نابارور کیست؟ و روش درمان ناباروری

رضا صادق زاده

ناباروری در انسان می تواند منشأ پدری مانند واریکوسل و آزواسپرمی داشته باشد یا منشأ مادری مانند سندرم ترنر، آژنزی تخمدان، سندرم آشرمن. بررسی غده تیروئید در ابتدای درمان ناباروری ضروری و با اهمیت است

درمان ناباروری مردان و زنان

نابارور به چه كسانی می گویند؟

آیا افراد نابارور قابل درمان هستند؟ چه کسانی نابارور هستند؟ علت های اصلی ناباروری چیست؟ متخصص اورولوژی دكتر محمد رضا نوروزی، در این مقاله به سوالات شما پاسخ داده است.

حالا این سوال مطرح می شود كه آیا این زوج كاملا نابارورند یا ارزش بررسی دارند؟
در واقع با پیشرفت هایی كه امروزه در دنیای پزشكی صورت گرفته می توان گفت این زوج ارزش بررسی دارند.

آیا ناباروری در دنیا ریشه كن شده؟
بسیار بر این عقیده اند چیزی به اسم زوج نابارور در دنیا وجود ندارد، همه افرادی كه باروری طبیعی نداشته اند می توانند به نوعی برای كارهای درمانی مراجعه كنند.

نابارور به چه كسی می گویند؟
ناباروری عبارت است از این كه یك زوج پس از گذشت یك سال از ازدواج شان، بدون پیشگیری از بارداری و با وجود رابطه جنسی منظم، باردار نشود.

در ایران ۲۰ درصد زوج ها در طول زندگی خود ناباروری را تجربه می کنند. بسیاری از زوج های مراجعه کننده به مراکز درمانی وقتی خود را نابارور می خوانند از تعریف دقیق ناباروری مطلع نیستند

در ناباروری سهم زنان بیشتر است یا مردان؟
معمولا اختلالات باروری به طور مساوی بین زنان و مردان توزیع می شود. یعنی فاكتورهای زنانه و مردانه به یك اندازه در این قضیه دخیل هستند. معمولا در فرهنگ ما زوج های نابارور با هم برای درمان مراجعه نمی كنند. هرچند درمان های جدید بر این اصل استوار است كه زن و مرد باید با هم برای درمان مراجعه كنند. در زنان، اختلالات باروری با اختلالات تخمك گذاری، اختلالات رحم، اختلالات لوله های رحمی و اختلالات هورمونی همراه شده است یعنی اشكال یا ایراد در هر یك از این اعضا می تواند باعث ناباروری زنان شود. زنانی كه اختلالات هورمونی، عادت ماهانه نامنظم و پرمویی دارند، این ها می تواند نشانه ای از امكان ناباروری در آن ها باشد.

آیا همه كسانی كه برای درمان مراجعه می كنند بچه دار می شوند؟
نمی شود این را با قاطعیت اعلام كرد كه همه آن ها بچه دار می شوند ولی این را می توان با قاطعیت گفت كه همه آن ها می توانند برای درمان، مراجعه كنند.

شایع ترین علت در ناباروری مردان
شایع ترین بیماری قابل درمان در ناباروری آقایان «واریكوسل» است. این بیماری عبارت است از واریس عروق بیضه، مانند پیرمردان و پیرزنان دچار واریس عروق پا می شوند و پاهای شان ورم می كند و خون به خوبی در عروق پای شان حركت نمی كند. در پسران جوان هم ممكن است این اتفاق برای بیضه ها پیش بیاید و نتواند خون را به خوبی تخلیه كند، این ماندن طولانی مدت خون در بیضه ها باعث می شود درجه حرارت بالا برود و اختلالات هورمونی به همراه داشته باشد. این عوارض باعث می شود اسپرم سازی خوب انجام نشود. این اختلال در اسپرم سازی، فرد را مستعد ناباروری می كند.

گاهی دیده می شود كه اصلا نطفه ای شكل نمی گیرد، به همین دلیل مجبور هستیم از بافت بیضه نمونه برداری انجام بدهیم كه آیا اسپرم در داخل بیضه وجود دارد یا نه؟ اگر درنمونه برداری از مردی اسپرم پیدا كنیم حتی اگر كم یا ضعیف هم باشد، خوشحال می شویم چون راه های درمان زیادی وجود دارد تا این مشكل برطرف شود ولی اگر در نمونه برداری از بیضه هم، اسپرم دیده نشد، یعنی این كه این آقا توان باروری ندارد یعنی خودش نمی تواند عامل بارداری همسرش باشد.

ناباروری در ده تا پانزده درصد از زوج ها دیده می شود. علل ناباروری می تواند مربوط به زن یا مرد یا هر دو باشد. حدود 40% از مشكلات ناباروری مربوط به مردان، 40% مربوط به زنان و حدود10% مربوط به هر دو است.

كدام مردان در خطر ناباروری قرار دارند؟
در مردان، بسیاری از بیماری ها می تواند باعث ناباروری شود. اولین آن ها اختلال توانایی جنسی است. شرط لازم برای باروری طبیعی، رابطه جنسی منظم است. بعضی از دلایل ناباروری در مردان عبارتند از: بیماری های دوران كودكی مثل جراحی هایی كه اطراف بیضه انجام می شود، بالا بودن بیضه و بیماری واریكوسل (به عنوان شایع ترین عامل ناباروری كه قابل درمان است)، اختلالات هورمونی به صورت اختلال در هورمون های هیپوفیز یا هورمون های جنسی، رشد نامناسب بیضه ها، اختلالات ژنتیك مثل كوچك بودن بیضه، برخی عفونت های مزمن كه در عملكرد بیضه اختلال ایجاد می كند مثلا «سل» كه لوله های انتقال دهنده اسپرم را از بین می برد، برخی داروها، برخی عفونت های دستگاه تناسلی مثل سوزاك به شرطی كه موجب تنگی مجرا شود و مانع خروج شود و بیماری های تب دار طولانی مدت كه بر نطفه سازی تاثیر می گذارد علت آن است كه اسپرم در بیضه در درجه حرارتی پایین تر از درجه حرارت بدن فعالیت پیدا كند و این حرارت بالا و طولانی مدت باعث از بین رفتن اسپرم ها شود.

برخی از بیماری های ژنتیك و بیماری هایی كه با اختلالات بویایی و هورمونی همزمان هستند.بعضی از بیماری ها كه موجب ایجاد ترشحات غلیظ در بدن می شوند، سرفه های خشك، اختلالات ریوی و اختلالات بیضوی به صورت ترشحات غلیظ و برخی از مشاغل. افرادی كه در معرض مواد آسیب رسان به بیضه ها قرار دارند مثل انواع حشره كش ها وقتی به صورت مدام با آن تماس داشته باشند یا مثل كسانی كه در كارخانه های تولید این مواد هستند یا سم پاش ها. نانوایی كه دائما در كنار تنورهای داغ قرار دارد. برخی مواد رنگی، سیگار و … هم می توانند تا حدی بر قدرت باروری تأثیر بگذارند.

آیا این موضوع واقعیت دارد كه كارگران شاغل در كارخانه های شیشه و فولاد یا بچه دار نمی شود یا فرزندشان دختر است؟
در واقع ثابت شده حرارت های بالا می تواند باعث مختل شدن فرایند تولید اسپرم شود. در رابطه با جنسیت هم در واقع كروموزم «Y» كه عامل پسرشدن است خیلی ضعیف تر است و در مقابل استرس و عوامل آسیب رسان به بیضه بسیار زود آسیب می بیند. حتی در میان جراحان كه استرس زیادی دارند، دیده شده فرزندان دختر بیشتر است. یعنی استرس كار بر این كروموزوم ها تاثیر گذاشته است. یعنی در مشاغل و موقعیت های پراسترس، كروموزم های «X» بیشتر امكان باروری می یابند و احتمال دختردار شدن فرد بیشتر است.

درمان واریكوسل چیست؟
درمان نهایی واریكوسل، جراحی است. 20 درصد پسران جوان از این بیماری رنج می برند و 20 درصد افرادی كه واریكوسل دارند از ناباروری رنج خواهند برد. به همین دلیل، شناسایی افرادی كه واریكوسل دارند اهمیت زیادی دارد. در اغلب موارد ناباروری مردان از طریق آزمایش نطفه مختل كه چند بار تكرار شده و هر بار نتیجه همین بوده، شناسایی می شود. بعد از بررسی آزمایش های مختلف، به دنبال دلایل آن هستیم و بسته به این كه واریكوسل، اختلال بیضه، آیا اختلال هورمونی باشد، سعی در درمان آن می كنیم.

چگونه می توان واریكوسل را تشخیص داد؟
این مورد در بین پسران جوان به خصوص در سن بلوغ، بین 15 تا 25 سالگی دیده می شود، اگر این اختلال به موقع تشخیص داده شود و درمان صورت بگیرد از آسیب به بیضه جلوگیری می كند. بهترین راه، تشخیص اولیه بیماری توسط خود فرد است. یعنی شیوه معاینه را آموزش دهیم. فرد باید طناب دور بیضه را لمس كند و اگر در ناحیه زیرین شبكه ای كرمی شكل لمس كرد، مشكوك به بیماری واریكوسل است. نوع شدید واریكوسل را می توان از روی پوست تشخیص داد. شبكه ای مارپیچی روی پوست كه برجسته است، از علائم این بیماری است.

اختلال در تخمك گذاری، علت عمده ناباروری در زنان است. به طوری كه 39% علل ناباروری زنان مربوط به این مسئله است . بدون عمل تخمك گذاری لقاح انجام نمی شود و بنابراین زن باردار نمی شود

آیا اهدای جنین امكان پذیر است؟
اگر مردی اسپرم نداشت و مایل هم نبود از اسپرم اهدایی استفاده كند، می تواند از جنین فرد دیگری استفاد كند.

در قدیم سنت براین بودكه اگر مردی صاحب فرزند نمی شد، برادر او فرزندی به دنیا می آورد و از همان بدو تولد، این نوزاد را به برادر بدون فرزند می داد تا پرورش دهد. این كار اكنون امكان پذیر شده با اهدا جنین، یعنی از زمان تشكیل جنین آن را اهدا می كنند. جنین در محیط آزمایشگاهی تشكیل و به بدن خانم منتقل می شود.

خانم های بارداری كه سقط های مكرر دارند و امكان نگهداری جنین در بدن خود را ندارند، آیا می شود از مادر رضاعی برای آن ها استفاده كرد و رحمی را به عنوان نگهدارنده برای این چنین در نظر گرفت؟
بله، این امكان وجود دارد كه یك جنین، حامل ژنتیك پدرومادر خودش باشد ولی در رحم شخص دیگری پرورش یابد، یعنی از روش رحم جایگزین استفاده كرد اگر به این روش ها دقت كنیم به سوال ابتدایی بحث می توان پاسخ « آری» داد كه بله، ناباروری از بین رفته است. ولی به شرط آن كه مردم به استفاده از این روش ها راضی باشند و از آن ها استفاده كنند. مادر و پدر بیولوژیك و مادر و پدر قانونی ممكن است با هم متفاوت باشند.

حالا پیشرفت علم به اندازه ای است كه می توانیم متوجه شویم جنینی كه منتقل می شود، جنین دختر است یا پسر، حتی این امكان به والدین داده می شود كه جنین منتقل شده را انتخاب كنند. اگرچه در اخلاق انتخاب جنسیت، موردبحث بسیار است ولی از آنجاكه انتقال بعضی از بیماری های ژنتیك از طریق دخترهاست و انتقال بعضی از بیمار ی ها از طریق پسرها ممكن است در زوج هایی كه مستعد این بیماری باشند می توان با تشكیل جنین خارج از بدن و فرستادن یك سلول برای بررسی و تشخیص بیماری های ژنتیك یا دختر و پسر بودن آن ، جنین دلخواه و سالم را منتقل كرد. به شرط این كه این كار مورد علمی یا قانونی برایش وجود داشته باشد. پس روش های جدید به حیطه ای از حیات وارد شده كه قبلا ناشناخته بوده و می توان با مشاوره های پزشكی و موردی زوج های بتوان برای بچه دار شدن كه حق طبیعی و الهی آن هاست، تلاشی انجام داد.

وقتی مادر واقعی با مادر قانونی فرق دارد
از سال 1978 پیشرفت چشم گیری در درمان ناباروری پیدا شده است. امسال هم كسی كه این طرح درمانی را ارائه داد برنده جایزه نوبل پزشكی شد، مفهوم این روش ها این بود كه بتوانند خارج از محیط بدن هم بتوانند سلول های جنسی زن و مرد را به هم برسانند تا نطفه تشكیل شود. این گروه موفق شدند با تحریك تخمك گذاری در خانم ها، تعدادی زیادی تخمك آزاد كنند. به صورت طبیعی در هر ماه یك تخمك در بدن زن آزاد می شود و اگر بتوانیم با دارو آن را چند برابر كنیم، شانس باروری را بیشتر می كنیم.

درنهایت موفق شدند تخمك ها را بیرون بیاورند و بیرون از بدن با اسپرم تركیب كنند. این تركیب، جنین را به وجود آورد. بعدها این امكان را پیدا كردند كه جنین را دوباره به داخل بدن زن منتقل می كنند. این روش امروزه به عنوان IVF یا لقاح خارج رحمی شناخته می شو د.

در پزشکی هرگاه زن و شوهری در سن باروری ۱۲ ماه پس از ازدواج علی رغم انجام فعالیت جنسی طبیعی و بدون استفاده از روشهای پیشگیری، بچه دار نشوند یکی از زوجین دچار ناباروری است

این توانایی، ما را قادر ساخت آقایانی با تعداد اسپرم های كم یا حتی خانم هایی كه لوله های انتقال دهنده تخمك آن ها مشكل دارد، بتوانند بچه دار شوند. این روشی است كه در آن، افرادی كه به روش ها دیگر قادر به بچه دار شدن نبودند، بتوانند صاحب بچه شوند، این روش ها مسائل حقوقی و اخلاقی جدیدی به همراه دارد. خانم ها قبلا به علت ناباروری مردان می توانستند طلاق بگیرند. اما الان این سوال پیش می آید:

آیا مردی كه با اعمال جراحی مثل IVF یا لقاح خارج رحمی می تواند بچه دار شود هم شامل قانون اجازهطلاق از همسرش به دلیل بچه دار نشدن او می شود یا نه؟
دادگاه از ما سوال می كند آیا این فرد قابلیت باروری دارد یا نه و ما پاسخ می دهیم به صورت طبیعی، توانایی بارورسازی ندارد ولی با اعمال جراحی امكان باروری برای او وجود دارد، فقط باید خرج كند، همت كند و همسرش را راضی كند تا این كار را انجام دهد.

اگر خانمی تخمك نداشت آیا امكان اهدا تخمك از فرد دیگری وجود دارد؟ آیا می شود مانند افرادی كه كلیه اهدا می كنند تخمك هم اهدا كرد؟
اهدا تخمك، در بسیاری از نقاط جهان امكان پذیر است. برای مثال خانمی كه دچار یائسگی زودرس شده یا اصلا تخمك ندارد می تواند از تخمك اهدایی استفاده كند. اینجاست كه مادر « بیولوژیك» و مادر «قانونی» متفاوت می شوند، یعنی یك نفر نسخه ژنتیك و تخمك ها را می دهد و یك نفر دیگر مادر قانونی این كودك حساب می شود یا صاحب رحم، این مادر است و جالب است در شرع و قانون ما بسیاری از این مواد پیش بینی شده است، به خصوص در شرع.

آیا رژیم غذایی ویژه ای برای تعیین جنسیت وجود دارد؟
ایجاد جنین دختر یا پسر، به كروموزوم X یا Y وابسته است. برررسی ها نشان داده در محیط های خاصی كروموزوم X بیشتر از بین می رود و در محیط های دیگری، كروموزوم های Y بیشتر از بین می رود. محیط اسیدی و استرس كروموزوم های Y را از بین می برد چون ضعیف تر هستند. به همین دلیل بعضی موادغذایی را برای ایجاد محیط قلیایی یا اسیدی توصیه می كنند، ولی هیچ كدام از این روش ها، روش های صددرصدی نیستند. در این مورد تجربه علمی مشخصی وجود ندارد و بیشترین عاملی كه در تعیین جنسیت جنین نقش دارد، میزان كروموزوم های X و Y هنگام لقاح خارج از رحم و بیرون از محیط بدن است.

آیا رژیم غذایی خاصی وجود دارد كه بر باروری تاثیر داشته باشد؟
دیده شده بعضی از موادغذایی كه رادیكال های آزاد تولید می كنند بر باروری اثر منفی دارند و برعكس مواد غذایی كه جلوی رادیكال های آزاد را می گیرند بر باروری اثر مثبت دارند. مثلا ویتامین E و C اثرات مثبتی بر اسپرم سازی دارند، آن هم به دلیل كنترل رادیكال های آزاد.

آیا استفاده مداوم از لوازم پیشگیری یا عمل وازكتومی بر توان جنسیتی تاثیر منفی دارد؟
از نظر جسمی خیر، ولی از نظر روحی چرا. افرادی كه عمل وازكتومی انجام داده اند تصور می كنند توان جنسی شان كم شده است در حالی كه این طور نیست! افرادی كه از لوازم پیشگیری استفاده می كنند هم همین طور.

ناهنجاری های گردن رحم می تواند سبب ناباروری شود كه از آن جمله می توان به مشكلات مربوط به ساختمان بدن، عفونت های گردن و رحم و یا كیفیت نامناسب ترشحات رحم اشاره كرد

منبع: مجله زندگی ایده آل

مطالب مرتبط