ماست پروبیوتیک بهتر است یا معمولی

رضا صادق زاده

ماست پروبیوتیک
مصرف ماست پروبیوتیک از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری می کند
پروبیوتیک با از بین بردن باکتری های بیماری زا موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود مصرف ماست پروبیوتیک در مقایسه با ماست معمولی، موجب کاهش معنی داری در سطح کلسترول تام سرم گردید

آیا باکتری های پروبیوتیک در بدن خودمان هم وجود دارند؟
بله. این باکتری ها در روده انسان زندگی می کنند و بخش قابل توجهی از سلامت افراد به فعالیت و تکثیر باکتری های پروبیوتیک در روده بستگی دارد چون این باکتری ها می توانند باکتری های مضر را در بدن سرکوب کنند. یکی از راه های افزایش جمعیت باکتری های پروبیوتیک در بدن و فعال نگه داشتن آنها به صورت مستمر، اضافه کردنشان به انواع محصولات غذایی مانند شیر یا ماست است. در کشور ما بیشتر ماست ها را با پروبیوتیک غنی می کنند.

خاصیت های فراوان ماست پروبیوتیک
پروبیوتیک در بدن ما: شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید باکتری های پروبیوتیک در روده ما هم زندگی می کنند و مقدار زیادی از سلامت ما به فعالیت و تکثیر باکتری های پروبیوتیک در روده مان بستگی دارد چون این باکتری ها می توانند باکتری های مضر را در بدن سرکوب کنند.

مصرف ماست پروبیوتیک از بروز بیماری ها پیشگیری می کند
مصرف ماست پروبیوتیک از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری می کند و با از بین بردن باکتری های بیماری زا موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

ماست پروبیوتیک نسبت به ماست معمولی دارای خواص بیشتری است. ارزش غذایی ماست های پروبیوتیک نسبت به ماست های معمولی بیشتر است و مصرف این نوع ماست موجب افزایش دفاع ایمنی بدن می شود. چرا که باکتری های پروبیوتیک مفیدی هستند که در این نوع ماست به وفور یافت می شوند.

پروبیوتیک ها، میکروارگانیسم های زنده ای هستند که اگر به اندازه کافی به خوراکی ها اضافه شوند، می توانند آثار مثبتی روی سلامت ما داشته باشند.

دانشیار انستیتوی تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور عنوان کرد: باکتری های پروبیوتیکی که در این نوع ماست وجود دارد می تواند حالت اسیدی معده را تحمل کرده و به روده برسد و در روده با باکتری های بیماری زا مبارزه کرده و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

مشایخ ادامه داد: مصرف ماست پروبیوتیک از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری می کند چرا که این باکتری های مفید باکتری های مضر روده را از بین برده و محیط مناسبی برای رشد باکتری های ایجاد می کند.

ماست پروبیوتیک در بارداری
مصرف ماست پروبیوتیک از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری می کند و با از بین بردن باکتری های بیماری زا موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.
ماست پروبیوتیک ماست غنی شده ای است که ارزش تغذیه ای آن بیش از ماست معمولی است و اسیدهای آمینه و چرب بدن را تأمین می کند. این ماست از نظر انواع ویتامین ها نظیر ویتامین A و C و ریبوفلاوین، تیامین، بیوتین، انسولین بسیار غنی تر از ماست معمولی است و مصرف آن در دوران بارداری توصیه می شود.

پروبیوتیک تاریخ دارد: باکتری های پروبیوتیک فقط یک هفته تا 10 روز زنده می مانند و اگر شما محصولات پروبیوتیکی را که تاریخ مصرفشان گذشته استفاده کنید، انگار که ماست معمولی خورده اید.

مصرف ماست حاوی دو باکتری پروبیوتیک لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و بیفیدوباکتریوم لاکتیس در مقایسه با ماست معمولی، موجب کاهش سطح کلسترول تام در افراد مبتلا به هیپرکلسترولمی خفیف تا متوسط می شود.

ماست معمولی بخوریم یا ماست پروبیوتیک؟
مدیر کل اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که پروبیوتیک به ارگانیسم های زنده ای گفته می شود که با مصرف به میزان لازم در سلامت فرد موثر است، گفت: همه باکتری ها مضر نیستند و گاهی بسیاری دیگر از اعضای خانواده باکتری های مضر برای بدن سودمند است.

خواص انواع ماست و روش تهیه فرآورده های ماست
پهلوانی با بیان این که محصولات پروبیوتیک توانایی تغییر فلور میکروبی روده را دارند، اظهار کرد: نتایج تحقیقات فراوانی در اروپا و آمریکا نشان داد که غذاها و یا مکمل های پروبیوتیک آثار مثبتی بر سلامت انسان دارند.

بنابراین منع مصرفی برای محصولات پروبیوتیک وجود ندارد. درست است؟
راستش را بخواهید، مصرف محصولات پروبیوتیک برای هیچ کس به جز افرادی با بیماری های خاص مانند HIV پیشرفته یا نوزادان زیر شش ماه منع مصرف ندارد. افراد مبتلا به بیماری های خاص باید حتما با نظر متخصصان تغذیه صاحب؟ نظر در این امر، محصولات پروبیوتیک مصرف کنند.

وی با اشاره به وجود صد تریلیون باکتری زنده در روده به عنوان فلور طبیعی بدن گفت: میکروب ها برای سلامت انسان مفید، مضر و یا خنثی هستند

برای کاهش کلسترول ماست پروبیوتیک بخورید
بیماری های قلبی عروقی، مهم ترین عامل مرگ و میر در کشور هستند و هیپرکلسترولمی از عوامل خطر اصلی این بیماری ها محسوب می شود. تا حدی می توان این مشکل را با تغییراتی در برنامه غذایی و از جمله مصرف فرآورده های لبنی تخمیری و پروبیوتیک ها، کاهش داد. در این زمینه تحقیقی به منظور مقایسه اثر مصرف ماست معمولی و نوعی ماست پروبیوتیک بر سطح کلسترول سرم افراد مبتلا به هیپرکلسترولمی خفیف تا متوسط انجام شد.

فاوت ماست های پروبیوتیک با ماست ها معمولی در چیست؟
ماست های پروبیوتیک مانند دیگر محصولات پروبیوتیک، دارای میکروارگانیسم های پروبیوتیک هستند اما ماست های ساده این باکتری ها را ندارند و در نتیجه نمی توانند خواص بسیار مفید انواع ماست های پروبیوتیک را هم داشته باشند.

ماست پروبیوتیک، ماست معمولی
ارزش غذایی ماست های پروبیوتیک نسبت به ماست های معمولی بیشتر است
مطالعه به روش کارآزمایی بالینی متقاطع تصادفی بر روی 14 فرد 65-40 سال با سطح کلسترول سرم mg/dl 300 – 200 انجام شد. از این افراد خواسته شد به مدت 2 هفته، از ماست و دوغ استفاده نکنند و روزانه 300 گرم شیر به رژیم خود اضافه کنند.

آیا پروبیوتیک ها موثرند؟
آکادمی متخصصان بیماری های اطفال آمریکا می گوید پروبیوتیک ها فرآورده های غذایی حاوی مقادیر کافی باکتری های زنده هستند که ترکیب باکتری های روده مصرف کننده را تغییر می دهند و ممکن است در سلامت موثر باشند. شواهدی وجود دارد که پروبیوتیک ها ممکن است مانع عفونت های ناشی از حضور میکروب های آسیب رسانی شوند که اسهال ایجاد می کنند. پژوهشگران در یک بررسی در سال ۲۰۰۵ روی ۲۰۰ نوزاد بین ۴ تا ۱۰ ماهه، به آنها در طول یک دوره ۱۲ هفته ای، پروبیوتیک دادند.

نوزادانی که پروبیوتیک گرفته بودند به طور میانگین ۳۷/۰ روز اسهال گرفته بودند، در حالی که در گروه شاهد این میزان ۵۹/۰ روز بود. یک بررسی درباره استفاده از پروبیوتیک ها در آسایشگاه ها از لحاظ آماری نشان داد به ازای هر ۷ کودکی که پروبیوتیک می گیرند، در یک کودک از عفونت با روتاویروس ها (عامل اسهال و استفراغ) پیشگیری خواهد شد. نتایج سایر بررسی ها نشان می دهد که مصرف پروبیوتیک ها ممکن است به رشد سالم دستگاه ایمنی در کودکان کمک و از بروز برخی آلرژی ها، آسم یا اگزما جلوگیری کند. در یک تحقیق در سال ۲۰۰۳، حدود ۱۳۰ نوزاد در معرض خطر آلرژی از نظر آثار پروبیوتیک ها مورد بررسی قرار گرفتند. به این نوزادان برای ۶ ماه پروبیوتیک و شیر مادر داده شد. هنگامی که این بچه ها به ۲ سالگی رسیدند، ۲۳ درصد آنها، دچار اگزما شدند، اما در گروه شاهد، این میزان ۴۶ درصد بود. منافع پروبیوتیک ها تا هنگامی که این کودکان به ۴ سالگی رسیدند، قابل مشاهده بود. اما براساس گزارش آکادمی متخصصان آمریکا در دسامبر گذشته این نتایج امیدوارکننده تا به حال در بررسی های دیگر ثابت نشده است. همچنین به گفته این آکادمی، بررسی هایی اثر مفید پروبیوتیک ها را در درمان نشانگان روده تحریک پذیر، کولیت زخمی شونده، کولیک نوزادی یا بیماری کران، در پیشگیری از سرطان ها نشان داده اند. با این حال این بیانیه می گوید: «نبود شواهد قطعی درباره کارایی پروبیوتیک ها به معنای آن نیست که در آینده پژوهش های بالینی، منافع بهداشتی قابل توجهی برای آنها پیدا نکنند.

ماست را با معده خالی مصرف کنید
پس از آن، به طور تصادفی به دو گروه برای دریافت روزانه 300 گرم ماست معمولی (تخمیر شده توسط باکتری های استرپتوکوکوس ترموفیلوس و لاکتوباسیلوس بولگاریکوس) یا ماست پروبیوتیک (دارای دو باکتری موجود در ماست معمولی، لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و بیفیدوباکتریوم لاکتیس) به صورت جایگزین شیر اضافه شده به رژیم، تقسیم شدند.

آیا پروبیوتیک ها بی خطرند؟
انجمن متخصصان آمریکا می گوید به نظر نمی رسد در نوزادان سالم، دادن مقادیر زیادی پروبیوتیک مشکلی ایجاد کند. با این حال پروبیوتیک ها ممکن است در برخی کودکان، از جمله نوزادان زودرس، نوزادان دارای ضعف دستگاه ایمنی و آنهایی که کاتترها و سایر تجهیزات پزشکی به بدن آنها متصل است، خطرهایی ایجاد کند. مواردی از عفونت خونی در کودکان و بزرگسالانی که پروبیوتیک مصرف کرده اند، گزارش شده است. به گفته انجمن متخصصان آمریکا پژوهش های بیشتری مورد نیاز است که آثار درازمدت پروبیوتیک را بر کودکان تعیین کند و اگر ثابت شود پروبیوتیک ها برای کودکان مفید هستند، پژوهشگران باید تعیین کنند که چه تعدادی از کودکان و برای چه مدتی باید از این فراورده ها استفاده کنند تا بیشترین منافع به دست آید.

کاهش استرس با ماست پروبیوتیک
محققان دانشگاه میزوری عنوان می کنند که پروبیوتیک متشکل از باکتری های زنده و مفید به معنای بهبود سلامت گوارش است که می تواند موجب کاهش اضطراب و رفتار مرتبط با استرس شود.

محققان با مطالعه بر روی گورخرماهی (زبرافیش) دریافتند این گونه ماهی بعد از مصرف باکتری های متداول یافت شده در ماست و پروبیوتیک موسوم به Lactobacillus plantarum بهتر نسبت به عوامل استرس زا واکنش نشان دادند.

آیا می توان به تمام محصولات پروبیوتیک موجود در بازار اطمینان کرد؟
شما باید پیش از خرید ماست یا سایر محصولات پروبیوتیک، برچسب تغذیه ای آن را بخوانید و مطمئن شوید که در هر میلی لیتر یا گرم از آن محصول، حداقل یک میلیون باکتری پروبیوتیک وجود دارد. اگر غلظت باکتری های پروبیوتیک محصولی کمتر از این میزان باشد، مصرف آن را توصیه نمی کنیم ولی حداکثر و سقفی برای وجود باکتری های پروبیوتیک در محصولات غذایی وجود ندارد و شاید بتوان گفت که هر چه بیشتر، بهتر!

معمولا ماهی های پراسترس زمان بیشتری را در ته مخزن آب می گذرانند، اما زبرافیش های که پروبیوتیک مصرف کرده بودند بعد از قرارگیری در معرض عوامل استرس زا، زمان بیشتری را در نزدیکی منطقه بالای مخزن آب می گذراندند.

لطفا چند نمونه از خواص مفید این نوع از ماست ها را نام ببرید.
شاید بتوان گفت مهم ترین خاصیت این نوع محصولات، کاهش عوارض عدم تحمل لاکتوز است. یعنی افرادی که نسبت به لاکتوز موجود در شیر حساسیت دارند و مثلا با خوردن شیر نفخ می کنند، می توانند با خیال راحت و بدون نگرانی محصولات پروبیوتیک را مصرف کنند. خواص ضد سرطانی و کاهش خطر ابتلا به سرطان، تنظیم و تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش کلسترول خون از دیگر اثرات مثبت ماست و شیرهای پروبیوتیک هستند. به علاوه، محصولات پروبیوتیک خواص ضدعفونی کننده هم دارند و با جلوگیری از رشد باکتری های عفونت زا در بدن، باعث پیشگیری از ابتلا به عوارض ناشی از بیماری های عفونی مانند اسهال می شوند. حتی به تازگی، مفید بودن محصولات پروبیوتیک برای سلامت دندان ها هم به اثبات رسیده است.

ماست پروبیوتیک چیست و چه خواصی دارد

منابع: آفتابیر و نی نی بان و hidoctor.ir

مطالب مرتبط