کاهش فشار خون و مشکلات قلبی با ماست

رضا صادق زاده

برخی محققان معتقدند که باکتری های مفید موجود در ماست به کاهش فشار خون کمک می کنند بالا بودن فشار باعث مشکلات ارگانی و بیماری هایی مانند مشکلات قلبی، سکته یا نارسایی کلیوی شود.

کاهش فشار خون با ماست

کاهش فشار خون با مصرف ماست

مطالعات جدید پیشنهاد می کنند که افزودن ماست کم چرب به رژیم غذایی خطر پرفشاری خون را کاهش می دهد.

پرفشاری خون اختلالی است که در آن فشار خون در شریان ها به طور مزمن افزایش می یابد. با هر ضربان، قلب، خون را از راه شریان ها به باقی بدن پمپ می کند. فشار خون نشان می دهد زمانی که قلب می تپد خون با چه قدرتی به دیواره شریان ها فشار وارد می آورد. اگر فشار خون بسیار بالا باشد قلب باید سخت تر کار کند و این امر می تواند باعث مشکلات ارگانی و بیماری هایی مانند مشکلات قلبی، سکته یا نارسایی کلیوی شود.

خواص انواع ماست و روش تهیه فرآورده های ماست
محققین در جدیدترین بررسی های خود مشاهده کرده اند که مصرف ماست می تواند به کنترل فشارخون در زنان کمک کند بخصوص اگر مصرف ماست جزئی از یک رژیم غذایی خوب باشد. یک مطالعه جدید نشان داده است در زنانی که در هر هفته پنج لیوان یا بیش از آن ماست مصرف می کنند احتمال بالا رفتن فشارخون کمتر از آن هایی است که ماست نمی خورند.

فشار خون
زمانی که فشار خون فرد اندازه گیری می شود دو عدد گزارش می گردد. برای مثال 120 بر 80 که به صورت 80/120 نوشته می شود. ممکن است یکی یا هردوی این اعداد بالاتر از حد طبیعی باشند. عدد بالایی فشار خون سیستولی و عدد زیرین فشار خون دیاستولی نامیده می شود. زمانی که فشار خون شما کمتر از 80/120 باشد طبیعی و زمانی که بالاتر از 90/140 باشد پرفشاری خون تلقی می گردد.

اگر فشار خون فردی بین این دو محدوده باشد مستعد ابتلا به پرفشاری است. فشار خون بالا ممکن است تا مدت ها تشخیص داده نشود. پرفشاری خون درمان نشده به شریان های شما آسیب می رساند. تکه هایی از زخم های ایجاد شده در شریان ها می توانند در جریان خون حرکت کرده و باعث انسداد عروق شوند.
کلسیم موجود در ماست عروق را انعطاف پذیرتر می کند و عروق می توانند گشادتر شده و فشار را کاهش دهند

خطرات اسهال خونی و التهاب روده
در بسیاری از موارد، بیماران علائم خاصی را نشان نمی دهند. حتی ممکن است بدون این که بدانند مبتلا به پرفشاری خون هستند دچار پیامدهای بد آن شوند. شرایطی مانند خونریزی داخلی، بیماری مزمن کلیوی، مشکل قلبی، سکته و مشکل دید از عوارض پرفشاری خون کنترل نشده هستند. عواملی مانند چاقی، استرس، مصرف زیاد نمک، سابقه خانوادگی پرفشاری خون، دیابت، سیگار، کمبود ویتامین D، مصرف کم کلسیم، پتاسیم و منیزیم می توانند شما را به این بیماری مستعد کنند. امروزه مطالعات زیادی در زمینه عوامل رژیمی مهم در کاهش خطر ابتلا به پرفشاری خون انجام شده است.

فواید آب ماست، خواص آب پنیر
یکی از مواد غذایی مهمی که به نظر می رسد در کاهش خطر این بیماری نقش داشته باشد ماست کم چرب است. اطلاعات جدید از تحقیقات 2012 انجمن قلب امریکا حاکی از این است افرادی که برای مدت طولانی ماست مصرف می کنند، فشار خون سیستولی کمتری داشته و خطر پرفشاری خون در آن ها کمتر است.

فواید ماست
مطالعات زیادی در زمینه فواید ماست منتشر شده است. مصرف مداوم ماست با تناسب وزن و کاهش نمایه توده بدنی همراه است. کلسیم موجود در ماست از ریزمغذی های بسیار مهم برای سلامتی است و کارایی جذب بالایی دارد. همچنین ماست منبع خوب پروتئین است، قدرت سیرکنندگی خوبی داشته و درصدی از آب مورد نیاز بدن را تأمین می کند. ماست آسان تر از شیر هضم می شود و افرادی که قادر به مصرف شیر نیستند، می توانند به راحتی از ماست استفاده کنند. به علاوه جذب کلسیم و بسیاری از مواد مغذی از ماست بهتر است.

ماست و فشار خون
اخیراً محققان مطالعه 15 ساله ای را بر بیش از 2000 شرکت کننده که در ابتدای مطالعه مبتلا به پرفشاری خون نبودند انجام دادند. در انتهای مطالعه مشخص شد، افرادی که دست کم 2 درصد انرژی روزانه خود را از ماست کم چرب تأمین می کردند، که معادل دست کم 120 گرم ماست است، 31 درصد کمتر به پرفشاری خون مبتلا شده اند. مضاف بر این که فشار خون سیستولی در این افراد کمتر از افرادی که ماست نمی خوردند بالا رفت.

علائم کم خونی و درمان فقر آهن
مطالعات زیادی در زمینه فواید ماست منتشر شده است. مصرف مداوم ماست. با تناسب وزن و کاهش نمایه توده بدنی همراه است یافته های این مطالعه فرضیه تأثیر ماست کم چرب در کاهش فشار خون را تایید می کند. مکانیسم اثر ماست بر کاهش خطر پرفشاری خون به روشنی مشخص نیست و مطالعات در این زمینه ادامه دارد. کلسیم موجود در ماست عروق را انعطاف پذیرتر می کند و عروق می توانند گشادتر شده و فشار را کاهش دهند. از سوی دیگر برخی محققان پیشنهاد می کنند که باکتری های مفید موجود در ماست به کاهش فشار خون کمک می کنند اگرچه هنوز مدارک در این زمینه کافی نیست.

گردو و رابطه آن با کاهش چربی های خون
یک رژیم سالم شامل ماست کم چرب و میوه و سبزی کافی و انجام فعالیت فیزیکی مناسب می تواند به پیشگیری از بیماری های مزمن از جمله پرفشاری خون کمک کند و سلامت شما را تضمین نماید.
برگرفته از تبیان

مطالب مرتبط