مدل های زیبای تزیین سفره شب یلدا

رضا صادق زاده

عکس سفره شب یلدا به همراه تزیینات بسیار شیک و سفره سنتی شب یلدا و جدیدترین سفره آرایی شب یلدا را آماده کردیم

سفره آرایی شب یلدا، تزیین سفره شب یلدا
تصاویری از سفره آرایی شب یلدا

روش سنتی سفره آرایی شب یلدا :
برای سفره از پارچه ی ترمه یا پته ی کرمان و یا هر نوع پارچه ی گل دوزی شده به سبک و سیاق قدیمی و سنتی استفاده کرده و چون هم اکنون دیگر از آن کرسی های با صفای قدیمی خبری نیست می توانید سفره را بر روی میز گرد یا چهار گوش با پایه های کوتاه پهن کنید و تمام مواد تزیین شده را در ظرفهای سفالی رنگی و یا چینی های گل سرخی قدیمی ویا حتی نقره درسفره قرار دهید .قرآن، که بهتر است با معنی و منظوم باشد را به همراه شاهنامه و دیوان حافظ ،بین دو شمع مورد نظرتان و یا درکنار کاسه ی بلورین حاوی شمع ها در بالای سفره قرار داده و بین آنها چند شاخه گل نرگس بگذارید تا سفره ی زیبا ومعطری داشته باشید و آن شب را دور سفره با خواندن قرآن و شاهنامه و گرفتن فال حافظ در کنار دوستان و اقوام شبی به یاد ماندنی و خاطره انگیز سازید.

یلدا واژه ای سریانی است و به معنای ولادت است ،ولادت خورشید (مهر و میترا) و ولادت مهر شکست ناپذیر. حال که تقریبا تمام وسایل مورد نیاز سفره ی یلدایی ما آماده شد می‌توانیم به دو روش سنتی و مدرن آنها را در سفره قرار دهیم.

تزیین سفره ی شب یلدا یکی از بزرگ ترین دغدغه های میزبانان خوش ذوق و با سلیقه شب یلدا است. البته امروز می خواهیم از چند عکس ساده پیشتر برویم و شما را با ایده های جالب تزیین سفره شب یلدا آشنا کنیم.

طبق سنن و آداب قدیمیان همیشه رسم بر این بوده در بلند ترین شب سال که برابر با آخرین شب آذر ماه است اقوام و خویشان و کوچکتر ها به دیدن بزرگترها و مادربزرگ و پدر بزرگها ی دوست داشتنی بروند و با گرفتن فال حافظ و خواندن شاهنامه در کنار قرآن این شب را به یاد ماندنی تر کنند و اما خوردن تنقلات مخصوص این شب نباید فراموش شود به طوری که خیلی از قدیمیها هندوانه و خربزه و انگور و انار مخصوص این شب را از دو ،سه هفته قبل در محلهای خنک منزلشان نگهداری می‌کردند که نشان می داد این شب برایشان بسیار حائز اهمیت بوده است .دور کرسی نشستن ها که بازگو کردن آن برای جوانان و فرزندان امروزی باید با توضیحات خاص خود همراه باشد،اما بدون آن کرسی ها هم می شود بر دور سفره ی سنتی و یا حتی مدرن شب یلدایی نشست و به این شب بلند به یاد ماندنی نشاط و شادابی ویژه ای بخشید.

اگر در مقام میزبان برگزاری شب یلدا باشید حتماً با این مشکل مواجه شده اید. اگر از دردسرهای تهیه سور و سات برگزاری شب یلدا بگذریم به نوع پذیرایی در شب یلدا خواهیم رسید و انبوه ظرف های ریز و درشتی که در آخر شب برای میزبان باقی می ماند که اگر ماشین ظرفشویی نداشته باشید واقعا مکافاتی است. البته در این مطلب قصد داریم در کنار ایده های تزیین سفره شب یلدا سبک دیگری از پذیرایی را نیز با شما به اشتراک بگذاریم.

روش مدرن و امروزی سفره آرایی شب یلدا :
در این روش از انواع سرمه ها و رومیزی های جدید به سلیقه ی خود استفاده کرده و در وسط میز ناهار خوری ویا میزهای کوچکتر پهن کرده و به آرامی با دست قسمتهایی از رو میزی را چروک و برآمده کنید و وسایل مورد نیاز و تزیین شده را در ظرفهای سیلور یا کریستال قرار داده و در فواصل برآمدگی های سفره بچینید .قرآن منظوم ،شاهنامه و دیوان حافظ را نیز در بالای سفره قرار داده و بین آنها از انواع گلهای معطر و تازه به سلیقه ی خود بگذارید و در کنار سفره ای که با عطر و بوی کتاب آسمانی قرآن و نعمت های بی دریغ خداوند مزین و خوشبو شده شبی آسمانی را به دوستان و اقوام هدیه کنید.

در سبک پذیرایی سنتی، شما مجبور خواهید بود با تک تک خوراکی های یلدا از همه مهمان ها پذیرایی کنید؛ که بعضاً همه آنها نیز خورده نمی شود. ما در اینجا پیشنهاد می کنیم میز مخصوصی را به پذیرایی از مهمان ها اختصاص دهید و با قرار دادن ظروف سرو مناسب و به شیوه سلف سرویس به مهمان ها اجازه دهید از هر خوراکی که تمایل دارند استفاده کنند.

ایده هایی که در ادامه می آید با فرض استفاده از شیوه پذیرایی به صورت سلف سرویس می باشد.

تزیین سفره شب یلدا

تزیین سفره شب یلدا چگونه است؟!

تزیین سفره شب یلدا بدون درنظر گرفتن یک تم مناسب کار بیهوده ای است، بهتر است قبل از مطالعه ادامه مقاله یک تم مناسب برای تزیین سفره شب یلدا در نظر بگیرید.

بعد از انتخاب تم یلدا نوبت به انتخاب ظروف مناسب برای سرو خوراکی های یلدایی خواهد رسید. همه ی ما کم و بیش می دانیم رابطه ی مستقیمی بین حس چشایی، حس بویایی و حس بینایی وجود دارد. زمانی که یک خوراکی با یک طمع را در دو ظرف مختلف و با دو تزیین مختلف سرو کنید، خوراکی که در ظرف زیباتر قرار دارد و بهتر تزیین شده است خوشمزه تر به نظر می رسد. زیرا چشمان انسان قبل از چشیدن یک خوراکی، پیام خاصی را، از روی ظاهر آن به مغز ارسال می کنند. همین یک دلیل کافی است تا شما نسبت به انتخاب ظروف پذیرایی مناسب برای تزیین سفره شب یلدا بیشتر حساس باشید.

تزیین انار شب یلدا
اجازه دهید تزیین سفره شب یلدا را با انار شروع کنیم. می توانید انار را به دو شیوه سرو کنید.

روش اول: ظرف بزرگی را برای انار دون شده انتخاب کنید و انارهای دون شده را داخل آن بریزید. برای دسترسی مهمان ها نیز می توانید کاسه های کوچک انارخوری را در میز کناری بچینید.

روش دوم: می توانید انارها را با پوست نیز در داخل یک ظرف بچینید. به منظور تزیین انار شب یلدا به این شیوه می توانید با چاقوی لیزری یا یک چاقوی تیز پوست انار خود را به صورت یک گل برش بزنید و آن را تا نیمه بدون به هم ریختن دانه های انار از آن جدا کنید و سپس آن ها را در یک دیس یا سینی گرد بچینید.

ایده دیگری که برای تزیین انار شب یلدا می توانید از آن استفاده کنید تهیه یک شاخه ی خشک درخت مانند است. آن را در قسمتی از میز یا سفره خود ثابت کنید. برای این کار می توانید از یک گلدان نیز استفاده کنید. سپس برخی از انارها را از وسط به دو نیم و برخی را به صورت کامل و بدون برش از قسمت پوست بر روی شاخه ها بچسبانید. حتی می تواند برای پر شدن بقیه قسمت های درخت از برگ های خشک شده نیز استفاده کنید.

ایده تزیین سفره شب یلدا با کیک هندوانه
کیک هندوانه که تازگی ها محبوبیت فراوانی برای شب یلدا پیدا کرده است می تواند یکی از خوراکی های سفره شب یلدای شما باشد اما توصیه می کنم برای سرو کیک حتماً از ظرف کیک خوری مناسبی استفاده کنید. بهتر است از یک کیک خوری پایه دار استفاده کنید. ایجاد ارتفاع از سطح میز باعث می شود کیک شما بهتر دیده شود. اگر کیک خوری شما درب دار باشد بهتر است زیر از خشک شدن سطح کیک در مجاورت با هوا نیز جلوگیری می کند.

ایده تزیین هندوانه شب یلدا
به سراغ شاه، خوراکی های شب یلدا برویم. هندوانه!

تریین سفره شب یلدا بدون هندوانه هیچ مفهومی نخواهد داشت. از مدل های زیبای حکاکی که روی هندوانه انجام می شود که بگذریم به چند ایده ساده خواهیم رسید که برای شما کاربردی خواهد بود.

1- می توانید هندوانه ی خود را از عرض به صورت دالبر یا زیگزاگ برش دهید، بعد هندوانه ی داخل آن را با قاشق های بستنی به صورت گرد یا با ابزار خاص به صورت چهارگوش های کوچک برش بدهید تا حدی که تنها پوست هندوانه بماند، سپس به هر کدام از قطعات یک چنگال کوچک پلاستیکی بزنید و آن ها را به صورت مرتب به داخل پوست هندوانه برگردانید. شما می توانید در زمان برش زدن هندوانه، با در نظر گرفتن یک دسته آن را به شکل سبد دربیاورید.

2- هندوانه را با پوست از وسط به دو نیم تقسیم کنید و سپس برش های نیم دایره ی نازک و هم اندازه درست کنید و آن ها در با چیدمانی خاص (به صورت گل، پشت سر هم و …) در ظرف مناسبی بچینید.

۳- هندوانه با پوست، را ابتدا به دو قسمت و سپس به چهار قسمت تقسیم کنید، سپس برش های مثلثی نازک درست کنید. می توانید با کمی خلاقیت این برش ها را به صورت یک ماهی ( این برش ها به عنوان پولک ماهی استفاده شده باشند ) یا پشت سر هم بچینید.

می توانید به جای سرو یک کیک واحد، به تعداد افراد خانواده و مهمان ها کاپ کیک تهیه کرده و با خمیر فوندانت هم رنگ با تم یلدا آن ها را تزیین کنید. می توانید کاپ کیک ها را به همراه چای یا نسکافه برای پذیرایی خوش آمدگویی سرو کنید.

سفره یلدا سنتی
از آنجا که شب یلدا یک شب آیینی و ملی بزرگ برای ما ایرانیان است خالی از لطف نخواهد بود که تزیین سنتی را نیز برای سفره شب یلدای خود برگزینید.

برای تزیین سفره شب یلدا به شیوه سنتی می توانید از ایده های زیر کمک بگیرید.

برای پوشش میز می توانید از رومیزی ترمه و ساتن استفاده کنید. می توانید از یک سماور قدیمی و ترجیحاً یک سماور ذغالی برای رونق دادن به میزتان استفاده کنید. شمعدان های لاله عباسی را فراموش نکنید. اگر تمایلی به استفاده از شمعدان های لاله عباسی قدیمی ندارید می توانید از شمعدان های برنز برای این منظور استفاده کنید تا علاوه بر جلوه سنتی ظاهر زیباتری نیز به میز شما بدهد

سعی کردیم در این مطلب ایده های جالبی که می تواند در تزیین سفره شب یلدا به شما کمک کند را با شما به اشتراک بگذاریم. می توانید ایده های خود را در بخش نظرات همین پست با ما به اشتراک بگذارید.

تزیین آجیل شب یلدا
آجیل از مهم ترین خوراکی هایی است که در تزیین سفره ، دست شما را باز می گذارد. تنوع رنگ های آجیل آن را از تزینن بی نیاز می کند اما ظرف مناسب برای سرو آن می تواند جلوه متفاوت تری به آن ببخشد.

ظروف اردوخوری مارپیچ و حلزونی یکی از ظروف مناسبی است که می توانید از آن استفاده کنید. همچنین انتخاب ظروف آجیل خوری و شکلات خوری مناسب نیز می تواند به شما کمک کند. اگر به دنبال یک تم سنتی هستید ظروف برنزی برای این منظور بسیار مناسب هستند.

باسلوق نیز که یکی از خوراکی های خوشمزه این شب می باشد را نیز می توانید در شیرینی خوری دو طبقه یا یک دیس رولت خوری بچینید. معمولاً خود باسلوق با پودر نارگیل و مغز گردو تزیین می شود بنابراین تزیین خاصی نیاز نخواهد داشت.

منابع : shikotak.com, seemorgh.com

مطالب مرتبط