علت پوسته پوسته شدن پوست بدن و راه درمان آن

رضا صادق زاده

پوسته پوسته شدن پوست پاها

علت اصلی پوسته شدن پوست چیست؟

بیماری ناراحت کننده پوسته شدن پوست در هر حالتی که موجب تحریک و آسیب پوست شود، روی می دهد. از جمله آفتاب سوختگی، پسوریاز، سبوره، آلرژی و تماس با پیچک سمی می تواند علت ایجاد کننده این مشکل باشد. پوسته پوسته شدن پوست یک علامت رایج است که نشان دهنده خشکی پوست می باشد و می تواند در هر جایی از بدن اتفاق بیفتد. اگر چه این عارضه بیشتر در کف پا، کف دست، بازوها و ران ها رایج است. تحریک، التهاب و خارش باعث افزایش میزان گردش چرخه تولید و مرگ سلول های پوستی می شود.

این گردش سریع در تولید سلول های پوست در نهایت منجر به تشکیل فلس می شود. این در حالی است که پوسته پوسته شدن پوست گاهی در اثر وجود بیماری های مختلفی ایجاد می شود. اکثر مواردی که منجر به پوسته پوسته شدن می شود، از طریق فرآیندهای طبیعی یا محیطی مانند پیری طبیعی یا قرار گرفتن در محیط های سرد و خشک حاصل می شود. مانند یک خزنده حس می کنید دائم در حال پوست انداختن هستید؟

بله، پوست خشک بسیار ناراحت کننده است و دائم پوست پوست می شود و باعث می شود قسمت هایی از بدنتان بخارد. معمولا خشکی پوست، هنگام سردی هوا و کاهش رطوبت آن به سراغتان می آید. اما چون در فصل سرما چنین چیزی شایع است، بدان معنا نیست که تا ابد بخواهید آن را تحمل کنید. برای اینکه مشکلتان را با خشک حل کنیم به سراغ متخصصان پوست رفتیم تا کمکتان کنند با انجام راه حل هایی دوباره، همان پوست سالم گذشته را داشته باشید.

اگر علت پوسته شدن پوست پسوریاز باشد با لکه های قرمز و التهاب پوست همراه است. اولین قسمت هایی که در بدن به پسوریاز مبتلا می شوند پوست آرنج، زانو و سر می باشد. ولی به مرور و در صورت عدم درمان، این بیماری به تمام بدن سرایت می کند. درمان پسوریاز تنها با مراجعه به پزشک ممکن است

سبوره اثر خود را با پوسته شدن پوست سر نشان می دهد. پوسته های روغنی زرد رنگ روی پوست سر نشانه ای از بیماری سبوره است.

در لفظ عامه، مردم به بسیاری از مشکلات پوستی، اگزما می گویند. اگرما می تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود ولی در بزرگسالان بیشتر دست ها را درگیر خود می کند. همچنین بهتر است بدانید داروهای پوستی مختلفی نیز می تواند پوست را پوسته پوسته و ملتهب کند. از جمله این داروها می توان به رتین A اشاره کرد.

پوسته پوسته شدن پوست
این عارضه گاهی با بیماری های التهابی پوست (درماتیت) مانند درماتیت سبورئیک یا شوره سر نیز دیده می شود. در این بیماری که بیشتر روی پوست سر ایجاد می شود، تکه های سفید و زردی از پوست تولید می شود که ما آن را به عنوان شوره می شناسیم.

درماتیت آتوپیک نوعی التهاب پوستی ارثی است و بیشتر در افرادی که دارای آلرژی هستند دیده می شود. هر چند که این بیماری اغلب به آلرژی مربوط نمی شود. اگزما اصطلاحی است که برای توصیف التهاب مزمن و غیر آلرژیک پوست استفاده می شود و می تواند بثورات ناخوشایند و خارش داری را روی آن ایجاد کند.

درماتیت تماسی نیز ناشی از تماس با ماده ای است که پوست به آن حساسیت داشته و موجب تحریک آلرژیک می شود. عفونت های قارچی و باکتریایی پوست نیز می توانند بثورات ایجاد کرده و در پی آن پوست را پوسته پوسته کنند.

پسوریازیس نیز یک بیماری مزمن است که در نواحی تحریک شده روی پوست موجب ایجاد قرمزی، ضخیم شدن و پوسته پوسته شدن می شود. انواع مختلفی از پسوریازیس وجود دارد و می تواند بر روی تمام قسمت های پوست تاثیر بگذارد. اگر این عارضه به صورت مزمن و دراز مدت روی پوستتان ایجاد می شود

توصیه می کنیم این موضوع را حتما با متخصص در میان بگذارید. ضمن این که در شرایطی که این عارضه همراه با علائم زیر بود، نشان دهنده عفونت است و باید سریعا اقدام به درمان آن کنید: تب, احساس گرما, قرمزی یا تورم بزرگ شدن غدد لنفاوی در مورد علائم جدی روی پوست، مانند بزرگ شدن غدد لنفاوی یا تب بالا (بالاتر از 101 درجه فارنهایت)، باید حتما با اورژانس تماس بگیرید یا خود را به مراکز درمانی برسانید. زیرا این علائم می توانند نشانه ای از یک بیماری کشنده باشند.

پوسته پوسته شدن پوست پاها
پسوریازیس روی پوست موجب ایجاد قرمزی، ضخیم شدن و پوسته پوسته شدن می شود

صورت
همین که پوست پوست شدن شروع شد، ملایم رفتار کردن به قانون طلایی صورتتان تبدیل می شود. برای تمیز کردن پوست صورت، از صابونی که در آن تمیز کننده های صورت وجود نداشته باشد و همچنین از آب ولرم استفاده کنید. سپس پوست را به آرامی خشک کنید، اما رطوبتش را نگیرید و بلافاصله از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید. اگر به رطوبت بیشتری احتیاج داشتید، از یک سرم هیالورونیک اسید، زیر مرطوب کننده خود استفاده کنید. این سرم، فوق العاده در جذب رطوبت تاثیر گذار است و می تواند 1.000 برابر وزنش، رطوبت در خود نگه دارد.

چگونه از پوست پوسته شدن پیشگیری کنیم: از صابون های خشن و موادی که بلافاصله بعد از استفاده، موجب خشکی پوستتان می شوند پرهیز کنید. اگر از رتینول یا محصولات درمان خشکی پوست استفاده می کنید، بهتر است استفاده اش را به یک روز درمیان برسانید و یا غلظتش را کم کنید.

همچنین لایه برداری را هم مرتب و نزدیک به هم انجام ندهید. استفاده بیش از حد از لایه برداری، پوست صورتتان را خشک می کند. همچنین استفاده از دستگاه بخور در خانه، کمک می کند هوا مرطوب بماند و خشکی آن تاثیر منفی روی پوست نگذارد.

چه علائم دیگری ممکن است با پوسته پوسته شدن پوست ایجاد شود؟
پوسته پوسته شدن پوست ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشد که بسته به نوع بیماری، اختلال یا وضعیت زمینه ای ایجاد کننده آن، متفاوت هستند. علائم معمولی که ممکن است همراه با پوسته پوسته شدن ایجاد شوند به صورت زیر می باشند.

اگر علائم ایجاد شده روی پوست مربوط به خشکی باشد، سایر نشانه ها عبارتند از: ایجاد ترک روی پوست, افزایش قرمزی پوست, احساس خارش, بثورات پوستی, گرما, تورم

همان طور که گفتیم پوسته پوسته شدن ممکن است نشان دهنده بیماری زمینه ای جدی باشد که نیاز به درمان فوری دارد. بنابراین اگر همراه با این عارضه شاهد علائم زیر بودید حتما در اسرع وقت به متخصص پوست مراجعه کنید: بزرگ شدن غدد لنفاوی, تب بالا (بالاتر از 101 درجه فارنهایت), زخم های باز که از خاراندن بیش از حد ناشی می شوند.

چه چیزی سبب پوسته پوسته شدن پوست می شود؟
پوسته پوسته شدن می تواند به وسیله انواع فرآیندهای طبیعی یا محیطی و همچنین داشتن عادات خاص در شستشوی ایجاد شود. شما می توانید با ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی و محیط خود از ایجاد فلس و پوسته جلوگیری کرده یا احتمال ایجاد آن را کاهش دهید.

برخی از این تغییرات عبارتند از: نوشیدن مقدار زیاد آب در طول روز, انتخاب صابون های ملایم برا شستشو, استفاده از مرطوب کننده ها به خصوص در فصول سرد که از سیستم های گرمایشی در خانه استفاده می شود, کوتاه کردن مدت زمان استحمام, اجتناب از شستن پوست با آب داغ

علل طبیعی
پوست انداختن ممکن است از طریق فرآیندهای طبیعی یا محیطی از جمله موارد زیر ایجاد شود: هوای خشک, سیستم گرمایشی داخل منزل, پیری طبیعی

پوسته پوسته شدن پوست پاها

علل ناشی از عادت های غلط
گاهی پوسته پوسته شدن توسط عادات بهداشتی خاص یا سبک زندگی ما ایجاد می شود. این علل را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:
حمام کردن یا دوش گرفتن بیش از حد
مصرف ناکافی مایعات در طول روز
استفاده بیش از حد از صابون در حین استحمام
حمام کردن یا دوش گرفتن با آب گرم
استفاده از صابون و محصولات مراقبت از پوست قوی و دارای مواد تشکیل دهنده خشن
استفاده از پارچه تحریک کننده در لباس

پاها و دست ها
متاسفم اما باید با حمام های طولانی مدت و داغ خداحافظی کنید. اگر پا و دستتان پوست پوست می شود، به دلیل از دست رفتن رطوبتشان است. مدت زمان حمام کردن را تا کمتر از 10 دقیقه با آب گرم ( نه داغ ) کاهش دهید و سپس بلافاصله بعد از بیرون آمدن از حمام، از یک مرطوب کننده قوی استفاده کنید. اگر مشکل پوستتان خیلی شدید است، استفاده از کرمی با فرمول اسید سالیسیلیک می تواند کمک کند مقداری لایه برداری صورت بگیرد و پوست دوباره صاف شود.

چگونه پیشگیری کنیم: درست مانند درمان پوستِ صورت، توصیه می شود در اتاق خواب خود یک دستگاه بخور قرار دهید تا مشکل خشکی هوا و تاثیر منفی آن روی پوست حل شود. به خاطر داشته باشید برای سالم نگه داشتن دستگاه بخور و بدون باکتری نگه داشتنش، هر روز آب آن را عوض کنید.

پوست کف سر
پوست پوست شدن کف سر، بیشتر به دلیل شوره اتفاق می افتد. بسیاری از افراد فکر می کنند شست و شوی سرشان مشکل را بدتر می کند، اما در واقع شست و شوی مرتب سر با شامپوی دارویی می تواند به بهبود شرایط کمک کند. به دنبال شامپوهایی با ترکیباتی مانند سولفید سلنیوم یا پیریتین زینک باشید تا به صورت موثر، پوستِ کفِ سرتان را درمان کنید. اگر شوره سر همچنان ادامه داشت بهتر است با متخصص پوست و مو صحبت کنید تا شامپویی را برایتان تجویز کند.

چگونه پیشگیری کنیم: همین که شوره درمان شد، مراقبت پیوسته شامل استفاده از شامپوها و نرم کننده های حاوی مرطوب کننده، هفته ای یک مرتبه استفاده از نرم کننده عمیق و یا درمان با روغن های طبیعی یا دیگر درمان های مرطوب کننده مانند ماسک مو است. همچنین مواظب باشید موها را بیش از حد و یا کمتر از مقدار مورد نیاز نشویید. یک روز در میان برای شستن موها کافی است، چون شستن بیش از حد، باعث بدتر شدن شوره سر می شود.

با پوسته شدن پوست چه کنیم؟
اگر چه دلایل پوسته شدن پوست گوناگون است اما درمان تقریبا موفق و همیشگی آن مرطوب نگه داشتن پوست است. عوض کردن صابون و استفاده از صابونی ملایم تر می تواند فرایند پوسته شدن پوست را در موارد سطحی کاهش دهد. توجه کنید که صابون های ضد باکتری و معطر موجب افزایش احتمال پوسته شدن پوست می شوند و از طرفی صابون هایی که دارای مقادیری روغن مانند روغن زیتون هستند قدرت مرطوب کنندگی بالا تری دارند.

بعد از حمام کردن پوست را با حوله خشک نمالید. بهترین روش خشک کردن گذاشتن حوله روی پوست به آرامی و کمی فشار دادن آن است. کشیدن حوله روی پوست باعث آسیب دیدن آن به خصوص در افراد دارای پوست حساس می شود. البته این که اجازه دهید آب روی پوست خود به خود تبخیر شود نیز موجب خشکی پوست می شود چرا که باعث تبخیر رطوبت زیر پوست می گردد.

بعد از خشک کردن پوست، برای جلوگیری از خروج آب پوست، با استفاده از یک کرم مرطوب کننده یا وازلین روی پوست را پوشش دهید.

اگر این موارد به شما کمک نکردند و هنوز پوست شما پوسته شده و نشانه هایی از عفونت را در آن حس می کنید، استفاده از پماد ۱ درصد هیدروکورتیزون روی محل آسیب دیده و پوشاندن آن توسط لایه ای پلاستیکی در طول مدت شب می تواند موثر باشد. توجه کنید که اگر این خشکی پوست در ناحیه صورت و با پوسته شدن ابرو، بینی و پیشانی خود را نمایش می دهد بهتر است از کرم ۰٫۵ درصد هیدروکورتیزون استفاده شود. و این کار حداکثر یک الی دو بار در هفته انجام شود.

در صورتی که با موارد بالا مشکل شما حل نشده است همچنین اگر پوسته ریزی با خارش همراه است و یا ملتهب و عفونی شده است و اگر در قسمت پایین پا دیده می شود بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

پوسته شدن پوست قسمت پایین پا
استفاده از مرطوب کننده با مالیدن کرم ضخیم یا استفاده از پماد در شب و پوشیدن جوراب برای حفظ کردن رطوبت، بسیار مناسب است. استفاده از موادی غنی مانند روغن کاکائو، روغن شیا و ویتامین E برای التیام پاها بسیار کارساز است. فرمول های حاوی کراتوتیک ها مانند اوره یا اسید لاکتیک، برای درمان خشکی های ضخیم روی پا بسیار تاثیر گذار هستند.

چگونه پیشگیری کنیم: لایه برداری مرتب از قسمت های ضخیم با استفاده از سنگِ پا، یکی از روش های اصلی پیشگیری از خشکی پوست در این قسمت است. گاهی اوقات پوست خشک شده سمجِ روی پا، که با روش های بدون نیاز به نسخه از بین نمی رود ممکن است یک عفونت باکتریایی باشد. بنابراین اگر مشکل همچنان ادامه داشت حتما به پزشک مراجعه کنید.

پوسته پوسته شدن پوست؛ علائم، علل و روش های درمان

منابع: lasermirdamad.com و beytoote.com و پیام سلامت

مطالب مرتبط