معرفی خواص غذاهای دریایی

رضا صادق زاده

خواص غذاهای دریایی
میگو از لذیذترین غذاهای دریایی است
یکی ازبهترین مواد غذایی درجهان ماهی و دیگر فرآورده های دریایی است. این دسته ازمواد غذایی برای عملکرد خوب مغز وقلب وعروق و کلا برای تمامی اعضای بدن مناسب هستند. خوبست بدانیم ماده ای درچربی ماهی وجود دارد که باعث پایین آمدن کلسترول خون ومحافظت قلب وجداره عروق می شود.

وجود مواد خاصی در غذاهای دریایی به ویژه ماهی احتمال بروز را کم کرده ، همچنین می تواند افسردگی وضعف سیستم ایمنی بدن راهم اصلاح نماید.

ماهی های چرب مانند ماهی آزاد (سالمون)، از نظر میزان امگا3 قوی ترین منبع شناخته شده است. اما در کنار این مزیت نباید چربی اشباع شده و کلسترل فراوان موجود در آن را نادیده گرفت. به همین دلیل احتمال وجود دیوکسین و PCB در این نوع از ماهی بیشتر است.

انواع صدف و سخت پوستان مانند خرچنگ و میگو از چربی اشباع کمتری برخوردار است ولی کلسترول آن ها در حد متوسط بوده ولی در صورت مصرف به صورت خام از بیشترین نوع آلودگی برخوردارند.

یک راه دیگر برای افزایش مصرف ماهی قرار دادن غذای دریایی در برنامه غذایی روزانه خانواده است که با تشویق والدین میل و رغبت مصرف آبزیان در کودکان تقویت شود. برای افرادی که تمایلی به مصرف ماهی ندارند می توان ماهی را بتدریج به غذای وی اضافه کرد یا ماهی را مخلوط با سایر سرو کرد. توصیه می شود همه افراد دو تا سه بار در هفته ماهی مصرف کنند که در هر نوبت 200 تا 400 گرم ماهی مصرف شود.

خواص غذاهای دریایی بیش از مضرات آنها
توجه داشته باشید که مصرف بی رویه و خودسرانه مکمل های روغن ماهی به شکل قرص یا کپسول روش مناسبی برای بهره مندی از فواید ماهی نیست بلکه توصیه می شود دوبار در هفته از خوراک ماهی مصرف شود. میگو: میگو از لذیذترین غذاهای دریایی است، قابلیت هضم پذیری خوبی دارد و منبع بسیار خوبی از پروتئین با کیفیت بالا است که حاوی تمام اسیدآمینه های لازم جهت رشد است. میگو در مقایسه با سایر گوشت ها کالری پایینی دارد. میگو به دلیل دارا بودن املاح فسفر و آهن برای کودکان درحال رشد و زنان باردار مناسب است.

غذای دریای برای جوانان و بزرگسالان سالم
این اشخاص می توانند به راحتی از غذای دریایی بهره مند بوده و حتی با این عمل از بروز بیماری های قلبی-عروقی جلوگیری کنند.

علاوه بر جوانان و بزرگسالان سالم ، افرادی که دارای بیماری های قلبی-عروقی هستند نیز برای کنترل و بهبود بیماری خود باید غذای دریایی را در برنامه رژیم غذایی خود قرار دهند.

اگر افرادی وجود دارند که به دلیل محیط زندگی و زیستگاهشان و یا به دلیل طبع و سلیقه ای که درعادت های غذایی دارند مجبور به مصرف بیش از دو وعده غذای دریایی در هفته هستند ، بهتراست برای جلوگیری از بروز مشکلاتی که با آلودگی های موجود در آبزیان به وجود می آید، از آبزیان مختلف و گوناگون در وعده های غذایی خود استفاده کنند.

غذای دریایی و فواید آن

از فواید بسیار جامع و معروف غذای دریایی به خصوص ماهی برای قلب و جلوگیری از بیماری های قلبی که بگذریم باید به تاثیرات آن برای رشد مغز و بینایی جنین اشاره کنیم. لذا مصرف غذای دریایی اعم از ماهی و میگو و غیره را زنان باردار و مادران شیرده در هر سنی توصیه می کنند.

خواص خیار | خاصیت درمانی و غذایی خیار
محققان و پزشکان همواره غذای دریایی را منبع غنی و کم چربی از پروتئین و اسید چرب امگا3 می دانند. اما همچنان نگرانی هایی درباره وجود آلاینده های شیمیایی که توسط کارخانه ها و صنعت ساخت دست بشر وارد آب ها شده است وجود دارد. آلاینده هایی چون متیل جیوه، دیوکسین و بى فنیل چند کلرى PCB از مهم ترین موادی هستند که بر تاثیر این نگرانی ها افزوده اند.

محقق دانشگاه تافتس (Tufts)، خوزه اوردوواس (jose Ordovas) از اعضای گروه گزارش دهنده تحقیقی درباره این وحشت به وجود آمده از تاثیر آلاینده ها بر آبزیان، می باشد. طی مصاحبه ای درباره این موضوع می گوید که امیدوار است گزارش انستیتوی پزشکی از این وحشت به وجود آمده در بین مردم که سبب جلوگیری از مصرف غذای دریایی توسط آن ها و فرزندانشان شده است بکاهد.

معرفی غذاهای دریایی
محققان و پزشکان همواره غذای دریایی را منبع غنی و کم چربی از پروتئین و اسید چرب امگا3 می دانند
به همین دلیل مواد غذایی دریایی را از اماکنی خریداری کنید که کیفیت بالایی دارند و عاری از آلودگی هستند. عرضه فله ای ماهی که از چند تکه یخ برای خنک نگه داشتن ماهی استفاده می کنند مناسب نیست. عرضه نامناسب ماهی باعث کاهش کیفیت و تغییر طعم ماهی و بدبویی آن و در نهایت فساد ماهی می گردد. برای انتقال و جابجایی ماهی تازه خریداری شده آن را در محل گرم قرار ندهید. باید همواره ماهی را سرد نگه دارید که به این منظور می توانید از تکه های یخ استفاده کنید.

پس از خرید ماهی نهایتاً 1 الی 2 روز می توانید ماهی را در یخچال نگه دارید. بهتر است هرچه سریعتر ماهی مصرف شود یا جهت مصرف آتی در فریزر نگهداری شود. توجه داشته باشید که میزان مصرفی در هر وعده باید در بسته های جداگانه قرار گیرد که ناچار به انجماد زدایی و منجمد کردن مجدد ماهی نشوید. نگهداری ماهی حتما باید به شکل منجمد باشد و بیش از 6 ماه نیز ماهی را در فریزر ذخیره نشود. برای یخ زدایی ماهی بهتر است ماهی را یک شب در یخچال نگه دارید. قرار دادن ماهی در دمای محیط روش مناسبی نیست.

خواص گلابی و ارزش غذایی آن
برای یخ زدایی سریع نیز می توان ماهی را به مدت یک ساعت در آب سرد قرار دارد. همیشه غذاهای دریایی پخته و خام را جدا نگهداری کنید. قبل و بعد از تماس با غذاهای پخته و یا خام، تجهیزات مانند چاقو، چنگال و …. و دستان خود را با مواد شوینده و آب بشویید. سوزاندن یک تکه پوست پرتقال یا لیموعمانی در فضای آشپزخانه بوی بد ماهی را از بین می برد.

غذاهای دریایی ارزش غذایی بسیار بالایی دارند. آبزیان منبع خوبی از پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا بوده و حاوی مقادیر کافی از اسیدهای آمینه ضروری می باشند که با میزان اسید آمینه ضروری گوشت قرمز برابری می کند. پروتئین گوشت ماهی در مقایسه با سایر پروتئین های حیوانی در وزن برابر مقدار مشابهی پروتئین با کیفیت بالا دارد. گوشت های قرمز که منبع خوب پروتئین هستند

حاوی کلسترول و چربی اشباع بالایی نیز می باشند اما گوشت ماهی علی رغم اینکه از نظر اسیدهای آمینه ضروری و پروتئین با کیفیت بالا منبع غنی به شمار می رود حاوی کلسترول و چربی اشباع نیست و از طرفی به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب غیراشباع امگا-3 با جلوگیری از لخته شدن خون در داخل عروق در بهبود سلامت قلب و سیستم عروقی بدن بسیار مفید است.

بهترین غذاهای دریایی
عضو دیگر این گروه، دکتر سوزان کربز- اسمیت (Susan Krebs-Smith) و محقق تغذیه در انستیتوی ملی سرطان می گوید: شاید به دلیل پراکنده بودن تحقیقات و منسجم نبودن نتایج ارائه شده در پی آن ها ، دلیل دیگری از قاطع نبودن مردم درباره مصرف غذای دریایی باشد . چرا که به درستی نمی توانند با توجه به یک منبع کامل و جامع اطلاعاتشان را درباره تغییرات به وجود آمده در آب های دریا ها و دریاچه ها کامل کنند. بنابراین کاری که ما امروز انجام می دهیم کنار هم قرار دادن این اطلاعات و انسجام بخشیدن به آن هاست.

ما این کار را به روشی انجام داده ایم که موارد سود و زیان مصرف غذای دریایی را در یک مقاله و در کناره هم به مخاطب نشان دهیم تا با دیدن یک جا و یک پارچه آن بتوانند تشخیص لازم را درباره ی مصرف این ماده غذایی به دست آورند. انستیتوی پزشکی مصرف مصرف غذای دریایی در گروه های سنی مختلف را به شرح زیر دسته بندی کرده است:

غذای دریایی برای زنان باردار
نه تنها زنان باردار، بلکه آن دسته از خانم هایی که قصد بچه دار شدن دارند و یا حتی مادران شیردهی که فارغ شده و فرزندشان تنهاه از شیر آن ها تغذیه می کند ، می توانند در هفته 2 وعده 90 گرمی ماهی پخته مصرف کنند اما باید از خوردن ماهی های بزرگی که شکارچی بوده و احتمال وجود سرب و جیوه در بدن آن ها بیشتر است پرهیز کرد.

غذای دریایی برای کودکان زیر 12 سال
کودکان زیر 12 سال می توانند در هفته 2 وعده 90 گرمی ماهی و علاوه بر آن 180 گرم ماهی تن سفید مصرف کنند. اما این گروه نیز باید از مصرف ماهی های شکارچی پرهیز کنند.

منابع: wikiooz.ir و تبیان

مطالب مرتبط