کاهش وزن به روش طبیعی با عسل

رضا صادق زاده
عسل طبیعی ، کاهش وزن

شیرین طبیعی عسل اگر بیشتر از یک قاشق غذاخوری در روز مصرف نشود باعث کاهش وزن می شود

مصرف عسل برای کاهش وزن

عسل حاوی مواد مغذی همچون پروتئین، آب، انرژی، فیبر، قند و ویتامین ها و مواد معدنی متعددی است. مواد معدنی مثل آهن، سدیم، پتاسیم، فسفر، زینک، و کلسیم و منبع خوب ویتامین هایی چون فولات، نیاسین، ریبوفلاوین، ویتامین C و ویتامین B6 است.

به گزارش ای زاین آرتیکل،80 درصد از مواد تشکیل دهنده عسل را گلوکز و فروکتوز تشکیل می دهد. گلوکز و فروکتوز عسل مانند دیگر شیرین کننده ها باعث افزایش قندخون نمی شوند. به این ترتیب حساسیت به انسولین کنترل می شود. هرچه حساسیت سلول ها به انسولین بیشتر باشد کمتر امکان دارد که عارضه مقاومت به انسولین بروز کند. در این صورت بدن از کارایی بیشتری برای سوزاندن چربی برخوردار می شود. به نظر می رسد عسل حتی می تواند بعضی از علائم مقاومت به انسولین را معکوس کند.

چند راه برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی
برای افرادی که اضافه وزن دارند یا مبتلا به چاقی هستند، عسل نه تنها ریسک اختلالات قلب و عروق را کاهش میدهد بلکه باعث اضافه وزن هم نمیشود.

نتایج مطالعات حاکی از آن است که خوردن عسل بجای شکر میتواند به کاهش کلسترول کمک کند. همچنین باعث افزایش نسبتا پایین تر گلوکز پلاسمای خون میشود.

مصرف عسل موجب کاهش وزن می شود

عسل طبیعی از جمله مغذی ترین محصولاتی است که سرشار از منیزیم، پتاسیم، کلسیم، آهن و برخی ویتامین ها مانند انواع ویتامین های گروه B است و به همین دلیل مصرف روزانه آن همیشه توصیه می شود.

مصرف مداوم و به اندازه عسل طبیعی به از بین بردن چربی های بدن به ویژه چربی های اطراف قلب بسیار کمک می کند و به همین دلیل در پیشگیری از بروز سکته های قلبی نیز مۆثر است

در این بین، گروهی از افراد به دلیل ترس از بروز اضافه وزن سراغ عسل نمی روند اما این یک باور نادرست است چرا که پژوهش های اخیر متخصصان نروژی نشان می دهد عسل، مناسب ترین شیرینی برای افراد چاق و دارای اضافه وزن و حتی در حال رژیم است؛ البته به شرطی که بیشتر از یک قاشق غذاخوری در روز مصرف نشود.

درمان سینوزیت مزمن با عسل طبیعی
عسل حاوی قند هست. اما برخلاف شکر تصفیه شده، شامل ویتامین ها و مواد معدنی مفید نیز میشود. شکر تصفیه شده، که مردم اغلب برای شیرین کردن خوراکی هایشان استفاده میکنند، یکی از منابع کالری خالی بحساب می آید، یعنی در نهایت خوردن آن هیچ فایده غذایی ندارد.

بسیاری از مردم ادعا می کنند که نوشیدن 2 بار در روز (صبح و شب) مخلوط عسل و دارچین در کاهش وزن مؤثر است. یک حقیقت علمی برای این ادعا وجود دارد.

به طور سنتی، از عسل به عنوان ماده ای خواب آور، مسکن گلو درد و حتی التیام بخش زخم استفاده شده است،اما آیا عسل می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند؟ برخی از دانشمندان معتقدند که عسل می تواند این کار را انجام دهد. بدیهی است که اکثر افراد چاق از عارضه مقاومت به انسولین نیز رنج می برند. این عارضه مانع سوخت وساز درست گلوکز می شود. هنگامی که چنین شرایطی رخ می دهد کاهش وزن بسیار دشوار می شود. برخی مطالعات نشان داده اند، افرادی که به مدت 30 روز از مخلوط عسل و دارچین استفاده کرده اند موفق شده اند سطح مقاومت به انسولین بدن خود را کاهش دهند.

آب لیمو و عسل برای کاهش وزن

عسل می تواند هنگام مصرف با آب گرم و آب لیمو به کاهش وزن کمک کند. بسیاری از مردم این فرمول را در ابتدای روز خود به عنوان راهی برای تسریع لاغر شدن مینوشند. عسل حاوی ۲۲ آمینو اسید و تعدادی از ویتامین ها و مواد معدنی ارزشمند است که بسیاری از آنها برای متابولیسم بدن مفید هستند. با تنظیم متابولیسم، غذا به درستی مورد استفاده قرار می گیرد، چربی به انرژی قابل استفاده تبدیل می شود و وضعیت سلامتی بهبود می یابد.

از طرفی مصرف مداوم و به اندازه عسل طبیعی به از بین بردن چربی های بدن به ویژه چربی های اطراف قلب بسیار کمک می کند و به همین دلیل در پیشگیری از بروز سکته های قلبی نیز مۆثر است.

برگرفته از ahoota.com، همشهری‌ آنلاین و تبیان
مطالب مرتبط