علت کاهش اشتها و کم آبی بدن در کودکان

رضا صادق زاده

اگر کودک به علل مختلف مثل اسهال ، استفراغ یا تب دچار کم آبی شود خطرناک است و اگر کودک به علت خستگی یا خوردن یک میان وعده مفصل، یک وعده غذای خود را نخورد، نباید نگران کاهش اشتهای وی باشی

کم آبی و کاهش اشتها کودکان

کم آبی بدن کودکان

بدن، جهت تأمین نیازهای خود به مواد معدنی، حفظ ثبات شیمیایی و دفع مواد زائد، به مقادیر کافی آب نیاز دارد. اگر کودک به دلایل مختلف مثل اسهال ، استفراغ یا تب ، آب بدنش را از دست بدهد و این مقدار توسط مایعات کافی جبران نشود، کم آبی اتفاق می افتد. در اسهال از آنجایی که حرکت روده سریع می شود و روده فرصت کافی برای جذب آب ندارد ، کم آبی خیلی سریع اتفاق افتاده و پیشرفت می کند. بنابراین اسهال ، به خصوص اگر همراه با استفراغ باشد، در کودکان می تواند بسیارخطرناک باشد. در صورتی که تب نیز به مجموعه علائم فوق اضافه شود

علت زردی نوزادان بیلی روبین است!
به خاطر از دست دادن آب از طریق تعریق ، کم آبی خیلی سریع تر و بیشتر پیشرفت می کند. ثبات شیمیایی بدن به هم ریخته ، مواد مغذی ضروری از بدن دفع می شوند و حجم خون در گردش تا حد خطرناکی پایین می آید. کم آبی مشکل جدی و خطرناکی است و باید فوراً درمان شود. اگر کم آبی ، شدید و پیشرفته باشد ممکن است باعث آسیب مغزی و حتی مرگ شود.

علائم کم آبی بدن کودک
– خشکی دهان ولبها،
– بی حالی،
– ملاجهای فرو رفته،
– ادرار غلیظ ( ادرار زرد رنگ تیره ) یا خشک ماندن پوشک ( عدم وجود ادرار).

کمبود آب در بدن کودکان
به عنوان یک مادر به یاد داشته باشید هنگامی که نوزادی به دنیا می آید، شیر مادر تمام نیازهای بدن او نسبت به آب را برآورده می کند. معمولا، بدن یک نوزاد سالم تا شش ماه اول از زندگی خود، به حدود 0.7 لیتر آب در هر روز نیاز دارد، اما از 7 تا 12 ماهگی بعد از تولد، نیاز نوزادان به حدود 0.9 لیتر آب در هر روز افزایش می یابد.

راهنمای انتخاب مناسب لباس کودک
همانطور که می دانید وجود آب در بدن هر انسانی برای تمام عملکردهای حیاتی او ضروری است و کمبود آب در بدن کودکان می تواند منجر به بروز مشکلات بسیاری در سلامتی آن ها شود

موارد پیشگیری کم آبی بدن در اسهال
اگر کودک مبتلا به اسهال یا استفراغ است ، درجه حرارت او را اندازه بگیرید . در صورت تب بالای 38 درجه سانتی گراد ، سعی کنید تب او را با کمک یک اسفنج مرطوب و استفاده از شربت استامینوفن پایین بیاورید.

– اگر کودک شما با استفاده از بطری ، شیر می خورد به او مقداری آب جوشیده خنک بدهید. اگر کودک با شیر مادر تغذیه می شود، شیردهی را ادامه دهید. در صورتی که اسهال یا استفراغ پس از شش ساعت متوقف نشد به پزشک اطلاع دهید.
– کودک را تشویق کنید تا مایعات بنوشد. از دادن شیر یا آب میوه رقیق نشده به کودک خودداری کنید.

– پودرORS را مطابق دستورالعمل نوشته شده بر روی بسته بندی درست کرده و به کودک بدهید. این محلول حاوی قند و نمک و مقداری املا ح لازم برای بدن است که درطی اسهال از بدن دفع می شود.
– هرگز به کودک خود داروی ضد اسهال یا ضد استفراغ ندهید مگر طبق دستور پزشک.
– اگر اسهال کودک بیشتر از شش ساعت طول کشید یا همراه با سایر علائم بیماری مانند تب یا استفراغ بود با پزشک خود تماس بگیرید.

علت استفراغ و تهوع در کودکان و شیرخواران
به خاطر داشته باشید که نیاز به آب در بدن هر فردی متفاوت با دیگران است و به عواملی مانند سن، میزان فعالیت، سلامت، عادات غذایی و شرایط آب و هوایی محیطی که در آن زندگی می کند، بستگی دارد.

میزان آب مورد نیاز بدن کودکان در هر روز چه مقدار است؟به عنوان یک مادر به یاد داشته باشید هنگامی که نوزادی به دنیا می آید، شیر مادر تمام نیازهای بدن او نسبت به آب را برآورده می کند. معمولا، بدن یک نوزاد سالم تا شش ماه اول از زندگی خود، به حدود 0.7 لیتر آب در هر روز نیاز دارد، اما از 7 تا 12 ماهگی بعد از تولد، نیاز نوزادان به حدود 0.9 لیتر آب در هر روز افزایش می یابد.

در واقع، نوزادان تا شش ماهگی بعد از تولد به غیر از شیر مادر به مصرف آب دیگری نیاز ندارند. اما برای کودکان7 تا 12 ماهه که از نوشیدنی ها و مواد غذایی جامد هم استفاده می کنند، مصرف آب کافی حیاتی است.

کاهش اشتها
کودک بیمار تقریباً همیشه از خوردن غذا اجتناب می کند. کاهش اشتها یک علامت عمومی در اغلب بیماری هاست و در بسیاری موارد همراه تب دیده می شود. همچنین این مشکل در بیماری هایی مثل التهاب معده و روده و گلو درد نیز دیده می شود. مشکلات خفیف مثل بیماری حرکت ( یا مسافرت ) اغلب سبب کاهش اشتهای کودک می شود ، اما این مشکل گذرا و موقتی است. اگر کودک به علت خستگی یا خوردن یک میان وعده مفصل ، یک وعده غذای خود را نخورد ، نباید نگران کاهش اشتهای وی باشید چون دراین شرایط این مسئله طبیعی است و در وعده غذایی بعدی احتمالاً جبران می شود.

اگر کودک برای 24 ساعت از خوردن غذا اجتناب کند و هیچ دلیل مشخصی برای کاهش اشتهای وی پیدا نشود ممکن است مشکلی جدی وجود داشته باشد.

کم شدن آب بدن کودکان
بیماری هایی مانند تب، اسهال و استفراغ می تواند به سرعت آب بدن کودک شما را کاهش دهد. پس، به خاطر داشته باشید که علائم کمبود آب در بدن کودکان شامل خشکی دهان، بی حالی، سرد شدن پوست بدن، آبی شدن پوست و یا رنگ پریدگی در آن ها می باشد. یادتان باشد که اگر شما هم به عنوان والدین یک کودک کوچک متوجه نشانه های کم آبی در بدن کودک خود شدید، به سرعت باید به دنبال مراقبت های پزشکی بوده و فرزندتان را به نزدیک ترین بیمارستان انتقال دهید.

موارد جلوگیری از کاهش اشتها کودک
1- اگر کودک برای یک روز کامل از خوردن غذا اجتناب کرده اما مقدار زیادی مایعات نوشیده ، نخست درجه حرارت وی را اندازه بگیرید . سپس به کمک دسته قاشق زبان وی را به آرامی پایین بیاورید و از او بخواهید بگوید ” آآ…” به این ترتیب می توانید لوزه های وی را معاینه کنید . در صورت وجود التهاب و بزرگی لوزه ها ، بلع دشوار و دردناک شده و کودک ازخوردن اجتناب می کند.

استرس دوران بارداری و تاثیر آن بر نوزاد
– ممکن است کودک مبتلا به گوش درد باشد. یک عفونت گوشی مانند اوتیت میانی ( عفونت گوش میانی ) به اندازه کافی برای کاهش اشتهای کودک دردناک است.
– به وسیله معاینه قسمت تحتانی و راست شکم می توان به وجود آپاندیسیت شک کرد . برای این کار کودک را بخوابانید و قسمت تحتانی و راست شکم ، کمی پایین تراز ناف را به آرامی فشار دهید. وجود درد درفشار ملایم شکم وایجاد یک درد تیز هنگام برداشتن ناگهانی دست ، می تواند نشانه های آپاندیسیت باشد.

– از کودک بپرسید که آیا هنگام ادرار کردن دچار درد می شود؟ این علامت می تواند نشانه یک عفونت در دستگاه ادراری باشد.
– اگر درجه حرارت کودک طبیعی است و هیچ نشانه ای از بیماری های ذکرشده در وی دیده نمی شود ولی کودک همچنان از خوردن غذا خودداری می کند، به او مقدار زیادی مایعات بدهید. چنانچه بی اشتهایی حتی بدون هیچ علامتی برای 24 ساعت ادامه پیدا کرد، با پزشک خود مشورت کنید.

منابع: namnak.com و تبیان

مطالب مرتبط