پیشگیری و درمان سریع اسهال مسافرتی

رضا صادق زاده

دانستن علت های اسهال در سفر و پیشگیری از آن و یادگیری نکات زیر به درمان اسهال مسافرتی شما کمک خواهد کرد

پیشگیری از اسهال مسافرتی

پیشگیری از اسهال مسافرتی

برخی افراد حین مسافرت یا پس از آن، دچار اسهال می شوند. بیماری اسهال با دردهای شکمی ، تهوع، سردرد، تب خفیف و استفراغ همراه است و کمتر از 5 درصد بیماران دچار تب بالا، مدفوع خونی و یا هر دو می شوند.

اشخاصی که در معرض خطر بیشتری هستند شامل جوانان، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف شده، دیابتی ها و بیماران مصرف کننده آنتی اسید هستند. منبع اولیه اسهال، خوردن غذا یا آب آلوده است.

در فصل بهار و تابستان به علت افزایش سفر، مصرف غذا در خارج از منزل نیز متداول تر است که این امر افراد را بیشتر در معرض بیماری های عفونی قرار می دهد.

پیشگیری از اسهال در مسافرت
برای پیشگیری از این عارضه باید غذاهای سالم، گرم و تازه مصرف کنید.
میوه های بدون پوست میل کنید و مطمئن باشید که با آب تمیز شسته شده باشد.

نوشیدنی هایی مصرف کنید که بسته بندی شده باشد و از مصرف یخ خودداری کنید (ممکن است این یخ ها از آب غیر تصفیه) تهیه شده باشد.
دست های خود را مدام بشویید. اگر آب در اختیار ندارید از شستشو دهنده های ضدعفونی کننده استفاده کنید.
از تماس دست با دهان خودداری کنید.

درمان خانگی اسهال در مسافرت
عوامل عفونی علت اصلی اسهال­ های مسافرتی هستند. در 80 درصد موارد، عامل اصلی، آنتروپاتوژن­ های باکتریال است. اشرشیاکولی نیز سبب بروز اسهال آبکی همراه دل درد و تب خفیف یا بدون تب می‏ شود. علاوه بر اشرشیاکولی، عوامل باکتریال بیماری زای دیگر، ویروس­ ها و انگل­ های بیماری زای روده‏ ای نیز می‏ توانند عامل بروز اسهال مسافرتی باشند.

عامل اسهال مسافرتی ، میکروب هایی مانند ایکولای (یک نوع باکتری) هستند که علائم آن به شکل تب خفیف، درد شکمی و اسهال غیرخونی بروز می کند. اسهال های ویروسی نیز که افراد شش ماهه تا دو ساله را درگیر می کنند، در فصل تابستان شیوع پیدا می کنند.

مسمومیت های غذایی دو دسته اند: گروه اول علائم گوارشی فوقانی مانند دل درد و استفراغ را به همراه دارند و گروه دوم نیز علائمی شبیه اسهال دارند. عامل این مسمومیت ها استافیلوکوک ها هستند که به دنبال خوردن آب، سبزی، غذا و گوشت آلوده وارد بدن می شوند و دوره ای 3 تا 5 روزه دارند.

جوشاندن آب باعث از بین رفتن عوامل مسبب اسهال می شود آب را به خوبی جوشانده و پس از سرد شدن در دمای معمولی اتاق (یخ اضافه نکنید) استفاده کنید. اگر به ارتفاعات بالا مسافرت می‏ کنید آب را به مدت 3 دقیقه بجوشانید. استفاده از آنتی بیوتیک ­ها جهت پیشگیری توصیه نمی‏ شود. استفاده از داروهای آنتی میکروبیال معمولی، شانس ابتلا به عوارض جانبی داروها یا ابتلا به میکروب ­های مقاوم را بیشتر می کند.

معمولا علت بروز اسهال های مسافرتی مشخص نمی شود. در اغلب موارد عدم رعایت بهداشت مواد غذایی و دست آلوده، مهم ترین علت بروز اسهال های مسافرتی هستند. در اسهال های مسافرتی نیز به هیچ وجه مصرف آنتی بیوتیک توصیه نمی شود. در درمان این بیماری نیز مصرف مایعات زیاد و غذاهای سالم کم حجم بسیار مؤثر است و در صورت برطرف نشدن بیماری پس از گذشت 2 تا 3 روز و یا دل درد شدید در این بیماری، باید با نظر پزشک دارو مصرف کرد.

اسهال در سفر
یکی از علل شایع اسهال، مسافرت به مناطق جدید است و عمده علت آن، میکروب ایشیرشیاکلی تولید کننده سم روده ای (ETEC) است. بدلیل تحمل بدن افراد ساکن در آن منطقه، عمدتاً افراد تازه وارد بیشتر دچار این نوع اسهال می شوند. البته این نوع اسهال عامل موارد پراکنده اسهال در برخی از ساکنین آن منطقه نیز می باشد.

این نوع اسهال خود را به صورت اسهال شل یا آبکی، دل پیچه، تهوع و استفراغ ظاهر می سازد. اما اگر عوامل دیگری در کار باشد ممکن است زورپیچ، اسهال خونی و یا تب نیز دیده شود.

توصیه های پزشکی جهت پیشگیری از اسهال در مسافرت
ا. سهال در اکثر موارد خوش خیم بوده و بجز رعایت رژیم غذایی و بهداشت، نیاز به درمان خاصی نداشته و خود بخود ظرف چند روز تا یک هفته بهبود می یابد.
·مصرف مایعات را افزایش دهید. به عنوان یک اصل کلی، علاوه بر مقدار مایع مورد نیاز روزانه، بایستی همان میزان که از طریق اسهال دفع می­ شود مایع اضافی بنوشید.

درمان اسهال مسافرتی
·اگر تب بالا، زورپیچ، اسهال خونی و ضعف شدید وجود نداشته باشد، می توان از داروهای معمولی ضد اسهال (نظر دیفنوکسیلات، بیسموت ساب سالیسیلات) کمک گرفت.
·در صورت کاهش شدید ادرار، تب بالا، اسهال خونی، خشکی دهان یا چشم ها و یا تداوم اسهل بیش از یک هفته به پزشک مراجعه کنید.

مواد غذایی مناسب برای درمان اسهال
1-دم کرده یونجه درمان اسهال است. اما اگر زیاد مصرف شود نفخ می آورد.
2-موز کال شکم را سفت می کند و از راه های درمان اسهال است. موز کال زخم های روده را نیز بهبود می بخشد. گفته می شود شیر گل های موز در درمان اسهال خونی بسیار مؤثر است و به نوعی معجزه می کند.

3-چای ریحان
4-خاکشیر یکی دیگر از راه های درمان اسهال است.
5-جو اگر سه روز در آب خیس شود، مایعی به دست می آید که در بهبود حالت فرد مبتلا به اسهال مفید است.
6-گشنیز، گاهی برای درمان یبوست به عنوان ملین به کار می رود و گاهی برای درمان اسهال استفاده می شود.
7-ماست از جمله خوراکی هایی است که برای بهبود و درمان اسهال کودکان مفید است. مصرف آنتی بیوتیک ها باعث نابودی باکتری های مفید دستگاه گوارش و بروز اسهال می شود به همین دلیل مصرف ماست در کنار استفاده از آنتی بیوتیک ها توصیه می شود.

8-خرما
9-مخلوط پیاز و سیب: پیاز رنده شده با سیب به مقدار مساوی در دفع اسهال مفیدند.
10-جوشانده پوست انار که برای درمان اسهال موثر است.
11-سماق: یک قاشق غذاخوری پر پودر سماق همراه با آب سرد، به درمان اسهال کمک می کند. اگر بعد چند ساعت حالت اسهال ادامه داشت نصف قاشق دیگر خورده شود.

12-ازگیل خام
13-علف هفت بند که برای درمان اسهال خونی، اسهال معمولی و بواسیر توصیه می شود.
14-گل های خشک شده انبه، مغز هسته انبه نیز ضد اسهال است.

ماست برای بهبود و درمان اسهال کودکان مفید است

15-سیب رنده شده
16-دارچین مقوی معده، ضد نفخ و ضد اسهال است.
17-جوشانده میوه به برای درمان اسهال های طولانی مفید است.

دلایل بروز اسهال:
سرماخوردگی
آنتی بیوتیک ها
مسمومیت غذایی
یک عفونت ویروسی

آب آلوده
انواع خاصی از عمل جراحی
تعدادی از بیماری های دستگاه گوارش

برگرفته از پارس نیوز، چی نیاز داری، فرادید

مطالب مرتبط