خواص توت سفید و مضرات آن

رضا صادق زاده
توت سفید

مصرف توت برای پیشگیری از سرطان توصیه می شود. توت سفید حاوی فیبر فراوانی است، به همین دلیل ملین خوبی است.

درخت توت از درختان بزرگ و مرتفعی است که ارتفاع آن به 20 متر و قطرش به یک متر می رسد. این درخت بومی چین است و در چین مرکزی و شرقی به صورت بومی وجود دارد. توت قرن ها پیش به اروپا برده شد. این درخت در آمریکا در اوایل دوران استقلال این کشور به عنوان منبع غذایی برای کرم ابریشم مورد استفاده قرار گرفت.

خواص درمانی توت سفید

قند موجود در توت سفید برای کسانی که مبتلا به مرض قند هستند ضرر ندارد. به همین علت به آنها توصیه می شود به جای قند، چای را با توت خشک بخورند.

این میوه خوشمزه دارای آنتی اکسیدانی به نام آنتوسیانید است. آنتی اکسیدان موجود در این میوه فواید بسیاری برای سلامتی دارد که یکی از آنها کاهش میزان کلسترول بد خون و جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است.

نقش دیگر آنتی اکسیدان ها پیشگیری از سرطان است، به همین دلیل مصرف توت برای پیشگیری از سرطان توصیه می شود. توت سفید حاوی فیبر فراوانی است، به همین دلیل ملین خوبی است.

ارزش غذایی توت سفید

مواد موثر و ترکیبات موجود در توت سفید شامل پروتئین گیاهی، چربی، آنتوسیانین ها، ایزوفلاونها، پکتین، پتاسیم، کلسیم و انواع ویتامین شامل ویتامین (ث)، (آ)، (ب1)، (ب2) و (ب3) است. توت سفید همچنین حاوی مقادیر بالایی آب، فیبر، تانن و منیزیم است. به طور میانگین هر ۱۰۰گرم توت خشک ۳۶۰ کالری انرژی تولید می کند.

فواید درخت توت

جوشانده ی پوست خشک شاخه های جوان و تازه ی درخت توت برای لینت مزاج مفید است. جوشانده ی برگ آن با برگ انگور جهت رنگ مو استفاده می شود. از ضماد کوبیده برگ آن با روغن زیتون برای درمان سوختگی استفاده می شود.

اگر برگ تمیز درخت توت سفید را بکوبید، شیره ای از آن به دست می آید که التیام و جوش خوردن زخم ها را تسریع می کند.

مضرات توت سفید (موارد احتیاطی و منع مصرف)

با توجه به طبع گرم این میوه، خوردن بیش از اندازه توت سفید به افراد دارای مزاج گرم توصیه نمیشود و بهتر است این افراد بعد از خوردن آن مقداری سکنجبین به عنوان مصلح استفاده کنند.

خواص خیار | خاصیت درمانی و غذایی خیار
بهترین زمان مصرف توت با معده خالی و قبل از خوردن غذا است. خوردن توت همراه با غذا، هضم را دچار اشکال کرده و باعث تولید نفخ معده و شکم میگردد. زیاده روی در مصرف توت میتواند باعث ایجاد اسهال شود.

10 خاصیت توت

توت ها منبع خوبی از فیتونوترینتی توانا به نام رزوراترول(resveratrol) هستند که در انگور نیز یافت می شوند. محققان معتقد هستند که با کمک این ماده ی غذایی گیاهی می توانند هم از بروز سرطان ها پیشگیری کنند و هم این که با سرطان ها بجنگند.

توت ها به دلیل وجود رزوراترول می توانند موجب افزایش طول عمر افراد شوند. در مطالعات متعددی نشان داده شده است که رزوراترول موجود در توت ها موجب افزایش طول عمر موش ها شده است.

خواص غذاهای دریایی بیش از مضرات آنها
در طب چینی، توت ها به عنوان یک عامل تصفیه ی خون در نظر گرفته می شوند، به این معنا که خون را تمیز کرده، تولید آن را افزایش داده و به طور کلی موجب تقویت کل سیستم خونی می شود.

در طب چینی این عقیده وجود دارد که توت سفید موجب تقویت عملکرد کلیه ها می شود.
یکی دیگر از باورهای موجود در طب چینی این است که توت سفید به طور موثری می تواند کبد را پاک و تمیز کند.

در چین، با برگ درخت توت سفید چای تهیه کرده و معتقدند که این چای به افراد کمک می کند تا بهتر ببینند و بهتر بشنوند.
در ترکیه، درمانی برای رفع یبوست وجود دارد که آن خوردن توت سفید به همراه یک لیوان آب آن هم با معده ی خالی است.

خواص توت سفید

خواص دارویی دانه گشنیز در طب سنتی
به دلیل وجود آهن زیاد در توت ها، این میوه های خوش مزه برای درمان کم خونی فقر آهن نیز کاربرد دارند.
در خیلی از کشورها از توت ها برای درمان و علاج سفید و یا خاکستری شدن زودرس موها استفاده می شود.

در ترکیه، شیره ی توت به عنوان یک درمان برای سرماخوردگی و آنفلوانزا به کار می رود. اثر بخشی این روش به دلیل وجود ویتامین C بالای این ماده ی غذایی می باشد.

نکاتی درباره توت سفید

قند موجود در توت سفید برای کسانی که مبتلا به مرض قند هستند ضرر ندارد.
توت به علت داشتن انواع ویتامین های گروه B در کاهش و رفع ترس، عصبانیت، خمودی، اضطراب و هیجان موثر است.

توت حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین c و آهن است، از این رو مصرف آن برای کسانی که کم خونی دارند توصیه می شود.
توت در سهل کردن جریان ادرار نیز نقش دارد.

منابع: بیتوته -> beytoote.com , تبیان , مجله اینترنتی ستاره
مطالب مرتبط