مواد غذایی مفید و مضر برای قلب

رضا صادق زاده

مواد غذایی مفید و مضر

مفید ترین و مضر ترین مواد غذایی

عوامل مختلفی باعث بروز سکته قلبی می شوند که از جمله آن ها می توان به کلسترول بالای خون، مصرف دخانیات، اضافه وزن و عمدتاً سبک های غلط زندگی اشاره کرد.بنابر این با تغییر سبک زندگی و استفاده از های مفید از بروز سکته قلبی پیشگیری کنید.

قلب: کره مضرتر از پنیر
نتایج یک پژوهش دانمارکی که در مجله ی علمی The American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسید نشان می دهد مصرف پنیر برای سلامت مفیدتر از مصرف کره می باشد. به خاطر این که کره میزان کلسترول بد خون را افزایش می دهد.

نتایج جدید برای افرادی که کره خورهای قهاری هستند ناامید کننده است. با وجود اینکه محققان تاکنون نسبت به مصرف بیش از حد پنیر هشدار می دادند اخیراً متوجه شده اند که کره بیشتر از پنیر برای قلب مضر است. کره میزان کلسترول بد خون را بالا می برد و همین امر باعث ابتلا به برخی از بیماری ها مانند آترواسکلروز می شود. نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد حذف تمامی چربی های ترانس باعث کاهش 20 درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی می شود.

محققان دانمارکی برای رسیدن به این نتیجه 50 داوطلب را تحت نظر گرفتند. در برنامه ی غذایی این افراد پنیر و کره جای بخشی از لیپیدهای مصرفی آن ها را گرفت. شش هفته بعد، محققان ملاحظه کردند میزان کلسترول بد خون افرادی که پنیر مصرف کرده اند کمتر از افرادی بوده که کره را وارد برنامه ی غذایی خود کرده اند. محققان متوجه شدند با وجود اینکه میزان بالای اسیدهای چرب اشباع شده ی پنیر زیاد است اما این ماده ی غذایی میزان کلسترول بد خون را بالا نمی برد در حالی که همین میزان کره می تواند میزان کلسترول خون را افزایش دهد. برای همین مصرف مداوم و بیش از اندازه ی کره می تواند برای قلب مضر باشد.

رژیم کاهش وزن با مواد غذایی سرشار از پروتئین
بیماری کرونر(1) قلبی به صورت مشکلاتی از قبیل دردهای آنژینی و انفارکتوس ( حمله قلبی) بروز می کند. آنچه که سبب بروز بیماری قلبی می شود، تشکیل تدریجی رسوب های چربی یا پلاک ها در لایه داخلی دیواره سرخرگ ها می باشد. این رسوب ها سبب محدود کردن عبور جریان خون می شوند که این پدیده را تصلب شرایین یا سخت شدن رگ ها (آترواسکلروز) می نامند.

دراین بیماری هیچ علامت واضحی وجود ندارد، اما زمانی که آسیب به سرخرگ ها جدی شده و جریان خون به قلب محدود شود، سبب بروز درد خواهد شد .

شکلات برای قلب مفید است یا مضر؟
برخی مطالعات نشان داده اند که خوردن شکلات تلخ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و نیز سکته را کاهش می دهد. مطالعه ای بر روی 44,000 شرکت کننده نشان می دهد افرادی که هر هفته شکلات تلخ می خورند، 22 درصد کم تر از افرادی که اصلا شکلات نمی خورند، در معرض چنین بیماری هایی هستند. مطالعه دیگری نشان داده افرادی که در روز مقدار کمی شکلات تلخ می خورند (حدود 6- 7 گرم در روز) دارای مقدار کم تری از نوعی پروتئین در خون خود هستند که با التهاب مرتبط است.

مصرف شکلات، فشار خون را پایین می آورد، از تشکیل پلاک در رگ ها جلوگیری می کند و جریان خون را بهبود می بخشد. اما چرا شکلات این همه مفید است؟ به گفته محققین، فواید شکلات از فلاونوئیدها است، ترکیباتی در شکلات که از سلول ها در برابر آسیب محافظت می کند. این ترکیب ها در شکلات تلخ به وفور وجود دارند. همچنین شکلات تلخ به بازداری آنزیم اِی.سی.ایی کمک می کند که در تنظیم جریان خون سهم دارد. غیرفعال سازی آنزیم ای.سی.ایی، فشار خون را کاهش می دهد و برخی از داروهای فشار خون به طور خاص همین آنزیم را نشانه می روند.

مسدود شدن کامل یک سرخرگ خون رسان به قلب، منجر به حمله قلبی ناگهانی و کشنده می شود
. روش های متداول جهت پیشگیری از تصلب شرایین، شامل کاهش فشار خون ، دریافت رژیم غذایی کم چربی ، کاهش وزن اضافی و ترک سیگار می باشد. به برخی افراد نیزجهت کاهش کلسترول خون ، دارو داده می شود.

تحقیقات نشان می دهند که ارتباط مستقیمی میان رژیم غذایی و بیماری قلبی وجود دارد و با دریافت یک رژیم غذایی سالم می توان سلامتی قلب و دستگاه گردش خون را حفظ کرد.

تصفیه شده مثل نان و پاستاهای تهیه شده از آرد سفید، غلات شیرین و نان سفید مواد غذایی طبیعی محسوب نمی شوند و فقط کالری های بیهوده به بدن می رسانند و فاقد ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز هستند. اگر جزو افرادی هستید که این قبیل مواد غذایی را به مواد غذایی کامل مثل نان کامل (سبوس دار) و غیره ترجیح می دهید باید بدانید که خطر ابتلا به حملات قلبی را به میزان 30 درصد بالا می برید.

نتایج مطالعات متعدد نشان می دهد هر چه میزان قند خون بالا باشد خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز افزایش می یابد.

مواد غذایی که کاهش چربی شکم می آورد
زمانی که یک برش نان تهیه شده با آرد سفید یا یک فنجان برنج سفید میل می کنید میزان گلوکز خونتان بیشتر و سریع تر بالا می رود در حالی که این اتفاق زمانی که نان کامل یا برنج قهوه ای می خورید نمی افتد. وقتی که گلوکز خونتان بالا می رود میزان انسولین بیشتر می شود. افزایش انسولین به کاهش میزان کلسترول خوب و همچنین بالا رفتن تری گلیسیرید و فشار خون منجر می شود؛ و خودتان بهتر می دانید فشار خون بالا چه بلایی سر قلب نازنینتان می آورد.

مواد غذایی که برای قلب مفید هستند
– کلم برگ، کلم قرمز، گل کلم، کلم بروکسل، کلم بروکلی، شلغم، چغندر، اسفناج، مارچوبه ، لوبیا سبز، نخود سبز، لویبا قرمز، لویبا چشم بلبلی ، نخود خشک وعصاره مخمر دارای ویتامین های گروه ب خصوصا” اسید فولیک هستند. تحقیقات متعددی نشان داده اند که اسید فولیکی که به طورطبیعی درموادغذایی یافت می شود، می تواند سبب کاهش ماده ای درخون به نام ” هموسیستئین “(2) شود و به این ترتیب از ابتلا به تصلب شرایین پیشگیری می کند.

دانشمندان براین باورند که این ماده مستقیما به دیواره رگ ها آسیب می رساند و سبب تشکیل رسوب های چربی می شود. تخمین زده شده است که افزایش دریافت روزانه اسید فو لیک به میزان100 میکروگرم، سبب کاهش مرگ های مرتبط با بیماری کرونر قلبی به میزان 7 درصد در مردان و 5 درصد در زنان می شود.

– درجوامعی که مقادیر فراوانی از ماهی های روغنی را مصرف می کنند ، مشاهده شده است که شیوع بیماری های کرونر قلبی کمتر از جوامعی است که مقدار کمی ماهی مصرف می کنند. ماهی های روغنی از قبیل : ماهی خالمخالی، آزاد و سایر ماهی ها از قبیل قباد، حلوا، شیر، کیلکا و اوزون برون دارای اسیدهای چرب مفیدی می باشند.

دانشمندان معتقدند که این مواد باعث کاهش خطر انعقاد خون و همچنین ممانعت از افزایش چربی های مضر خون می شوند. مصرف ماهی حداقل 3 بار درهفته ، برای افرادی که دارای سابقه بیماری قلبی و همچنین افرادی که مایل به پیشگیری از ابتلا به این بیماری هستند، توصیه می شود.

– جو دو سر، حبوبات ، سیب وگلابی؛ غنی از فیبر محلول(3) هستند که به کاهش سطوح کلسترول خون کمک می کنند. سیر نیز اثر مشابهی دارد. افزایش کلسترول خون ، به خصوصLDL کلسترول ( کلسترول بد )، یکی ازعوامل عمده بروز تصلب شرایین است . مصرف منظم چنین غذاهایی به کاهشLDL( کلسترول ) کمک می کند.

– روغن زیتون ، روغن کانولا، مغزها و دانه ها حاوی نوعی از اسیدهای چرب به نامMUFA( اسیدهای چرب غیر اشباع ) هستند که به کاهش سطوحLDL– کلسترول کمک می کنند.
– میوه ها و سبزی ها ، حاوی ویتامین های آنتی اکسیدان ( ضد سرطان ) ، مواد معدنی و مواد مغذی مفیدی هستند که سبب متوقف کردن آسیب ناشی از عمل مواد سرطان زا به دیواره سرخرگ ها می شوند.

مصرف حداقل روزانه 3 واحد از این غذاها توصیه می شود. سه چهارم لیوان آب میوه یا سبزی ها به عنوان یک واحد محسوب می شود که معادل یک عدد میوه متوسط یا یک لیوان سبزی خرد شده خام یا نصف لیوان پخته است .

غذاهایی که برای قلب مضر هستند
گوشت و فرآورده های آن، لبنیات پرچربی و کره ، دارای مقادیر زیادی نوعی چربی هستند که باعث افزایش سطوحLDL ( کلسترول ) درخون می شوند. در بیماریهای قلبی مصرف این غذاها را باید به حداقل رساند.

همچنین مصرف کیک و بیسکویت به علت نوع چربی به کار رفته در آنها، سبب افزایش سطحLDL (کلسترول ) می شود .

انواع غذاها و سوپ های آماده ی مصرف و یا کنسرو شده ، غذاهای بیرون از منزل ، سوسیس و کالباس و گوشت های نمک سود شده و کلا” گوشت و فرآورده های آن و همچنین تنقلات شور سرشار از نمک ( سدیم کلراید) هستند. دریافت زیاد سدیم با فشار خون بالا ارتباط دارد که از عوامل خطر موثر در بروز بیماری قلبی است. کاهش مصرف این نوع غذاها و نمک طعام سر سفره به کاهش فشار خون کمک می کند.

منابع: نمناک namnak.com و تبیان و همشهری

مطالب مرتبط