای این گیاه مناسب می باشند.

درخت گل ابریشم
آموزش کاشت درخت گل ابریشم
درخت گل ابریشم بهترین پاسخ را زمانی که یک بار در سال به آن کود آهسته رهش داده می شود، دارد. یک زمان برای به کار بردن کود انتخاب کنید. یک روز در اوایل فصل رشد که هوا خیلی سرد یا گرم نیست برای کوددهی مناسب می باشد.

نگهداری درخت گل ابریشم
تکثیر درخت ابریشم
بهترین روش گل ابریشم، كاشت بذر است. بذرها قبل از كاشت باید به مدت 30 دقیقه در اسید سولفوریك قرار داده شده و سپس شست وشو و یا در آب جوش به مدت 24 ساعت خیسانده شوند. استفاده از قلمه ریشه نیز ممكن است اما كاشت بذر آسان تر و اقتصادی تر است.

از کاشت درخت پسته تا فواید پسته
نكته مهم این است كه درخت ابریشم را هرگز نباید در زمستان هرس كرد. زیرا ممكن است به خشكیدن درخت منجر شود. فاصله بین درختان گل ابریشم را 6 متر در نظر بگیرید. این درخت به علت شاخه زایی زیاد باید از سالهای اولیه رشد هرس فرم شده و شاخه های قسمتهای پائینی حذف شوند. بهترین زمان هرس درخت در بهار و دو تا سه هفته پس از ظهور برگ هاست.

منابع: بذرام
goldoneh.blogfa.com
http://nargil.ir/Plant.aspx?Name=Albizzia-julibrissin&cid=5658

مطالب مرتبط